Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Szaleństwo! Mitsubishi Electric dobrze rozpoczęło rok

Ostatnie miesiące w wykonaniu Mitsubishi Electric były niezwykle owocne. Przedstawili szerzej światu swoje niezwykle zaawansowane systemy: EcoMonitoring – służący do optymalizacji zużycia energii elektrycznej oraz rozwiązania Poka Yoke – systemu wspierającego ręczny montaż na liniach produkcyjnych. Oprócz tego w lutym za sprawą Mitsubishi otwarte zostało pierwsze w Polsce centrum automatyki – Showroom 4.0. Jednak to im nie wystarcza i pierwszy kwartał tego roku chcą zakończyć z przytupem. Podczas targów Automaticon na stoisku Mitsubishi Electric odbędzie się premiera nowego komputera przemysłowego MELIPC oraz szkolenie techniczne z programowania robotów przemysłowych.

Showroom 4.0 – centrum automatyki przemysłowej

Wisienką na torcie tegorocznych działań Mitsubishi Electric jest otwarcie centrum automatyki Showroom 4.0. Z założenia jest to miejsce, w którym odwiedzający mogą przenieść się do świata e-Factory. Co to oznacza? e-Factory to zbiór rozwiązań, które łączą automatykę przemysłową ze światem IT.

W ostatnim czasie wpływ Czwartej Rewolucji Przemysłowej na nasze życia staje się coraz bardziej wyraźny. Był to bodziec dla Mitsubishi Electric do stworzenia nowoczesnego centrum automatyki przemysłowej. Showroom 4.0 to miejsce, które ma pokazywać do czego zdolne są urządzenia automatyki w dzisiejszych czasach. Dlatego na wejściu wita nas „Threebot” czyli stacja z trzema robotami ramieniowymi, które wcielają się w rolę aktorów. Oprócz widowiskowego pokazu stanowisko prezentuje najnowsze trendy w robotyzacji, czyli coboty wykorzystujące skanery bezpieczeństwa i funkcje MELFA Safe Plus.

Jednak poza pokazaniem najnowszych trendów w automatyzacji Showroom 4.0 ma być miejscem spotkań ludzi zakochanych w automatyce, w robotyce i w innych dziedzinach mających wspomagać rozwój nowoczesnego przemysłu. Ma to być miejsce wspierające młodych, i nie tylko młodych, ludzi, którzy pragną się edukować i rozwijać swoją wiedzę. Dlatego też Showroom 4.0 spełniać musi funkcję edukacyjną. Każdy może odwiedzić Showroom, przyjść zobaczyć jak budować inteligentne linie produkcyjne, przetestować swoje aplikacje, dowiedzieć się więcej na temat digitalizacji produkcji, zobaczyć na żywo jak zbierać dane z produkcji, co opłaca się monitorować itp. Dodatkowo może tam spotkać bardziej doświadczonych w świecie automatyki ludzi i inspirować się ich historiami i wiedzą. Razem stwórzmy miejsce integrujące ludzi walczących o nowoczesny przemysł!

Mitsubishi Electric chce pomagać firmom za pomocą swoich systemów e-Factory. Showroom ma prezentować ideę Przemysłu 4.0 w pigułce i nakreślać możliwości jego wykorzystania w praktyce. Wszystko po to, aby nowoczesne technologie przekładały się na wyniki finansowe, pozycję na rynku i przyszłość firm.

MELIPC – nowy komputer przemysłowy

MELIPC to komputer przemysłowy, który występuje w różnych specyfikacjach i kierowany jest do różnych zastosowań. Typowo stosowany może być jako brama pomiędzy systemami IT, a systemami sterowania, do zbierania danych procesowych, ale też do sterowania procesem produkcji zamiast tradycyjnych sterowników PLC.

MELIPC pracuje jednocześnie na dwóch systemach operacyjnych – Windows 10 IoT oraz systemie czasu rzeczywistego Vx Works. Co charakteryzuje MELIPC?

  • Analityka – zbierane dane mogą być analizowane za pomocą metod wykorzystywanych w analizie produkcyjnych i statystyce.
  • Analiza w czasie rzeczywistym – dzięki systemowi Vx Works istnieje możliwość analizy w czasie rzeczywistym, co pozwala realizować koncepcję predykcyjnej konserwacji maszyn.
  • Edge computing – obliczenia edgowe pozwalają ograniczyć ilość surowych danych i wyliczyć z nich znaczące współczynniki, które równie dobrze oddadzą przebieg procesu.
  • Sztuczna inteligencja – MELIPC wykorzystuje opracowane przez Mitsubishi Electric algorytmy sztucznej inteligencji, nazywane MAISART.
  • Integracja z IT – komputer łatwiej niż sterownik integruje typowe systemy automatyki ze światem IT. Dzięki temu dane z warstwy produkcyjnej łatwo trafią do serwerów.

