Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/05/DSC04964-Edit.jpg

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka


W kręgach producentów maszyn, integratorów systemów automatyki, informatyków czy automatyków hasło VPN powraca często niczym bumerang. Zapewne każdy z Was mógłby wymienić kilka sytuacji z swojej kariery, w których zdalny dostęp do urządzenia, systemu, obiektu ratował skórę. Dodatkowo gorąca linia z operatorem lub kimś na miejscu i możliwa jest eliminacja usterki „na odległość”. Obyło się bez gry w kamień-papier-nożyce o to, kto ma jechać w delegację na serwis przy okazji załatwiając noclegi, transport, narzędzia, ech… Klient dostał szybką pomoc, urządzenia pracują, a Ty wracasz spokojnie po pracy do domu – bezcenne. Nie ma znaczenia, korzystasz z VPN podczas uruchomienia obiektu, w czasie okresu gwarancyjnego urządzeń czy bezpiecznie spinasz dwie sieci prywatne na odległość, technologia ta będzie dla Ciebie zbawieniem.

Ale o co chodzi?

Myślę, że o technologii zdalnego dostępu, szyfrowanych połączeniach i korzyści płynących z takiego rozwiązania słyszał już każdy. A może po prostu ten magiczny skrót Cię zainteresował? Ok. Jeśli trafiłeś na ten artykuł i nie znasz jeszcze pojęcia VPN (ang. Virtual Private Network – Wirtualna Sieć Prywatna) śpieszę z wyjaśnieniami. W dużym skrócie jest to technologia pozwalająca na bezpieczne połączenie dwóch odległych od siebie sieci przez Internet tak, że wyglądają jakby były jedną fizyczną siecią. Często wykorzystywana jest do łączenia na przykład dwóch oddziałów jednej firmy mieszczących się w różnych miejscach. W bliższych mi zastosowaniach służy do zdalnego łączenia się do obiektów, sterowników PLC czy paneli HMI, podglądu ich pracy i przeprogramowywania, bez konieczności wychodzenia z biura.

Obecnie nie tylko do tego wykorzystujemy tą technologię. Coraz częściej dzięki „tunelowaniu” (tak potocznie określany jest mechanizm VPN) dbamy o prywatność i bezpieczeństwo w sieci na co dzień czy omijamy blokady regionalne.

Którędy do celu?

Dróg do nawiązania zdalnego połączenia jak i urządzeń jest wiele. Żeby połączyć dwa komputery wystarczy odpowiednie narzędzie-aplikacja jak Hamachi lub OpenVPN. To super rozwiązanie jeśli chcesz na szybko połączyć się ze znajomym. Jednak do celów przemysłowego zdalnego dostępu do maszyn znacznie lepszy będzie router z obsługą VPN, podłączony bezpośrednio do sieci WAN lub wyposażony w modem 4G. Dostajemy stabilne, mobilne rozwiązanie umożliwiające podgląd online sterowników czy paneli.

Ale czy na pewno? Sam pamiętam jak pierwszy raz zestawiałem takie połączenie i o ile konfiguracja prostego tunelu  przy wsparciu poradników z internetu przebiegła w miarę szybko to nad zabezpieczeniem połączenia musiałem już troszkę się doszkolić i nagłowić. A jak wiadomo czas to pieniądz. Propo pieniędzy, pamiętać trzeba o ewentualnych, dodatkowych kosztach utrzymania hosta, stałego IP zewnętrznego czy karty sieci komórkowej. Doliczyć jeszcze jakieś dodatkowe logery danych umożliwiające późniejszą analizę wartości zmiennych ze sterowników i już nie jest tak wesoło. Jak wiadomo, potrzeba matką wynalazków. Na rynku znajdziemy różne dedykowane urządzenia umożliwiające ułatwione zestawienie odpowiednio zabezpieczonego połączenia VPN. Zazwyczaj są one podobne do zwykłych routerów sieciowych z kilkoma portami ethernet-owymi do przewodowego podłączenia urządzeń. Tutaj zalety stanowią dodatkowe funkcjonalności jak gromadzenie danych czy aplikacja na smartfony, za które oczywiście nierzadko trzeba dopłacać.

