PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Zaginarka do blach z napędem elektrycznym

1475 wyświetleń, autor: Mikolaj Fischer.

Zauważyłem, że koszty produkcji różnorodnych urządzeń opartych np. na obudowach z blachy są bardzo wysokie. Tak samo było z zaginarkami, których używałem. Mówimy o zaginarkach które odpowiednio doginają krawędzie blachy tworząc różne kształty. Zaginarki te działają w oparciu o napęd hydrauliczny. Przekłada się to na duże koszty zużycia energii (pompa oleju chodzi cały czas), koszty eksploatacji, oraz na szkodliwość dla środowiska (niepotrzebne zużywanie prądu na pracę pompy oraz szkodliwość oleju na środowisko). Postanowiłem więc zrobić coś swojego. Moja maszyna pozwala na dużą oszczędność prądu elektrycznego w stosunku do zaginarek z napędem hydraulicznym, daje maksymalne bezpieczeństwo użytkowania (liczne systemy bezpieczeństwa) oraz dbanie o środowisko poprzez redukcję zużycia energii.  Teraz maszyna została udoskonalona i jest w 90% skończona i już wykonuje swoją pracę.

Fakt, może i moja maszyna to nie jest jakieś mega odkrycie, aczkolwiek pozwoliła mi w wieku 17 lat zająć 3 miejsce w Polsce w Olimpiadzie Innowacji Technicznej i Wynalazczości oraz 1 miejsce w Polsce w konkursie Młodych Inżynierów.

W tym artykule pozwolę sobie opisać budowę mojej maszynę oraz zobrazować jej działanie.

Zasada działania

Po włączeniu zasilania w maszynie uruchamia się system operacyjny. Przywracane są z pamięci nieulotnej sterownika ostatnie parametry opisujące prace, np.:

 • Prędkości dojazdowe.
 • Ostatnia poprawka materiału.
 • Odległości do odjazdów poszczególnych osi.
 • Maksymalne limity dla poszczególnych wartości w panelu HMI.

Następnie maszyna czeka na potwierdzenie możliwości bazowania wszystkich osi. Najpierw bazowana jest  oś zgniatania (oś główna), następnie osie zderzaków – X, Y, Z. Dopiero jak wszystkie się zbazują możliwa jest praca maszyny.

Teraz już można przejść do trybu pracy. Trzeba wybrać odpowiednie narzędzie (stempel) oraz matrycę. Każda pozycja ma swoją nazwę i właściwości które sterownik zapamiętuje w swojej nieulotnej pamięci. W ostatnim już kroku trzeba podać parametry materiału, który się obrabia, oraz parametry zaginania, czyli głębokość zagięcia, odległość głowicy w pozycji powrotu itp.

Dopiero wtedy maszyna przechodzi do ekranu pracy. Jednak dopiero po wciśnięciu przycisku startu pracy maszyna dojeżdża do pozycji do szybkiego zjazdu. Zderzaki natomiast ustawiają się na zadaną pozycję do danego gięcia. Teraz operator podkłada arkusz blachy, który chce wygiąć, naciska pedał następnego etapu. Po naciśnięciu maszyna dojeżdża z zadaną prędkością do blachy. Teraz operator ponownie wyzwala następny etap poprzez naciśnięcie pedału. Maszyna z zadaną prędkością posuwa głowicę ze stemplem do zadanej głębokości zaginania. Po czasie zaginania który się ustawia w ustawieniach maszyna sama powraca do zadanej pozycji do powrotu i czeka na wyciągnięcie zagiętego detalu i podłożenie następnego arkusza blachy. Taki cykl się powtarza do zakończenia pracy. Po wróceniu do menu maszyna wraca na swoje domowe pozycje (zeruje wszystkie osie).

Sterownik głównej osi

Sterownik tej osi składa się z dwóch części: wzmacniacza oraz karty sterowniczej, którą się wkłada do środka.

Wzmacniacz

Wzmacniacz przetwarza najpierw napięcie przemienne 3-fazowe na prąd stały, a następnie odpowiednio moduluje (według instrukcji od karty sterowniczej) i dostarcza je na wyjście silnika. Pełni on również funkcję wbudowanego rezystora hamującego oraz stabilizatora szyny DC. Szyna DC jest przydatna do tego, gdy potrzebujemy zasilić więcej napędów. Wtedy kupujemy jeden mocny wzmacniacz, a resztę podłączamy pod szynę tego najmocniejszego.

Karta sterownicza

Karta sterownicza odpowiada za:

 • Komunikację ze sterownikiem PLC.
 • Pozycjonowaniem napędu.
 • Kontrolę prędkości, przyśpieszenia napędu.
 • Parametryzacje napędu.

W maszynie postanowiłem wykorzystać komunikacje po standardzie ProfiNet. Jest to dość wydajny protokół i ma wiele możliwości konfiguracji np. możemy wybrać które parametry z napędu mamy kontrolować ze sterownika, ustawiać liczbę słów i bajtów w ramce danych itp.

