Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Technologia dla linii produkcyjnych o bardzo dużych wymaganiach. Technologia track B&R

84 wyświetleń, autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o..

W przypadku linii butelkowania i pakowania podstawowego nieunikniony jest bezpośredni kontakt maszyny z artykułami, które trafiają na nasz stół. Z tego względu w obu procesach obowiązują najwyższe standardy higieny oraz musi być zapewniona możliwość łatwego i dokładnego czyszczenia każdego używanego sprzętu. Wymagania te są często przeszkodą w procesie wprowadzania innowacyjnych, nowych rozwiązań.

Urządzenie ACOPOStrak klasy IP69K jest przystosowane do wysokociśnieniowego czyszczenia z użyciem gorącej wody o temperaturze do 80°C oraz w pełni zabezpieczone przed wnikaniem pyłu.

W przypadku maszyn produkcyjnych i pakujących stosowanych w przemyśle spożywczym i rozlewniczym wymagana jest nie tylko łatwość czyszczenia, ale również wysoka odporność na substancje agresywne. Silne środki czyszczące i gorąca woda niezwykle skutecznie eliminują bakterie i zarazki, jednak po pewnym czasie może się okazać, że wpływają również szkodliwie na elementy maszyny. Problemy te rosną w miarę nasilania się tendencji do indywidualizacji w branży żywności i napojów. Na konstruktorów i operatorów wywierana jest presja by maszyny umożliwiały efektywną produkcję towarów w małych seriach.

„Konsumenci gotowi są płacić więcej za produkty spersonalizowane” – wyjaśnia Johannes Vitzthum, menadżer produktów technologii track w B&R. „Branże żywności i napojów nie stanowią wyjątku.” Rzeczywiste wdrożenie masowej personalizacji jest jednak zasadniczo utrudnione przez jeden podstawowy fakt, który dotyczy każdej branży: każde zwiększenie elastyczności systemu na ogół zmniejsza ogólną efektywność urządzeń (OEE). „Producenci stoją w obliczu realnego ryzyka, że indywidualizacja będzie odbywać się kosztem rentowności” – mówi Vitzthum.

Opłacalna produkcja – wysokie wskaźniki

Celem masowej produkcji jednostkowej jest więc utrzymanie trzech wskaźników OEE (dostępności, wydajności i jakości) na poziomie spójnym z tym, co można osiągnąć w klasycznej produkcji masowej. Dodatkowo producenci dążą do osiągnięcia maksymalnych zwrotów inwestycji (ROI, ang. Return On Investment) oraz skrócenia czasu wprowadzania nowych lub ulepszonych wyrobów na rynek (TTM, ang. Time To Market). Tylko w ten sposób można sprawić, że masowa personalizacja stanie się opłacalną inwestycją.

Oczywistym jest skoncentrowanie wysiłków na digitalizacji i oprogramowaniu, niemniej istotną częścią równania jest również optymalizacja sposobu transportu produktów na linii. To właśnie tutaj inteligentne systemy transportowe oparte o technologię track odgrywają kluczową rolę, umożliwiając szybsze wprowadzanie produktów na rynek i pomagając producentom w utrzymaniu ich konkurencyjnej pozycji. Systemy track zawierają magnesy trwałe i inne elementy, które  w żadnym wypadku nie mogły stykać się z wodą lub innymi cieczami. Z tego powodu korzyści płynące z zastosowania technologii track nie mogły być dotąd udziałem branży żywności i napojów. „Nadszedł czas, aby wyposażyć maszyny do produkcji żywności i napojów w urządzenia spełniające nowe wymagania rynku” – twierdzi Vitzthum.

System track zabezpieczony przed skutkami mycia

B&R oferuje obecnie inteligentny system ACOPOStrak ze stopniem ochrony IP69K. Przenośniki zwrotne i segmenty nowej, przystosowanej do mycia wersji są wykonane ze stali nierdzewnej, bezpiecznie spawane i tym samym odporne na korozję. Urządzenie ACOPOStrak klasy IP69K jest przystosowane do wysokociśnieniowego czyszczenia z użyciem gorącej wody o temperaturze do 80°C oraz w pełni zabezpieczone przed wnikaniem pyłu.

Całkowicie zamknięta obudowa ze stali nierdzewnej zapobiega przedostawaniu się nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń z otoczenia do wnętrza wózków i segmentów toru. Dzięki temu magnesy stałe są całkowicie bezpieczne, nawet podczas mycia. Tak wysoki poziom ochrony umożliwia również transport produktów żrących i pracę systemu ACOPOStrak w atmosferze korozyjnej, np. w mgle solnej. Co więcej, wszystkie powierzchnie są odporne na działanie chemikaliów. Agresywne środki czyszczące nie stanowią problemu dla systemu ACOPOStrak o stopniu ochrony IP69K.

Całkowicie zamknięta obudowa ze stali nierdzewnej zapobiega przedostawaniu się nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń z otoczenia do wnętrza wózków i odcinków toru.

Masowa produkcja zindywidualizowanej żywności i napojów

Wszystko to oznacza, że masowa personalizacja na pełną skalę jest możliwa w każdej branży, nawet w tak wymagającej jak przemysł spożywczy i rozlewniczy. Można teraz instalować technologię track w maszynach napełniających stojące torebki. Otwiera to niezwykle ekscytujące możliwości w zakresie indywidualizacji produktów.  Stojące torebki stosuje się głównie do produktów płynnych i półpłynnych, takich jak przeciery owocowe i żele energetyczne. Konsumenci mogą teraz zamawiać skomponowane przez siebie mieszanki – a dzięki ACOPOStrak mogą mieć pewność, że zamówienie zostanie zrealizowane z wydajnością właściwą dla produkcji masowej i zgodnie z najbardziej rygorystycznymi standardami higieny.

Podział i łączenie strumieni produktów

ACOPOStrak umożliwia bieżące grupowanie produkowanych seryjnie produktów, takich jak napoje butelkowane, w niestandardowe sześciopaki – np. trzy butelki soku pomarańczowego, dwie butelki soku jabłkowego i jedną soku żurawinowego – bez żadnych zmian w urządzeniach. Kluczem do tego jest unikalne rozwiązanie divertera umożliwiającego zmianę toru poruszania się produktu przy dużej prędkości. Rozwiązanie to jest całkowicie elektromagnetyczne, a tym samym w pełni odporne na zużycie mechaniczne. Divertery rozdzielają i łączą strumienie produktów, gdy wózki pracują z pełną prędkością – a wszystko to bez uszczerbku dla wydajności.

Maszyny modułowe

Transport oparty o technologię track sprawia, że maszyny stają się bardziej modułowe i elastyczne. Można je łatwo rozbudować, dodając nowe segmenty i stacje obróbki równoległej – efektem jest znaczne zwiększenie produktywności. ACOPOStrak ze stopniem ochrony IP69K firmy B&R pozwala branżom o rygorystycznych wymaganiach w zakresie higieny i czyszczenia korzystać ze wszystkich zalet maszyn adaptacyjnych.

„Wózki i segmenty nowego ACOPOStrak z ochroną IP69K są wykonane ze stali nierdzewnej, bezpiecznie spawane i tym samym odporne na korozję” – wyjaśnia Johannes Vitzthum, menadżer produktów technologii track w B&R.

ACOPOStrak

Elastyczny i inteligentny system ACOPOStrak firmy B&R umożliwia opłacalną masową personalizację w produkcji jednostkowej. Przy prędkości przekraczającej cztery metry na sekundę, obrabiane detale przemieszczają się pomiędzy stanowiskami obróbki na niezależnie sterowanych wózkach. Elektromagnetyczne divertery rozdzielają i łączą strumienie produktów – otwiera to przed konstruktorami maszyn i operatorami nieograniczone możliwości wdrażania w pełni zautomatyzowanej produkcji zindywidualizowanych produktów.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
7 sierpnia 2020 / Kategoria:
 • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
 • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Od 6 lipca 2017 B&R stała się jednostką biznesową Grupy ABB. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa. Dzięki standardom komunikacji przemysłowej IoT, takim jak OPC UA, POWERLINK i openSAFETY, a także z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio, B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji.
 • Profil Autora
 • http://www.br-automation.com

