Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/12/„Nie-znam-żadnego-innego-systemu-oświetleniowego-o-takiej-elastyczności-i-precyzji”-1.png

Wywiad: „Nie znam żadnego innego systemu oświetleniowego o takiej elastyczności i precyzji”


Obecnie na rynku możemy znaleźć ogromny wybór oświetleń dla systemów wizyjnych.  A mimo to, firma B&R specjalizująca się w dziedzinie automatyki zdecydowała się wystąpić z własną ofertą zintegrowanego oświetlenia. Rozmawiamy z Andreasem Waldlem, ekspertem firmy w dziedzinie systemów wizyjnych maszyn, aby dowiedzieć się, dlaczego była to jedyna słuszna decyzja i jaką rolę odgrywa integracja.

Bądźmy szczerzy: czy firma dostarczająca automatykę, taka jak B&R, musi mieć swój własny system oświetleniowy?

Andreas Waldl: Gdyby zapytał mnie Pan o to dziesięć lat temu, jestem pewien, że odpowiedziałbym przecząco. Ale po dekadzie pracy z systemami wizyjnymi doszedłem do zupełnie innego wniosku: wiele z zadań, które powierzamy nowoczesnym maszynom, mogą one wykonać tylko wtedy, gdy system wizyjny i reszta automatyki maszyny pochodzą z jednego źródła.

To wyjaśnia, dlaczego firma B&R opracowała własne kamery, ale co z oświetleniem?

Waldl: Gdy chodzi o jakość zarejestrowanych obrazów, oświetlenie jest nawet ważniejsze niż kamera. Sukces lub porażka danej aplikacji systemu wizyjnego maszyn zależy ostatecznie od czasu, intensywności i jednorodności błysku. Dlatego właśnie potrzebujemy zintegrowanego systemu oświetleniowego.

Co Pan rozumie przez „zintegrowany” w tym kontekście?

Waldl: Przyjrzyjmy się zwykłemu oświetlaczowi. W większości przypadków istnieje tylko jeden sposób sterowania nim: za pomocą cyfrowego wejścia wyzwalającego. Niektóre lampy posiadają również potencjometr do ręcznej regulacji natężenia światła. Są, oczywiście, zastosowania, w których to wystarczy. Ale kiedy sprawy toczą się szybciej, a wytwarzane produkty zmieniają się częściej…

… potrzebne jest zintegrowane oświetlenie.

Waldl: Właśnie. A to dlatego, że zintegrowany oświetlacz otrzymuje więcej informacji z systemu sterowania. Przede wszystkim uzyskujemy niezwykle precyzyjne taktowanie błysku – w naszym systemie poniżej milisekundy. Dostarczane są jednak również takie dane, jak kolor i intensywność potrzebne do uchwycenia obrazu danego produktu. Nasze lampy mogą używać różnych parametrów do każdego zdjęcia, jeśli jest taka potrzeba – bez żadnego spowolnienia produkcji. „Nie znam żadnego innego systemu oświetleniowego dostępnego na rynku o takiej elastyczności i precyzji”.

Skoro lampy B&R oferują tak wiele możliwości, czy to oznacza, że są skomplikowane w użyciu?

Waldl: Nie, i to jest kolejna korzyść płynąca ze ścisłej integracji. Wszystkie zmienne z systemu sterowania są również dostępne dla funkcji wizyjnych, dlatego jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom całą gamę funkcji, z których mogą korzystać bezpośrednio w znanym im środowisku inżynierskim. Wszystko, co użytkownik musi zrobić, to wybrać potrzebne mu komponenty, a następnie je skonfigurować.

Użytkownicy mogą konfigurować oświetlenie wizyjne i kamery bezpośrednio w Automation Studio.

Wygląda na to, że wszystkie te zalety są dostępne tylko z kamerą B&R – czy tak?

Waldl: Niezupełnie. To prawda, że nasze kamery, światła i sterowniki maszyn doskonale się uzupełniają. Niemniej z wielu zalet oferowanych przez nasze oświetlenie można również skorzystać, stosując kamery innych firm. Nasz system oświetlenia może nawet zrekompensować niektóre słabości innych systemów kamer. Ze względu na stosowane czujniki, większość kamer ma tak dużą zmienność opóźnienia, że niemożliwe jest ich prawidłowe zsynchronizowanie z ruchem osi maszyny. Jest to jednak problem dość łatwy do rozwiązania: nasze oświetlacze błyskają z precyzją i minimalnym czasem trwania impulsu wynoszącym jedną mikrosekundę. Jeden z naszych klientów wykorzystuje to do uzyskiwania ostrych obrazów produktów poruszających się z prędkością 50 metrów na sekundę.

W jakich okolicznościach połączenie oświetlaczy B&R i kamer innych firm miałoby sens?

Waldl: Integratorzy systemów często muszą wyważyć odpowiednio wymagania stanowiące złożony zestaw. Jednak nawet jeśli do określonego zadania muszą użyć konkretnego systemu kamer, nadal mogą korzystać z naszego systemu oświetlenia. Mogą po prostu użyć jednego z naszych standardowych modułów interfejsu, aby podłączyć jeden lub więcej oświetlaczy B&R do swojej sieci maszyn.Każdy oświetlacz B&R może emitować światło diod nawet w czterech różnych kolorach.

Czy to nie działa z innymi zewnętrznymi sterownikami błysków?

Waldl: Nasz system potrafi o wiele więcej niż konwencjonalny sterownik błysków, który może korzystać jedynie z przewodowych zewnętrznych wyzwalaczy i kontrolować ograniczoną liczbę lamp. W przypadku B&R, zakres szerokości pasma rozciąga się od pojedynczego oświetlacza do kombinacji dowolnej liczby oświetlaczy włączanych przez dowolnie wybrane zmienne i sygnały. Użytkownik może wykorzystać sprzęt i oprogramowanie ze standardowej oferty B&R i stworzyć w pełni elastyczne rozwiązanie sterowania z własnym webowym interfejsem użytkownika. Rozwiązanie to może być następnie udostępniane za pomocą dowolnego protokołu komunikacyjnego – w tym oczywiście protokołu OPC UA. Ponadto system B&R jest już przygotowany do obsługi rozszerzenia TSN Ethernetu.

A zatem: kamery, oświetlenie i odpowiednie oprogramowanie. Czy oferta systemu wizyjnego B&R jest kompletna?

Waldl: Oferujemy świetny zestaw, który jest w stanie zapewnić doskonałe rozwiązania dla wielu zastosowań. Ale w rękawie mamy dużo więcej asów. Już teraz pracujemy nad wieloma rozwiązaniami i produktami, które włączymy do naszej oferty w ciągu najbliższych kilku lat. Nie mogę jeszcze zdradzić żadnych szczegółów, ale mogę powiedzieć jedno: ruszyliśmy w fascynującą podróż, której końca nie widać.

Systemy wizyjne maszyn od B&R

Firma B&R opracowała od podstaw rozwiązanie z zakresu systemów wizyjnych maszyn jako integralny element swojego systemu sterowania. Aplikacje wizyjne można teraz wdrażać szybciej.  Po raz pierwszy w historii technologia sterowania i systemy wizyjne maszyn pochodzą z jednego źródła, co znacznie obniża całkowite koszty.

Rozwiązanie systemu wizyjnego składa się z systemu oświetlenia, kamer i inteligentnych algorytmów przetwarzania obrazu. Elementy oświetleniowe są dostępne jako zintegrowane z kamerą lub jako urządzenie zewnętrzne. Dodatkowo są zsynchronizowane z przechwytywaniem obrazu.

Niespotykana głębokość integracji otwiera nowe możliwości, które wykraczają daleko poza kontrolę jakości. Informacje z systemu wizyjnego można wprowadzać do pętli sterowania w czasie rzeczywistym, aby zapewnić zaawansowane sterowanie maszyną. Kamera jest zsynchronizowana z ruchami osi z mikrosekundową precyzją.

Gama produktów oświetleniowych B&R

Gama produktów oświetleniowych B&R obejmuje elastyczne listwy świetlne, pierścienie świetlne i podświetlenie. Dostępne są kamery z maksymalnie 64 wbudowanymi diodami świetlnymi. Każdy oświetlacz posiada zintegrowany sterownik stroboskopowy i może emitować światło diod nawet o czterech różnych kolorach jednocześnie. Można wybrać światło białe, wiele innych widocznych kolorów, a także podczerwień i ultrafiolet. Umożliwia to osiągnięcie prawidłowego kontrastu, koloru i intensywności oświetlenia, w zależności od aplikacji.

Uniwersalne listwy świetlne B&R posiadają elektroniczną regulację kąta wiązki w przedziale od -40° do +90°. Listwy świetlne są również dostępne jako wstępnie zmontowane lampy pierścieniowe w zestawach po cztery, sześć lub osiem sztuk. Systemy oświetleniowe B&R są zintegrowane z siecią maszyny poprzez złącze hybrydowe M12, zapewniające również niezbędne zasilanie prądem stałym o napięciu 24 V, dlatego do ich zainstalowania potrzebny jest tylko jeden kabel. Drugie połączenie hybrydowe umożliwia okablowanie w konfiguracji szeregowej z dodatkowymi oświetlaczami lub kamerami.Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
  • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Od 6 lipca 2017 B&R stała się jednostką biznesową Grupy ABB. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa. Dzięki standardom komunikacji przemysłowej IoT, takim jak OPC UA, POWERLINK i openSAFETY, a także z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio, B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji.
  • Profil Autora
  • http://www.br-automation.com

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY