Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Wyślij zgłoszenie na Mistrzostwa Polski Programistów PLC

188 wyświetleń, autor: Mistrzostwa Polski Programistów PLC.

W związku z sytuacją w naszym kraju i na świecie musieliśmy przesunąć termin Dnia Finałowego Mistrzostw Polski Programistów PLC. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Zostały przedłużone także kwalifikacje, a to oznacza, że jeśli Ty, drogi czytelniku, chciałbyś się sprawdzić w programowaniu PLC, to masz ku temu kolejną okazję. Kwalifikacje trwają do 28.03.2020, a wyniki będą dostępne do 05.04.2020.

Do wyboru są kategorie związane z programowaniem sterowników firm WAGO i Siemens. Do programowania jest wymagana znajomość oprogramowania e!COCKPIT, LOGO! Soft Comfort lub TIA Portal. Każdy znajdzie coś dla siebie, a szczegółowe informacje znajdują się na oficjalnej stronie http://www.mistrzostwaplc.pwr.edu.pl. Aby sprawdzić we własnym domu, jak wygląda oprogramowanie, które będzie wykorzystywane na mistrzostwach, zachęcamy do instalacji jednego, dwóch, a nawet i trzech oprogramowań według poniższych instrukcji. Najlepiej jest najpierw przejrzeć dostępne przykładowe zadania ze wszystkich kategorii, a następnie wybrać docelową wraz z oprogramowaniem.

Poniżej jak pobrać i zainstalować oprogramowania:

 • e!COCKPIT do kategorii WAGO,
 • TIA Portal v16 do kategorii MASTER, EXPERT i ALGORITHMIC,
 • LOGO! Soft Comfort do kategorii LOGO!.

Instrukcja pobrania i instalacji oprogramowania e!COCKPIT

Na początek wpisujemy w wyszukiwarkę nazwę firmy odpowiedzialną za e!cockpit, czyli wago.

Wchodzimy na stronę producenta i w wyszukiwarce wpisujemy e!cockpit.

Jak widać poniżej, wyświetli się nam sporo wyników.

Nas interesuje tylko jeden wynik: e!cockpit workstation license. Wchodzimy więc w wynik wyszukiwania.

Ukarze nam się poniższe okno.

Zjeżdżamy więc na dół w poszukiwaniu poniższej zakładki: Engineering-Sofware. Rozwijamy ją.

Wyświetla nam się poniższe okienko zawierające link do programu. Widzimy też informację o licencji, która trwa 30 dni. Trzeba nadmienić, że nie jest to 30 dni po zainstalowaniu oprogramowania, ale 30 dni użytkowania. Oznacza to, że otrzymujemy 30x24h dostępu do programu.

Przechodzimy do kolejnego okna. Klikamy przycisk Zamów.

Zostaniemy przekierowani do formularza rejestracyjnego, w którym wypełniamy przede wszystkim pola oznaczone gwiazdką.

W danych firmy wpisujemy dane firmy, dla której pracujemy albo dane szkoły/uczelni, w której się uczymy. Czytamy też informacje związane z ochroną danych osobowych i licencją. Następnie potwierdzamy przeczytanie.

Po zakończeniu rejestracji dostaniemy maila zawierającego nasze dane i potwierdzającego, że chcemy pobrać e!cockpit.

Na dole wiadomości znajduje się przycisk z napisem Download i jego kliknięcie przeciągu 24h od rejestracji, potem trzeba się rejestrować od nowa, rozpoczyna pobieranie oprogramowania.

Pobierzemy w ten sposób archiwum zawierające instalator programu.

Rozpakowujemy je przy pomocy programu do archiwizacji danych np. WinRar albo 7zip.

Otrzymujemy folder z naszymi danymi.

W folderze wyszukujemy plik instalacyjny: e!cockpit_setup.exe.

Po jego uruchomieniu wyskoczy okienko wyboru języka, w jakim chcemy, aby program się nam wyświetlał.

Po wybraniu języka uruchamia się właściwy instalator. Klikamy Next.