Premiera MELIPC będzie miała miejsce na tegorocznym Automaticonie.

EcoMonitoring – zmniejsz zużycie energii

Oszczędzanie energii jest obecnie jednym z kluczowych działań podejmowanych przez firmy produkcyjne. Bycie „ECO” z jednej strony oznacza dbanie o otaczający nas świat, przez co wspiera budowanie wizerunku firmy przyjaznej środowisku. Jednocześnie bycie „EKO” to bycie ekonomicznym z finansowego punktu widzenia. Cena energii elektrycznej rośnie z roku na rok. Nadchodzące rekordowe podwyżki mogą mieć ogromny wpływ na finanse firm, dla których koszt energii elektrycznej zużywanej w procesie produkcji stanowi niepomijalną część wydatków. Takie podwyżki wpłyną na koszt produkcji, a tym samym na zmniejszenie marży, lub wzrost cen końcowych i prawdopodobny spadek sprzedaży.

Coraz więcej firm zadaje sobie pytanie, czy można w ich zakładzie zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. W końcu nie zawsze to zużycie jest optymalne. Jesteśmy przyzwyczajeni do marnotrawienia zasobów w różnych dziedzinach życia i nie zauważamy tego dopóki nie kosztuje nas to dużych pieniędzy.

EcoMonitoring to gotowe rozwiązanie do zbierania i wizualizacji danych dotyczących zużycia energii. Oparte na systemie MAPS SCADA daje niemalże nieograniczone możliwości w zakresie zbierania i wizualizacji informacji nie tylko odnośnie zużycia energii, lecz całego procesu produkcyjnego. Ciągły monitoring to pierwszy krok do optymalizacji zużycia. 

Poka Yoke – eliminuj błędy operatorów

Poka Yoke to koncepcja organizacji i planowania produkcji, która czerpie pełnymi garściami z Japońskiej filozofii pracy. Polega ona na projektowaniu procesu produkcji w taki sposób, aby popełnienie błędu przez pracowników produkcji było niemożliwe, albo żeby błąd był od razu zauważony i mógł być poprawiony. Filozofia, z której narodziła się metoda Poka Yoke, mówi, że błąd to rzecz ludzka i zupełnie naturalnym jest popełnianie błędów. Zatem zamiast wymagać od pracowników pełnego skupienia i nieomylności należy zaprojektować linie produkcyjne tak, aby pomagać im unikać pomyłek. Poka Yoke w większości odnosi się do linii ręcznego montażu.

Poka Yoke w praktyce

Twórca metody Poka Yoke określił, że spełnia ona pięć podstawowych funkcji i podzielił je na dwie kategorie.

1. Funkcje regulacyjne:

  • funkcja kontroli – w momencie wystąpienia wady, czy błędu proces jest zatrzymywany, a wadliwy element usuwany,
  • funkcja ostrzegania – operator jest ostrzegany sygnałem dźwiękowym lub świetlnym o popełnieniu błędu.

2. Funkcje ustawiające:

  • funkcja kontaktu – zastosowane urządzenia i czujniki Poka Yoke uniemożliwiają operatorowi przeprowadzenia błędnych i niechcianych działań,
  • funkcja ustalonej wartości – czujniki kontrolują, czy operator wykorzystał wszystkie elementy i wykonał wszystkie czynności,
  • funkcja koniecznego kroku – czujniki kontrolują, czy wszystkie czynności zostały wykonane przez operatora w ściśle określonej czynności.

Mitsubishi Electric produkuje i wdraża kompletne systemy oparte na filozofii Poka Yoke w niemal każdych warunkach. W ofercie znajdują się terminale rejestrujące zdarzenia, napędy służące do otwierania zasłon zamykających dostęp do np. pojemników z częściami, dynamometryczne wkrętarki zarządzane przez sterownik, czujniki zbliżeniowe, liczniki aktywności.

Każdy z elementów systemu można konfigurować pod daną aplikację w szerokim zakresie parametrów. Montaż urządzeń na stanowiskach produkcyjnych jest bardzo prosty, szybki i niezawodny. W miarę potrzeb system można uzupełniać dotykowymi panelami oratorskimi, czy ekranami wielkopowierzchniowymi. Na życzenie klienta możliwe jest zastosowanie wizyjnego systemu kontroli jakości.

Automaticon 2019

Na targach Mitsubishi Electric zaprezentuje oczywiście całą gamę swoich produktów, ale w głównej mierze skupienie padnie na premierę nowego przemysłowego PC – MELIPC oraz organizację szkolenia z programowania robotów przemysłowych.

Warto odwiedzić również blog Mitsubishi Electric, gdyż pełno tam ciekawych artykułów niekoniecznie związanych bezpośrednio z produktami.