Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Doświadczenie na studiach – jak je zdobyć?

3305 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.
Zadam Tobie teraz pytanie. Czy traktujesz studia jak przymusowy obowiązek, czy raczej jako inwestycję w swoje przyszłe życie? Jeżeli studiujesz bo tak wypada i po prostu wpiszesz sobie tytuł w CV to niestety, ale tracisz czas. Jeżeli nie brak Ci ambicji i determinacji to chciałbym Ci przedstawić kilka porad jak możesz wzbogacić swoje kompetencje zawodowe.

motywacjaNa początku chciałbym Cię zmotywować. Nie wiem na którym roku studiów jesteś, nie wiem czy w ogóle studiujesz ale wiedz jedno: nigdy nie jest  ani za wcześnie ani za późno na zdobywanie doświadczenia.

Jeżeli jesteś na początku swojej edukacji to przeanalizuj sobie bardzo dokładnie poniższe przykłady, które przedstawiają kilka możliwych scenariuszy:

 1. Idziesz na studia, bo wszyscy idą. Między kolokwium a egzaminem prześlizgasz się niczym KungFuPanda3, a na projektach bijesz kolejne rekordy w układaniu pasjansa. Po studiach rozwijasz karierę w budce z kebabem bo nic nie umiesz. Na start dostajesz 1300 a po 5 latach zarabiasz 1350 na rękę.
 2. Studiujesz, bo jak wpiszesz w CV “Magister” to pracodawcy będą się o Ciebie zabijać. Głupi nie nie jesteś, masz niezłe oceny a twój cel to mieć średnią 3,5. Raz nawet zastanawiałeś się nad wstąpieniem do koła naukowego. Po studiach rozsyłasz CV gdzie popadnie. W porządnych firmach, po kilku rozmowach kwalifikacyjnych dochodzisz do wniosku, że praca w Tesco wcale nie jest taka zła. Na start dostajesz 1300 a po 5 latach pracy na kasie awansujesz na kierownika działu warzywnego, zarabiasz 1950 na rękę.
 3. Zaczynając studia dociera do Ciebie, że najwyższa pora się ogarnąć. W toku studiów raz udaje Ci się zdobyć stypendium naukowe. Zapisujesz się do koła naukowego gdzie Twój projekt zostaje wyróżniony. W wolnym czasie na YouTube oglądasz materiały związane z Twoimi studiami. Jako świeżo upieczony absolwent dostajesz pracę w małej firmie w branży związanej ze studiami. Na start dostajesz 1600, po 2 latach proponują Ci podwyżkę na 2000 ale zwalniasz się bo dostałeś ciekawszą propozycję i zarabiasz 2500 zł – w końcu jesteś zdolny.
 4. To samo co w punkcie 3 ale taką różnicą, że Twoje ambicje nie pozwalają usiedzieć Ci w miejscu. Doskonale rozgrywasz swój rozwój zawodowy z życiem rozrywkowym. Gorączkowo chwytasz się wszystkiego co uzbroi Twoje kompetencje. Bierzesz udział w szkoleniach, bezpłatnym stażu i organizujesz dodatkowe zajęcia na uczelni. Twoje bogate CV w porównaniu z innymi studentami pomaga Ci zdobyć pracę w zawodzie w średniej firmie. Na start dostajesz 1600, a w ciągu 2 lat  3 podwyżki do 3000 zł. Dochodzisz do wniosku że Twój potencjał nie ma ujścia w takim miejscu. Zatrudniasz się w dużej firmie gdzie ze względu na Twoje doświadczenie od razu dostajesz 3500 zł. Niczym się nie martwisz bo może być już tylko lepiej.
 5. itd. itd.

Nie są to jakieś przykłady wyssane z palca ale wnioski i obserwacje z mojego życia. Można przytoczyć jeszcze wiele scenariuszy, lepszych lub gorszych ale nie w tym rzecz. Musisz zrozumieć, że już teraz powinieneś zacząć się starać i motywować do działania. Jestem w pełni przekonany, że jeżeli chcesz, to możesz już na studiach zdobyć wiele doświadczenia. Udzielę Ci zatem kilku wskazówek jak to zrobić.

