
Zagadnienia bezpieczeństwa w maszynach i instalacjach elektrycznych – Poradnik

Poniższy dokument zawiera opis zarówno praktycznej jak i teoretycznej wiedzy na temat zagadnień bezpieczeństwa w maszynach i instalacjach elektrycznych.
Zaczynając od prostych ingerencji w obwodach prądowych w sytuacji awaryjnych, przechodząc przez uniemożliwienie samo rozruchu, jego zapobieganiu po zastosowanie zabezpieczeń urządzeń podczas remontów i konserwacji oraz nadzór elementów ochronnych i zagrożenia na obszarach otwartych.
W dokumencie nie zabraknie wiedzy na temat ustawień przełącznika rodzaju pracy, bezpieczeństwa przy obsłudze maszyn oraz ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.
Dokument wzbogacono o normy EN , przepisy , dyrektywy, deklaracje oraz objaśnienie używanych pojęć.
Spis treści:
1. Zatrzymanie w sytuacji awaryjnej (wyłączenie awaryjne)![]() 1.1 Ingerencja w głównych obwodach prądowych
|
![]()
2.1 Zastosowanie wyzwalacza zanikowego |
3. Zapobieganie nieoczekiwanemu rozruchowi![]() 3.1 Podczas krótkotrwałych ingerencji |
4. Zabezpieczanie podczas remontów i konserwacji![]() 4.1 Urządzenie do oddzielenia ochronnego sieci (łącznik główny) 4.2 Tworzenie przerwy izolacyjnej w obwodach zasilających urządzenia elektryczne 4.3 Łączniki remontowe, konserwacyjne i bezpieczeństwa |
5. Nadzorowanie ruchomych elementów ochronnych![]() 5.1 Bez ryglowania |
6. Nadzorowanie zagrożeń na otwartych obszarach![]() 6.1 Maty łączeniowe |
7. Umożliwienie ustawiania![]() 7.1 Przełącznik rodzaju pracy |
![]() 8.1 Łączenie oburącz, typ I i typ II 8.2 Łączenie oburącz, typ III 8.3 Bezpieczne sterowanie pracą prasy |
![]() 9.1 Oddzielenie ochronne 9.2 Obniżone napięcie z pewnym oddzieleniem PELV |
![]() 10.1 Zasilanie elektryczne i elementy zabezpieczające 10.2 Długie przewody obwodu sterowniczego 10.3 Struktura układu połączeń 10.4 Stosowane urządzenia |
![]() 11.1 Powiązania 11.2 Ważne dyrektywy maszynowe 11.3 Normy bezpieczeństwa dla maszyn – EN… 11.4 Maszyny – specyficzne normy wyrobów |
![]() 12.1 Objaśnienia pojęć 12.2 Maszyny i zespoły zabezpieczające wg załącznika IV dyrektyw maszynowych 12.3 Wymagania dla istniejących już maszyn 12.4 Wzory formularzy deklaracji zgodnoœci 12.5 Źródła przepisów 12.6 Spis literatury |
Uwaga! Opracowanie nie jest w pełni aktualne!
>>POBIERZ DOKUMENT<<
Zobacz też: Kursy Automatyki
Powiązane artykuły

Analiza sprzętu zgodnie z wymaganiami dyrektywy ATEX User – dostępna w AUTOMATECH. Zakres: ochrona przeciwwybuchowa
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 roku odnosi się do minimalnych wymagań z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które dotyczą obszarów zagrożonych wystąpieniem atmosfery wybuchowej.

Przekaźniki w taborze kolejowym – jakie powinny być?
Pewnie niewielka grupa ze społeczności automatyków i czytelników iAutomatyka.pl ma do czynienia z branżą kolejnictwa oraz związanych z nią wymagań dotyczących komponentów automatyki tam stosowanych.

System identyfikacji i zarządzania uprawnieniami dostępu I.A.M. od PILZ
Jakiegokolwiek rodzaju prace należy organizować w sposób taki, aby nie dopuszczać do powstawania zagrożeń dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Analiza metod pomiarowych urządzeń do magazynowania energii
Naukowcy zajmujący się ogniwami galwanicznymi stosują wiele technik badawczych, aby uzyskać wyniki potrzebne do określenia charakterystyki ogniwa pierwszego lub drugiego rodzaju.