Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/05/Sick-sensor-inteligence.jpg

Sztuczna inteligencja w aplikacjach wizji maszynowej


Sztuczna inteligencja z pewnością jeszcze nie opanowała świata i z pewnością bardzo daleko nam do wizji przyszłości, którą znamy ze słynnego filmu Jamesa Camerona, jednakże już dziś dostrzegamy jak SI wpływa na wiele aspektów naszego codziennego życia. Potencjał sztucznej inteligencji dostrzeżono również w przemyśle gdzie wzrasta zainteresowanie inteligentnym zachowaniem maszyn. Ponadto, trend Przemysłu 4.0 od wielu lat pokazuje, iż przyszłość należy właśnie do sztucznej inteligencji, która będzie kiedyś zarówno nadzorować jak i planować procesy produkcyjne. 

W ostatnich latach sztuczna inteligencja poczyniła przełomowe postępy w zautomatyzowanym postrzeganiu danych, w tym interpretacji obrazów, mowy i tekstu. Dotyczy to zwłaszcza jednej z form AI, jakim jest głębokie uczenie (ang. deep learning). Ta metoda uczenia maszynowego bazuje na wykorzystaniu głębokich sieci neuronowych do rozwiązywania złożonych zadań. 

Deep learning pomaga maszynom naśladować ludzkie myślenie

Głębokie uczenie wymaga algorytmów zdolnych do wykrywania i przetwarzania ogromnych, złożonych ilości wzorców i danych. Sztuczna sieć neuronowa naśladuje ludzkie myślenie i uczy na podstawie doświadczenia, np. w przypadku wizji maszynowej jest to odpowiednia baza zdjęć. Dzięki temu możliwe są dziś optymalizacje, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia.
Większość obecnych projektów Deep Learning firmy SICK dotyczy optycznej kontroli jakości. Tradycyjne metody uczenia maszynowego polegają na zaprojektowaniu i wybraniu odpowiednich funkcji cech, które są wykorzystywane do analizy danych i tworzenia modelu predykcyjnego. W przypadku deep learning, sieć neuronowa sama wykrywa i przetwarza cechy na podstawie wielu warstw, co umożliwia jej nauczanie bardziej skomplikowanych wzorców i złożonych zależności w danych.

 

W automatyzacji logistyki kamery z głębokim uczeniem mogą automatycznie wykrywać, weryfikować, klasyfikować i lokalizować „wytrenowane” obiekty lub funkcje, analizując wyuczoną bazę obrazów.

Elastyczne i skalowalne rozwiązania wizji maszynowej ze sztuczną inteligencją na pokładzie

 

Programowalna rodzina inteligentnych kamer InspectorP6xx od SICK jest rozwiązaniem dla zaawansowanych zadań przetwarzania obrazu. Optyka, oświetlenie, ocena i interfejsy – wszystko jest zintegrowane w urządzeniu i umożliwia pełne skalowanie w zależności od wymagań aplikacji. Dzięki preinstalowanemu oprogramowaniu i elastycznemu interfejsowi internetowemu, jest to odpowiednie rozwiązanie dla specyficznych aplikacji wizyjnych. Bardziej złożone zadania są rozwiązywane dzięki opcjonalnemu wsparciu  głębokiego uczenia  zaimplementowanego bezpośrednio w urządzeniu.

Zestaw narzędzi Quality Inspection zapewnia, że kontrolowane elementy mają dokładnie takie cechy, jakie są wymagane w zakresie obecności, lokalizacji i pomiarów szczegółów – pomaga to wyeliminować żmudne zadania robocze i skupić się na poprawie wydajności, zmniejszeniu ilości odpadów. Aplikacje rozwiązywane są poprzez konfigurację wybranych narzędzi do analizy obrazu za pomocą graficznego interfejsu użytkownika w przeglądarce internetowej. Zestaw narzędzi Quality Inspection jest preinstalowany i wstępnie aktywowany na wszystkich kamerach 2D serii InspectorP6xx, dzięki czemu łatwo jest dopasować odpowiednią kamerę dla konkretnego zadania. 

Opcjonalnie w sytuacjach gdy standardowy zestaw narzędzi jest niewystarczający i wymagane jest wsparcie sztucznej inteligencji, możliwe jest wykorzystanie rozszerzonego zestawu narzędzi o nazwie Intelligent Inspection. 

 

Intelligent Inspection  umożliwia wydajną detekcję anomalii i klasyfikację obiektów, jakich nie da się osiągnąć stosując klasyczne narzędzia wizji maszynowej. Metodyka oparta na przykładach w połączeniu z możliwością uczenia bezpośrednio w kamerze oraz intuicyjny i przejrzysty interfejs użytkownika znacznie upraszcza i przyspiesza proces wdrażania aplikacji. Ponadto do dyspozycji pozostają wszystkie tradycyjne narzędzia Wizji Maszynowej, które znane są z aplikacji Quality Inspection. 

 

 

 

 

18 maja o godz. 11:00 będziemy szerzej mówić o prezentowanym rozwiązaniu podczas bezpłatnego webinaru, na który serdecznie zapraszamy!

Zarejestruj sięUtworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: SICK Sp. z o.o.
 • Od przeszło 70 lat dostarczamy produkty i systemy automatyki. Świadczymy także wsparcie techniczne oraz serwis dotyczący rozwiązań do każdej fazy produkcji w wielu branżach przemysłu takich jak: - automatyka przemysłowa, - logistyka, - automatyka procesowa. Nasz serwis oprócz konfiguracji i uruchomienia zaawansowanych produktów oraz gotowych systemów, proponuje również kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia projektów i ich realizacji zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.
 • Profil Autora
 • http://www.sick.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • W trybie refleksyjnym sygnał ultradźwiękowy jest nieustannie odbijany przez zamontowany na stałe element odbijający wiązkę, tzw. element odniesienia. Jako elementu odbijającego wiązkę można używać odpowiednio ustawionego panelu z plastiku l...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
  Link: Terminy
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...