Czytamy warunki licencji i zaznaczamy odpowiednie pola.

Następnie wybieramy miejsce instalacji.

Zaznaczamy, że chcemy utworzyć ikonę na pulpicie i potwierdzamy instalację. Dodatkowo po kliknięciu Install wyświetli się okno wymagające od nas autoryzacji.

Instalacja się rozpocznie.

Po zakończeniu instalacji pojawi się poniższe okno.

Jeśli nie kupiliśmy licencji komercyjnej, tylko chcemy korzystać z darmowej wersji 30-dniowej, program przy każdym załączeniu będzie się nas pytał o zakup licencji. Wtedy klikamy, że chcemy kontynuować wersję 30-dniową: Continue evaluation.

Wyświetli się nam okno programu z małym zastrzeżeniem. Program wymaga instalacji dodatkowych bibliotek i robi to tylko RAZ. Jest to długi proces mogący trwać około godziny.

Po zainstalowaniu bibliotek zostaniemy zapytani, czy chcemy automatycznie aktualizować program? Wybór należy od nas, dobrze jest się zgodzić.Na koniec wyświetli się okno programy pozwalające na rozpoczęcie pracy.

Na koniec wyświetli się okno programy pozwalające na rozpoczęcie pracy.

Instrukcja pobrania i instalacji oprogramowania TIA Portal

1.    Znalezienie oprogramowania

Na początek musimy znaleźć oryginalną stronę wsparcia firmy Siemens. W tym celu w wyszukiwarce wpisujemy „Siemens support” i wybieramy stronę pokazaną poniżej.

Na rozglądamy się za oknem wyszukiwania.

I wpisujemy do niego „tia portal v16 download” i zatwierdzamy klawiszem Enter lub klikamy na ikonę lupy.

Pokaże nam się masa rzeczy powiązanych z TIA Portal, ale nas interesuje jedna konkretna, zaznaczona poniżej na rysunku 4. Simatic STEP 7 jest programem składowym całego oprogramowania TIA Portal i można go pobrać w wersji próbnej, na 30 dni, wraz z całym TiA Portal.

Wchodzimy więc w zaznaczony wyżej link (rys. 4) i pojawia nam się okno poniżej (rys. 5).

Na stronie występuje kilka wersji oprogramowania. Pierwsza jest wersją podstawową i pozwala na programowanie m.in. sterowników z serii S7-1200 i S7-1500 oraz paneli HMI. Pomijam tutaj wymóg posiadania odpowiedniej licencji zależnej od konkretnej rodziny sterowników i paneli HMI.

Kolejną wersją oprogramowania jest safety. Pozwala ona dodatkowo programować sterowniki safety, czyli takie, którym są stawiane bardzo wysokie wymogi w zakresie bezpieczeństwa i niezawodności.

Ostatnim możliwym na tej stronie do pobrania programem jest PLCSIM. Jest to oprogramowanie pozwalające na symulacje sterowników PLC bez posiadania ich fizycznych odpowiedników. Do poprawnego działania, PLCSIM wymaga jednej z dwóch powyższych wersji TIA Portal.

Nas interesuje tylko wersja podstawowa, więc wracamy do rysunku 6 i skupiamy się na jego fragmencie związanym z DVD 1. Oprogramowanie zajmuje dużo miejsca i w celu odciążenia użytkowników od pobierania pliku o wielkości 16 Gb, zostało ono podzielone. Wynika to też z fizycznej dystrybucji oprogramowania na płytach DVD, ale to nie jest teraz istotne. Ważne jest, że do podstawowej pracy wymagane jest pobranie tylko pierwszej płyty. W tym celu musimy pobrać wszystkie zaznaczone pliki na rysunku 9.

2.    Rejestracja użytkownika

Próba pobrania może skończyć się fiaskiem, jeśli nie jesteśmy zalogowani na forum Siemens. Pojawi się wówczas poniższa strona. Po lewej stronie mamy okno do zalogowania się, a po prawej mamy możliwość założenia konta. Samo konto daje wiele możliwości, ponieważ możemy pobrać wersję próbną TIA Portal oraz otrzymujemy dostęp do forum pomocy Siemens. Zawiera ono wiele przydatnych informacji związanych z pisaniem programów oraz związanych z częścią hardware PLC. Jeśli nie mamy konta, to je zakładamy.

Pojawi się poniższe okno, w którym podajemy nasz login, hasło składające się z co najmniej jednej małej litery, jednej dużej litery, jednej cyfry, jednego znaku specjalnego np.* i mające minimum osiem znaków długości.

Następne okno wymaga podania, w jaki sposób chcemy, aby do nas się zwracano. Mr dla panów i Mrs dla pań. Dodatkowo musimy podać nasze podstawowe dane i nazwę, pod jaką chcemy być widoczni na forum.

Informacje o firmie, dla której pracujemy albo dane szkoły/uczelni, w której się uczymy.

Na końcu przepisujemy kod, który nam się wyświetli, do okienka na środku, bo chcemy udowodnić, że nie jesteśmy robotami i przeklikujemy kolejne okna służące do sprawdzenia naszych danych.

Po zakończeniu rejestracji powinniśmy otrzymać maila z potwierdzeniem. Wiadomość może przyjść od razu albo po kilku, kilkunastu minutach. Warto też sprawdzić, czy nie trafiła do folderu SPAM naszej poczty. Mail jest ważnych 48h i w tym czasie musimy go otworzyć i kliknąć link potwierdzający naszą rejestrację.

Po potwierdzeniu otrzymujemy dostęp do forum oraz plików na nim się znajdujących. Najpierw musimy się zalogować. Jeśli zostaliśmy zalogowani automatycznie, w prawym górnym rogu ekranu będzie widoczna nasza nazwa, imię i nazwisko. W przeciwnym wypadku klikamy przycisk Log in i przenosimy się ponownie do okna logowania (rys. 10).

3.    Przygotowanie plików

Po zalogowaniu, kliknięcie któregokolwiek z linków do pobrania oprogramowania TIA Portal (rys. 6, 7, 8, 9) spowoduje wyskoczenie okienka pobrania. Pobieramy więc wszystkie pliki TIA Portal DVD 1 (rys. 9).

Powinniśmy już posiadać poniższe pliki, które pozwolą na instalacje. Wybrałem wersję safety. Nie zmienia to jednak przebiegu instalacji, która jest identyczna dla wersji podstawowej.

Wybieramy więc plik z końcówką exe i uruchamiamy go. W zależności od stopnia zabezpieczeń naszego systemu operacyjnego może wyskoczyć okno, że wymagane jest potwierdzenie otwarcia pliku. Potwierdzamy i uzyskujemy poniższe okno.

Klikamy next i przechodzimy do wyboru języka instalacji.

Następnie wybieramy miejsce, w którym chcemy rozpakować pliki instalacyjne. To nie jest jeszcze instalacja, to jest przygotowanie do niej. Warto zaznaczyć „Delete extracted files on exit”, bo dzięki temu po zakończonej instalacji, wypakowane teraz pliki zostaną usunięte i nie będą zaśmiecać komputera. Możemy też zmienić domyślne miejsce wypakowania. Klikamy next.

Pliki zaczną się rozpakowywać.

Po rozpakowaniu wyświetli się poniższy komunikat o potrzebie zresetowania komputera. Potwierdzamy.

4.    Instalacja TIA Portal

Następnie wybieramy język instalatora.

Kolejny wybór języka jest odpowiedzialny za język, w jakim będziemy chcieli mieć TIA Portal.

W kolejnym oknie możemy dostosować zawartość TIA Portal. Jeśli nie wiemy, co będzie dla nas najlepsze, zostawiamy domyślne ustawienie Typical. Możemy także wybrać miejsce docelowe oprogramowania, w moim przypadku jest to tylko jeden dysk ze względu na małą ilość miejsca na drugim.

Następnie zapoznajemy się z warunkami korzystania z oprogramowania i potwierdzamy ich przeczytanie.

Potem akceptujemy zmiany w rejestrach w systemie operacyjnym.

Na końcu mamy podsumowanie zawierające informacje o wszystkim, co chcemy zainstalować.

Program instalacyjny, po udanej instalacji, poprosi nas o restart komputera. Zgadzamy się.

Pozostaje nam tylko uruchomić świeżo zainstalowany program i korzystać z niego przez okres próbny.

Instrukcja pobrania i instalacji oprogramowania LOGO! Soft Comfort

Na początku musimy w naszej przeglądarce wpisać następującą frazę: logo soft comfort.

Teraz musimy znaleźć wskazany na poniższym rysunku link. Uważamy, żeby wejść na oryginalną stronę firmy Siemens, a nie stronę się podszywającą.

Oryginalna strona wygląda następująco.

Zjeżdżamy na dół i szukamy tabeli z wyborem produktów i otwieramy zakładkę opisaną jako Demosofware.

Następnie wybieramy wersję LOGO!, którą chcemy pobrać. W moim przypadku jest to wersja na system Windows 64 Bit.

Pobieramy plik i uruchamiamy go. Ukazuje nam się poniższe okno.

Czytamy więc zasady korzystania i je akceptujemy w celu rozpoczęcia instalacji. Następnie mamy do wyboru miejsce instalacji oprogramowania.

Teraz musimy wybrać, gdzie mają znaleźć się ikony, pozwalające na szybki dostęp do LOGO!. Jeśli nie mamy szczególnych preferencji, dobrze jest zaznaczyć On the Desktop, żeby mieć je na pulpicie.

Po zatwierdzeniu rozpocznie się instalacja.

Po jej zakończeniu instalator zapyta się nas, czy nie chcemy zainstalować dodatkowych sterowników USB. Decyzja zależny od nas. Jeśli posiadamy przewód USB, który pozwoli nam na połączenie się ze sterownikiem LOGO!, to instalacja jest potrzebna. Jeśli nie mamy takiego przewodu i nie planujemy go zakupić w najbliższym czasie, to możemy sobie podarować instalację. Ja przewodu nie posiadam, ale zainstaluje wszystkie komponenty.

Otworzy się kolejne okno instalacyjne.

Ponownie czytamy warunki umowy licencyjnej i je akceptujemy.

Wybieramy miejsce instalacji.

I potwierdzamy instalację sterowników.

Instalacja się rozpoczyna.

Po jej zakończeniu instalator spyta się nas, czy nie chcemy zainstalować dodatkowych sterowników. Zgadzamy się, żeby mieć pewność, że program da się wgrać na sterownik.

Wybieramy miejsce instalacji i zatwierdzamy ją.

Po jej zakończeniu wyświetli się poniższy komunikat.

Zatwierdzamy go i dostajemy do wyboru dwie opcje kończące instalację całego oprogramowania. Pierwsza uruchomi nam LOGO!, druga wyświetli w przeglądarce plik Readme zawierający użyteczne informacje do samego oprogramowania.

Na wierzchu pojawi się okno pomocy LOGO! zawierające najważniejsze informacje powiązane z programem i pisaniem w nim kodu.

Drugim otwartym oknem jest samo LOGO! pozwalające na pisanie w nim programów na sterownik.

Ostatnią rzeczą jak nam się ukaże, jest okno w przeglądarce zawierające zawartość pliku Readme.

I to tyle. Program możemy uruchamiać z pulpitu lub jego miejsca instalacji.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
12 marca 2020 / Kategoria: , , ,

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Dlaczego Przemysł 4.0 to nie slogan marketingowy?

Dlaczego Przemysł 4.0 to nie slogan marketingowy?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze maszyny branży spożywczej

Najciekawsze maszyny branży spożywczej

>KLIKNIJ<

AUTOMATYCZNY PODCAST #21: SAFETY FIRST, CZYLI O BEZPIECZEŃSTWIE I DOBRYCH PRAKTYKACH W AUTOMATYCE

AUTOMATYCZNY PODCAST #21: SAFETY FIRST, CZYLI O BEZPIECZEŃSTWIE I DOBRYCH PRAKTYKACH W AUTOMATYCE

>KLIKNIJ<

EMT-Systems zaprasza na interaktywne szkolenia techniczne on-line!

EMT-Systems zaprasza na interaktywne szkolenia techniczne on-line!

>KLIKNIJ<

Zrób krok w kierunku inteligentnych maszyn

Zrób krok w kierunku inteligentnych maszyn

>KLIKNIJ<

Astraada Safety odc. 2 – jak skonfigurować pierwszy projekt i napisać pierwszą aplikację bezpieczeństwa?

Astraada Safety odc. 2 – jak skonfigurować pierwszy projekt i napisać pierwszą aplikację bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

10 historii Automatyków i ich największe wyzwania w pracy

10 historii Automatyków i ich największe wyzwania w pracy

>KLIKNIJ<

Jak powstaje wymiennik ciepła? – Fabryki w Polsce

Jak powstaje wymiennik ciepła? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

C, C++, JavaScript, Node-Red w sterowniku PLC? Pierwszy kontakt ze sterownikiem Przemysłu 4.0 u-control

C, C++, JavaScript, Node-Red w sterowniku PLC? Pierwszy kontakt ze sterownikiem Przemysłu 4.0 u-control

>KLIKNIJ<

MQTT w łączności PLC z systemem SCADA

MQTT w łączności PLC z systemem SCADA

>KLIKNIJ<

TwinCAT 3 Lighting Solution: uniwersalne narzędzie do sterowania oświetleniem

TwinCAT 3 Lighting Solution: uniwersalne narzędzie do sterowania oświetleniem

>KLIKNIJ<

Pomóż zaprojektować respirator ostatniej szansy z drukarki 3D i ratuj życia

Pomóż zaprojektować respirator ostatniej szansy z drukarki 3D i ratuj życia

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA KWIECIEŃ 2020

KONKURS IAUTOMATYKA KWIECIEŃ 2020

>KLIKNIJ<

Miraizukuri, czyli budujemy przyszłość…

Miraizukuri, czyli budujemy przyszłość…

>KLIKNIJ<

Wysyłanie wiadomości email w sterowniku PLC | Kurs programowania PLC od podstaw | odc.19

Wysyłanie wiadomości email w sterowniku PLC | Kurs programowania PLC od podstaw | odc.19

>KLIKNIJ<

Rozwój automatyki przemysłowej w Polsce

Rozwój automatyki przemysłowej w Polsce

>KLIKNIJ<

Trzy w jednym: kompletny serwonapęd umożliwia rezygnację z szafy sterowniczej

Trzy w jednym: kompletny serwonapęd umożliwia rezygnację z szafy sterowniczej

>KLIKNIJ<

Regulator PID w środowisku Codesys

Regulator PID w środowisku Codesys

>KLIKNIJ<

Kopia zapasowa pamięci robota na przykładzie jednostki FANUC

Kopia zapasowa pamięci robota na przykładzie jednostki FANUC

>KLIKNIJ<

Jak w 3 krokach wdrożyć prosty system sterowania ogrzewaniem i oświetleniem hali produkcyjnej? Cz. 1

Jak w 3 krokach wdrożyć prosty system sterowania ogrzewaniem i oświetleniem hali produkcyjnej? Cz. 1

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • 0 PLN
  Jako dostawca zintegrowanych rozwiązań dla automatyzacji maszyn i zakładów produkcyjnych, organizujemy regularne szkolenia specjalistyczne. Dedykujemy je zarówno producentom maszyn, firmom inżynierskim rozwijającym nowe projekty w oparciu o...
  Link: Terminy
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@stapor...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • 1,740 PLN
  Szkolenie prowadzimy w naszym Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym w Warszawie przy ul. Bukowińskiej 22 (lok. 1B, wejście od ul. Pejzażowej). W czasie jego trwania kursanci mają do dyspozycji trzy stanowiska szkoleniowe wyposażone w roboty Un...
  Czas trwania: 2 dni
  Link: TerminyKATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia