Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/07/pr042019_Beckhoff_TwinCAT-Scope-OPC-UA-small.jpg

TwinCAT Scope otwiera się na OPC UA – analiza heterogenicznych zbiorów danych z systemu sterowania TwinCAT


W erze Przemysłu 4.0 i Big Data zbieranie i analiza danych maszynowych nabierają szczególnego znaczenia. Ta ostatnia powinna nie tylko szybko dostarczać klarownych informacji, ale także obejmować różnorodne zbiory danych generowanych zarówno przez system sterowania, jak i przez inne inteligentne komponenty. W akwizycji danych z tego typu heterogenicznych systemów maszynowych niezwykle pomocny okazuje się oscyloskop TwinCAT Scope – narzędzie do tworzenia wykresów, które zbiera i analizuje dane pochodzące z systemu TwinCAT oraz urządzeń innych producentów przy wykorzystaniu jednego, standardowego kanału komunikacji w standardzie OPC UA.

TwinCAT 3 Scope składa się z dwóch elementów: modułu Scope View do graficznej reprezentacji sygnałów oraz serwera Scope Server, który gromadzi i analizuje dane systemowe. Ten ostatni może zostać zainstalowany jako system autonomiczny na urządzeniu peryferyjnym (w tym także bez modułu Scope View) lub bezpośrednio w środowisku programistycznym TwinCAT (razem z modułem Scope View). Drugie rozwiązanie ma tę zaletę, że nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania na urządzeniu docelowym. Zaś wykorzystanie standardu OPC UA zapewnia jego kompatybilność z systemem TwinCAT oraz urządzeniami obsługiwanymi przez inny typ oprogramowania bez konieczności ich aktualizacji czy dokonywania zmian systemowych.

Niezawodna analiza wszystkich danych w standardzie OPC UA

W celu zbierania danych diagnostycznych Scope Server został wyposażony nie tylko w standardowy dla systemów TwinCAT kanał ADS, ale także w dodatkowy kanał komunikacji funkcjonujący jako klient OPC UA. Dzięki powszechnej dostępności standardu OPC UA w sektorze automatyzacji procesów przemysłowych TwinCAT Scope może teraz zbierać, analizować i wizualizować dane pomiarowe z urządzeń różnych producentów z zachowaniem najwyższych standardów niezawodności i bezpieczeństwa gwarantowanych posiadaniem odpowiednich certyfikatów.

Także przeglądarka TwinCAT Target Browser odpowiedzialna w systemach TwinCAT za zarządzanie powiązanymi źródłami danych została uzupełniona o komponenty architektury OPC UA. Dzięki temu umożliwia ona przeszukiwanie przestrzeni nazw powiązanego serwera OPC UA, a także wybór zmiennych, które mają być zbierane i analizowane przez Scope Server. Dostęp do serwera OPC UA można opcjonalnie zabezpieczyć odpowiednim certyfikatem.

Moduł Scope View i lokalny serwer Scope Server są instalowane automatycznie wraz z oprogramowaniem TwinCAT 3. Oba narzędzia dostępne są w wersji podstawowej systemu w ramach bezpłatnej licencji. Wersja ta umożliwia również testowanie przesyłu danych przy użyciu kanału OPC UA. Rozszerzenie komunikacji o ów uniwersalny kanał znacznie zwiększa zakres zastosowań i liczbę potencjalnych użytkowników oscyloskopu TwinCAT Scope, czyniąc z niego uniwersalne narzędzie do rysowania wykresów o szerokim zakresie funkcjonalności, takich jak praca wielordzeniowa, wyzwalacz, synchronizacja wykresów czy powiększanie ich zawartości.

Więcej: www.beckhoff.pl/twincat-3-scopeUtworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: Beckhoff Automation
  • Beckhoff realizuje otwarte systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowania bazującą na komputerach PC. Asortyment produktów obejmuje następujące główne dziedziny: przemysłowe komputery PC, komponenty urządzeń I/O (wejścia-wyjścia), komponenty magistrali typu fieldbus, podzespoły techniki napędowej i oprogramowanie do automatyzacji. Dla wszystkich dziedzin dostępne są linie produktów, które funkcjonują jako pojedyncze komponenty lub zespolone jako kompletny, zestrojony ze sobą system sterowania. „New Automation Technology“ firmy Beckhoff oznacza uniwersalne i niezależne od branży rozwiązania w zakresie sterowania i automatyzacji, które są używane na całym świecie w najróżniejszych aplikacjach: od komputerowego sterowania numerycznego CNC obrabiarki po inteligentne sterowanie budynki
  • Profil Autora
  • http://www.beckhoff.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTYBeckhoff