Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Wybrane metody diagnozowania sieci PROFIBUS w STEP7 SIEMENS

3598 wyświetleń, autor: Maciej Pala.

W wielu zautomatyzowanych zakładach i fabrykach istnieje sieć przemysłowa PROFIBUS – najpopularniejsza sieć przemysłowa na świecie. PROFIBUS (Process Field Bus) jest standardem komunikacji polowej w technologii automatyzacji przemysłowej. PROFIBUS obejmuje zakres użytkownika od poziomu pola do poziomu sterowania procesem. Zasadniczo ma zastosowanie jako profil protokołu PROFIBUS-DP (Distributed I / O). Pewnie mieliście okazję spotkać się z PROFIBUS w swoim miejscu pracy, a co poniektórzy mieli możliwość konfiguracji lub diagnostyki.

We wcześniejszych artykułach opisałem konfigurację urządzeń w sieci Profibus. Tym Razem chciałbym przedstawić kilka metod diagnozowania usterek sieci. Naprawdę nie trzeba wiele aby szybko i sprawnie zdiagnozować problem na magistrali Profibus, trzeba tylko wiedzieć od czego zacząć.

Pokażę na przykładach metody diagnostyki za pomocą oprogramowania Siemens Step 7 oraz mojej stacji badawczej Siemens PLC, składającej się z podzespołów:

 • CPU 317-2DP (DP Adres 2)
 • CP 343-1
 • DI 16xDC24V
 • DO 16xDC24V
 • ET-200M (DP Adres 3)
 • DI8/DO8xDC24V
 • HMI TP177B (DP Adres 1)
 • SEW Movidrive Compact 41 (DP Adres 4)

Zakład produkcyjny może działać efektywnie i ekonomicznie tylko wtedy, gdy inżynierowie są w stanie szybko zidentyfikować i naprawić usterki, aby zminimalizować przestoje. Poniżej przedstawię kilka możliwości analizowania błędów Profibus:

Inspekcja wizualna diod LED:

 1. Diody LED na urządzeniu typu DP-Master
 2. Diody LED na urządzeniu typu DP-Slave

Software Simatic Step 7:

 1. Diagnostyka Sprzętowa (Hardware Diagnostics)
 2. Wgląd w Bufor Diagnostyczny (Diagnostic Buffer)

Program użytkownika w Step 7:

 1. Wywoływanie Errors OB
 2. Wywoływanie SFC13
 3. Diagnostyka FB125.

Inspekcja wizualna.

Zacznijmy od inspekcji wizualnej wszystkich sterowników i urządzeń peryferyjnych w naszej sieci Profibus. Na urządzeniach typu MASTER można spotkać się z następującymi diodami LED które informują nas o bieżącym stanie urządzenia oraz sieci:

S7-300  CPU 317-2DP

 • BF1/ BF2 – Czerwona dioda LED
 • SF – Czerwona dioda LED
 • DC5V – Zielona Dioda LED
 • FRCE – Pomarańczowa dioda LED
 • RUN – Zielona Dioda LED
 • STOP – Pomarańczowa dioda LED

Na urządzeniach typu SLAVE można spotkać się z następującymi diodami LED które informują nas o bieżącym stanie urządzenia oraz sieci:

ET-200M  IM 153-1

 • SF – Czerwona dioda LED
 • BF – Czerwona dioda LED
 • ON – Zielona Dioda LED

Rozwiązywanie problemów z diagnostyką sprzętową i buforem diagnostycznym.

Wkrótce po zakończonej inspekcji wizualnej nadchodzi pora na diagnostykę sprzętowa (Hardware Diagnostics)

W tym celu użyjemy oprogramowania Siemens Step 7. Podpinam się do sterownika Siemens adapterem, a następnie w oprogramowaniu Step 7 otwieram mój projekt i zaznaczam CPU naszego sterownika, klikam prawy przycisk myszki, PLC → HARDWARE DIAGNOSTICS.

Informacje o stanie lub trybie pracy modułu są wyświetlane w oknie CPU/Faulty modules.

Okno Hardware Diagnostics jest aktualizowane po przyciśnięciu klawisza “F5” lub przyciskiem “Update”

Teraz wybieram wadliwą stację i klikam “Module Information”. To zabiera nas do szczegółowej diagnostyki danego urządzenia.

