Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/11/HMS-eWon-iAutomatyka-00.jpg

Zdalny serwis i integracja systemów? Jakoś trzeba się połączyć!


Jeszcze do niedawna starano się maksymalizować produkcję, aby osiągnąć zwiększone zyski. Tymczasem obecny trend pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej przyglądają się ponoszonym kosztom i to właśnie tam upatrują dodatkowych zysków. Ostatnio jest to widoczne zwłaszcza na rynku energii. Optymalizacja jej zużycia daje znaczące rezultaty. Innym, być może nawet ważniejszym niż energia elektryczna i dłużej obecnym kryterium, jest redukcja przestojów, a co za tym idzie zwiększenie efektywności produkcji. Awarie nie są czymś co możemy przewidzieć, choć i w tym kierunku można zaobserwować ruchy producentów komponentów automatyki jak i samych integratorów. W końcu to właśnie na tych ostatnich spoczywa obowiązek poprawnej pracy wdrożonych systemów. Sprawny system to nie tylko zadowolenie klienta, ale i świadectwo jakości danej firmy. Dobrą opinię bardzo trudno jest zbudować, natomiast bardzo łatwo jest ją stracić!

Projekt i wykonanie

To wyjściowe kryteria do właściwego funkcjonowania danego obiektu automatyki przemysłowej. Błędów popełnionych przy projekcie lub przez złe wykonanie nie naprawi żaden program sterujący. Zły dobór komponentów potrafi zniweczyć najlepszy zamysł technologiczny i uniemożliwić jego realizację. Czasem potrafi się także wkraść aspekt czystej fizyki płynów lub mechaniki, który nie został uwzględniony. A takich „kwiatków” potrafi być względnie dużo.

Na szczęście nikt nie odda obiektu do użytkowania bez rozwiązania występujących problemów. Czasem to kwestia minimalnej zmiany konstrukcji lub użycia innego wariantu czujnika czy aktuatora. Jednak chyba wszyscy się zgodzimy, że oprócz tego kolejnym filarem, albo nawet trzonem systemu jest program sterujący.

„To napewno wina programu”

Z takim określeniem osobiście spotykałem się nie raz. Automatyk i programista PLC w jednym to trochę niewdzięczny zawód moim zdaniem. Jak coś nie działa to pierwszy telefon jest wykonywany do automatyka. Mimo, że nierzadko powód jakiegoś zdarzenia wynika z błędu operatora lub po prostu jego niewiedzy, to pierwszym co usłyszymy w słuchawce jest: „Weź sprawdź program, bo chyba gdzieś masz błąd”.

Nie twierdzę, że nigdy faktycznie tak nie było. Błędy to rzecz ludzka. Ważne, aby sukcesywnie je naprawiać i nie popełniać w przyszłości. A tutaj (nie okręcając w bawełnę) w zawodzie automatyka XXI-wieku niezastąpiona jest technologia zdalnego dostępu do obiektów automatyki.

Wyjazd w delegację czy zdalny dostęp?

Integratorzy automatyki zazwyczaj wyspecjalizowani są w automatyzacji danych systemów lub produkcji urządzeń o określonej funkcjonalności. Specjalizacja wpływa na zasięg działalności takiej firmy. Im większy profesjonalizm i ukierunkowanie, tym bardziej globalny zasięg ich produktów. Nic nie stoi wtedy na przeszkodzie, aby takie rozwiązanie umieścić na drugim końcu świata. Na czas uruchomienia lokujemy się w hotelu i działamy na obiekcie. Po zakończeniu zbieramy graty i wracamy do siebie.

Z doświadczenia wiem, że nawet najlepsze szkolenie operatorów na koniec, nie zapewni im 100% wiedzy o systemie. A potem mamy właśnie telefony, o których wspominałem już wcześniej. Zweryfikować usterkę czy problem możemy przez analizę sytuacyjną programu sterującego. Stan obiektu widziany oczami sterownika podpowie od razu, gdzie może leżeć problem. Wystarczy jakoś się z nim połączyć. Można zrobić to lokalnie wpinając się przewodem w sieć. Tylko musimy fizycznie dostać się do obiektu, mogącego znajdować się setki lub tysiące kilometrów od naszej pozycji. Od pakowania torby podróżnej, wykupienia biletów lotniczych lub nawet prostej podróży samochodem dużo łatwiejszą drogą jest nawiązanie połączenia za pomocą Internetu.

VPN

Dzisiejsze technologie mimo, że mogą stanowić źródło zagrożenia cyberatakami, to jednak właściwe posługiwanie się nimi to ryzyko niweluje niemal do zera. I taką właśnie technologią są połączenia VPN czyli wirtualnych sieci prywatnych, za których pomocą możemy połączyć się do naszych sterowników PLC w sposób analogiczny jak przez bezpośrednie wpięcie przewodem ethernet-owym. Na szczęście standard Ethernetu już „króluje” w świecie przemysłu ale i na połączenia szeregowe znajdzie się sposób. Najważniejsze w tym wszystkim, jest fakt zapewnionego bezpieczeństwa! Ale czy równie łatwo nawiązać takie połączenie?

Sieciowe sprawy

Choć technologia VPN jest ogólnie dostępna i używana przez nas wszystkich chociażby do bezpiecznego przeglądania zawartości w sieci, to jej wykorzystanie do zdalnego połączenia z obiektem wygląda nieco inaczej. I wcale nie twierdzę, że stworzenie takiego połączenia to coś niemożliwego, ani nadnaturalnie trudnego. Możemy przeczesać Internet i trafimy na jakiś poradnik jak można by to zrobić. Bo sposobów jest względnie dużo i każdy bazuje na jakimś innym rozwiązaniu, urządzeniu. Połączenie PPTP zestawimy w kilka minut tylko czy będzie ono wystarczająco bezpieczne? A co jeśli ktoś zhakuje je i zatrzyma hutę, kopalnię czy elektrownię?

Wychodzę z założenia, że automatyk to osoba, która ma wystarczająco dużo obowiązków i odpowiedzialności na głowie więc branie kolejnego nie jest dobrym pomysłem. Zostawmy to informatykom lub zastosujmy sprawdzone rozwiązania.

Rozwiązanie?

Na portalu iAutomatyka.pl wielokrotnie poruszaliśmy tematykę różnych rozwiązań routerów i chmur zdalnego dostępu dla przemysłu. I właśnie dostawca jednego z nich wrzucił do sieci fajny dokument, który porusza tą problematykę i w sumie historię zdalnego dostępu dla przemysłu. Już ten artykuł jest niezłą lekturą natomiast pędząc dalej zachęcam do pobrania dokumentu. Bo takie zwykłe połączenie VPN nie zapewni wszystkich korzyści jakie zapewnia eWon. Już sam fakt braku konieczności rekonfiguracji sieci czy przekierowywania portów po stronie obiektu jest ogromnym plusem, gdyż czasami dogadanie tych szczegółów z administratorami sieci na miejscu jest niesamowicie trudne. A do tego usługi chmurowe, powoli wkraczające na rynek przemysłowy. Działające aplikacje opisane w dokumencie potwierdzają, że ten produkt ma rację bytu!

LINK DO DOKUMENTUUtworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY