Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2017/04/Co-nowego-w-tiaportal-siemens-v14-s7-1200-s7-1500-sterownik-plc.jpg

Co nowego w TIA Portal V14 od Siemens?


30 dzień września 2016 roku. Piątek. 274 dzień roku. Dla studentów ostatnie dni leżakowania przed morderczymi zajęciami gdzie trzeba obliczyć zespoloną całkę krzywoliniową skierowaną po krzywej zamkniętej. Dzień chłopaka! Nie bez powodu więc akurat w ten dzień koncern Siemens AG zdecydował się na wypuszczenie nowego produktu, a raczej aktualizacji. Środowisko projektowe TIA PORTAL v14. Co w nim zaimplementowano, dlaczego i czy warto zastąpić nim poczciwą 13-stke? Dzięki firmie SIEMENS mamy możliwość przetestowania nowej wersji i podzielenia się z wami taką wiedzą.

Pierwszą rzeczą którą należy na wstępnie sprostować to jak v14 ma się z v13. Obawiałem się, że jedna drugiej nie polubi, pokłócą się i zrobi się afera w systemie. Wiele osób właśnie tak pisało, a to oznaczałoby odinstalowanie v13 czego nie chciałbym robić. Z drugiej strony na innym systemie mam zainstalowane wersje v11 oraz v13 i wszystko jest cacy, dlaczego więc miałyby być problemy z v14? Przekonany w swojej teorii rozpocząłem instalacje, a ta przeszła pomyślnie. Przewidywany czas 23 minut wydłużył się do 50, ale po jego upływie mogłem być szczęśliwym posiadaczem v14. Z ciekawości, zanim uruchomiłem oprogramowanie chyba z przyzwyczajenia kliknąłem aplikacje TIA Software Update. Ku mojemu zdziwieniu już powstały aktualizacje do nowego oprogramowania, więc wszystkie testy będą przeprowadzane w wersji TIA PORTAL Version V14 Update 2.


Pierwsze uruchomienie

Zastanawiałem się czy v14 w jakimś stopniu powali mnie na wejściu. Nowe szablony, opcje rzucające się w oczy…. całe szczęście tak nie było i gdyby nie ikona  w pasku zadań to nawet bym nie zauważył, że poruszam się w nowej wersji. W gruncie rzeczy to było do przewidzenia, bo jeśli między v11 a v13 (tylko te wersje miałem zaszczyt doświadczyć) również nie ma wielkich zmian pod względem graficznym i w poruszaniu się po oprogramowaniu, to czemu miałaby to zmienić v14? Można zatem już na wstępnie dać mały plusik, bo po co zmieniać coś co dobrze wyglądało.

SCL w LAD

Zanim dostałem v14, czytałem różne komentarze odnośnie nowych funkcjonalności, mniej i więcej zwracające moją uwagę. Największą nowinką jaka miała być dodana to możliwość zaimplementowania kawałku kodu napisanym w SCL w drabince… Ale jak to? SCL w drabince? Czemu nie, nie raz taka funkcja przemknęła przez moją głowę ! Wyobrażacie sobie jak taki mały trick ułatwi życie programistom? Pewnie wielu z was programując używa tylko jednego języka, LAD, FDB, czy SCL, każdy z nich ma swoje zalety ale i wady. Nowa funkcjonalność sprawi aby wady jednego języka zamienić na zalety drugiego. Osobiście jestem fanem drabinki, używam jej gdzie to tylko możliwe, inna sprawa że taki język jest najpopularniejszym wśród sterowników PLC i w zasadzie jest wszędzie. Dopiero po okresie roku czynnego programowania doceniłem SCL. Co mi do tego skłoniło? Przede wszystkim ułatwia życie podczas kopiowania dużej paczki danych. Jest wtedy przejrzyściej i o wiele szybciej (na marginesie, współpraca SCL oraz Excela jest imponująca).

I w tym miejscu pora na jeden mały przykład. Mamy do przeskalowania wejście analogowe 4-20 mA, które odczytuje pomiar z przetwornika przepływomierza. Wynik potrzebujemy mieć w jednostce [m3/h] ale przetwornik potrafi tylko wysyłać wartość z jednostką [m3/s]. Co robimy?

