PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.johnsoncontrols.com
tel: +48 22 518 19 00
be-emea-automatyka@jci.com
KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Zarządzanie energią – o czym warto pamiętać?

325 views, autor: WAGO.PL.

Właściwie nie trzeba powtarzać, że energia nie powinna być traktowana jako koszt stały przedsiębiorstwa, że jej nieoptymalne wykorzystanie (szczególnie w kontekście dynamicznych zmian cen) może wpłynąć nie tylko na kondycję przedsiębiorstwa, ale także na jego wizerunek, że jest jednym z bardziej znaczących czynników cenotwórczych i że w konsekwencji warto energią zarządzać i ją oszczędzać. Cały czas jednak w wielu przedsiębiorstwach można zaobserwować chaotyczne podejście do tego zagadnienia.

Na co zwrócić uwagę w zarządzaniu energią?

Kompleksowo a nie wybiórczo

Ważne jest, aby osoby decyzyjne (i to na każdym szczeblu) już na etapie wyboru dowolnego monitoringu energii były świadome, że dopiero kompleksowe wykorzystanie pojedynczych pomiarów pozwoli uzyskać optymalny efekt. Oczywiście najłatwiej jest to osiągnąć, jeżeli od samego początku dążymy do wdrożenia kompletnego systemu zarządzania energią, np. zgodnego z DIN 50001. Najczęściej jednak zaczynamy od opomiarowania pojedynczego urządzenia, linii technologicznej, oddziału, nie patrząc na całość z szerszej perspektywy. A to błąd, bo niewłaściwe dobrana technologia może zamknąć drogę do łatwej modyfikacji i rozszerzenia inwestycji.

Jeżeli chcemy czegoś więcej niż tylko monitorowania energii, np. wyliczenia efektywności energetycznej, potrzebne będą dane o zużyciu energii elektrycznej, gazu, ciepła, sprężonego powietrza, wentylacji i klimatyzacji, wody itd. oraz dane z różnych podsystemów, takich jak OEE, Predictive Maintenance czy też HACCP. Poza tym niezwykle istotne jest także dokonywanie pomiarów w sposób ciągły.

Dzięki temu możemy zauważyć różne zjawiska, których nie dostrzegamy w przypadku analizy pojedynczych danych lub zebranych w krótkich odstępach czasu, np. ile potrafi zużyć energii oświetlenie parkingu w godzinach nocnych, albo jak dużo kosztuje utrzymywanie w pełnej gotowości ruchowej całego parku maszynowego w czasie przerw produkcyjnych, czy też szczytowy poziom poboru energii w momencie rozpoczęcia pracy załogi na pierwszej zmianie.

Film zrealizowany przez Zespół iAutomatyka o pomiarach parametrów sieci z systemem WAGO:

Modularność i swobodna komunikacja

Kompleksowe monitorowanie oraz zbieranie i analizowanie danych jest możliwe dzięki zastosowaniu modularnych systemów. Pozwalają one na budowanie kompletnej aplikacji stopniowo rozbudowując pierwotny układy pomiarowe. Nie ma konieczności wdrożenia wszystkiego od razu. Jest to ważne szczególnie w kontekście ekonomii całej inwestycji – nie wymaga angażowania dużych nakładów od początku realizacji projektu.

Sama modularność nie zapewni nam jednak swobodnego łączenia poszczególnych elementów w jeden rozbudowany system. Taką funkcjonalność umożliwi dopiero swoboda w doborze sposobów i rodzajów komunikacji. Sprzęt, na którym oparty będzie system zarządzania energią musi mieć różne możliwości funkcjonalne, zarówno na poziomie mediów, jak i protokołów (sygnały dwustanowe i analogowe, Modbus via RS i Ethernet, Mbus, EnOcean, telemetria, FTP i inne).

Ocena rentowności inwestycji

Rozważając zasadność wdrożenia systemu zarządzania energią trzeba uwzględnić koszty, na które naraża się przedsiębiorstwo w przypadku zaniechania czy niepodjęcia inwestycji. Obok takich pozycji jak koszty audytów czy wzrost cen energii elektrycznej trzeba być gotowym także na potencjalne ograniczenia produkcji w związku z obowiązkowymi redukcjami dostaw i poboru energii. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w sierpniu 2015 r. i zaskoczyła wiele firm. Kary za niedostosowanie się mogą sięgać 15% przychodu przedsiębiorstw.

Oczywiście samo wdrożenie systemu zarządzania energią nie uchroni przed tym zagrożeniem. Jednak jeśli zarządzający przedsiębiorstwem znają szczegółowy rozkład poboru energii i zapotrzebowanie poszczególnych instalacji na energię w określonym czasie, mogą się być dobrze przygotować na taką sytuację.

Dodatkowo, możemy wręcz zarabiać na sytuacjach braku dostatecznej ilości energii elektrycznej w systemie w określonym czasie. Pozwalają na to usługi typu DSR (Demand Site Response), czyli gotowość do zmniejszenia zapotrzebowania na energię w sytuacjach kryzysowych. Co warte podkreślenia, jest to szansa, z której mogą skorzystać nie tylko duże, ale także małe i średnie firmy. Jeśli przedsiębiorstwo nie jest w stanie samodzielnie zagwarantować wymaganego poziomu redukcji (min. 2 MW), może dołączyć do jednego z tzw. agregatów DSR, czyli systemów łączących wielu odbiorców oferujących wspólnie redukcję zapotrzebowania na energię.

Wszystko w jednym

Jednym z najbardziej kompleksowych rozwiązań w zakresie dostaw systemów zarządzania energią jest oferta WAGO. Obejmuje ona elementy systemu zapewniające pomiar, odczyt, przetwarzanie, udostępnianie i archiwizację danych oraz analizę i wizualizację dla użytkownika końcowego. Całość bazuje na modularnym systemie PLC (WAGO-I/O-SYSTEM 750), który oferuje szeroką gamę standardowych i specjalistycznych modułów I/O do różnorodnych zastosowań i jednocześnie rozbudowane możliwości komunikacyjne. Całość zapewnia zarówno swobodne łączenie różnych urządzeń i podsystemów na poziomie przedsiębiorstwa, jak i komunikację z zewnętrznymi operatorami energii.

Wdrożenie systemu zarządzania energią rozpoczynamy najczęściej od monitoringu energii elektrycznej. W tym zakresie oferta WAGO obejmuje przekładniki prądowe (standardowe, z dzielonym rdzeniem i małogabarytowe), cewki Rogowskiego, odgałęźniki potencjałowe, przetworniki i konwertery pomiarowe.

Paweł Frankowski, WAGO.PL

29 maja 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

>KLIKNIJ<

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

>KLIKNIJ<

Produkcja masowa to już przeszłość

Produkcja masowa to już przeszłość

>KLIKNIJ<

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

>KLIKNIJ<

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

>KLIKNIJ<

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

>KLIKNIJ<

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

>KLIKNIJ<

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

>KLIKNIJ<

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

>KLIKNIJ<

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

>KLIKNIJ<

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

>KLIKNIJ<

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

>KLIKNIJ<

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

>KLIKNIJ<

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

>KLIKNIJ<

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
  • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...Skontaktuj się z nami

WAGO.PL

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…