#0 Laboratoria i projekty

Wielokrotnie w życiu spotykałem osoby, które narzekały na studia. Ludzie zarówno podczas jak i po edukacji zarzucają uczelniom, że w kółko wałkowana jest teoria a za mało jest zajęć praktycznych. Ale czy na pewno? Przecież na politechnikach są laboratoria gdzie można zdobyć masę doświadczenia!  Owszem uczelnia ma swój materiał który musi zrealizować i zazwyczaj studenci traktują takie zajęcia jak zło konieczne. Jeżeli do takich należysz to koniecznie musisz zmienić podejście! Zaciekaw się tymi materiałami, wyjdź przed szereg. Na zajęciach komputerowych wciśnij czasem F1 “POMOC” w jakimś oprogramowaniu. Pokombinuj też w domu i zainstaluj sobie taką samą aplikację. Testuj, próbuj, baw się tym i finalnie napisz bogatsze sprawozdanie dla prowadzącego zajęcia.
Tak, powiesz mi teraz “A jak mi się znajomość tego programu nie przyda w życiu zawodowym?”. To ja zapytam Ciebie – do czego przyda się codzienne oglądanie śmiesznych filmików w internecie albo 99 level w jakimś zacnej grze RPG? Może i taki program się nie przyda ale uwierz mi, że w ten sposób wykreujesz sobie zmysł techniczny i obycie z oprogramowaniem. Każdy kolejny pochodny program ogarniesz szybciej ponieważ będziesz znał strukturę zasad, które kierują w funkcjach takich programów. Nie tylko chodzi o zajęcia komputerowe ale o każde inne.

Także idź zaparzyć herbatę i przeczytaj instrukcję na jutrzejsze laborki 🙂

#1 Znajdź pomysł na siebie

Co najmniej do połowy studiów wybierz jakiś kierunek i  zagłębiaj się we wszystko co
z nim związane. Oceń w czym możesz być dobry i trenuj to. Podczas moich studiów spodobały mi się sterowniki PLC. Treści zajęć o sterownikach PLC na uczelni nie zaspokajały mojej ciekawości więc zacząłem się interesować tym tematem w wolnym czasie. Szukałem kursów programowania w internecie, kupiłem o tym książkę itp. ale zdałem sobie sprawę, że to niewiele daje bez praktyki. Na sterownik PLC nie było mnie stać więc zacząłem kombinować i szukać rozwiązania gdzie mogę ćwiczyć. Na uczelni mieliśmy bardzo dobrze wyposażoną salę w sterowniki Siemens serii S7-300, możliwości do nauki na prawdę ogromne. Pomyślałem, że nie zaszkodzi zapytać dziekana czy jest możliwość korzystania z sali gdy jest wolna. Dziekan wyraził zgodę i dał pozwolenie mi i jeszcze kilku moim znajomym. Napisaliśmy coś w rodzaju umowy, gdzie wziąłem na siebie odpowiedzialność ewentualnych zniszczeń, kradzieży itp.

Spędziłem tam na prawdę wiele godzin i nie żałuję ani jednej. Dwa miesiące po studiach dostałem pracę jako programista PLC.

#2 Zrób praktyczną pracę inżynierską i magisterską

Jeżeli masz nagromadzić 80 stron cytatów z literatury i internetu do swojej pracy dyplomowej to ile tak na prawdę się nauczysz ? Uwierz mi że zrobienie pracy dyplomowej jako coś praktycznego daje bardzo wiele doświadczenia. Żeby to osiągnąć będziesz musiał  zrozumieć wiele zagadnień a nie je przepisać. Nie jest to najprostsza droga ale warta zachodu. Jeżeli ogarniesz temat z praktyki to opiszesz to bez większego wysiłku. Zrób jakieś stanowisko dydaktyczne albo kawałek makiety linii produkcyjnej.

Stanowisko badawcze

1-Czujniki optyczne, 2-kulka, 3-pochylnia/równia, 4-serwomechanizm, 5-ET200S, 6-Połączenia I/O, 7-konsola sterująca, 8-komunikacja PROFINET, 9-Sterownik PLC S7-300, CPU313-2DP.

