NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Co nowego w TIA Portal V14 od Siemens ?

4392 wyświetleń, autor: Grzegorz Turowski.

30 dzień września 2016 roku. Piątek. 274 dzień roku. Dla studentów ostatnie dni leżakowania przed morderczymi zajęciami gdzie trzeba obliczyć zespoloną całkę krzywoliniową skierowaną po krzywej zamkniętej. Dzień chłopaka! Nie bez powodu więc akurat w ten dzień koncern Siemens AG zdecydował się na wypuszczenie nowego produktu, a raczej aktualizacji. Środowisko projektowe TIA PORTAL v14. Co w nim zaimplementowano, dlaczego i czy warto zastąpić nim poczciwą 13-stke? Dzięki firmie SIEMENS mamy możliwość przetestowania nowej wersji i podzielenia się z wami taką wiedzą.

Pierwszą rzeczą którą należy na wstępnie sprostować to jak v14 ma się z v13. Obawiałem się, że jedna drugiej nie polubi, pokłócą się i zrobi się afera w systemie. Wiele osób właśnie tak pisało, a to oznaczałoby odinstalowanie v13 czego nie chciałbym robić. Z drugiej strony na innym systemie mam zainstalowane wersje v11 oraz v13 i wszystko jest cacy, dlaczego więc miałyby być problemy z v14? Przekonany w swojej teorii rozpocząłem instalacje, a ta przeszła pomyślnie. Przewidywany czas 23 minut wydłużył się do 50, ale po jego upływie mogłem być szczęśliwym posiadaczem v14. Z ciekawości, zanim uruchomiłem oprogramowanie chyba z przyzwyczajenia kliknąłem aplikacje TIA Software Update. Ku mojemu zdziwieniu już powstały aktualizacje do nowego oprogramowania, więc wszystkie testy będą przeprowadzane w wersji TIA PORTAL Version V14 Update 2.

Pierwsze uruchomienie

Zastanawiałem się czy v14 w jakimś stopniu powali mnie na wejściu. Nowe szablony, opcje rzucające się w oczy…. całe szczęście tak nie było i gdyby nie ikona  w pasku zadań to nawet bym nie zauważył, że poruszam się w nowej wersji. W gruncie rzeczy to było do przewidzenia, bo jeśli między v11 a v13 (tylko te wersje miałem zaszczyt doświadczyć) również nie ma wielkich zmian pod względem graficznym i w poruszaniu się po oprogramowaniu, to czemu miałaby to zmienić v14? Można zatem już na wstępnie dać mały plusik, bo po co zmieniać coś co dobrze wyglądało.

SCL w LAD

Zanim dostałem v14, czytałem różne komentarze odnośnie nowych funkcjonalności, mniej i więcej zwracające moją uwagę. Największą nowinką jaka miała być dodana to możliwość zaimplementowania kawałku kodu napisanym w SCL w drabince… Ale jak to? SCL w drabince? Czemu nie, nie raz taka funkcja przemknęła przez moją głowę ! Wyobrażacie sobie jak taki mały trick ułatwi życie programistom? Pewnie wielu z was programując używa tylko jednego języka, LAD, FDB, czy SCL, każdy z nich ma swoje zalety ale i wady. Nowa funkcjonalność sprawi aby wady jednego języka zamienić na zalety drugiego. Osobiście jestem fanem drabinki, używam jej gdzie to tylko możliwe, inna sprawa że taki język jest najpopularniejszym wśród sterowników PLC i w zasadzie jest wszędzie. Dopiero po okresie roku czynnego programowania doceniłem SCL. Co mi do tego skłoniło? Przede wszystkim ułatwia życie podczas kopiowania dużej paczki danych. Jest wtedy przejrzyściej i o wiele szybciej (na marginesie, współpraca SCL oraz Excela jest imponująca).

I w tym miejscu pora na jeden mały przykład. Mamy do przeskalowania wejście analogowe 4-20 mA, które odczytuje pomiar z przetwornika przepływomierza. Wynik potrzebujemy mieć w jednostce [m3/h] ale przetwornik potrafi tylko wysyłać wartość z jednostką [m3/s]. Co robimy?

Od początku:

Dodajemy funkcje z własnej biblioteki do skalowania pomiaru 4-20 mA:

A następnie szybkie przekształcenie pomiaru na naszą oczekiwaną jednostkę [m3/h]

No i super… w czym problem, raptem dwa networki i jeszcze przejrzyste. Ale co będzie gdy pomiarów będzie nie 1 a 8? Konwertowanie każdego z osobna pomiaru wydłuży całkowicie network a dalsza analiza będzie kłopotliwa. W tym miejscu wkracza SCL, zamiast 8 takich samych bloczków rozciągających się po całym ekranie można zastąpić krótkim:

Mam nadzieję że da wam to do przemyślenia i pochylenia się w stronę SCL przy kolejnym projekcie 🙂

Zmiany w SCL

Zostając przy wątku SCL nie da się nie zauważyć pewnych zmian wprowadzonych do jego edytora. Jednym z nich jest funkcja „REGIONS”. Umożliwia ona dzielenie kodu na obszary, dzięki czemu łatwo i szybko można przejść to konkretnego fragmentu kodu. Będzie to tym skuteczniejsze im liczba wierszy kodu będzie większa.

Jak widać funkcja ta nie tylko robi porządek w kodzie co ułatwia jego analizę ale i wykrywa ewentualne błędy w danym obszarze.

SKRÓT CTRL+F

Skrót, który zna każdy i dzięki któremu życie staje się łatwe (oczywiście to wirtualne). Jest zastosowany w każdym z rodzajów oprogramowania: przeglądarkach internetowych, edytorach tekstu, grach i oprogramowaniach do sterowników PLC. W poprzednich wersjach TIA funkcja ta była ale jakby jej nie było… Dlaczego tak piszę? Ograniczała się do obszaru w którym została wywołana, np. funkcji czy bloku danych. Nowa wersja posiada już bardziej zaawansowane wyszukiwanie, można znaleźć po prostu wszystko i wszędzie. Szukasz tytułu networka? Nie ma sprawy TIA Ci znajdzie, a komentarz? Bez problemu. Można zaznaczyć urządzenie które chcemy przeszukać (np. jeśli projekt zawiera kilka sterowników), albo obszar wyszukiwania: OB, FB, FC czy też DB.

Cross reference

Funkcja odnośników w poprzednich wersjach działa na tyle sprawnie, że nie można było mieć do nich pretensji. W prosty i szybki sposób można było znaleźć źródło zmiennej i określić w którym miejscu programu ponownie się znajduje i jaką pełni rolę. Co więc można było wnieść nowego i przede wszystkim efektywnego? Odnośnik nie ogranicza się do jednego urządzenia a do całego projektu, a to jest duży plus tej zmiany. Szukając powiązania zmiennej w bloku danych DB, możemy sprawdzić czy jest ona użyta w innym urządzeniu np. HMI.

F1 – POMOC

Kolejna funkcja znajdująca się w każdym programie, którą trudno na tyle usprawnić aby nie uznano to za zwykły bajer, nic nie wnoszącego. A jednak! Zespół SIEMENSA postarał się i nawet funkcję POMOC na tyle zmodyfikował, że można uznać to za pewne ułatwienie w posługiwaniu się po programie. Co nowego zostało wprowadzone? Przede wszystkim wyszukiwanie można kategoryzować do wybranego urządzenia. Po co nam informacje o S7-300 skoro posługujemy się S7-1200? Obecnie aplikacja POMOCY przypomina teraz przeglądarkę gdzie możemy otworzyć kilka zakładek np. z informacjami o każdym typie zegara, a dodatkowo zaznaczyć je jako ulubiony temat aby w przyszłości szybko do niego wracać. Można lepiej? Można?

Czy to wszystkie nowinki? Podejrzewam, że nie ale jeśli odkryłeś jakąś  nową opcję w TIA Portal V14 to koniecznie napisz o tym w komentarzu.


Dołącz do iAutomatyka.pl
Jeśli chciałbyś dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą to zapraszamy do publikowania razem z nami. Odezwij się na redakcja@iautomatyka.pl lub zaloguj się i wybierz przycisk “DODAJ ARTYKUŁ”.

