Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Przekaźniki Finder dla stref zagrożonych wybuchem

1298 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Warunki panujące w niektórych zakładach przemysłowych mogą stwarzać realne ryzyko wystąpienia wybuchu. To stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Aby minimalizować ryzyko wystąpienia wybuchu i lepiej chronić ludzkie życie powstała dyrektywa ATEX.

Czym jest ATEX?

ATEX to dyrektywa Unii Europejskiej pochodząca od słów francuskim Atmosphères Explosibles, która definiuje wymagania, jakie musi spełniać każde urządzenie pracujące w strefie zagrożonej wybuchem oraz reguluje zachowania dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób przebywających w strefach zagrożenia. Szczegółowe wymagania dotyczące wprowadzenia na rynek urządzeń przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem, takich jak aparatura sterownicza, regulacyjna i zabezpieczająca określają normy wchodzące w skład powyższej dyrektywy 2014/34/UE. Urządzenia spełniające te wymogi oznaczane są symbolem Ex.

Strefy zagrożone wybuchem

Klasyfikacja stref zagrożonych wybuchem została zdefiniowana w załączniku do dyrektywy 1999/92/WE ATEX137. Przede wszystkim dzielimy je ze względu na rodzaj zagrożenia:

  • G – zagrożenie wynikające z obecności gazów, cieczy, lub oparów,
  • D – zagrożenie wynikające z obecności palnych pyłów.

Oprócz tego wyróżnia się trzy rodzaje stref zagrożonych wybuchem:

  • Strefa 0 – jest to przestrzeń, w której zagrożenie wybuchem jest ciągłe, lub utrzymuje się przez dłuższy czas.
  • Strefa 1 – to przestrzeń, w której zagrożenie wybuchem może pojawić się sporadycznie w normalnych warunkach.
  • Strefa 2 – to przestrzeń, w której zagrożenie wybuchem nie powinno pojawiać się w warunkach normalnych, ale jeżeli występuje to przez krótki czas.

W gestii zakładów produkcyjnych pozostaje wyznaczenie zasięgu stref zagrożonych wybuchem i ich klasyfikacja.

Urządzenia automatyki w strefach zagrożonych wybuchem

Do zapłonu czy wybuchu substancji niebezpiecznych dochodzi w momencie, gdy tworzą one z powietrzem mieszaninę o odpowiednich proporcjach. Jednak do zainicjowania wybuchu potrzebny jest też czynnik zewnętrzny. Najczęściej jest to płomień, lub wyładowanie elektrostatyczne, ale może to być też wysoka temperatura.

Zdj. Cukrownia po wybuchu pyłu cukrowego.

Urządzenia stosowane w strefach zagrożonych wybuchem muszą zatem być konstruowane tak, aby nie wytwarzały zbyt dużego ciepła, wyładowań elektrostatycznych i ognia. Można również stosować zabezpieczenia mechaniczne, takie jak obudowy o podwyższonej klasie IP i IK (odporne na uderzenia).

Wyładowania elektrostatyczne mogą pojawiać się na przekaźnikach przy rozłączaniu obwodu. Dlatego przekaźniki wykorzystywane w strefach zagrożonych wybuchem powinny posiadać obudowy o wysokiej klasie ochronności, albo powinny być to przekaźniki, które nie iskrzą przy rozłączaniu.

Przykładem bezpiecznych przekaźników mogą być produkty Finder np. przekaźniki serii 58 Ex.

Budowa tych urządzeń jest oparta na konstrukcji przekaźników serii 55. Wbudowany wskaźnik zadziałania ułatwia kontrolę i serwis urządzenia. Przekaźnik pozwala na zastosowanie styków złoconych dzięki czemu możemy przesyłać bardzo niskie prądy i napięcia. Ze względu na zastosowanie specjalnych uszczelnień obudowy, mamy pewność, że obudowa przekaźnika zachowa wymagane bezpieczeństwo.

Ciekawym rozwiązaniem dostępnym w ofercie Finderprzekaźniki z serii 66 Ex. Są to silnoprądowe przekaźniki pozwalające łączyć na 2 stykach nawet 25 A przy 24  DC lub 230 VAC, dzięki czemu zapewniają niejednokrotnie możliwość zdecydowanego uproszczenia układu. Szczelna obudowa zapewnia poziom bezpieczeństwa Ex nC. Konstrukcja umożliwia montaż przewlekany do elektroniki lub podłączenie za pomocą konektorów Faston 250, dzięki temu są uniwersalnym narzędziem do budowy układów automatyki i elektroniki.

Więcej produktów Finder znajdziesz na stronie https://www.findernet.com/pl/poland.

Podsumowując, jeżeli pracujesz w strefach zagrożonych wybuchem to pamiętaj, aby zawsze stosować odpowiednie urządzenia, najlepiej takie, które są oznaczone symbolem Ex. Bezpieczeństwo powinno zawsze pozostawać na pierwszym miejscu.

22 stycznia 2019 / Kategoria: , ,
  • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor wicenaczelny w iAutomatyka.pl
    Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
  • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Virtual commissioning przy wykorzystaniu TIA PORTAL oraz ROBOT STUDIO

Virtual commissioning przy wykorzystaniu TIA PORTAL oraz ROBOT STUDIO

>KLIKNIJ<

Laureaci Skawińskiego Turnieju Wiedzy Mechatronicznej nagrodzeni!

Laureaci Skawińskiego Turnieju Wiedzy Mechatronicznej nagrodzeni!

>KLIKNIJ<

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

>KLIKNIJ<

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

>KLIKNIJ<

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

>KLIKNIJ<

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

>KLIKNIJ<

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

>KLIKNIJ<

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

>KLIKNIJ<

System DCS – podstawowe informacje

System DCS – podstawowe informacje

>KLIKNIJ<

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

>KLIKNIJ<

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

>KLIKNIJ<

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

>KLIKNIJ<

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

>KLIKNIJ<

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

>KLIKNIJ<

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

>KLIKNIJ<

Szkolenia RENEX EEC

Szkolenia RENEX EEC

>KLIKNIJ<

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

>KLIKNIJ<

Konnichiwa! – Cześć!

Konnichiwa! – Cześć!

>KLIKNIJ<

Kiedy mostki nie pomagają…

Kiedy mostki nie pomagają…

>KLIKNIJ<

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…