Do karty podłączamy: enkoder z silnika, stycznik do załączania zasilania karty sterowniczej, czujniki bezpieczeństwa (bez nich napęd nie ruszy się z miejsca), kabel komunikacyjny ze sterownikiem, oraz napięcie 24V. Główne parametry komunikacji można ustawić z panelu na karcie, natomiast wszystkie dostępne parametry z oprogramowania IndraWorks dostarczonego od producenta.

Jednostka napędowa

Elementem wykonawczym w prasie krawędziowej jest silnik marki Bosch Rexroth – model MSK070D-0300-NN-M1-UG0-NNNN. Jest to jednostka napędowa o mocy 3,7 kW oraz momencie siły 17,5Nm (max 52,5Nm). Ma ona w sobie optyczny inkrementalny enkoder z komunikacją HiperFace o rozdzielczości 128 kroków. Umożliwia to precyzyjne sterowania pozycją wału silnika.

Sterownik PLC

Jednym z głównych części w maszynie jest również sterownik PLC. To on odpowiada za komunikację ze wszystkimi osiami oraz za ich wysterowanie. Jest to sterownik marki Siemens Simatic S7-1200 1214C DC/DC/DC. Jego charakterystyczne cechy:

 • zasilanie – 24V DC.
 • wejścia cyfrowe – 14 24V DC (3 mogą pracować jako szybkie liczniki).
 • wyjścia cyfrowe – 10 24 V DC (2 szybkie, 100 kHz).
 • wejścia analogowe – 2 – ( 0..10V DC rozdzielczość 10 bitów).

Sterownik kontroluje wszystkie parametry maszyny oraz dba o bezpieczeństwo pracownika. Jakakolwiek anomalia podczas pracy skutkuje zatrzymaniem się maszyny i wyświetleniem odpowiedniego błędu.

Silniki krokowe z enkoderami do zderzaków

Do poruszania wszystkimi osiami zderzaków postanowiłem wykorzystać silniki krokowe z wbudowanymi enkoderami. Taki zestaw dla jednej osi składa się z:

 • Silnika krokowego z enkoderem.
 • Karty sterowniczej.
 • Okablowania.

Sterownik steruje tymi silnikami poprzez wydawanie poleceń karcie sterowniczej. Sygnał ma stałe wypełnienie 50%, jednak prędkością steruje się poprzez częstotliwość impulsów. Natomiast kierunkiem steruje się poprzez wstawienie stanu wysokiego lub niskiego na konkretny pin karty sterowniczej.

Enkoder w tym przypadku pracuje w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego ze swoją kartą sterowniczą. To właśnie ona odpowiada za dojazd do zadanej pozycji. Gdy wystąpi błąd pozycjonowania karta podaje informacje do sterownika o błędzie, sterownik tylko zadaje pozycje, a to karta wysterowuje silnik.

Montaż inteligentnych samojezdnych zderzaków w maszynie

Zderzaki postanowiłem zamontować na prowadnicach linowych. Całą „karetką” steruję poprzez śrubę z gwintem, która wprawia w ruch cały napęd. Silniki tutaj zastosowane to wyżej wspomniane silniki krokowe, które połączone są z tymi śrubami paskiem. Całość mechanizmu, który tutaj widzimy, zostanie zasłonięta obudową ochronną, aby operator nieuważnie nie włożył tam żadnej części ciała i nie naraził się na niebezpieczeństwo. Oczywiście po starcie systemu wszystkie osie muszą być zbazowane, więc każda oś po kolei dojeżdża do swojego minimum i tą pozycję oznacza jako zero. Tak samo podczas pracy każda oś ustawia się po kolei z dużą prędkością – wynika to z zastosowanego zasilacza – tańszego, aczkolwiek zderzaki ustawiają się tylko raz więc nie potrzeba kupować droższego i mocniejszego zasilacza po to, aby wszystkie zderzaki ustawiały się jednocześnie. W oprogramowaniu jest oczywiście możliwość zmiany tego trybu na jazdę wszystkich osi równocześnie. Poniżej galeria zdjęć z montażu zderzaków.

Pierwsze automatyczne gięcie

Całość maszyny prezentuje się jak na razie tak:

Maszyna jest skończona w 90%, trzeba tylko podłączyć i uruchomić zderzaki, dorobić obudowy ochronne wraz z kurtyną podczerwieni, oraz uporządkować szafę. Jeszcze dużo pracy przede mną, ale pierwszymi zwycięstwami warto się pochwalić – a nuż komuś się spodoba mój pomysł na maszynę i dostanie weny.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę SuperKubek + kurs wideo dostarcza iAutomatyka. 

Reklama

28 lutego 2019 / Kategoria: , , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: TerminyKategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…