Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Zawory pneumatyczne – wybrane rodzaje i zastosowania

Pneumatyka jest działem inżynierii mechanicznej, która zajmuje się tworzeniem i wykorzystaniem urządzeń, gdzie przekazywanie energii oraz sterowanie odbywa się dzięki sprężonemu powietrzu. Istotnymi elementami w konstruowaniu mechanizmów pneumatycznych są zawory.

Zawór – ogólna charakterystyka

Funkcją zaworów jest przede wszystkim sterowanie kierunkiem i wartościami przepływu energii w instalacjach. Polega to głównie na zmianie przekroju przepływu ciecze, dzięki odpowiedniemu ustawieniu konkretnej części zaworu. Wyróżnia się m.in. mechanizmy sterujące ciśnieniem – zawory ciśnieniowe, kierunkowe i natężeniowe.

Zawory rozdzielające i redukcyjne

Jak sama nazwa wskazuje zawory rozdzielające, albo inaczej rozdzielacze są odpowiedzialne za kierowanie cieczy w odpowiednie odbiorniki w instalacji. Działają one otwierając i zamykając konkretne drogi dopływu. Ze względu na liczbę dostępnych dróg dopływu, wyróżnia się zawory: dwu-, trzy-, cztero- i pięciodrogowe. Wysokiej klasy osprzęt pneumatyczny można obecnie z powodzeniem kupić w sprzedaży online. Najwyższej jakości części pneumatyczne wykorzystywane w instalacjach przemysłowych, dostępne są np. na: medynski.pl. Zawory rozdzielające są również wykorzystywane w celu częściowego otwierania przepływu. Jest to sterowanie natężeniem poprzez tzw. dławienie. W takich sytuacjach rozdzielacze są nazywane zaworami dławiącymi. Zgodnie z normą PN-73/M-73022, wyróżnia się dwa typy zaworów dławiących: laminarne i turbulentne.

Dzięki zaworom redukcyjnym można natomiast ustalić ciśnienie za zaworem, bez względu na wartość ciśnienia przed mechanizmem. Przy użyciu tego rodzaju zaworów zasila się odbiorniki działające na niskim ciśnieniu, korzystając z instalacji wysokociśnieniowej. Podstawową zasadą funkcjonowania zaworów redukcyjnych jest fakt, że wartość ciśnienia za mechanizmem jest mniejsza lub równa poziomowi ciśnienia przed zaworem.

Zawory ciśnieniowe i zawory kolejności działań

Do zaworów ciśnieniowych zalicza się zawory bezpieczeństwa i przelewowe. Zasada funkcjonowania podobna jest w obu przypadkach. Otwierają one przepływ po osiągnięciu określonego poziomu ciśnienia. Zawór bezpieczeństwa otwierany jest tylko w nagłych przypadkach i podczas normalnej pracy urządzenia pozostaje zamknięty. Inaczej jest w przypadku zaworu przelewowego, który funkcjonuje przez cały czas. Wyróżnia się m.in.: zawory przelewowe jednostopniowe – kulkowe.

Zawory kolejności działań odpowiedzialne są za utrzymanie określonego ciśnienia przed i za zaworem. Dzięki temu w instalacji hydraulicznej, można rozróżnić strefy, które mają być zasilone jako pierwsze. Po zasileniu fragmentu instalacji przed zaworem, mechanizm otwiera się i kieruje pozostałą część ciśnienia do kolejnych elementów układu.

Newsy, nowe oferty pracy i wydarzenia — prosto na Twoją skrzynkę mailową! 📩

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przesyłania informacji branżowych oraz informacji handlowych na podany adres e-mail. Swoją zgodę zawsze możesz odwołać - więcej w polityce prywatności

Powiązane artykuły