 

Bufor diagnostyczny (Diagnostic Buffer) zawiera wpisy, które ułatwiają znalezienie przyczyny błędu w programie. Zaznaczam CPU w oknie “Hardware diagnostics” i klikamy “Module information”

W wyświetlonym oknie mogę odczytać przyczynę i lokalizację błędu w zakładce “Diagnostic Buffer”.

Gdy zaznaczę błąd i wcisnę przycisk “Help on Event”, wyświetli nam się nowe okno, w którym opisana jest przyczyna błędu oraz opis jak usunąć błąd.

Ostatnie 100 wpisów jest zapisanych w buforze diagnostycznym.

Zawartość bufora można zapisać jako plik “___.txt”

Diagnostyka od strony programu użytkownika.

Ewaluacja błędów za pomocą OB86 : Poznaliśmy podstawowe funkcje diagnozowania sterownika, teraz przejdźmy do programu PLC i ewaluacji błędów w programie użytkownika. System operacyjny CPU 317-2 DP  wywołuje OB86, jeśli wykryto awarię stacji, podsieci lub rozproszonego IO dla zdarzenia przychodzącego i wychodzącego. Jeśli OB86 nie został zaprogramowany i wystąpi taki błąd, CPU przechodzi w tryb STOP. Zaprogramuję więc OB86 w naszym sterowniku (pamiętaj: nie trzeba wywoływać OB86 w OB1):

Wywołanie OB86 jako przychodzące lub wychodzące zdarzenie.

Porównuję status Local Byte 0 – OB86_EV_CLASS – (“Kierunek” przyczyny wywołania OB86) z

B#16#38 – wychodzące zdarzenie (outgoing event)

oraz

B#16#39 – przychodzące zdarzenie (incoming event).

I tym sposobem setuje bądź resetuje Bit M86.0 w pamięci sterownika.

Można jeszcze “głębiej” zajrzeć do OB86:

Wywołanie OB86 jako identyfikacja błędu.

Do istniejącego już kodu dodajemy dwa komparatory,

Porównujemy status Local Byte 1 – OB86_FLT_ID – (Identyfikacja Błędu) z

B#16#C4 – Awaria DP Stacji (Failure of a DP Station).

Local Byte 11 bloku OB86:

Local Byte 11 bloku OB86 przechowuje numer stacji która uległa uszkodzeniu.

OB86_RACK_FLTD Local DWord 8 zawiera 4 Byte = 8,9,10,11:

Byte 11, Bits 0 do 7 – Numer uszkodzonej Stacji DP ( Number of the DP Station)

Byte 10, Bits 8 do 15 – Numer sieci Profibus  (DP Master System Number)

Byte 9 i 8, Bits 16 do 30 – Logiczny adres Slave S7 lub adres diagnostyczny standardowego urządzenia DP Slave (Logical base address of an S7 slave or diagnostic address of a standard DP slave)

Byte 8, Bit 31 – Identyfikator IO (I/O Identifier)

Przenosimy więc Local Byte 11 do MB189, następnie M86.0 oraz MB189 wykorzystujemy w projekcie na panelu HMI.

M86.0 jest odpowiedzialna za “widoczność” alarmu

MB189 przechowuje wartość –  numeru stacji która uległa uszkodzeniu.

Dzięki zaprogramowaniu OB86 można w łatwy i szybki sposób wdrożyć wszystkie potrzebne dane i przedstawić je na panelu HMI.

Na tym krótkim video można zobaczyć prostą wizualizację:

Gdy utracimy urządzenie DP-Slave na naszej magistrali PROFIBUS, na panelu HMI pojawi się komunikat  – !!!PROFIBUS FAILURE!!!, oraz adres uszkodzonego urządzenia DP-Slave.

Odczyt danych diagnostycznych SFC13 DPNRM_DG 

To by było na tyle z OB86, przejdźmy więc do następnej opcji jaka jest dostępna w Step 7 a mianowicie SFC13. SFC13 DPNRM_DG DIAGNSTC – odpowiedzialny za odczyt danych diagnostycznych urządzenia DP-Slave.

Podstawowa struktura danych diagnostycznych DP Slave wygląda następująco:

Byte 0 – Station Status 1

Byte 1 – Station Status 2

Byte 2 – Station Status 3

Byte 3 – Master Station Number

Byte 4 – Manufacturer’s ID (high byte)

Byte 5 – Manufacturer’s ID (low byte)

Byte 6 – Other slave-specific diagnostics

Więcej informacji można znaleźć w manualu urządzenia w rozdziale – Diagnostics lub po wciśnięciu przycisku “F1” – Help.

Zaprogramujemy więc SFC13 w OB1.

Wpierw należy stworzyć blok danych DB86 a w nim umieścić dane – ET200M_Diag_BYTE typu Array of  64 Byte, w tym bloku zostaną zapisane informacje diagnostyczne, pobrane z urządzenia o adresie podamym przez nas.

Następnie w OB1 trzeba wywołać blok SFC13. Pamiętać trzeba aby na “pin” LADDER podać adres diagnostyczny stacji którą chcemy monitorować w formacie Hex. W naszym przypadku jest to urządzenie ET200M o adresie diagnostycznym 8189 czyli Hex = W#16#1FFD. Informacje diagnostyczne zostaną pobrane gdy na “pin” REQ zostanie podana wartość logiczna 1, w naszym przypadku jest to zbocze narastające lub opadające bitu M86.0, który jest setowany i resetowany w OB86.

Wszystko nalerzy wgrać do sterownika i monitorować DB86.

Aby zrozumieć wszystkie dane przedstawione w bloku DB86 należy zajrzeć do manuala urządzenia, do rozdziału diagnostyka. Tam będzie opisany każdy Byte diagnostyczny.

Blok Danych DB86.

Wywołanie SFC13 w OB1.

FB125 DETAIL_DP_DIAG – szczegółowa diagnostyka urządzeń DP

Ostatnia pozycją którą chciałbym przedstawić jest FB125 czyli szczegółowa diagnostyka urządzeń DP (Detailed DP Diagnostic). FB125 jest funkcją wykrywania uszkodzonego urządzenia  DP-Slave. W przypadku wadliwych urządzeń DP-Slave szczegółowe informacje diagnostyczne dotyczące przyczyny usterki można wyświetlić na panelu HMI (numer stacji, numer modułu, status modułu, numer kanał, błąd kanału). Informacje diagnostyczne dowolnych DP-Slave można odczytać i interpretowane poprzez indywidualną diagnostykę.

Gdy najdzie potrzeba użycia szczegółowej diagnostyki sieci, można użyć bloku FB 125.

Blok FB 125 dostarczy nam między innymi informacji:

 • DP_MASTERSYSTEM
 • EXTERNAL_DP_INTERFACE
 • ALL_DP_SLAVES_OK
 • SUM_SLAVES_DIAG
 • SLAVE_ADR
 • SLAVE_STATE
 • SLAVE_IDENT_NO
 • ERROR_NO
 • ERROR|_TYPE
 • MODULE_NO
 • MODULE_STATE
 • CHANNEL_NO
 • CHANNEL_TYPE
 • CHANNEL_ERROR_CODE
 • CHANNEL_ERROR_INFO_1
 • CHANNEL_ERROR_INFO_2
 • DIAG_COUNTER
 • DIAG_OVERFLOW
 • BUSY

Aby blok funkcyjny FB125 zadziałał należy go wywołać w trzech blokach organizacyjnych, które wcześniej zostały zaprogramowane w sterowniku – OB1, OB82 i OB86 (pamiętaj OB82 i OB86 nie trzeba wywoływać w OB1):

We wszystkich OB do bloku FB125 należy przypisać ten sam blok danych DB125, w którym to zostaną zapisane dane diagnostyczne.

Na wyjściowe “piny” bloku FB125 przypisałem adresy pamięci sterownika, gdyż użyje części tych danych do stworzenia wizualizacji na panelu HMI. W ten oto prosty sposób można dokładnie przedstawić diagnostykę sieci Profibus na panelu HMI i w bardzo szybki sposób zlokalizować problem.

Przedstawienie danych z FB125 na panelu HMI.

Na tym krótkim video można zobaczyć prostą wizualizację:

Wkrótce po utracie falownika SEW ( DP Adres 4) zauważamy migajaca ikone DP MASTERSYSTEM 1 (główna magistrala Profibus w projekcie) oraz ikonę z numerem 4 (Adres uszkodzonego urządzenia DP-Slave), klikam więc w ikonę “4”. Pojawia się nowy ekran z informacjami diagnostycznymi.

Zawarte informacje w tym oknie to:

 • Adres uszkodzonej magistrali.
 • Status Stacji.
 • Numer uszkodzonego urządzenia DP-Slave oraz potoczna nazwa urządzenia.
 • Numer uszkodzonego modułu.
 • Licznik diagnostyczny oraz jego reset.
 • Numer identyfikacyjny producenta urządzenia.
 • Oraz ilość uszkodzonych urządzeń na danej magistrali.