Od początku:

Dodajemy funkcje z własnej biblioteki do skalowania pomiaru 4-20 mA:

A następnie szybkie przekształcenie pomiaru na naszą oczekiwaną jednostkę [m3/h]

No i super… w czym problem, raptem dwa networki i jeszcze przejrzyste. Ale co będzie gdy pomiarów będzie nie 1 a 8? Konwertowanie każdego z osobna pomiaru wydłuży całkowicie network a dalsza analiza będzie kłopotliwa. W tym miejscu wkracza SCL, zamiast 8 takich samych bloczków rozciągających się po całym ekranie można zastąpić krótkim:

Mam nadzieję że da wam to do przemyślenia i pochylenia się w stronę SCL przy kolejnym projekcie 🙂

Zmiany w SCL

Zostając przy wątku SCL nie da się nie zauważyć pewnych zmian wprowadzonych do jego edytora. Jednym z nich jest funkcja „REGIONS”. Umożliwia ona dzielenie kodu na obszary, dzięki czemu łatwo i szybko można przejść to konkretnego fragmentu kodu. Będzie to tym skuteczniejsze im liczba wierszy kodu będzie większa.

Jak widać funkcja ta nie tylko robi porządek w kodzie co ułatwia jego analizę ale i wykrywa ewentualne błędy w danym obszarze.

SKRÓT CTRL+F

Skrót, który zna każdy i dzięki któremu życie staje się łatwe (oczywiście to wirtualne). Jest zastosowany w każdym z rodzajów oprogramowania: przeglądarkach internetowych, edytorach tekstu, grach i oprogramowaniach do sterowników PLC. W poprzednich wersjach TIA funkcja ta była ale jakby jej nie było… Dlaczego tak piszę? Ograniczała się do obszaru w którym została wywołana, np. funkcji czy bloku danych. Nowa wersja posiada już bardziej zaawansowane wyszukiwanie, można znaleźć po prostu wszystko i wszędzie. Szukasz tytułu networka? Nie ma sprawy TIA Ci znajdzie, a komentarz? Bez problemu. Można zaznaczyć urządzenie które chcemy przeszukać (np. jeśli projekt zawiera kilka sterowników), albo obszar wyszukiwania: OB, FB, FC czy też DB.

Cross reference

Funkcja odnośników w poprzednich wersjach działa na tyle sprawnie, że nie można było mieć do nich pretensji. W prosty i szybki sposób można było znaleźć źródło zmiennej i określić w którym miejscu programu ponownie się znajduje i jaką pełni rolę. Co więc można było wnieść nowego i przede wszystkim efektywnego? Odnośnik nie ogranicza się do jednego urządzenia a do całego projektu, a to jest duży plus tej zmiany. Szukając powiązania zmiennej w bloku danych DB, możemy sprawdzić czy jest ona użyta w innym urządzeniu np. HMI.

F1 – POMOC

Kolejna funkcja znajdująca się w każdym programie, którą trudno na tyle usprawnić aby nie uznano to za zwykły bajer, nic nie wnoszącego. A jednak! Zespół SIEMENSA postarał się i nawet funkcję POMOC na tyle zmodyfikował, że można uznać to za pewne ułatwienie w posługiwaniu się po programie. Co nowego zostało wprowadzone? Przede wszystkim wyszukiwanie można kategoryzować do wybranego urządzenia. Po co nam informacje o S7-300 skoro posługujemy się S7-1200? Obecnie aplikacja POMOCY przypomina teraz przeglądarkę gdzie możemy otworzyć kilka zakładek np. z informacjami o każdym typie zegara, a dodatkowo zaznaczyć je jako ulubiony temat aby w przyszłości szybko do niego wracać. Można lepiej? Można?

Czy to wszystkie nowinki? Podejrzewam, że nie ale jeśli odkryłeś jakąś  nową opcję w TIA Portal V14 to koniecznie napisz o tym w komentarzu.


Dołącz do iAutomatyka.pl
Jeśli chciałbyś dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą to zapraszamy do publikowania razem z nami. Odezwij się na redakcja@iautomatyka.pl lub zaloguj się i wybierz przycisk „DODAJ ARTYKUŁ”.

Automatyk może więcej! 🙂

 Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: Grzegorz Turowski • iAutomatyka.pl
 • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wod-kan oraz automatyk utrzymania ruchu. Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczbą urządzeń automatyki jak PLC, HMI, napędy, urządzenia sieci przemysłowych. Obecnie, swoich sił próbuje w redakcji iAutomatyka.
 • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • 1,200 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...