Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/07/ktp-400.jpg

Wymiana digitizera HMI Siemens KTP400, krok po kroku.

autor: CorAngar.

Panele HMI posiadające panel dotykowy, są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Powstają one najczęściej w wyniku nieprawidłowego użytkowania panelu (używanie ostrych stalowych narzędzi jako rysików) lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków takich jak przypadkowe kolizje z narzędziami, lub produktami w rękach operatorów. Elementem panelu, który najczęściej ulega uszkodzeniu, jest digitizer (płytka dotykowa). Wymiana tej części w autoryzowanym serwisie może być bardzo kosztowna. Dlatego w tym artykule pokaże, jak samodzielnie poradzić sobie z wymianą digitizera w panelu Siemens KTP400 6av2-123-2db03-0ax0 krok po kroku.


Co potrzebujemy?

W pierwszej kolejności musimy wyposażyć się w nowy digitizer. W przypadku panelu KTP400 koszt oryginalnej płytki dotykowej to około 500 zł. Ja skorzystałem z tańszego chińskiego zamiennika, który można znaleźć na pewnej dużej chińskiej stronie internetowej zajmującego się sprzedażą wysyłkową. Cena 60 zł za digitizer wraz z nową naklejką z przyciskami membranowymi.

Dodatkowo będziemy potrzebować:

  • alkohol izopropylowy,
  • rozpuszczalnik kleju LOCA/OCA,
  • klej T-8000,
  • skalpel,
  • klucze „Torx”,
  • zestaw narzędzi do naprawy smartfonów,
  • suszarka do włosów lub opalarka.

Wymiana krok po kroku

1. Wymianę rozpoczynamy od odkręcania 4 śrub torx na tylnej obudowanie panelu.

2. Po zdjęciu obudowy ukazuję się nam płyta główna urządzenia. Wypinamy dwie tasiemki znajdujące się po prawej stronie, jedna od digitizera druga od przycisków membranowych. Aby wyciągnąć tasiemki, należy podważyć górną część konektora, gdy wysunie się na około 1,5 mm, możemy bezpiecznie wyciągnąć tasiemkę. Płytę główną wraz z ekranem LCD odkładamy na bok.

3. Kolejnym krokiem jest odklejenie naklejki z przedniej części panelu. Usuwanie należy rozpocząć od podważenia naklejki w jednym z narożników. Należy podważyć tylko szarą warstwę! Następnie wkrapiamy pod naklejkę kilką kropel izopropanolu i przy jednoczesnym podgrzewaniu naklejki suszarką, staramy się ją odkleić. Warto zrobić to staranie, gdyż jeżeli nie uszkodzimy naklejki, możemy użyć jej ponownie.

4. Następnie zakrapiamy szczeliny pomiędzy digitizerem a obudową panelu rozpuszczalnikiem LOCA/OCA. Możemy podgrzać suszarką krawędzi digitizera, aby przyspieszyć działanie rozpuszczalnika.

5. Po zadziałaniu rozpuszczalnika należy podważyć digitizer skalpelem lub plastikowym narzędziem do podważania od przeciwnej strony aniżeli tasiemka. Dotyk powinien bez problemu dać się odkleić. W przypadku braku rozpuszczalnika LOCA/OCA możemy użyć izopropanolu, jednakże demontaż stanie się wtedy znacznie trudniejszy.

6. Rowek, w którym osadzony był digitizer, należy dokładnie oczyścić z resztek kleju. Następnie odtłuszczamy go za pomocą izopropanolu. Przeprowadzamy tasiemkę panelu przez otwór po lewej stronie obudowy, jego samego odkładamy obok panelu, aby nie przeszkadzał przy nakładaniu kleju. Nakładamy cienką warstwę kleju T-8000 jak na zdjęciu poniżej i wkładamy digitizer w obudowę. Dotyk lekko dociskamy, aż klej zwiąże.

7. Następnie naklejamy naklejkę frontową, którą wcześniej odkleiliśmy. Należy dopilnować, by membrany przycisków znajdowały się centrycznie na swoich wyznaczonych pozycjach. Inaczej przyciski nie będą działały! Naklejkę dokładnie dociskamy, szczególnie przy krawędziach. Doskonale do tego celu nada się kostka gitarowa.

8. Odwracamy przednią obudowę przodem do biurka i wkładamy ekran LCD z płytą główną, uważając przy tym, by nie przyciąć tasiemek. Po włożeniu płyty głównej wpinamy tasiemki w dedykowane miejsca, po włożeniu tasiemki należy docisnąć górna część konektora, aby zablokować ją w środku.

9. Skręcamy tylną obudowę panelu. Teraz możemy podłączyć nasz panel do zasilania i sprawdzić poprawność działania. Jeżeli panel reaguję na dotyk, pozostaje nam go tylko skalibrować. Funkcja kalibracji znajduję się w menu Settings pod nazwą Touch. Kalibracja polega naciskaniu centrycznych punktów pojawiających się krzyżyków.

Podsumowanie

Podsumowując, wymiana panelu dotykowego w HMI Siemens z serii KTP nie jest niczym trudnym, nie wymaga również stosowania specjalistycznych narzędzi. Samodzielna naprawa pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i czasu.

Grafika wyróżniona artykułu została pobrana z tej strony.

Ocena artykułu zgłoszonego do Konkursu iAutomatyka 4.0 pisz artykuły, zdobywaj punkty, wymieniaj je na nagrody.

Kryterium 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Punkty (0-2) 1 2 2 1 2 0 2 0 1 2
Suma zdobytych punktów: 13


Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY