PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Wykorzystanie przekaźników do celów dydaktycznych

2001 wyświetleń, autor: Grzegorz Wardęcki.

Przekaźniki stanowią jeden z najbardziej rozpowszechnionych elementów układów sterowania. Są one stosunkowo „starym” wynalazkiem. Jednak pomimo upływy lat nie tracą na znaczeniu. Przy użyciu przekaźników można zrealizować dowolny układ elektryczny nawet o bardzo skomplikowanej logice. Dziś pragnę Państwu zaprezentować samodzielnie wymyślony i wykonany układ symulujący działanie wyłącznika stosowanego w urządzeniach rozdzielczych (wysokiego lub/i średniego napięcia). Być może niektórzy z Państwa pamiętają, że podobny układ symulujący został przeze mnie wykorzystany do testowania układu sterowania wyłącznikiem (link do artykułu: https://iautomatyka.pl/uklad-sterowania-wylacznikami-wysokiego-napiecia/). Jednak wtedy nie zagłębiałem się w kwestię budowy symulatora. Ponadto tamten symulator był bardzo podstawowy i odzwierciedlał jedynie podstawowe zjawiska występujące w wyłączniku. Nowy symulator (przedstawiony na zdjęciu 1) został wyposażony między innymi w układ samoczynnego zbrojenia po operacji zamknięcia oraz układ symulujący działanie blokady antypompującej (cel stosowania działanie tej blokady zostanie omówiony na filmie dołączonym do artykułu).


Najważniejsze części symulatora

 • lampka sygnalizująca zazbrojenie napędu,
 • wskaźnik położenia wyłącznika,
 • 3 przekaźniki o cewkach 24 VDC realizujące odwzorowanie zależności występujących podczas zbrojenia napędu wyłącznika (ZB~, ZB- i ZB’),
 • 3 przekaźniki o cewkach 230 VAC realizujące odwzorowanie zależności występujących podczas zamykania i otwierania wyłącznika (Z~, Z- i O),
 • wielofunkcyjny przekaźnik czasowy z dwoma niezależnie działającymi kanałami (Finder 84.02.0.024.0000) zasilany napięciem 24 V,
 • zasilacz 24 VDC,
 • przycisk „zamknij” (zielony),
 • przycisk „otwórz” (czerwony).

Wszystkie wyżej wymienione elementy zostały połączone zgodnie ze schematem przedstawionym na zdjęciu nr 2.

Odwzorowanie poszczególnych stanów wyłącznika

 • Wyłącznik rozbrojony i otwarty, wyłącznik jest otwarty i nie posiada zgromadzonej energii pozwalającej na jego zamknięcie. Podczas normalnej pracy na stacji taki wyłącznik w takim stanie można zaobserwować po wykonaniu nieudanego cyklu SPZ (Samoczynne Ponowne Załączenie). W tym momencie sprężyna główna wyłącznika jest naciągana gromadząc energię potrzebną do jego zamknięcia. W symulatorze przekaźnik czasowy odlicza czas zbrojenia (kanał 2).
 • Wyłącznik otwarty i zazbrojony, wyłącznik jest otwarty, ale posiada zgromadzoną energię potrzebną do jego zamknięcia. W symulatorze za odwzorowanie tego stanu odpowiadają przekaźniki ZB~, ZB-. Zostały one załączane przez kanał nr 2 przekaźnika czasowego po upłynięciu ustawionego czasu (czasu zbrojenia).
 • Wyłącznik zamknięty i rozbrojony, wyłącznik który został świeżo zamknięty, właśnie trwa jego ponowne zbrojenie. W tej chwili wyłącznik posiada energię potrzebną do jego otwarcia. W układzie symulacyjnym za odwzorowanie stanu zamkniętego odpowiedzialne są przekaźniki Z~, Z-. Przekaźnik czasowy ponownie odlicza czas zbrojenia (kanał 2).
 • Wyłącznik zamknięty i zazbrojony, wyłącznik przygotowany od wykonania cyklu SPZ lub cyklu otwarcia w razie potrzeby. Posiada zgromadzoną energię potrzebną do otwarcia, zamknięcia i ponownego otwarcia wyłącznika. W symulatorze najważniejszym przekaźnikiem podczas togo cyklu jest ZB’. Jest on odpowiedzialny za podtrzymanie sygnalizacji zazbrojenia podczas przechodzenia ze stanu zamkniętego do otwartego (przy pomocy przekaźnika O).

Konfiguracja uniwersalnego przekaźnika czasowego

Wykorzystany w układzie symulacyjnym przekaźnik czasowy to bardzo sprytne i ciekawe urządzenie. Posiada ponad 20 funkcji dla każdego z dwóch niezależnych kanałów. Na potrzeby budowanego układu postanowiłem wykorzystać funkcje:

 • dla kanału 1 realizującego blokadę antypompującą funkcja GE (impuls z sygnałem START) funkcje pauza i reset nieaktywne,
 • dla kanału 2 odpowiadającego symulację zbrojenia napędu funkcja GI (pojedynczy impuls) funkcje pauza i reset aktywne.

Ustawienia przekaźnika czasowego zostały przedstawione na poniższych zdjęciach.

Dziękuję bardzo za przeczytanie artykułu i zapraszam do obejrzenia filmu.

Pozdrawiam Grzegorz Wardęcki.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę Bluza 4F + przekaźnik kontroli napięcia 3f + gadżety dostarcza ambasador konkursu, firma FINDER.

 

Reklama

21 lutego 2019 / Kategoria: ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…