Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/08/VBS.jpg

Zaawansowane skrypty w Tia Portal z VBScript

autor: Adiutante.

VBScript to język z rodziny Visual Basic, zaprojektowany i stworzony przez giganta technologicznego Microsoft. Wykorzystywany przede wszystkim w pakiecie MS Office. W omawianym poniżej przypadku skupimy się przede wszystkim na wykorzystywaniu tego języka do tworzenia wygodnych raportów w środowisku Tia Portal za pomocą wizualizacji RT.


Gdzie przyda się VBS?

Jeśli pracujemy w firmie produkcyjnej, gdzie dane:

 • muszą być zapisywane w ściśle określonej formie,
 • musza być zapisywane z odpowiednimi opisami i nazwami kolejnych raportów,
 • mają być zapisywane automatycznie w ściśle określonym miejscu na dysku,
 • mają być zbierane w taki sposób, aby analitycy nie mieli problemu z ich odczytem i rozumieniem,

to VBScript nada się idealnie.

Dzięki funkcji VBScript możemy, za pomocą Tia Portal, napisać w pełni spersonalizowany kod zapisu danych procesowych do pliku .csv.

Jak zacząć?

Zacząć trzeba oczywiście od stworzenia nowej funkcji. Po jej utworzeniu pojawi się okno z podstawowymi informacjami na temat edycji. Każda funkcja musi zaczynać się od „SUB NAZWA_FUNKCJI” oraz kończyć na „End Sub”.

Następnie deklarujemy zmienne, których będziemy używać wewnątrz samej funkcji. Możemy to zrobić poprzez użycie komendy:

 • Dim nazwa_zmiennej_1, nazwa_zmiennej_2, … itd.

Dobrą praktyką w tym wypadku jest komentowanie obok zmiennych ich przeznaczenia, aby inne osoby już na wstępie wiedziały, jak wygląda konstrukcja naszego kodu.

W przypadku, gdy w nazwie pliku ma zawierać się data to zaraz pod deklaracją zmiennych określamy kolejne elementy daty za pomocą czasu systemowego sterownika. Jeżeli zakład pracuje na kilka zmian a raport ma mieć cykl zmianowy to do nazwy pliku możemy dodać również z której zmiany jest dany raport. Oczywiście konstrukcja jest dosyć luźna i możemy dowolnie nazywać pliki. Przedstawiony przykład ma za zadanie jedynie nakreślić możliwości jakie daje nam VBScript.

Ważnym elementem jest poprawne sformułowanie ciągu znaków (STRING) lokalizacji zapisu plików oraz ich nazwy. Korzystając z wcześniej zadeklarowanych zmiennym musimy stworzyć kolejne części adresu, zaczynając od folderu głównego którym jest dysk, poprzez podfolder, kończąc na samym pliku. Taki podział znacznie ułatwia konstrukcję naszego pliku. Kolejne części ciągu łączymy ze sobą za pomocą znaku ‘&’. Należy pamiętać o tym aby na końcu określone zostało rozszerzenie pliku, w tym wypadku ‘.csv’.

Kolejnym krokiem jest tworzenie folderów na podstawie wyżej określonych adresów. W tym celu wykorzystamy komendę ‘CreateObject(„scripting.FileSystemObject”)’. Musimy też dodać warunek, że jeżeli dany folder istnieje to krok ten ma zostać pominięty. Po stworzeniu folderów czas na tworzenie samego pliku. Tutaj jednak plik musi zostać stworzony za każdym razem, gdy skrypt jest wywoływany.

Zmieniamy stan pliku na możliwy do edycji (ForWriting) i od tej pory pracujemy na zawartości pliku.

Podstawowymi komendami są:

 • .WriteLine – określa nowy wiersz,
 • ; – przesunięcie o komórkę w prawo.

Przy tworzeniu zawartości pliku posługujemy się odpowiednimi danymi procesowymi. Należy pamiętać, że Tia Portal nie wspomaga korzystania z tablic danych typu ‘STRING’ w VBScript. W związku z tym polecam zastosowanie metody, jak w naszym przykładzie. Jeżeli chcemy słownie określić dany stan, to w sterowniku korzystamy ze zmiennych liczbowych Sint, Int itd. Natomiast „stan tekstowy” określimy w samym skrypcie tj. jeżeli zmienna = 1 to stan = „stan_1”.

Po zadeklarowaniu zawartości przechodzimy do ostatniej czynności jaką skrypt musi wykonać, a mianowicie do zmiany stanu pliku na „Do odczytu”.

Jak wywołać Skrypt?

Skrypt wywołujemy korzystając ze zwykłej zmiennej wizualizacji. Zmienne jednak domyślnie mają określoną metodę wywołania jako „cyclic in operation”. Aby skrypt działał poprawnie i był wywoływany musimy zmienić tryb ten na „cyclic continuous”. Wtedy niezależnie od wybranego ekranu i obecności zmiennej na nim wizualizacja będzie sprawdzała jej stan.

Aby powiązać zmienną ze skryptem musimy w EVENTS na zmianę stanu wybrać naszą funkcję (po nazwie). Od tego momentu, na każdą zmianę stanu z TRUE na FALSE, oraz z FALSE na TRUE nasz skrypt zostanie wywołany, a plik zapisany do wybranego folderu.

A w efekcie otrzymamy:

Podsumowanie

Jak widzimy na powyższym przykładzie VBS jest bardzo przydatny w tworzeniu spersonalizowanych raportów, co daje duże możliwości. Raporty te mogą być bardzo rozbudowane, zawierać wiele danych. Powyższy przykład pokazuje jedynie próbkę tego co możemy uzyskać używając skryptów. Na tym jednak nie kończy się ich zastosowanie. Dzięki nim można również otwierać połączenia z bazami danych MS SQL, archiwizować dane wprost do nich, jak również odczytywać z nich potrzebne informacje.

Artykuł zdobył nagrodę w konkursie iAutomatyka

Ilość : 1 sztuka Nagrodę dostarcza Finder to wiodący w Europie producent przekaźników. Swoje zakłady produkcyjne posiada w czterech lokalizacjach: Almese (Włochy), Sanfront (Włochy), S. Jean de Maurienne (Francja) oraz Walencja (Hiszpania). Poznaj firmę FINDER

 

 


 🎁 Zwycięzca: MATHAEUS

Praca konkursowa: PRZETWORNICA CZĘSTOTLIWOŚCI E-DRIVEUtworzono: / Kategoria: ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy