
Wizualizacja PLC Siemens S7-1200 przez Web Server

Jeśli zaczynasz przygodę ze sterownikiem PLC Siemens S7-1200 to powinieneś również spróbować wykonać wizualizację z pomocą funkcji WEB SERVER. Jest to nic innego jak serwer strony www zaimplementowany w sterowniki PLC. Oznacza to, że wykonując kod html możemy odczytywać i zapisywać zmienne ze sterownika PLC w różnych formach a całość wyświetlać w przeglądarce internetowej na dowolnym urządzeniu, np. smartfonie.
Poniżej znajduje się lista przydatnych linków i filmów, które pomogą się za to zabrać.
Kurs Webserwer na S7-1200
Kurs jest po angielsku w postaci artykułu. Autor Tim Jager na początku pokazuje jak skonfigurować Web Server oraz odczytywać i zapisywać zmienne. Później brnie w bardziej zaawansowane funkcje jak automatyczne odświeżanie, zmiana kodu html, modyfikacja receptur czy wyświetlanie wykresów i wskaźników. Wszystkie przykłady zawierają gotowy kod do skopiowania.
Web Server Siemens S7-1200 – Set i Reset bitu
W filmie pokazano jak napisać prostą wizualizację do Web Serwera sterowników Siemens, w której dwoma przyciskami możemy zmieniać stan bitu z 0 na 1 i odwrotnie. Pokazano również jak skonfigurować Web Serwer oraz wgrać do sterownika kod HTML.
Web Server Siemens S7-1200 – Przykład wizualizacji pracy silnika
Przykład wizualizacji sterowania i pracy silnika. Kod strony web oraz projekt w Tia Portal autor udostępnił na dysku Google: https://goo.gl/1woCzq
Przykłady funkcji Web Server dla PLC Siemens S7-1200 / S7-1500
Dokument PDF przygotowany przez Siemens, w którym mamy przegląd funkcji stosowanych w aplikacjach Web Server. Przykłady zaczynają się od prostych opcji typu wyświetlanie zegara po modyfikację zmiennych i wyświetlanie ich na wykresach. PDF do pobrania tutaj: https://goo.gl/8PLaEZ
Podsumowanie
WebSerwer w PLC do prostych aplikacji może wystarczyć. Jeżeli szukasz czegoś więcej, ale nie tak wielkiego i drogiego jak cały system SCADA to polecamy rozwiązanie WebHMI – system wizualizacji na bazie przeglądarki internetowej. Bardzo prosty do wdrożenia i przekazania klientowi.
Powiązane artykuły

Darmowy symulator PLC i HMI w Codesys – darmowy kurs online
W czym najlepiej Wam się programuje PLC? TIA Portal, Studio 5000, GX Works 3, Cscape, UniLogic a może Codesys?

W jakim języku najlepiej programować PLC… na początek?
Programowanie to sztuka, która nie odgrywała jeszcze takiej roli chociażby 20-30 lat temu. Obecnie większość otaczających nas rzeczy wykorzystuje zaprogramowane algorytmy lub powstało przy ich udziale.

- ASTRAADA • Codesys
- B&R Automation Studio
- BECKHOFF • TwinCat
- EATON • Codesys
- FATEK • WinProLadder
- Kursy online i video
- Programowanie HMI
- Programowanie PLC
- SIEMENS • TIA Portal • S7
- UNITRONICS • UniLogic
- WAGO • Codesys
3 Najlepsze i darmowe oprogramowania do nauki sterowników PLC
Jakie wybrać środowisko programistyczne do nauki sterowników PLC? W naszej redakcji iAutomatyka.pl mieliśmy okazję przetestować chyba wszystkie najpopularniejsze oprogramowania.

Czy wyspa IO musi być tego samego producenta co PLC? Czyli jak sprawuje się RSTi-EP w sieci Profinet
Ostatnio pojawił się u nas film z przeglądem urządzeń różnych producentów działających w sieci Profinet.