Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/02/tia-portal-i-eplan.jpg

Wymiana danych między EPLANem, a TIA Portal/TIA Selection Tool


W bardzo wielu projektach dochodzi do współpracy pomiędzy projektantem szafy sterowniczej oraz programistą PLC. W niektórych firmach, szczególnie tych mniejszych, obie te funkcje pełni jedna i ta sama osoba. W pozostałych istnieje sztywny podział obowiązków. Przy natłoku pracy i coraz bardziej skracanym czasie przewidzianym na realizację projektów, warto ułatwić sobie pracę poprzez efektywną współpracę i wykorzystanie zintegrowanych ze sobą narzędzi. W niniejszym artykule pokażę jak wykorzystać wymianę danych pomiędzy programem EPLAN oraz oprogramowaniem Siemensa – TIA Portal/TIA Selection Tool. Funkcja szczególnie przydatna dla osób, które nie lubią się narobić 🙂

Wykorzystane oprogramowanie:

  • EPLAN Electric P8.
  • Moduł dodatkowy PLC do EPLANa.
  • TIA Portal.
  • TIA Selection Tool.

Na czym to polega?

Możliwości na wymianę danych jest kilka:

  1. EPLAN <–> TIA Selection Tool.
  2. EPLAN <–> TIA Portal.
  3. TIA Selection Tool <–> TIA Portal.

W zależności od przypadku, możemy wymieniać konfigurację szyny PLC wraz z zachowaniem pozycji poszczególnych modułów w slotach, akcesoria, tagi, adresy PLC, komentarze, topologię sieci.

W tym artykule zajmiemy się wymianą danych z punktów 1 i 2.

Przygotowanie

W celu ułatwienia importu/exportu w każdym przypadku będę używał tej samej, prostej konfiguracji szyny PLC:

  • Szyna montażowa: 6ES7390-1AE80-0AA0.
  • CPU: 6ES7315-2EH14-0AB0.
  • Moduł 16DI: 6ES7321-1BH02-0AA0.
  • Moduł 16DO: 6ES7322-1BH01-0AA0.
  • Moduł 8AI: 6ES7331-1KF02-0AB0.
  • Moduł 8AO: 6ES7332-5HF00-0AB0.


Przed przystąpieniem do pracy trzeba zadbać o pobranie wszystkich powyższych urządzeń z Data Portalu do naszej lokalnej bazy danych w EPLAN. Dodatkowo należy jeszcze sprawdzić czy na pewno mamy odpowiednio uzupełnione dane artykułów w bazie. W celu poprawnej wymiany danych, każdy z eksportowanych artykułów powinien mieć wypełnione pole „Oznaczenie typu PLC” oraz „Typ stacji PLC”. Można to sprawdzić wchodząc w menu:

Programy narzędziowe -> Artykuł -> Zarządzanie

Następnie odszukujemy wszystkie wykorzystane przez nas w projekcie urządzenia i przechodzimy na przedostatnią zakładkę – „Właściwości”. Dane powinny być uzupełnione jak poniżej.

Zwróćcie uwagę na znak spacji występujący w „Oznaczeniu typu PLC”.

Wymiana danych EPLAN <–> TIA Selection Tool

O ile większość pewnie zna środowisko TIA Portal to na pewno nie wszyscy słyszeli o TIA Selection Tool. Program pozwala na skonfigurowanie i dobór urządzeń z kilku grup takich jak sterowniki PLC, systemy IO, panele HMI, komputery przemysłowe, przemienniki częstotliwości, silniki, zasilacze i jeszcze kilka innych. Bardzo dużą zaletą programu jest fakt, że oprócz standardowej wersji offline pobieranej na dysk jest dostępna również wersja „Cloud” pozwalająca na uruchomienie programu bezpośrednio z poziomu strony www bez konieczności instalacji czegokolwiek na dysku komputera.

Program jest naprawdę pomocny przy doborze urządzeń oraz akcesoriów do nich. Nie potrzebujemy przeszukiwać kilku bardzo długich katalogów, tylko wszystko mamy dostępne w ciągu kilku kliknięć myszką. Po skonfigurowaniu sprzętu możemy dane z TIA Selection Tool wyeksportować do EPLANa lub TIA Portal, wykorzystując format AutomationML.

EPLAN –> TIA Selection Tool

Rozpoczynamy od skonfigurowania prostej szyny PLC, którą opisałem powyżej. W tym celu otwieramy nawigator PLC z menu:

Dane projektu -> PLC -> Nawigator

Następnie PPM w nawigatorze i poprzez „Nowe urządzenie” dodajemy kolejno poszczególne moduły. Oczywiście należy je uprzednio pobrać z Data Portalu do naszej lokalnej bazy danych. Możemy również dołączyć w tym miejscu akcesoria takie jak karta pamięci do CPU czy też listwy przyłączeniowe do modułów wejść/wyjść. W moim przypadku, dodałem do każdego z modułów odpowiednie listwy przyłączeniowe. Przykład dla modułu 16DI poniżej:

Po skończeniu powinniśmy mieć w nawigatorze PLC dokładnie 6 pozycji oznaczonych -A1-A6. Musimy teraz przypisać każdemu z modułów odpowiednią konfigurację. W tym celu otwieramy właściwości dla każdego z urządzeń i przechodzimy na zakładkę „Dane struktury PLC”. Mamy tam dostępne kilka opcji:

  • Projekt konfiguracji – dowolna nazwa, ale identyczna dla każdego z modułów.
  • Nazwa stacji – dowolna nazwa, ale identyczna dla każdego z modułów.
  • Szyna montażowa – „nazwa” szyny montażowej.
  • Moduł znajduje się na szynie montażowej – pozwala na przypisanie modułu do konkretnej szyny montażowej.
  • Na pozycję / slot – miejsce montażu modułu w danym slocie na szynie montażowej.

W praktyce wygląda to tak, że dla wszystkich modułów (oraz szyny montażowej) przypisujemy identyczne nazwy w polach „Projekt konfiguracji” oraz „Nazwa stacji”. Pole „Szyna montażowa” wypełnione jest tylko dla szyny. Wprowadzamy tutaj wartość „0”. W przypadku CPU oraz modułów wejść/wyjść w polu „Moduł znajduje się na szynie montażowej” wprowadzamy „nazwę” naszej szyny montażowej czyli w tym przypadku „0”. Dodatkowo podajemy również slot, w którym ma się znaleźć każdy z modułów.

Zdjęcie z wypełnionymi właściwościami dla szyny montażowej:

Zdjęcie z wypełnionymi właściwościami dla modułów na szynie:

Sloty dla poszczególnych modułów:

  • CPU – slot 2,
  • Moduł 16 DI – slot 4,
  • Moduł 16DO – slot 5,
  • Moduł 8AI – slot 6,
  • Moduł 8AO – slot 7.

Oczywiście jeśli chcemy wykorzystać w jednym projekcie EPLAN więcej projektów konfiguracji lub kilka szyn montażowych to używamy dla nich innych nazw w polach „Projekt konfiguracji”, „Nazwa stacji”, „Szyna montażowa”.

Po tej operacji mamy gotowy projekt konfiguracji prostej szyny PLC wraz z przypisanymi podstawowymi akcesoriami.

Możemy go wyeksportować z poziomu menu:

Dane projektu -> PLC -> Eksportuj dane

W okienku wskazujemy interesujący nas plik konfiguracji oraz format pliku jako „Siemens SIMATIC STEP 7 TIA-Portal V14 (AutomationML)”. Klikamy również w przycisk opcje i zaznaczamy jak poniżej:

Następnie możemy już przejść do programu TIA Selection Tool. W prawym górnym rogu klikamy w ikonkę trzech kropek i wybieramy z menu Import pozycję „TIA Portal or ECAD systems”. Wskazujemy wcześniej wygenerowany w EPLANie plik. Powinno nam się wyświetlić okienko jak poniżej:

Program jest na tyle sprytny, że nawet jeśli zapomnicie dodać jakichś akcesoriów to sam zaproponuje dobór. Przechodzimy następnie w zakładkę „Result”.

Jeśli wszystko się zgadza, możemy przejść dalej. Klikamy „Set up device”, a naszym oczom ukaże się poprawnie skonfigurowana szyna PLC.

Można w takim wypadku przejść do zakładki „Order list” i ewentualnie wyeksportować dane do Industry Mall.

Cała operacja pokazana na filmie:

TIA Selection Tool –> EPLAN

Podobną operację jak powyżej można wykonać w drugą stronę. Przykładowo, ktoś z firmy wykonuje kalkulację lub ofertę, którą następnie przesyła do projektanta żeby ten zapracowany człowiek nie musiał się tyle męczyć 🙂 Po uruchomieniu programu, klikamy „New Device”, a następnie „Controllers” i „SIMATIC S7-300”. Wchodzimy w zakładkę „Configure” i za pomocą metody „przeciągnij i upuść” konfigurujemy wyżej wspomnianą szynę PLC. Oczywiście do każdego z urządzeń dodajemy interesujące nas akcesoria. Ja ponownie wybrałem listwy przyłączeniowe dla każdego z modułów. Program jest bardzo intuicyjny więc nie będę szczegółowo opisywał każdego kroku. Widok finalnego efektu poniżej:

W celu wyeksportowania danych do programu EPLAN należy kliknąć ikonkę trzech kropek w prawym górnym rogu i tym razem wybieramy pozycję „TIA Portal or ECAD systems” z menu Export.

Import w programie EPLAN odbywa się poprzez menu:

Dane projektu -> PLC -> Importuj danePonownie wybieramy format pliku jako „Siemens SIMATIC STEP 7 TIA-Portal V14 (AutomationML)” i wskazujemy nazwę pliku. Poniżej zaznaczmy opcję „Generuj ponownie wszystkie funkcje” i potwierdzamy „OK”. Efekt poniżej:

Wszystkie urządzenia pojawiły się w nawigatorze PLC. Otrzymały na razie znak zapytania przed oznaczeniem ID, ale to nie problem. W późniejszym etapie można to zmienić. Najważniejsze, że rozwijając poszczególne zasoby w nawigatorze, widzimy, że import przebiegł poprawnie. Wszystkie artykuły oraz akcesoria są dostępne do dalszego projektowania. Przypominam tutaj o tym, że wszystkie wykorzystywane urządzenia powinny być pobrane z Data Portalu oraz mieć odpowiednio wypełnioną zakładkę „Właściwości” w bazie danych. Więcej informacji na ten temat w nagłówku „Przygotowanie”. Poniżej efekty importu:

Pozwala to zaoszczędzić czas na typowaniu każdego modułu z osobna i od razu przejść do tworzenia schematu elektrycznego.

