Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/12/glowne-1.png

Własne narzędzie do konfiguracji pozycji DIP Switchy EPLAN 2022


Do adresowania urządzeń, które nie posiadają ekranu i przycisków, zazwyczaj w automatyce wykorzystujemy DIP Switche. Nie jest zbytnim problem zaadresowanie ich przy 4 przyciskach, problem zaczyna się przy wyższych adresach. Często w dokumentacji urządzenia/linii produkcyjnej znajdziemy sam adres urządzenia bez wskazań jak DIP Switch powinien być ustawiony (rysunek poniżej). Dzieje się tak, gdyż w czasie prac nad dokumentacją urządzenia/ linii często adresy się zmieniają. Dlatego wprowadzanie ręczne ustawień DIP Switchy byłoby dla projektanta w końcowe fazie prac nad projektem bardzo czasochłonne. Poniżej przedstawię sposób jak stworzyć w najnowszym EPLANIE 2022 takie narzędzie do automatycznej konfiguracji pozycji DIP Switchy.

Rys. 1. Urządzenie w dokumentacji z adresem, ale bez ustawionych DIP Switchów


Gotowe konfiguratory do ręcznego ustawiania pozycji DIP SWITCHY

Możemy oczywiście przeliczyć sobie ten adres w głowie bądź skorzystać z internetu i znaleźć gotowy konfigurator jak ten poniżej:

Rys. 2. Przykładowe narzędzie do ustawania pozycji DIP Switchy

Własne narzędzie do konfiguracji pozycji DIP Switchy w EPLANIE 2022

Przy prostych adresach bardzo łatwo jest poustawiać odpowiednio pozycje DIP Switchy. Problem robi się przy wyższych adresach. Łatwo również o pomyłkę przeliczając je sobie w głowie. Dlatego chcielibyśmy stworzyć narzędzie w EPLANIE jak poniżej:

Rys. 3. Narzędzie do automatycznego ustawiania pozycji DIP Switchy

Konfigurator stworzymy w najnowszym EPLANIE 2022, jednak w starszych wersjach też będzie działać. W celu pokazania, o co chodzi, stworzymy na początku konfigurator z czterema pierwszymi adresami. Na początku rysujemy kwadrat (skrót: R) o wymiarze jak poniżej (można to sobie później dostosować pod własne preferencje).

Rys. 4. Narysowanie kwadratu o podanym wymiarze

Następnie wstawiamy tekst (skrót: T) do wnętrza naszego kwadratu. Naszym tekstem będzie czarny kwadrat z Windowsowej tablicy znaków. Znajdziemy ją w Windowsie, klikając menu START i wpisując „Tablica znaków”. Następnie odnajdujemy nasz czarny kwadrat (jak na rysunku) i kilkamy: Kopiuj.

Rys. 5. Skopiowanie symbolu z systemowej „Tablicy znaków”

Wklejamy nasz skopiowany czarny kwadrat do tekstu, który umiejscawiamy w środku kwadratu. Musimy pamiętać o zaznaczeniu opcji „Nie tłumacz automatycznie” jak poniżej.

Rys. 6. Wstawienie symbolu z systemowej „Tablicy znaków”

W Zakładce Format musimy jeszcze zmienić rozmiar czcionki naszego czarnego kwadratu na 20 mm.

 

Rys. 7. Zmiana rozmiaru symbolu z systemowej „Tablicy znaków”

Kolejno zaznaczamy nasz kwadrat z ramką i powielamy je raz w górę i 3 razy na bok.

Rys. 8. Powielenie stworzonych elementów

Aby ułatwić sobie odczyt ustawianych pozycji DIP Switchy, dopisujemy teksty (skrót: T) jak poniżej:

Rys. 9. Dopisanie tekstów  do DIP Switcha

Aby dopisać „logikę” do naszych DIP Switchy, musimy skorzystać z funkcji: Obiekt znaku-wypełniacza.

Niestety w EPLAN 2022 Update jest ona ukryta. Dlatego musimy dodać ją do naszej wstążki. W poprzednich wersjach eplana znajdziemy ją w tym miejscu Wstaw:Obiekt znaku-wypełniacza. W EPLANIE 2022 musimy dodać ją ręcznie poprzez wpisanie w wierszu poleceń: XMIaInsertPlaceHolder /Cursor:PLACEHOLDEROBJECT

Reszta konfiguracji jak poniżej:

Rys. 10. Stworzenie przycisku: Wstaw:Obiekt znaku-wypełniacza na wstążce

Jeśli tak skonfiguremy nasz widok to nasza funkcja będzie we wstażce: Artykuł iAutomatyka

Następnie zaznaczmy tylko nasze pełne kwadraty (tekst, bez ramki).

Rys. 11. Zaznaczamy tylko nasze kwadraty (tekst)

Przy zaznaczonych kwadratach klikamy nowo stworzone polecenie ze wstążki Artykuł iAutomatyka Wstaw:Obiekt znaku-wypełniacza.

Powinniśmy otrzymać takie okno:

Rys. 12. Wstawienie Obiekt znaku-wypełniacza naszych „kwadratów” dla naszych kwadratów

Aby podpiąć nasze właściwości po zmienne, zaznaczamy pola pod właściwością „Wolny Tekst” i klikamy „Nowy”, jak na rysunku:

Rys. 13. Zaznaczenie wolnego tekstu i dodanie nowego przyporządkowania

W okienku, które nam się pojawi: „Wybór właściwości” wybieramy „Treść tekstu” i klikamy ok.

Rys. 14. Wybór „Treści Tekstu” z Właściwości

W pustych polach Zmiennych wprowadzamy odpowiednie oznaczenia. Musimy uważać, żeby odpowiednie pole zmiennej odpowiadało odpowiedniemu kwadracikowi. Przykład na zdjęciu: <1On>

Rys. 15. Przyporządkowanie zmiennych do kwadratów

Następnie przechodzimy do zakładki „Wartości” (punkt 1). Porządkujemy nasze zmienne (punkt 2). Poprzez przycisk dodaj (punkt 3), ustawiamy naszą „logikę” DIP Switchy (punkt 4) jak na zdjęciu poniżej:

Symbol kwadratu znów wstawiamy z windowsowej systemowej „Tablicy znaków”.

Rys. 16. Przyporządkowanie wartości zmiennych do kwadratów (logika)

Pora w końcu sprawdzić działanie naszego automatycznego narzędzia do ustawania pozycji DIP Switchy. Po wyjściu z poprzedniego okna klikamy na „kotwicę” obok naszego widoku DIP Switcha prawym przyciskiem myszy. Jeśli jej nie ma, nie macie włączonego, pokazywania warstwy ukrytej (skrót: U). Klikamy „Przypisz zestaw danych”.

Rys. 17. Korzystanie z naszego narzędzia -> przypisanie zestawu danych

Na pierwszym zdjęciu chcieliśmy wybrać adres 6 dla naszych DIP Switchy. Dlatego z listy rozwijanej „Zestaw Danych” wybieramy cyfrę 6.

Rys. 18. Wybór z zestawu danych wartości 6

Klikamy ok i widok naszego automatycznego narzędzia do ustawania pozycji DIP Switchy będzie wyglądał tak.

Rys. 19. Automatyczne ustawienie się pozycji DIP Switchy na adres 6

Jak widzimy, wszystko działa. Możemy rozbudować nasze automatyczne narzędzie do ustawania pozycji DIP Switchy do 10 pozycji.

Rys. 20. Widok bardziej rozbudowanego narzędzia do konfiguracji pozycji DIP Switchy

Konfiguracja Wartości znacznie nam się rozrośnie i będzie wyglądać tak jak poniżej:

Rys. 21. Przyporządkowanie wartości zmiennych (logika) dla bardziej rozbudowanego konfiguratora

Podsumowanie

Ustawianie pozycji DIP Switchy przy wyższych adresach bez dokładnej rozpiski w dokumentacji jest zajęciem żmudnym i łatwo o błąd (rutyna). Ponowne szukanie źle zaadresowanego urządzenia może zająć sporo czasu osobą od uruchomienia bądź od utrzymania ruchu. W czasie tworzenia projektu dokładna rozpiska i adresacja urządzeń klaruje się często dość późno dlatego projektanci rzadko skupiają się nad takimi szczegółami jak adresacja DIP Switchy. Ręczne ustawianie pozycji każdego DIP Switcha w dokumentacji byłoby zajęciem bardzo pracochłonnym. Dlatego warto stworzyć sobie takie automatyczne narzędzie nie tylko dla siebie jako projektanta, ale głównie dla osób, które będą później korzystać z tej dokumentacji.

Źródło:

Przykładowy konfigurator do ręcznego ustawiania pozycji DIP SWITCHY

https://sabretechnology.co.uk/calc.asp?dmx=43Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Grzegorz Cybula
  • Jestem z wykształcenia magistrem inżynierem automatyki, związanym z branżą od kilkunastu lat. Interesują mnie tematy związane z szeroko pojętą automatyką w szczególności z projektowaniem systemów automatyki. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
  • Profil Autora

ReklamaPRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
  • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
  • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
  • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
  • Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Te...
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...iAutomatyka.pl