PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Trackery – instalacje fotowoltaiczne nadążne za słońcem, cz.1

1145 wyświetleń, autor: WAGO.PL.

Odnawialne źródła energii (OZE) stanowią poważną alternatywę dla tradycyjnych, pierwotnych, nieodnawialnych nośników energii (paliw kopalnych). Energię ze źródeł odnawialnych można pozyskać z energii wody, wiatru, promieniowania słonecznego, źródeł geotermalnych, fal prądów i pływów morskich etc.

Na podstawie raportu GUS „energia_ze_źródeł_odnawialnych_2016” w latach 2012-2016, udział energii z OZE w energii pierwotnej w Polsce ogółem wzrósł z 11,7% w 2012 r. do 13,5% w 2016.

Analizując strukturę pozyskania energii ze źródeł odnawialnych w Polsce wg nośników w 2016 r. można zauważyć, że dominującą pozycję zajmują biopaliwa stałe. Pozyskiwanie energii ze słońca staje się popularniejsze, a jej konsumpcja wzrasta z roku na rok. Jednak energia słoneczna posiada mały procent udziału w całości i jest to ok. 0,58%. Przy budowanie instalacji fotowoltaicznej warto zastanowić się nad podniesieniem uzysku energii. Jednym ze sposobów na podniesienie sprawności instalacji fotowoltaicznych jest stosowanie systemów nadążnych tzw. trackerów słonecznych.

Jak podwyższyć sprawność instalacji fotowoltaicznej?

Jednym z rozwiązań zwiększających efektywność instalacji fotowoltaicznych są systemy nadążne, śledzące położenie słońca podczas dnia. Korzyści płynące z stosowania systemów nadążnych to możliwość nakierowania powierzchni modułów fotowoltaicznych pod najkorzystniejszym kątem padania promieni słonecznych. Jest to metoda, która pozwala na zwiększenie uzysku energetycznego względem stacjonarnego systemu fotowoltaicznego nawet o 45%.

Energia promieniowania słonecznego możliwa do pozyskania zależy od lokalizacji geograficznej odbiornika energii słonecznej oraz warunków meteorologicznych. Czynniki negatywnie wpływające na ilość wytwarzanej energii można znacznie zniwelować poprzez optymalne ustawienie odbiornika względem padania promieni słonecznych.

W procesie optymalnego wykorzystania energii słonecznej ważną kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. Najważniejszym czynnikiem decydującym o maksymalizacji ilości uzyskiwanej energii jest odpowiednie ustawienie ogniw słonecznych. Należy dobrać określony kąt azymutu modułu fotowoltaicznego. Maksymalną odbieraną moc przez system można uzyskać w przypadku prostopadłego padania promieni słonecznych na powierzchnie modułu.

Rodzaje systemów nadążnych (trackerów)

W praktyce stosuje się dwa rodzaje systemów nadążnych:

a) jednoosiowe – panele fotowoltaiczne nachylane są automatycznie lub ręcznie względem osi pionowej. System jednoosiowy umożliwia zwiększenie uzysku maksymalnie do 30% w stosunku do systemu bez regulacji położenia

b) dwuosiowe – panele fotowoltaiczne poruszają się w dwóch osiach dążących do ustawienia ich powierzchni pod kątem 90 stopni w stosunku do osi padania promieniowania słonecznego. System dwuosiowy pozwala na uzyskanie do 35-40% energii w stosunku do systemu stacjonarnego

Napęd:

 • elektryczny – silniki elektryczne, serwomechanizmy, silniki krokowe
 • inne – np. nowoczesne stopy z pamięcią kształtu, wykorzystywanie zjawisk termicznych

Sposób zasilania:

 • systemy autonomiczne – posiadają niezależne źródło zasilania pochodzące z zewnętrznej sieci energetycznej lub mogą być zrealizowane z dodatkowego panelu fotowoltaicznego

System sterowania:

 • układ otwarty – moduły są ustawiane na podstawie obliczonej pozycji słońca dla danej szerokości geograficznej
 • układ zamknięty – pobierane są informacje o oświetleniu
 • układ hybrydowy – połączenie układu zamkniętego i otwartego

Rodzaj układów sterujących:

 • analogowe – sterowanie wykorzystujące analogowe podzespoły pneumatyczne, hydrauliczne bądź mechaniczne
 • cyfrowe – zastosowanie elektronicznych układów cyfrowych. Najczęściej wykorzystywane są układy mikroprocesorowe wyposażone w analogowe układy we/wy. Wykorzystywane są również sterowniki PLC

W celu uzyskania jak największej ilości energii słonecznej należy wykorzystywać systemy nadążne, stale podążające za słońcem. Poniżej przedstawione są rezultaty eksperymentów przeprowadzonych przez amerykańską organizację „Florida Solar Center”, które wskazują na sensowność stosowania systemów nadążnych.

 

System nadążny stara się maksymalizować uzysk dla każdej pory dnia. W rzeczywistości tylko o godzinie 12:00 zyski energetyczne elektrowni z systemem nadążnym pokrywają się z uzyskami elektrowni stacjonarnej.

Więcej ciekawych artykułów na naszym blogu: https://wagodirect.pl/

Maciej Kurantowicz, WAGO.PL

16 stycznia 2019 / Kategoria: , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…