Cała operacja pokazana na filmie:

Wymiana danych EPLAN <– TIA Portal

Nie bez powodu brakuje tutaj jednej strzałki. Eksport danych z EPLANa do TIA Portal to temat na osobny artykuł. Tutaj skupimy się tylko na eksporcie danych z TIA Portal do EPLANa.

Zanim rozpoczniemy, należy zaznaczyć, że do eksportu danych z TIA Portal należy posiadać zainstalowany pakiet TIA Openness oraz dodanego użytkownika komputera do grupy użytkowników „Siemens TIA Openness”. Aby tego dokonać należy wejść w:

Zarządzanie komputerem -> Narzędzia systemowe -> Użytkownicy i grupy lokalne -> Grupy

Na liście trzeba odszukać wspomnianą wyżej grupę i dodać do niej naszego użytkownika komputera. Po tej operacji należy zalogować się ponownie na swoje konto użytkownika.

A teraz do rzeczy. Uruchamiamy oprogramowanie TIA Portal i klikamy „Create new project”.  Następnie „Add new device”. Szynę konfigurujemy bardzo podobnie jak w programie TIA Selection Tool, ale mamy tutaj oczywiście sporo więcej opcji. Bardzo przydatną funkcją, oprócz samej wymiany konfiguracji urządzeń na szynie PLC, jest możliwość wyeksportowania również adresów dla poszczególnych wejść/wyjść, tagów oraz komentarzy. Pozwala to na spójne nazewnictwo w obrębie programu PLC i schematu elektrycznego. Skonfigurowaną szynę PLC przedstawiam poniżej:

Dla poszczególnych modułów użyłem domyślny zakres adresów:

  • Moduł 16DI – I0.0-I1.7,
  • Moduł 16DO – Q4.0-Q5.7,
  • Moduł 8AI – IW288-IW303,
  • Moduł 8AO – QW304-QW319.

Następnie przeszedłem do „PLC tags” i zdefiniowałem przykładowe nazwy tagów, typy danych, adresy i komentarze. Efekt poniżej:

W tym momencie możemy wyeksportować dane do programu EPLAN. Zaznaczamy „PLC_1” w drzewku projektu i z menu górnego klikamy „Tools” i „Export CAx data”.

W celu zaimportowania danych do EPLANa, wybieramy:

Dane projektu -> PLC -> Importuj daneWidzimy znajome już okienko. Potwierdzamy „OK”. Po chwili importu, w naszym nawigatorze PLC pojawiają się poszczególne moduły sterownika.

Zakładka „Dane struktury PLC” wygląda nieco inaczej niż poprzednio. TIA Portal domyślnie nadaje inne nazwy dla pól „Projekt konfiguracji” i „Nazwa stacji”. Widok wypełnionej struktury PLC dla szyny montażowej oraz CPU poniżej:

Do tego momentu praktycznie nie ma różnic pomiędzy wymianą danych między EPLANem, a TIA Selection Toolem i TIA Portal. Szyna sterownika w odpowiedniej konfiguracji bez problemu importuje się do EPLANa z obu tych programów. Drobną różnicą jest to, że w TIA ST mamy możliwość przypisania poszczególnych akcesoriów do modułów. TIA Portal nie posiada takich funkcji. Jest to narzędzie stricte programistyczne. Dlatego też potrafi o wiele więcej 🙂 W tym celu wchodzimy w EPLANie w:

Dane projektu -> PLC -> Adresy / Listy przyporządkowania

Wszystkie przypisane do poszczególnych wejść/wyjść dane, takie jak tag, adres PLC oraz komentarz przeniosły się do EPLANa wraz z importem. Efekt poniżej:

W takim wypadku nie trzeba ręcznie przepisywać wszystkich danych dla wejść/wyjść. Nie trzeba się również martwić o niezgodności i błędy. Oszczędza też podwójnej pracy nad przypisywaniem sygnałów do poszczególnych wejść/wyjść przez programistę i projektanta.

Możliwość wymiany danych istnieje również w drugą stronę. Pytanie tylko, kto pierwszy wykona konfigurację sterownika i przekaże koledze? Projektant programiście czy programista projektantowi? 🙂

Cała operacja pokazana na filmie:

Tak jak wspomniałem powyżej – istnieje również możliwość wyeksportowania danych z EPLANa i import w programie TIA Portal jednak jest to na tyle obszerny materiał, że zdecydowałem się go nie poruszać w w tym artykule, który i tak już chyba wyszedł nieco długi.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę Voucher na szkolenia online od ASTOR dostarcza ambasador konkursu, firma ASTOR.

 



Utworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY