Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka
https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/03/2020-03-20_14-28-24.jpeg

Troubleshooting w pętlach sterowania 4-20mA

autor: k.bielecki.

Kiedy mówimy o procesie, mamy na myśli każdą instalację, w której materiał wsadowy przetwarzany jest w kontrolowanym i zautomatyzowanym procesie na półprodukt lub produkt gotowy. W wielu przypadkach część nadzoru i kontroli przeprowadzana jest innym pomieszczeniu lub budynku niż ten, w którym odbywa się fizyczna produkcja.

Rysunek 1 Przykład procesu wraz z systemem kontroli

Podstawą funkcjonowania systemu kontroli w procesach przemysłowych są pętle 4-20mA, które stanowią prosty analogowy interfejs komunikacyjny umożliwiający przesyłanie i odczyt pojedynczego sygnału pomiarowego. Od wielu lat są one jednym z najbardziej powszechnych standardów w przemysłowych systemach kontroli i sterowania, znanym i stosowanym już od kilkudziesięciu lat.


Układ pętli sterowania składa się najczęściej z następujących elementów:

 • Wejścia transmitera, do którego podłączany jest sygnał z sensora;
 • Wyjścia transmitera, na którym otrzymujemy sygnał 4-20mA;
 • Zasilacza 24V;
 • Rezystora terminującego 250Ohm;
 • Sterownika procesu.

Rysunek 2 Budowa pętli sterowania 4-20mA

Jak pokazują statystki automatycy poświęcają około 70% na tzw troubeshooting w pętlach 4-20mA, 20% na uruchomienie nowych instalacji i zaledwie 10% na kalibrację procesów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej aspektom troubleschootingu.

Warto zaznaczyć, że podstawowa diagnostyka w pętli 4-20mA składa się z następujących etapów:

 1. Zmierz – napięcie i prąd;
 2. Za symuluj – sygnał wejściowy do transmitera;
 3. Wykorzystaj źródło – napięcia 24V.
 4. Do najczęstszych problemów w pętlach 4-20mA zaliczają się:
  • Problemy z okablowaniem:
   • Złe zakończenia, niewłaściwa izolacja, korozja i oksydacja na złączach mogą negatywnie wpłynąć na działanie okablowania w pętli od 4 do 20 mA.
  • Zasilacze pętli 24V:
   • Uszkodzone lub przeciążone zasilacze mogą powodować nieregularne działanie pętli mA lub ich całkowitą awarię.
  • Uszkodzenie wejść sterownika:
   • Jeśli sygnał mA jest prawidłowy, ale sterownik nie interpretuje go w sposób prawidłowy, w ten czas sterowanie procesem ulega zaburzeniu.
  • Uszkodzenie transmitera:
   • Jeśli nadajnik nie zmieni sygnału mA, aby poprawnie reagować na mierzone sygnały z czujników/sensorów to podobnie jak w powyższym przypadku proces sterowania zostaje zaburzony.
  • Uszkodzony czujnik.

Jednym z pierwszych kroków w testach jest sprawdzenie zasilacza. Jeśli podczas pomiarów na wyjściu zalicza stwierdzimy pełne 24V to prawdopodobnie działa on prawidłowo. Jeśli zasilacz jest przeciążony to może to być źródłem problemów z pętlą sterowania (rysunek 3).

Warto również skontrolować warunki termalne, w których pracuje zasilacz. Temperatura otoczenia, w której pracuje będzie niekorzystnie przekładała się na stabilność i niezawodność jego pracy.

Rysunek 3

Jeśli istnieje podejrzenie, że zasilacz pętli 24V jest uszkodzony to w kolejnym kroku można wykorzystać źródło zasilania z kalibratora pętli sterowania. W tym celu należy odłączyć przewody od wyjścia zasilacza i podłączyć je do odpowiednich zacisków kalibratora (rysunek 4). Należy pamiętać, że tego rodzaju diagnostykę nie należy przeprowadzać w sposób ciągły. Tańsze kalibratory mogę uleć przeciążeniu przy dłuższym podawaniu sygnału 24V.

Rysunek 4

Przyjmijmy, że zasilacz pracuje w sposób poprawny, więc kolejnym krokiem w diagnostyce jest pomiar sygnału na wyjściu transmitera. Pamiętajmy, że zanim przystąpimy do tego pomiaru musimy najpierw zadzwonić do dyspozytora w celu zatrzymania tej części procesu. Dlaczego? Pomiar ten wymaga włączenia kalibratora w szereg z pętlą (rysunek 5). Po podłączeniu multimetru lub kalibratora pętla zostaje ponownie zamknięta i proces może zostać ponownie uruchomiony w celu wykonania pomiaru.

Rysunek 5

Zatrzymanie i rozpoczęcie procesu w celu pomiaru prądu w pętli 4-20mA może być kłopotliwe. Jednak pozwoli to na odwzorowanie sytuacji podobnej do tej, w której proces jest prowadzony w sposób ciągły. Pomiary w pętli 4-20mA mogą być przeprowadzone z wykorzystaniem dedykowanych cęg przystosowanych do pomiaru sygnału DC oraz małych wartości. W takim przypadku pętla pozostaje nienaruszona, proces nadal w sposób ciągły, a wartość pomiarową można odczytywać z rzeczywistej sytuacji (rysunek 6).

Rysunek 6

Ostatnim etapem namierzania problemów w pętli 4-20mA jest kontrola wejścia przetwornika (rysunek 7). W tym celu należy wykorzystać kalibrator, który umożliwi symulację sygnału czujnika, z którym mamy styczność w danej sytuacji. Wiele z kalibratorów pozwala również na ustalenie wartości progowych dla danego typu sensora. To pozwoli na dokładne dozorowanie procesu i symulacje sygnału od wartości odpowiadającej 0% (4mA) do 100% (20mA).

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Marzec 2020. Nagrodę Koszulka 4F + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma PEPPERL+FUCHS.


Utworzono: / Kategoria: , , , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
 • Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Te...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...