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

SICK IO-Link Master Starter Kit

SICK IO-Link Master Starter Kit

>KLIKNIJ<

Elektrobarometr – Oddajemy głos Elektroinstalatorom

Elektrobarometr – Oddajemy głos Elektroinstalatorom

>KLIKNIJ<

Bez miniaturowych silników międzynarodowa logistyka byłaby bez szans

Bez miniaturowych silników międzynarodowa logistyka byłaby bez szans

>KLIKNIJ<

ctrIX AUTOMATION: platforma gotowa do współpracy z aplikacjami

ctrIX AUTOMATION: platforma gotowa do współpracy z aplikacjami

>KLIKNIJ<

RFID i systemy identyfikacji optycznej 1D i 2D – Live z firmą Pepperl+Fuchs

RFID i systemy identyfikacji optycznej 1D i 2D – Live z firmą Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

EDUKACJA I PRZEMYSŁ – AUTOMATYKA I ROBOTYKA – FATIA GROUP NA RYNKU POLSKIM I MIĘDZYNARODOWYM

EDUKACJA I PRZEMYSŁ – AUTOMATYKA I ROBOTYKA – FATIA GROUP NA RYNKU POLSKIM I MIĘDZYNARODOWYM

>KLIKNIJ<

CLEANBOXY – alternatywa dla konwencjonalnych cleanroomów?

CLEANBOXY – alternatywa dla konwencjonalnych cleanroomów?

>KLIKNIJ<

Wyzwania w produkcji żywności i napojów

Wyzwania w produkcji żywności i napojów

>KLIKNIJ<

Jak powstają chipsy Lay’s? – Fabryki w Polsce

Jak powstają chipsy Lay’s? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

MOSAIC – modułowy sterownik bezpieczeństwa

MOSAIC – modułowy sterownik bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

ctrlX AUTOMATION: Aplikacje w świecie automatyzacji

ctrlX AUTOMATION: Aplikacje w świecie automatyzacji

>KLIKNIJ<

Coboty UR10e zapewniają maksymalne wykorzystanie parku maszynowego Bernacki

Coboty UR10e zapewniają maksymalne wykorzystanie parku maszynowego Bernacki

>KLIKNIJ<

Finder na Energetab 2020 – sterowanie głosowe, miecz świetlny i nagroda

Finder na Energetab 2020 – sterowanie głosowe, miecz świetlny i nagroda

>KLIKNIJ<

Dobór panelu HMI do aplikacji – Część I – Kryteria sprzętowe (hardwarowe)

Dobór panelu HMI do aplikacji – Część I – Kryteria sprzętowe (hardwarowe)

>KLIKNIJ<

Warsaw Industry Week 2020 – prawdziwe święto przemysłu

Warsaw Industry Week 2020 – prawdziwe święto przemysłu

>KLIKNIJ<

Dane z Fabryki Przyszłości dbają o jakość produkcji

Dane z Fabryki Przyszłości dbają o jakość produkcji

>KLIKNIJ<

ctrlX AUTOMATION: Nowy świat automatyzacji

ctrlX AUTOMATION: Nowy świat automatyzacji

>KLIKNIJ<

Falowniki modułowego systemu automatyki MOVI-C® firmy SEW-EURODRIVE

Falowniki modułowego systemu automatyki MOVI-C® firmy SEW-EURODRIVE

>KLIKNIJ<

Jak powstaje chleb pita? – Fabryki w Polsce

Jak powstaje chleb pita? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

SCADA na komputerze przemysłowym – wideorecenzja AVEVA EDGE od ASTOR

SCADA na komputerze przemysłowym – wideorecenzja AVEVA EDGE od ASTOR

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • 1,740 PLN
  Szkolenie prowadzimy w naszym Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym w Warszawie przy ul. Bukowińskiej 22 (lok. 1B, wejście od ul. Pejzażowej). W czasie jego trwania kursanci mają do dyspozycji trzy stanowiska szkoleniowe wyposażone w roboty Un...
  Czas trwania: 2 dni
  Link: Terminy
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwi...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia