PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

293 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Przywołany przeze mnie dzisiaj temat nie jest łatwy. Nigdy nie jest łatwo kiedy chodzi o ochronę życia i zdrowia ludzi. Postaram się jednak opracować go jak najlepiej potrafię. Mówimy tutaj o detekcji niektórych rodzajów gazów w powietrzu. Temat omówię na podstawie urządzeń dostępnych w ofercie Johnson Controls – naszego partnera.

Detekcja gazów – po co?

Zapewne jest to pytanie, które pierwsze przychodzi do głowy. Głównym powodem stosowania detektorów gazów będzie zawsze bezpieczeństwo ludzi. W niektórych gałęziach przemysłu, tam gdzie przetwarza się gazy palne i inne niebezpieczne substancje, stosowanie detektorów gazów wymuszane jest przez akty prawne, rozporządzenia i przepisy bhp oparte na dyrektywach unijnych.

Jednak jeżeli pod lupę weźmiemy np. garaże podziemne to okazuje się, że jedyne wymaganie prawne odnosi się do kontroli stężenia tlenku węgla w powietrzu. Weźmy pod uwagę, że auta napędzane silnikami Diesla generują stosunkowo mało tlenku węgla, natomiast dużo więcej tlenu azotu, niż auta benzynowe. Tlenku azotu, który jest kilkukrotnie groźniejszy dla zdrowia ludzi, niż tlenek węgla. Dodatkowo auta „na ropę” to ponad 30% wszystkich samochodów poruszających się po Polskich drogach. Więc jeżeli będziemy ślepo podążali za rozporządzeniami prawnymi i zignorujemy zdrowy rozsądek to możemy doprowadzić do dużego stężenia szkodliwego dla ludzi tlenku azotu, przy małym stężeniu tlenku węgla. A mimo to według zamontowanych czujników wszystko będzie OK.

Innym przykładem miejsca, gdzie warto stosować detektory gazu mogą być budynki użyteczności publicznej, czy nawet prywatne domy i mieszkania. Nie są one objęte żadnymi regulacjami prawnymi w kwestii detekcji gazów. Realne zagrożenie w tych miejscach najczęściej odnosi się do obecności w powietrzu tlenku węgla. Zapewne nie raz słyszeliście o zatruciu czadem. Może on się pojawić w powietrzu przy starych i niesprawnych instalacjach grzewczych. Jednak czy myśleliście o potrzebie kontrolowania stężenia chlorofluorowęglowodorów (HCFC)? Ja przyznaję się, że jeszcze do dziś nie wiedziałem o ich istnieniu. Okazuje się, że są to otrzymywane syntetycznie środki chemiczne, używane jako czynniki chłodnicze w systemach klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji.

Jak wykrywać gazy w powietrzu?

Jeżeli wiemy już, że zachodzi konieczność detekcji stężenia niektórych gazów w powietrzu to zobaczmy jak to robić.

Istnieją różne metody na wykrywanie gazów. Można użyć czujników półprzewodnikowych, lub elektrochemicznych. Trafiłem na ciekawostkę, którą jest wykrywanie gazów za pomocą techniki laserowej.

„Każdy gaz pochłania promieniowanie laserowe o dobrze zdefiniowanych długościach fali, stanowiących jego charakterystyczny „optyczny odcisk palca”. Jego analiza umożliwia zarówno wykrycie obecności gazu w badanej próbce jak też precyzyjne określenie stężenia. Kluczowe pasma absorpcyjne występują w niewidzialnym przez ludzkie oko zakresie podczerwonym dzięki czemu tego typu systemy mogą pracować bezpiecznie także w wolnej przestrzeni i określać stężenia gazów w powietrzu.”

Źródło: Polski Ośrodek Rozwoju Technologii

Czujniki półprzewodnikowe wykrywają obecność gazów dzięki zastosowaniu w nich monokryształów, które zmieniają swoje przewodnictwo elektryczne w obecności konkretnych gazów. Czujniki elektrochemiczne zbudowane są natomiast z dwóch elektrod zanurzonych w elektrolicie. Wystąpienie w ich obecności gazu powoduje przepływ elektronów, a natężenie wytworzonego prądu jest proporcjonalne do stężenia gazu.

Źródła: fachowyelektryk.pl, wikipedia.org, bankier.pl

Poniżej przedstawię opis urządzeń do wykrywania i sygnalizacji obecności gazu, dostępnych w ofercie Johnson Controls:

 • jednostki centralnej,
 • panelu alarmowego,
 • analizatora gazów,
 • czujników obecności gazów.

Jednostka centralna

Multi Point Unit (MPU) to jednostka centralna z wieloma kanałami, które umożliwiają podłączenie wielu czujników. Zbiera informacje z czujników o stężeniu gazów, monitoruje je i powiadamia o wystąpieniu zagrożenia. Podłączone czujniki w sposób ciągły mierzą stężenie gazu i dostarczają do jednostki sygnały analogowe.

W ofercie Johnson Controls znajdują się jednostki wyposażone w 2, 4 lub 6 kanałów. MPU wyświetla niezależnie status i informacje o alarmie dla każdego kanału za pomocą diod LED. Mogą monitorować na przykład poziom dwutlenku węgla, amoniaku, heksanu, etanolu, metanu, butanu.

Jednostka centralna wskazuje alarmy w trzech różnych progach – niskim (Alarm C – żółta dioda LED), średnim (Alarm B – czerwona dioda LED) i wysokim (Alarm A – czerwona dioda LED). Każdy z alarmów ma przypisany inny przekaźnik (230 V, 5 A), więc w zależności od występującego stężenia możemy przewidzieć różne reakcje. Oprócz tego jednostka posiada wyjście 24 VDC do podłączenia zewnętrznego alarmu dźwiękowego, lub wizualnego.

Oprócz jednostek z wieloma kanałami w ofercie Johnson Controls dostępna jest również jednostka centralna z jednym kanałem pomiarowym – Single Point Unit (SPU). Pod względem funkcjonalności nie różni się od jednostek MPU.

Panel alarmowy

Panele alarmowe (np. LAN63/64-PKT) Johnson Controls to urządzenia przeznaczone do montowania na ścianę i wyświetlania aktualnych stanów stężenia gazów. Stężenie gazu sygnalizowane jest przez diody LED, tak jak w jednostkach centralnych.

Panel alarmowy wyposażony jest w wyjścia przekaźnikowe (24 V, 1 A), oddzielne dla dwóch progów alarmowych (A i B). Umożliwiają monitorowanie poziomu np. dwutlenku węgla, amoniaku, heksanu, etanolu, metanu, butanu.

Do każdego panelu alarmowego można podłączyć do 12 czujników gazów.

Analizator gazów

IR-em2 to urządzenie oferujące inteligentne, niezawodne i dokładne wykrywanie czynników chłodniczych, dwutlenku węgla, czy amoniaku. Monitoring za pomocą IR-em2 może odbywać się w 16 niezależnych strefach.

System wykorzystuje pompę próżniową, która pobiera próbki powietrza z danego pomieszczenia. Próbki powietrza wędrują z powrotem do analizatora gazów, gdzie przechodzą przez system zaworów i pułapek wodnych przed dotarciem do komory pomiarowej. Tam przeprowadzana jest analiza próbki. Rezultat pomiarów jest wyświetlany na ekranie LCD analizatora. Oprócz tego podejrzeć można wszystkie historyczne pomiary.

IR-em2 wykrywa obecność i mierzy stężenie gazów w powietrzu za pomocą źródła promieniowania podczerwonego. Dzięki dobrym wzorcom wykrywanie gazów jest bardzo dokładne przy jednoczesnym wyeliminowaniu fałszywych alarmów. System kompensuje również zmiany ciśnienia w otoczeniu komory pomiarowej.

Każda strefa pomiarowa może mieć przypisane trzy poziomy alarmów. Alarm może być wyzwalany z opóźnieniem, np. dopiero po kilku pomiarach, które potwierdzą zbyt wysokie stężenie gazu. Każda z 16 stref w analizatorze ma osobny przekaźnik, który może służyć do wyzwalania alarmu dźwiękowego lub wizualnego. Przekaźniki mogą być skonfigurowane jako NC lub NO.

Analizator IR-em2 umożliwia komunikację i zdalny monitoring za pomocą portów RS485 (protokoły Modbus RTU i Woodley) oraz Ethernet (protokoły SNMP, SML i HTML).

Czujniki gazów

W ofercie Johnson Controls znajduje się szeroka gama czujników służących do detekcji gazów. Poniżej wymienię kilka z nich z podziałem na rodzaj wykrywanego gazu.

Wszystkie czujniki do wykrywania gazu znajdziesz w katalogu:
Katalog urządzeń do wykrywania obecności gazów – Johnson Controls

Detektory amoniaku

 • Czujniki półprzewodnikowe – przeznaczone do montowania w maszynowniach, chłodniach i innych pomieszczeniach gdzie przechowuje się czy wytwarza amoniak. Detektory serii G mogą współpracować z jednostkami MPU, SPU, ale mogą też działać samodzielnie. Same w sobie posiadają mikroprocesor przetwarzający sygnał pomiarowy. Dzięki czemu istnieje możliwość wyświetlania statusu pomiaru na obudowie detektora. Detektory z serii MP muszą być podłączone do jednostek MPU aby mogły działać.

 • Czujniki elektrochemiczne – czujniki amoniaku występują też jako urządzenia elektrochemiczne. Na wyjściu podają sygnał 4-20 mA dzięki czemu mogą być podłączone do dowolnego sterownika PLC, czy wyspy I/O, ale mogą też współpracować z jednostkami MPU i SPU. Czujniki z serii TR-EC posiadają solidną obudowę i mogą być montowane w trudnych warunkach przemysłowych, gdzie występują duże drgania, wilgotność i wysoka temperatura. Czujniki elektrochemiczne stosowane w detektorach TR-EC mogą być wymieniane. Wymagają dostarczenia zasilania 12-30 VDC.

Detektory dwutlenku węgla

 • Czujniki podczerwone – działają na zasadzie absorpcji widma podczerwonego emitowanego przez diody LED. Cechują się stabilną i wieloletnią pracą bez konieczności kalibracji. Zamknięte w szczelnej i odpornej obudowie umożliwiają montaż w środowisku przemysłowym. Czujniki z serii G mogą być używane samodzielnie gdyż posiadają mikroprocesor, który przetwarza sygnał pomiarowy. Mogą być też używane z jednostkami MPU i SPU. Czujniki z serii MPS wymagają dodatkowego zasilania i podłączenia do jednostek MPU i SPU.

Detektory węglowodorów

 • Czujniki półprzewodnikowe – węglowodory to bardzo niebezpieczne substancje, są palne i mogą eksplodować, dlatego ich wykrywanie jest ważne. Wśród półprzewodnikowych czujników węglowodorów w ofercie Johnson Controls znajdują się czujniki serii G, które mogą działać samodzielnie, jak i czujniki serii MP-D przeznaczone do stosowania z jednostkami MPU i SPU. Oprócz tego istnieją też czujniki TR-SC dające na wyjściu sygnał 4-20 mA lub 0-10 V.

Oprócz tego w ofercie Johnson Controls odnajdziesz czujniki syntetycznych czynników chłodniczych, tlenku węgla, dwutlenku azotu, czy tlenu. W ofercie znajdują się też czujniki przenośne, czy elementy sygnalizacyjne. Całą ofertą urządzeń do detekcji gazów znajdziesz w poniższym dokumencie.

Katalog urządzeń do wykrywania obecności gazów – Johnson Controls

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat urządzeń służących do wykrywania gazów, lub zapytać o ofertę skontaktuj się z Johnson Controls:
BE-EMEA-automatyka@jci.com

2 sierpnia 2019 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Historia zacisków sprężynowych Wago

Historia zacisków sprężynowych Wago

>KLIKNIJ<

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

>KLIKNIJ<

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

>KLIKNIJ<

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

>KLIKNIJ<

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

>KLIKNIJ<

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

>KLIKNIJ<

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

>KLIKNIJ<

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

>KLIKNIJ<

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...Johnson Controls

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…