Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/05/2021-05-04_15-12-06.jpeg

Wirtualna rzeczywistość pozwala planować przyszłość już dziś


W ramach Przemysłu 4.0 wszystkie procesy biznesowe ulegają cyfryzacji. Przedsiębiorstwa stają się inteligentne, a pracownicy rozwijają swoje kompetencje. Praca zostaje na nowo zdefiniowana. Zespoły składające się osób specjalizujących się w różnych dziedzinach monitorują procesy i w sposób inteligentny dyrygują tworzeniem wartości.

Ścisłe połączenie poszczególnych procesów produkcyjnych dzięki innowacyjnej technologii IT stanowi podstawę nowoczesnych Smart Factory. Filozofia produkcji bazująca na Przemyśle 4.0 przyczyni się do tego, że w przyszłości świat realny połączy się ze światem wirtualnym. W ten sposób możliwe będzie opracowanie nowych metod i procesów produkcyjnych.


To nowoczesne podejście zakłada, że komunikacja nie będzie się ograniczała wyłącznie do maszyn oraz systemów zintegrowanych. W ramach Przemysłu 4.0 wszystkie systemy są ze sobą inteligentnie połączone, a komunikacja realizowana w czasie zbliżonym do rzeczywistego obejmuje również wytwarzane produkty.

Podejrzyj w VR maszyny, które dopiero powstaną

W ramach rzeczywistości wirtualnej (VR) jeszcze przed wykonaniem obszaru produkcyjnego możliwe jest zaplanowanie nowych maszyn, a następnie ich podgląd. Jest to możliwe dzięki szczegółowej symulacji i emulacji poszczególnych kroków procesowych w świecie wirtualnym.

Następnie odpowiednie oprogramowanie symuluje całą instalację, a w ramach tej symulacji oraz przy użyciu okularów VR można „zanurkować” w linię produkcyjną. Symulacja w wirtualnej rzeczywistości jest na tyle inteligentna, że systemy asystenckie reagują na pozycję użytkownika – jeżeli znajduje się on na ich drodze przejazdu, wówczas zatrzymują się.

Wszystko odbywa się dokładnie tak, jak podczas rzeczywistej eksploatacji. Asystenci wznowią swoją pracę dopiero wtedy, gdy w ramach symulacji użytkownik znajdzie się w innym miejscu obszaru produkcyjnego.

Wizualizacja przepływu materiałów

W ramach naszych symulacji w czasie rzeczywistym już w fazie planowania, a więc jeszcze zanim rozpoczną się prace konstrukcyjne lub eksploatacja linii produkcyjnej, wspólnie z klientem sprawdzamy maszyny i procesy. Przynosi to naszym Klientom wymierne korzyści. Dlaczego? Już na etapie planowania rozpoznaje się problemy i usuwa błędy, a nasi Klienci otrzymują indywidualne rozwiązania, które mogą wspólnie z nami wdrażać. Umożliwia to rzetelną analizę procesów oraz wczesne wykrywanie strat.

Na podstawie realnych danych z otoczenia, produkcji oraz konstrukcji w wirtualnej rzeczywistości tworzymy linię produkcyjną, która pod kątem realizowanych procesów dokładnie odpowiada późniejszej, realnej linii. Dzięki wspomnianej symulacji możliwa jest – również w odniesieniu do sterowania – optymalizacja wszelkich procesów, aż do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów. Wirtualna rzeczywistość umożliwia podgląd oraz sprawdzenie wszystkich szczegółów maszyny. Jeśli klient zaakceptuje maszynę na tym etapie, na podstawie pozyskanych z symulacji danych rozpoczynamy wykonanie. Pozwala to znacznie skrócić czas uruchomienia i zminimalizować ryzyko.

Planowanie miejsc pracy

Wirtualne miejsca pracy umożliwiają dokładne planowanie przyszłych miejsc pracy. Już dziś w cyfrowym świecie możliwe jest zaplanowanie i przeanalizowanie ergonomii i wydajności. Wirtualne miejsca pracy wykorzystywane są również w obszarze kwalifikacyjnym i szkoleniowym – już dziś możliwe jest szkolenie pracowników dla nowych miejsc pracy.

Planowanie produkcji

Za pośrednictwem rzeczywistości wirtualnej już teraz można planować i wizualizować przyszłe produkty. Ponadto możliwe jest w VR przeprowadzenie szkoleń w zakresie produktów, które dopiero powstaną.

Wizualizacja przyszłych procesów możliwa już dziś

Wsparcie działu sprzedaży rozwiązaniami z zakresu wirtualnej rzeczywistości pomaga wywołać efekt \\\”wow!\\\” u Klientów, ponieważ nic nie jest tak przekonujące, jak możliwość „zanurkowania” do fabryki jutra w wirtualnym świecie, aby ją zwiedzić i ocenić najbardziej skomplikowane procesy.Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: SEW-EURODRIVE Polska
  • SEW-EURODRIVE jest światowym ekspertem techniki napędowej oraz automatyzacji produkcji. Na świecie działamy od ponad 90, a w Polsce od ponad 25 lat. Oferujemy kompleksową ofertę techniki napędowej, nowoczesne rozwiązania do automatyzacji produkcji oraz innowacyjne rozwiązania systemowe MAXOLUTION®. SEW-EURODRIVE to jednak nie tylko produkty najwyższej jakości, ale również indywidualne podejście, perfekcyjny serwis i szeroka oferta szkoleń, dzięki którym nasi Klienci pozostają konkurencyjni i zdolni do adaptacji wobec szybko zmieniającego się świata, w jakim żyjemy.
  • Profil Autora
  • https://www.sew-eurodrive.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Autor: Paweł Wiącek, Kierownik Produktu Czujniki Przemysłowe, SICK Sp. Z o.o. SLT – Smart Light Tower, czyli inteligentna optyczna kolumna sygnalizacyjna pracująca po IO-Link   SLT zapewnia elastyczność w wizualizacji przebiegu procesó...
  • Zapraszam Cię na kurs tworzenia wizualizacji HMI z wykorzystaniem panelu XV102 od firmy EATON. Kurs stworzyłem z myślą o każdym, kto chce zacząć przygodę z tworzeniem wizualizacji HMI przy użyciu programu Galileo. Stworzyłem kurs bazujący n...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
  • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...