Następnie “odzyskałem” stacje i wróciłem do ekranu głównego, jak widać wszystko wróciło do normy (ikony są znów zielone = wszystko OK).

Wkrótce potem wyjąłem moduł numer 4 ze stacji ET-200M (DP Adres 3) zauważamy migająca ikonę DP MASTERSYSTEM 1 oraz ikonę z numerem 3 klikam więc w ikonę “3”.

I tym razem zaprezentowane są informacje o uszkodzonym urządzeniu. Naprawiam stacje, i wyjście do głównego ekranu.

Jest jeszcze wiele innych możliwości diagnostyki w sterowniku PLC Siemens, ja podałem podstawowe możliwości, które w zupełności wystarczają w moim miejscu pracy.

Podsumowanie

To by było na tyle w tej publikacji, mam nadzieję że choć trochę zainteresowałem Cię tą diagnostyką. Może ten artykuł przyda ci się w przyszłości lub wykorzystasz w Twoim miejscu pracy i stworzysz własna wizualizacje dla diagnostyki sieci PROFIBUS.

Pozdrawiam,
Maciej Pala

Artykuł nagrodzony!

Artykuł został zgłoszony jako Praca Konkursowa do Konkursu iAutomatyka w miesiącu Kwiecień 2018 i zdobył poniższą nagrodę:

Uniwersalny klucz do szaf od WAGO

Nagrodę dostarcza WAGO – producent urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.  http://www.wago.pl/


🎁 Zwycięzca: Maciej Pala – Maciej sam mógł wybrać nagrodę jako najlepsza praca w miesiącu Kwiecień 2018

Praca konkursowa: Wybrane metody diagnozowania sieci PROFIBUS w STEP7 SIEMENS

reklama


12 kwietnia 2018 / Kategoria: , , , , ,

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Systematyczne zarządzanie energią jest w dziś koniecznością, gdyż pozwala na obniżenie stale rosnących kosztów energii. Liczne projekty zarządzania energią pokazują, że można zredukować jej zużycie o 30%, a nawet więcej. Na początku takiego projektu znane są jednak tylko łączne koszty energii. Brakuje szczegółowych informacji, jak wygląda zużycie energii w poszczególnych punktach i gdzie można by

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

WebHMI już dostępne w sklepie tim.pl. Co w tym nadzwyczajnego? A to, że tim.pl to jedna z najlepszych platform internetowych do zakupów w branży elektrycznej. Korzyści założenia konta w tim.pl opisaliśmy poniżej a tymczasem zapoznaj się ze sterownikiem SCADA. WebHMI jest zoptymalizowanym urządzeniem do przetwarzania i wyświetlania danych procesowych w prosty sposób, z Polskim interfejsem.

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Mam zaszczyt przedstawić pierwszą prawdziwie heavy metalową kapelę na świecie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że masa pracy została włożona w ten projekt. Jednak jak się zastanowić to ta praca musiała być wykonana tylko raz na początku, teraz to już tylko przyjemność, programowanie powtarzalnych ruchów robotów i słuchanie efektu 🙂 Życzę każdemu takiej pasji automatyki.

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Bywają sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wykorzystać nieprzystosowany do danego zasilania silnik tak, aby zapewnić ciągłość pracy maszyny. Przykładem takiego działania jest podłączenie silnika trójfazowego do zasilania jedną fazą. Może nie wszyscy wiedzą, ale takie działanie jest możliwe i wcale nie takie trudne do zrealizowania. Umieszczony poniżej film pokazuje jak należy podłączyć taki silnik, uprzednio

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

Zapraszamy do uzupełnienia wiedzy o Automation Studio – jest to skalowalny system sterowania w zakresie sprzętowym oraz oprogramowania narzędziowego  dotyczący urządzeń firmy B&R. Więcej możecie dowiedzieć się w filmie przygotowanym przez iAutomatyka.pl < kliknij!

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?

cMT-SVR-100 – panel bez ekranu do zdalnej wizualizacji, panel “w chmurze”, czy jak ktoś woli – serwer danych. Katalogowo kosztuje 235 euro netto i jest do dostania w Multiprojekcie. Patrząc na dzisiejszy kurs euro, to trochę więcej niż 1000 zł. Ale od czego są rabaty?  Można by napisać, że tani jak barszcz – tym bardziej,

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…