Między młotem a kowadłem

Jak widzisz z VPN-ami jak z samochodami, wybór zależy od potrzeb. Potrzebujesz przemieścić się z punktu A do B? Kupujesz zwykły samochód, co by mało palił, taki żeby dowiózł Cię na miejsce. Nudzi Cię podróż? Kupujesz taki z bajerami i asystentami wspomagającymi kierowanie. A może masz coś do przewiezienia? Samochód kombi albo van będzie niezastąpiony. Ale fajnie jakby był złoty środek.  Samochód tani, mało palący, łatwy w prowadzeniu, z bajerami no i żeby dało się nim przewozić różne rzeczy. Brzmi niczym nieodkryta Atlantyda? W świecie samochodów może i tak. Za to w świecie VPN-ów można wspomnieć o jednej pozycji ->  IXON.

To rozwiązanie pokroju all-in-one w postaci niezależnego urządzenia-routera, który wpinamy w sieć na obiekcie/maszynie. Reszta dzieje się w chmurze łączącej się z routerem. Owa „chmura” skrywa certyfikowane serwery ISO27001 w centrach danych w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Australii, dzięki czemu mamy pewność ciągłości dostępu do naszych maszyn. Bezpieczeństwo (bo o to też w głównej mierze chodzi) jest monitorowane 24/7.

Do obsługi wykorzystujemy internetowy interfejs IXON Cloud dostępny przez zwykłą przeglądarkę internetową na komputerze, tablecie czy telefonie. Z tej platformy pobierzemy również narzędzie IXclient, które po instalacji niczym za dotknięciem magicznej różdżki stworzy wirtualną kartę sieciową, już skonfigurowaną dla danego routera. Klikamy „Połącz” i jesteśmy na miejscu. Nie chcę się tutaj rozwodzić nad szczegółami. Te możesz poznać w recenzji: IXON – zdalny dostęp.

Co mówi sąsiad?

Najlepszym sposobem na opisanie korzyści płynących z połączeń VPN jest przytoczenie kilku przykładów rzeczywistych zastosowań. Tak! IXON jest rozpoznawanym i sprawdzonym produktem na rynku. Korzysta z niego między innymi holenderska firma BMO Automation BV będąca producentem i dostawcą rozwiązań automatyki do ładowania tokarek i frezarek CNC. Jako, że ich urządzenia rozmieszczone są po całym świecie poszukiwali rozsądnego rozwiązania zdalnego dostępu do swoich urządzeń. Do tej pory używali popularnego Teamviewer-a, lecz było to niewystarczające. Zdalny pulpit nie pozwalał na większy wgląd w system zabezpieczeń czy bezpieczeństwa.

Po porównaniu kilku rozwiązań stanęło na IXON-ie. Dlaczego? Po pierwsze interfejs sieciowy jest przyjazny w użyciu zarówno dla pracowników biurowych, automatyków, administratorów jak i operatorów maszyn. Nie ma już potrzeby instalacji dedykowanego oprogramowania, wystarczy przeglądarka. Po drugie sposób rozwiązania chmurowego i zabezpieczenie środowiska zrealizowane najwyższych standardach. Klienci firmy mają duże wymagania na tym punkcie. Całości dopełnia brak konieczności wykupywania okresowych subskrypcji. Od tamtej pory firma odnotowała wzrost rozwiązywanych zdalnie problemów ze swoimi urządzeniami do 90%.

Zalety IXON-a dostrzegła również Water IQ International specjalizująca się w dziedzinie ponownego wykorzystania wody w przetwórstwie spożywczym i ogrodnictwie. Dla nich, poza standardowym wykorzystaniem zdalnego dostępu, najważniejszą cechą okazała się możliwość logowania danych do chmury pomagających następnie wysnuwać przydatne spostrzeżenia. Dzięki analizie ich klienci mogą produkować więcej, wydajniej i w zdrowszy sposób.

Podobnie dla TSS Solid Solar Solutions monitorującej pracę farm solarnych nieoceniona stała się możliwość archiwizowania, wizualizowania i późniejszego analizowania danych do celów optymalizacji. IXON to nie jest kolejne urządzenie, które tylko odczyta dane zostawiając nas z kilometrem komórek w Excelu. Dane można podać w czytelnej formie, pozwalającej na wyciąganie wniosków w czasie rzeczywistym, ale też z perspektywy historycznej. Możliwa jest podstawowa analityka, a bardziej zaawansowane mechanizmy analityczne są na wyciągnięcie ręki dzięki dostępnemu API, albo gotowego connectora Tableau. Mechanizm zawiera funkcje powiadamiania o ważnych wydarzeniach zdefiniowanych w IXON Cloud. Z kolei dla firmy Smart Robotics główną zaletą jest typ rozwiązania. Montaż Plug and Play routera do szafy jest prosty, niczym składanie mebli z IKEI. Globalny zasięg i przyszłe możliwości rozwoju oraz oczywiście bezpieczeństwo. Tymczasem firma Dymotec doceniła prostotę konfiguracji, stabilność połączenia, opcjonalność wizualizowania danych i metalową obudowę.

Dzięki IXON firmy zyskały pewne narzędzie zdalnego dostępu, rozbudowane o dodatkowe funkcjonalności dzięki czemu są bliżej swoich klientów.

Jeżeli chcesz przeczytać całe tzw. „case study” możesz je pobrać stąd:

A Ty czego używasz?

Skonfrontować szereg rozwiązań zdalnego dostępu VPN nie jest łatwo. Każde ma swoje wady i zalety. Warto poszukać takiego, który przechyla szalę na rzecz tych drugich. Kartka, długopis i wypisujemy cechy jakie powinno mieć nasze rozwiązanie. A może łatwiej byłoby wypisać wszystkie za i przeciw danego rozwiązania? Teraz potrzebujemy jednego zestawu cech, ale może za miesiąc będziemy chcieli więcej. Po co się ograniczać? Jeśli mamy przyszłościowe rozwiązanie, które:

 • idealnie sprawdza się w swojej podstawowej funkcji dostarczając łatwe  w skonfigurowaniu i pewne w użytkowaniu połączenie zdalnego dostępu,
 • dostarcza usługę w „chmurze”, bezpieczną i z pewnym dostępem o każdej porze dnia i nocy dzięki certyfikowanym serwerom,
 • do obsługi i zarządzania nie wymaga specjalistycznych programów, wszystko odbywa się w przeglądarce internetowej,
 • jest przyjazne użytkownikom dzięki wielojęzycznemu, intuicyjnemu, obdarzonemu nowoczesnym designem interfejsowi sieciowemu, który może łączyć wiele routerów w jednym środowisku,
 • umożliwia monitorowanie i logowanie danych z maszyn, obiektów i przedstawianie ich w postaci tabelarycznej, wykresów oraz eksportować do pliku .CSV,
 • pozwala na wykrywanie skonfigurowanych w systemie zdarzeń i automatycznie powiadamia o tym odpowiednie osoby wiadomościami email lub powiadomienia push na aplikacji mobilnej (darmowej),
 • udostępnia różne warianty swoich routerów w wersjach wzbogaconych o Wi-Fi czy modemy 3G/4G, wszystkie w solidnej, metalowej obudowie,
 • (jakieś dwie godziny później… 😛 ),
 • nie wymaga żadnych dodatkowych licencji czy subskrypcji,
 • udostępnia support dla wdrażających się w system (LINK),
 • wychodzi naprzeciw swoim klientom stale rozwijając produkt.

I co ważne nie jest obarczony żadnymi limitami liczby kont użytkowników i administratorów z odrębnymi uprawnieniami i ustawieniami. Można robić osobne konta dla każdego Mirka na zakładzie, a co! 😀

Podsumowanie

Korzyści płynące z VPN wciągają. Raz spróbujesz i ciągle chcesz więcej. Warto więc znaleźć sobie dobrego partnera w drodze do celu, a droga ta na pewno nie będzie dla Ciebie nudna. Zawsze zaczyna się od prostej potrzeby: „Chcę się zdalnie podłączyć o tam, do tego sterownika”. A potem przychodzą pytania: „A czy to może działać u mnie w domu?”, „Czy mogę zrobić dostęp też Józkowi? Ale taki żeby mi nic tam nie napsuł”, czy „Da się tym jakoś archiwizować dane?”. I nagle okazuje się, że musimy zmieniać całkowicie swoje rozwiązanie techniczne tak, aby dopasować je do nowego sprzętu. Dodatkowe zamieszanie, wprowadzenie różnych wariantów maszyn, inne zasady obsługi. Czasami sami sobie komplikujemy życie. I po co? Dlatego, w mojej opinii, nie warto stawiać na mało przyszłościowe rozwiązania, jeśli masz w planach ciągły rozwój. Inwestuj w rozwiązania Przemysłu 4.0 oraz IIoT, tym bardziej, że ceny naprawdę są przystępne. Dla zainteresowanych zostawiam kontakt do przedstawiciela na terenie Polski.

Jeśli chciałbyś wypożyczyć i przetestować IXON Router zupełnie bezpłatnie i bez zobowiązań to

kliknij ten link. 

Chcesz otrzymać ofertę?

Kliknij – Szybkie zapytanie ofertowe na e-mailUtworzono: / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY