Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/05/Photo_PI_040_22_ctrlX_developR_Challenge-1.jpg

W konkursie ctrlX developR Challenge wzięli udział programiści z całego świata. Przedstawiamy zwycięzców!


Konkurs organizowany przez firmę Bosch Rexroth zachęca do wspólnego tworzenia innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie automatyki

 • Uczestnicy pokazali nowe podejścia technologiczne do automatyki
 • Jury złożone z menedżerów reprezentujących firmy ePLAN, KUKA, SICK i Robert Bosch wyłoniło pięciu zwycięzców
 • Konkurs zachęca do wspólnego tworzenia nowych rozwiązań i dzielenia się pomysłami na poziomie międzynarodowym

Pięciu finalistów konkursu ctrlX developR Challenge przekonało jury do swoich innowacyjnych pomysłów. (Źródło ilustracji: Bosch Rexroth AG)

 

Tworzenie nowych, obiecujących rozwiązań z zakresu automatyki w oparciu o nowe pomysły — oto jeden z celów konkursu ctrlX developR Challenge zorganizowanego przez firmę Bosch Rexroth. W szranki stanęli programiści z całego świata. 13 lipca pięcioro finalistów zostało wybranych przez jury, w skład którego wchodzili managerowie z firm EPLAN, KUKA oraz SICK, a także Rolf Najork, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH, wybrało pięciu finalistów. Efekty przerosły wszelkie oczekiwania.

Okazało się, że platforma ctrlX AUTOMATION ma ogromny potencjał biznesowy, co otwiera przed wszystkimi uczestnikami nowe perspektywy.

 

Konkurs ctrlX developR Challenge skupił najbardziej utalentowanych programistów wokół otwartego systemu automatyki firmy Bosch Rexroth. Korzystając z platformy ctrlX AUTOMATION i platformy sterującej ctrlX CORE, 25 uczestników wybranych spośród 68 zgłoszonych zrealizowało swoje pomysły w praktyce. Współpracując ze swoimi mentorami z firmy Bosch Rexroth oraz firmami partnerskimi konkursu ctrlX World, przełamali oni kolejne bariery w dziedzinie automatyki.

„Mogliśmy zobaczyć, ile różnych zadań spoza obszaru klasycznej automatyki przemysłowej można wykonać za pomocą platformy ctrlX CORE. To było fantastyczne! Otwarta architektura platformy sterowania umożliwiła odkrycie wielu nowych zastosowań. Niektóre z nich nawet nie przyszłyby nam do głowy. Uczestnicy dostarczyli nam cennych inspiracji dotyczących nowych obszarów rozwoju firmy i postawili przed nami wyzwania związane z wdrażaniem nowoczesnych technologii, takich jak uczenie maszynowe. Dzięki konkursowi zyskaliśmy również bardzo ciekawą wiedzę, która ułatwi nam dalszy rozwój platformy ctrlX AUTOMATION” – powiedziała Jasmin Heim, dyrektor ds. marketingu z działu rozwiązań z zakresu automatyki i elektryfikacji firmy Bosch Rexroth.

Zwycięzcy konkursu

W trakcie dwudniowego wydarzenia ctrlX developR Conference 2022 na terenie TechPark w Ulm finaliści podczas dedykowanego panelu zaprezentowali swoje osiągnięcia. Jury oceniło zgłoszenia według różnych głównych kryteriów: pomysłu i podejścia, metod technicznych i realizacji, wartości dodanej wraz z potencjałem oraz koncepcji marketingowej i końcowej prezentacji podczas wydarzenia. Zwycięzcami zostali:

 • Andreas Schiffler (Niemcy): „Wykrywanie anomalii z wykorzystaniem lasu izolacji”
 • Matthias Dittrich (Niemcy): „Rozwiązanie IoT do obsługi bezprzewodowych systemów czujników opartych na MQTT”
 • Phillip Stanley-Marbell (Wielka Brytania): „Szacowanie niepewności empirycznych danych z czujników na potrzeby szybszych i bardziej niezawodnych zastosowań AI”
 • Cesare Bornaghi (Włochy): „Łączenie dowolnych kamer przemysłowych z platformą ctrlX AUTOMATION i dodawanie algorytmów AI”
 • Laureatem nagrody specjalnej dla studentów został Sabari Kannan Muthalagu (Niemcy): „System automatyzacji do kontroli usuwania dymu dla stanowisk lutowania w laboratoriach”

Od uczenia maszynowego i Internetu rzeczy do sztucznej inteligencji

Projekt Andreasa Schifflera stanowił nowe zastosowanie, które zdaniem jury ma wielki potencjał rynkowy. „Wykrywanie anomalii z wykorzystaniem lasu izolacji w ctrlX CORE umożliwia automatyczne monitorowanie procesów seryjnych, np. wciskania części gumowych, bez wcześniejszego doświadczenia” – powiedział Andreas Schiffler. Ten proces uczenia maszynowego może być również adaptowany do innych scenariuszy zastosowań.

Matthias Dittrich również zaciekawił jury swoim pomysłem oraz realizacją projektu. Wykorzystał platformę ctrlX AUTOMATION, aby stworzyć narzędzie, które może być bardzo przydatne w branży odlewniczej i innych branżach przemysłowych. Zastosowanie skupiało się na wykorzystaniu rozwiązania IoT do łączenia czujników bezprzewodowych. W rezultacie zyskuje się korzyści w zakresie analizy i optymalizacji procesów.

Phillip Stanley-Marbell sięgnął w swoim projekcie po technologię sztucznej inteligencji. „Ludzie podejmują coraz więcej decyzji przy pomocy rozwiązań AI. Jak jednak zaufać algorytmom lub maszynom, gdy sami nie jesteśmy pewni swoich działań?” – zapytał autor, nawiązując do zasadniczej kwestii. Phillip Stanley-Marbell dodał nowe funkcje do platformy ctrlX AUTOMATION, aby można było ją wykorzystywać do śledzenia niepewności w obrębie danych – umożliwiając podejmowanie właściwych decyzji w oparciu o nie.

Cesare Bornaghi umożliwił połączenie dowolnych kamer przemysłowych z systemem ctrlX CORE oraz wykorzystywanie algorytmów opartych na standardach analizy obrazów, m.in. ONNX. Produkt, określany jako CAM-ALL-IA będzie wyznacznikiem integracji systemów przetwarzania obrazów w ekosystemie ctrlX AUTOMATION. Jury było pod szczególnym wrażeniem wysokiego poziomu rozwoju koncepcji marketingowej, która już teraz jest bardzo zaawansowana.

Jasmin Heim podsumowała: „Konkurs pokazał, że platforma ctrlX AUTOMATION oferuje ogromne możliwości i jest łatwa w obsłudze. Był również znakomitą okazją do dyskusji. Wszyscy uczestnicy i mentorzy są częścią naszej społeczności, a wielu z nich już nawiązało dłuższy kontakt, żeby bardziej szczegółowo omówić ważne zagadnienia. To właśnie umacnia nasze podejście do współtworzenia: najlepsze rozwiązania powstają podczas pracy grupowej — zwłaszcza podczas regularnych edycji ctrlX developR Challenge, które — miejmy nadzieję — będą odbywać się w przyszłości”.  Dlatego planujemy kontynuowanie konkursu w różnych regionach”.Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • 1,000 PLN
  Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
  Czas trwania: 7h - 14 h
  Link: Terminy
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy
 • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Zamień 9 anten na jedną łączoną, oznaczoną symbolem Antena 2J6B86JBCFf-B16J, z oferty firmy 2J Antennas umożliwia zamianą 9 anten na jedną łączoną! Urządzenie to łączy w sobie wydajność, dokładność, niezawodność i trwałość, a zostało zaproj...
 • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...