Do swojej pracy magisterskiej wykorzystałem pewien podręcznikowy przykład obiektu dynamicznego jakim jest kulka na pochylni. Sterowanie wykonałem na sterowniku Siemens S7-300. Temat tej pracy to:
Układ sterowania czasu rzeczywistego położeniem kulki na pochylni z wykorzystaniem sieci PROFINET”. Spędziłem masę czasu przy realizacji tego projektu ale uwierz mi, że nie żałuję ani minuty. To czego się nauczyłem wykorzystuję w pracy do dzisiaj.

Wszystkie potrzebne drogie urządzenia do realizacji zagadnienia zapewniła mi uczelnia – Politechnika Białostocka.

#3 Idź na dobre praktyki

Oczywiście że da się załatwić praktyki bez uczęszczania. Można też studiować Automatykę i Robotykę a na praktyki iść do firmy kompletnie z tym nie związanej. Jednak apeluję do włożenia wszelkich starań o zdobycie praktyk w jak najlepszej firmie! Gwarantuję Ci, że jak dobrze trafisz to przez ten miesiąc nauczysz się więcej niż przez rok akademicki. Swoje praktyki odbyłem w firmie Obram w Olsztynie. Nie trafiłem najlepiej, gdyż tamci specjaliści na ten okres zajmowali się jakimś dużym projektem a ich deadline nie ubłagalnie się zbliżał. Nie za bardzo mieli jak mną się zajmować, jednak dali mi dostęp do specjalistycznych programów i sprzętów. Chcąc czy nie jakoś te 6 godzin dziennie musiałem sobie organizować a największe skupienie padło na sterowniki PLC i panele HMI Siemens. Wiedza jaką tam zdobyłem towarzyszy mi do dziś.

Nie lekceważ praktyk! Z pozoru jeden miesiąc a może mieć kluczowy wpływ na Twoją karierę. W CV taki wpis może zainteresować Twojego przyszłego pracodawcę.

#4 Idź na staż lub dodatkową praktykę – doświadczenie na studiach

Podczas studiów a w szczególności na ostatnim semestrze  już możesz rozglądać się za pracą. Czasu powinieneś mieć wystarczająco dużo na zrealizowanie pracy dyplomowej i początek kariery. Znajdź odpowiednie firmy w swojej okolicy zadzwoń do nich, napisz email czy odwiedź ich osobiście. Zapytaj o możliwość odbycia stażu i nie przejmuj się formalnościami. W większości firm nie będziesz pierwszym stażystą. Odbycie stażu daje Tobie o wiele lepszy start na rynku pracy. Jeżeli nie zostaniesz w firmie gdzie praktykujesz to inny pracodawca doceni fakt, że już pierwsze początki masz za sobą. Pracodawcy są w pełni świadomi tego, że przez pierwsze parę miesięcy nie będą mieli ze zwykłego absolwenta większego pożytku.
W moim przypadku nie musiałem odbywać stażu, ponieważ pod koniec studiów zacząłem pracę w małej firmie jako automatyk. Opisałem to w tym poście: LINK.

#5 Nabieraj dobrych nawyków

Kojarzysz sytuację jak prowadzący zajęcia nie zwracał uwagi na treść Twojego sprawozdania czy projektu a bardziej kładł nacisk na stylistykę, przecinki, tytuł, spis treści itp? To powiem Ci, że miał sporo racji! W przyszłej pracy, jeżeli będziesz musiał wykonać jakąś dokumentację techniczną to takie szczegóły powinny być standardem nie podlegającym dyskusji. Jeżeli Twoja pierwsza dokumentacja będzie wykonana profesjonalnie to Twój pracodawca może to docenić.

Wraz z doświadczeniem rośnie świadomość moralna. Do wszystkiego dojrzewamy powoli i z czasem dostrzegamy coraz więcej.

#6 Weź udział w jakimś projekcie koła naukowego

Pamiętam jak na moim roku koledzy zaczęli grzebać się przy jakimś robocie – łaziku czy coś. Z początku wyglądało to śmiesznie i jego pierwsze wersje testowe przypominały raczej tanią chińską zabawkę. Jednak jego kolejne wersje to Magma, Magma 2 i Hyperion. Zaczynali tak na prawdę od zera a osiągnęli taki poziom, że kilka razy z rzędu wygrywali liczne konkursy organizowane w USA. Najważniejsze jest to że zdobyli masę doświadczenia nie tylko pod względem technicznym ale też organizacyjnym i zespołowym. Więcej tutaj.

Zapisz się do koła naukowego! Nie dość, że czegoś się nauczysz to będziesz  się świetnie bawił!

#7 Chodź na darmowe szkolenia  i prezentacje

Wpisz w google taką frazę “darmowe szkolenia w Radomiu”. Oczywiście wpisz nazwę swojego miasta i wyszukaj coś odpowiedniego dla siebie. Nie dość że na takim szkoleniu się czegoś nauczysz to zazwyczaj na koniec dostaniesz dyplom lub certyfikat ukończenia. W Twoim CV rubryka pt. “kursy i szkolenia” będzie lepiej się prezentować niż białe pole! Czasami firmy z Twojej branży organizują prezentacje jednodniowe o produktach lub i ich działaniu. Jak studiujesz automatykę idź na prezentację np. przetwornic częstotliwości ABB, Danfoss, albo sterowników PLC Siemens czy paneli operatorskich WEINTEK.

16 listopada 2015 / Kategoria:
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions – Podsumowanie Targów 5-8.06.2018, Poznań

Dźwięki pracujących maszyn, liczne rozmowy, spotkania kooperacyjne oraz ciekawe konferencje – za nami Targi ITM Polska Innowacje – Technologie – Maszyny oraz odbywające się w tym samym czasie Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Skanu i Druku 3D SOLUTIONS, Forum Odlewnicze FOCAST oraz Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING. Przez cztery dni na każdym metrze kwadratowym

ITM Polska, Subcontracting, Modernlog, Focast, 3D Solutions – Podsumowanie Targów 5-8.06.2018, Poznań

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Serwonapędy w zastosowaniach automatyki przemysłowej służą do precyzyjnego przemieszczania i pozycjonowania. Układem wykonawczym ruchu jest serwo-silnik, natomiast sterowanie realizowane przez sterownik. Dodatkowo wykorzystuje się enkodery, rezolwery lub tachometry jako sprzężenie zwrotne. Sterowanie na podstawie sygnału zwrotnego polega na ruchu wału silnika o konkretny kąt, wykonanie określonej liczby obrotów lub przemieszczeniu z konkretną prędkością. Istotną cechą

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Jeśli pracujesz w branży automatyki to zapewne nie raz przechodziłeś obok tych urządzeń. Nie przywiązywałeś do nich większej uwagi, bo zasada działania była banalna, świeci, czasem miga i tyle. Mowa tu o kolumnach sygnalizacji świetlnej maszyn i urządzeń przemysłowych. Dokładnie takich o których myślisz, zwykłe konwencjonalne, trójkolorowe światła, które informują nas o stanie maszyny. Od

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

Założenia Przemysłu 4.0 to nie jedyne zmiany, jakie powinni wdrożyć kierownicy utrzymania ruchu. Motywacja 3.0 to bowiem kolejny temat, z który muszą się zmierzyć. Zagadnienie, choć stosunkowo świeże, wydaje się być niezwykle istotne w zarządzaniu zarówno produkcją jak i jej kluczowym ogniwem, czyli pracownikami. Metoda przysłowiowego kija i marchewki odchodzi do lamusa. Jak nauczyć się

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

B&R oferuje nowe rozwiązanie sprzętowo-programowe bazujące na najnowszej wersji systemu APROL R 4.2. Jest to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych zakładów produkcyjnych m.in. z branży farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej.Film prezentuje nowe funkcjonalności systemu na przykładzie procesu naważania. Poznaj korzyści płynące z automatyzacji zakładu. ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC W ostatnim odcinku naszego kursu wykonamy docelową wizualizację naszej pompowni. Przedstawię Wam sposób, w jaki sposób tworzyć wzorce w wizualizacji. Na koniec krótko podsumujemy nasz kurs. W tym artykule: Zapoznamy się z ideą tworzenia szablonu w symulacji. Zdefiniujemy szablon pompy. Utworzymy docelowy ekran główny. Przeprowadzimy

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: Terminy
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…