Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/06/Dane_fot.-unsplash.com_.jpg

Technologiczny majstersztyk na straży wydajności w przemyśle


Wykorzystanie IIoT i technologii czwartej rewolucji przemysłowej w operacjach z użyciem danych jest kluczowe. Innowacyjne czujniki skracają fabryczne przestoje, z wyprzedzeniem reagując na możliwe awarie. Urządzenia podłączone do sieci przemysłowego internetu rzeczy idealnie kooperują z informacjami dostarczanymi przez algorytmy sztucznej inteligencji i w czasie rzeczywistym analizują dane, aby wykryć anomalie i wdrożyć konserwację zapobiegawczą.

Procesowy fundament

Industrial Internet of Things, w skrócie IIoT, czyli tak zwany przemysłowy internet rzeczy, to fundament w procesach związanych z technologiami informacyjnymi w każdym współczesnym przedsiębiorstwie, funkcjonującym w oparciu o Przemysł 4.0., które myśli o ciągłym rozwoju, zdystansowaniu konkurencji i ma długofalową wizję ekspansji swojego biznesu.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wydajność pracy w przemyśle w Polsce na bazie pomiaru sprzedanej produkcji na jednego zatrudnionego wzrosła o 15,2 procent w pierwszym kwartale 2022 roku w porównaniu z okresem styczeń-marzec roku ubiegłego. W samym marcu nowe zamówienia w przemyśle wzrosły o 24,9 proc. w ujęciu rok do roku, a w zestawieniu miesięcznym zanotowano wzrost o 10,9 proc. Ten wskaźnik służy ekspertom do oceny perspektywy produkcji przemysłowej i przewiduje rozwój popytu na wyroby i usługi w różnych branżach.

Profesjonaliści wskazują, że obecnie osiągnął on wysoki pułap, bo przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego działające w naszym kraju nie przespały okresu pandemii i podczas przestojów produkcyjnych rozważnie inwestowały w szereg rozwiązań i systemów czwartej generacji. Prym wiodły w tym działania ukierunkowane na rozwój sieci informatycznej oraz unowocześnianie transmisji informacji. I jak się okazuje, inwestowanie w technologię informacyjną i operacyjną, jaką jest IIoT, jest strzałem w dziesiątkę, bo taką strategię można kontynuować w długiej perspektywie.

Inżynieria trendów

– To właśnie podczas czwartej rewolucji industrialnej technologie informacyjne zaczęły stać na straży wydajności w przemyśle. Na rynku pojawia się coraz więcej gotowych ultranowoczesnych rozwiązań i zastosowań z tej dziedziny, dzięki czemu fabryki i zakłady produkcyjne zlokalizowane w Polsce również mogą implementować takie systemy w swoich parkach maszyn. Nasi inżynierowie biorą pod uwagę panujące trendy i oczekiwania, dlatego poszukują dla odbiorców wyłącznie najlepszych rozwiązań zarówno na najbliższą przyszłość, jak i w długotrwałej perspektywie – mówi Aleksandra Banaś, prezes zarządu spółki ifm electronic, lidera w dziedzinie dostarczania systemów i rozwiązań Industry 4.0. dla automatyki przemysłowej w Polsce.

Jedną z nowinek technicznych od ifm electronic jest master IO-Link, odpowiadający za podłączenie czujników do programowalnego sterownika logicznego oraz środowiska IT. Master IO-Link to narzędzie świetnie sprawdzające się w środowisku automatyki, robotyki oraz IT. Jest gotowe do funkcjonowania w obszarze Industry 4.0. za sprawą nowej usługi IoT core i gwarantuje odseparowanie automatyki od sieci informatycznej. Urządzenie posiada 4 lub 8 portów IO-Link z pełną funkcjonalnością V1.1 i jest kompatybilne z PROFINET, EtherNet/IP, EtherCat, Modbus TCP, TCP/IP JSON lub Powerlink.

– Zdecentralizowane mastery IO-Link to brama między inteligentnymi czujnikami IO-Link a magistralą obiektową. Mogą jednocześnie przesyłać istotne informacje z inteligentnych czujników do środowiska IT. Dzięki odrębnemu gniazdu IoT, sieć IT można całkowicie oddzielić od sieci przemysłowej. Informacje z czujników przekazywane są do środowiska IT poprzez interfejs TCP/IP JSON – precyzuje Bartosz Dudziński, Inżynier Projektu AS-i, IO-Link, RFID w ifm electronic.

Technologia niezawodnej ochrony

Fachowcy dodają, że te urządzenia, dzięki specjalnym materiałom obudowy i wysokiemu stopniowi ochrony, mogą być wykorzystywane w zastosowaniach wymagających kontaktu z chłodziwem lub bezpośrednio w obszarach wilgotnych, na przykład w branży spożywczej. Technologia ecolink, dostarczana przez ifm electronic, gwarantuje dodatkowo niezawodne złącza kabli łączeniowych, trwale zabezpieczone przed wnikaniem niepożądanych substancji.

Podsumowując – mamy do czynienia z niezawodnymi modułami magistrali obiektowej do nawet najbardziej wymagających zastosowań, czego efektem są widoczne korzyści dla klienta. Najwyższym priorytetem mastera jest łatwe podłączanie czujników oraz niezakłócona praca maszyny. – Sieć automatyki w żadnym razie nie może dzięki temu ulec zakłóceniom ze strony czynników zewnętrznych. Dlatego urządzenie wyposażone jest w odrębne gniazdo IoT, co pozwala odseparować struktury IT i OT. Oznacza to, że istotne informacje z czujników można bezpiecznie przesłać do systemów IT i ERP, zaś konfiguracja sensorów odbywa się za pomocą moneo configure SA. Intuicyjne oprogramowanie znajduje wszystkie urządzenia IO-Link master w sieci i tworzy przegląd całej instalacji – wymienia Bartosz Dudziński.

Poza tym wszystkie podłączone czujniki wyświetlają się z odpowiednimi parametrami, a ustawienie indeksów wszystkich sensorów w systemie dostępne jest z jednego centralnego punktu. Czujniki i aktuatory są podłączane poprzez standardowe kable łączeniowe bez ekranowania. W zależności od typu urządzenia, można przyłączyć maksymalnie 4 lub 8 czujników IO-Link, zasilanych prądem do 3,6 A. Możliwe jest też zasilanie pomocnicze aktuatorów IO-Link przy wykorzystaniu dodatkowych akcesoriów. Natomiast w wyborze i indywidualnym dopasowaniu konkretnego produktu pomocą służą wyspecjalizowani konsultanci.Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: ifm electronic sp. z o.o.
  • Na początku była pasja, która stanowiła siłę napędową dla założycieli firmy dążących do bycia lepszym. Do stworzenia czujników o unikalnej jakości i niezawodności oraz oferowania najwyższego poziomu obsługi. Ta wizja oraz świadomość, że jakość to znacznie więcej niż sam produkt, doprowadziła do powstania ifm w październiku 1969 roku.
  • Profil Autora
  • https://www.ifm.com/pl/pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
  • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
  • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
  • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...