Automatyk może więcej! 🙂

24 kwietnia 2017 / Kategoria: ,
  • Autor: Grzegorz Turowski
  • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wodociągowych (zestawy pompowe podtrzymujące ciśnienie, stacje uzdatnia wody, ujęcia wody) oraz kanalizacyjnych (pompownie i tłocznie ścieków). Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczba producentów sterowników PLC t.j.:(SIEMENS, MITSUBISHI ELECTRIC, ALLAN BRADLEY, DELTA, SCHNEIDER, HORNER, WAGO, INVENTIA, UNITRONICS). Obecnie pracuję jako automatyk utrzymania ruchu.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Serwonapędy w zastosowaniach automatyki przemysłowej służą do precyzyjnego przemieszczania i pozycjonowania. Układem wykonawczym ruchu jest serwo-silnik, natomiast sterowanie realizowane przez sterownik. Dodatkowo wykorzystuje się enkodery, rezolwery lub tachometry jako sprzężenie zwrotne. Sterowanie na podstawie sygnału zwrotnego polega na ruchu wału silnika o konkretny kąt, wykonanie określonej liczby obrotów lub przemieszczeniu z konkretną prędkością. Istotną cechą

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Jeśli pracujesz w branży automatyki to zapewne nie raz przechodziłeś obok tych urządzeń. Nie przywiązywałeś do nich większej uwagi, bo zasada działania była banalna, świeci, czasem miga i tyle. Mowa tu o kolumnach sygnalizacji świetlnej maszyn i urządzeń przemysłowych. Dokładnie takich o których myślisz, zwykłe konwencjonalne, trójkolorowe światła, które informują nas o stanie maszyny. Od

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

Założenia Przemysłu 4.0 to nie jedyne zmiany, jakie powinni wdrożyć kierownicy utrzymania ruchu. Motywacja 3.0 to bowiem kolejny temat, z który muszą się zmierzyć. Zagadnienie, choć stosunkowo świeże, wydaje się być niezwykle istotne w zarządzaniu zarówno produkcją jak i jej kluczowym ogniwem, czyli pracownikami. Metoda przysłowiowego kija i marchewki odchodzi do lamusa. Jak nauczyć się

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

B&R oferuje nowe rozwiązanie sprzętowo-programowe bazujące na najnowszej wersji systemu APROL R 4.2. Jest to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych zakładów produkcyjnych m.in. z branży farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej.Film prezentuje nowe funkcjonalności systemu na przykładzie procesu naważania. Poznaj korzyści płynące z automatyzacji zakładu. ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC W ostatnim odcinku naszego kursu wykonamy docelową wizualizację naszej pompowni. Przedstawię Wam sposób, w jaki sposób tworzyć wzorce w wizualizacji. Na koniec krótko podsumujemy nasz kurs. W tym artykule: Zapoznamy się z ideą tworzenia szablonu w symulacji. Zdefiniujemy szablon pompy. Utworzymy docelowy ekran główny. Przeprowadzimy

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Kurs Wideo”Chcę zostać programistą PLC” – Recenzja

Artykuł z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich Znajdź MENTORA. Jaki waszym zdaniem jest sposób, by być w czymś naprawdę dobrym? Każdy zapewne wymieni kilka. Ja podzielę się z Wami jednym z nich, mianowicie – znajdź mentora. Dzięki temu przyspieszysz swoją ścieżkę. Mentora czyli kogoś kto zjadł zęby na danym temacie, kogoś od kogo możesz czerpać

Kurs Wideo”Chcę zostać programistą PLC” – RecenzjaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • DL2 jest rejestratorem danych o budowie modułowej, stworzonym z myślą o jak najlepszym przystosowaniu urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta. Każde urządzenie składa się z modułu bazowego, do którego w zależności od potrzeb metrologic...
  • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Wysoce giętki, ekranowany przewód sterowniczy z płaszczem zewnętrznym z odpornego na warunki atmosferyczne i szeroki zakres środków chemicznych TPE ÖLFLEX® ROBUST FD C – ekranowany, bezhalogenowy kabel elektroenergetyczny i sterowniczy do z...
  • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…