Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Systemy wizyjne YAMAHA w branży automotive  

autor: RENEX Group.

Przemysł motoryzacyjny jest wiodącym odbiorcą robotów przemysłowych. Pomimo tego procesy w tym sektorze są nadal automatyzowane i udoskonalane. W dużej mierze wynika to z faktu, że jest to sfera charakteryzująca się dużą konkurencyjnością, wymagająca od pomiotów w niej działających ciągłego zwiększenia wydajności i jakości.

W ostatnim czasie kluczowe znaczenie dla tego procesu ma wprowadzanie systemów wizyjnych pozwalających na znaczącą poprawę efektywności takich funkcji jak pick&place czy też montaż komponentów.

Poprzez zwiększenie dokładności, systemy wizyjne mogą podnieść jakość i poprawić wydajność linii produkcyjnej. Z drugiej strony, integracja systemu wizyjnego jest czasochłonna, skomplikowana i z reguły wymaga specjalistycznych umiejętności – chociażby w zakresie nawiązywanie komunikacji pomiędzy różnymi podsystemami, kalibracji systemu wizyjnego oraz dokładnej rejestracji danych o obrabianym przedmiocie. Takie wyzwania inżynieryjne często opóźniają realizację projektu, a w konsekwencji rozpoczęcie produkcji.

Produkcja najnowszych komponentów motoryzacyjnych zależy od efektywnej robotyzacji

Wymóg szybkości

Producent może stracić przewagę nad konkurencją, jeśli nagle pojawi się okazja biznesowa, a nie ma on w tym momencie dostępu do zasobów wiedzy i umiejętności niezbędnych do wdrożenia odpowiedniego procesu. Dokładnie przed taką perspektywą stanął wiodący producent części samochodowych z siedzibą w Japonii.

Potrzebne było szybkie rozwiązanie, które pozwoliłoby utrzymać przewagę rynkową. Jednak najbardziej doświadczony inżynier firmy, dysponujący wiedzą z zakresu robotyzacji, był w tym momencie zaangażowany w inny projekt. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń zespół produkcyjny wiedział, że integracja systemu może trwać o wiele dłużej niż oczekiwano i może wymagać znacznych zasobów. Wiedzieli również jak trudne może być uzyskanie wsparcia technicznego w razie wystąpienia problemów technicznych. Samo ustalenie, czy leżą one po stronie systemu wizyjnego czy też robota przemysłowego, a co za tym idzie, do którego dostawcy należy skierować wezwania serwisowe – może stanowić znaczący problem dla firmy.

Zespół musiał znaleźć szybkie rozwiązanie, pozwalające na sprawne wprowadzenie systemu wizyjnego, a co za tym idzie rozpoczęcie produkcji komercyjnej.

To właśnie w tym czasie lider projektu dowiedział się o rozwiązaniu oferowanym przez Sekcję Robotyki YAMAHA – systemie wizyjnym YAMAHA RCXiVY2+ – łatwym w integracji i konfiguracji, jak również jest szybkim i dokładnym.

Proste rozwiązania

RCXiVY2+ upraszcza te elementy integracji systemów wizyjnych i robotów, które normalnie są najbardziej skomplikowane i czasochłonne. Obejmuje to sterowanie robotem, przetwarzanie obrazu, sterowanie oświetleniem i przetwarzanie danych śledzenia przenośnika, które są realizowane z poziomu oprogramowania robota poprzez włączenie do kontrolera robota – RCX3 – płytek PCB sterowania wizją, oświetleniem i śledzeniem. System jest również w pełni interoperacyjny z oświetleniem i innymi urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak chwytaki.

Ponieważ wizja jest zarządzana z programu robota, nie ma potrzeby tworzenia procedury konwersji współrzędnych kamery i robota. Integrację ułatwia dodatkowo kreator do kalibracji kamery oraz narzędzie graficzne, które upraszcza rejestrację detalu do trzech prostych kroków: pobrania obrazu, ustawienia konturów i pozycji wykrywania.

Typowe – konwencjonalne systemy wizyjne są skomplikowane w konfiguracji i wymagają kilku dodatkowych przewodów, które zajmują miejsce. Do interakcji z oprogramowaniem wizyjnym często wykorzystywany jest również inny graficzny interfejs użytkownika. Yamaha RCXiVY2+ może być zintegrowany bezpośrednio z kontrolerem robota YAMAHA bez dodatkowego okablowania, a polecenia programowania wizji są całkowicie zintegrowane z oprogramowaniem sterującym robotem.

System wizyjny jest bezpośrednio zintegrowany ze sterownikiem robota YAMAHA.

 

System został opracowany tak by możliwe było zamontowanie kamer w stałych pozycjach nad i/lub pod obrabianym elementem, lub na samym robocie. W przypadku montażu na robocie, system automatycznie skoryguje współrzędne uwzględniając ruch kamery. Należy również wspomnieć, że połączenie zasilania i danych z kamerą przebiega jednym kablem, a dzięki zastosowaniu standardowego wejścia DVI-I podłączenie monitora jest bardzo proste.

Dzięki tym usprawnieniom użytkownicy nie muszą już przechodzić gruntownego szkolenia i zdobywać doświadczenia, aby zbudować dokładny, w pełni funkcjonalny system robot-wizja. Po pierwszym podłączeniu i uruchomieniu, konfiguracja może zostać zakończona w mniej niż 10 minut. To około 80 procent szybciej niż w przypadku konwencjonalnego systemu. Jednocześnie system nie traci na wydajności: najnowszej generacji chip do przetwarzania obrazu użyty w RCXiVY2 zapewnia do 45% szybszy czas wykrywania niż poprzedni model YAMAHA.

System RCXiVY2 posiada również innowacyjny sposób rozpoznawania obiektów, który jest do 10 razy szybszy niż metoda wykrywania krawędzi wykrywania z reguły stosowana w zautomatyzowanych systemach wizyjnych. Technika „wykrywania skupisk” (ang. blob detection) stosuje kryteria progowe do obrazów w skali szarości kamery. Uwzględnia przy tym różnice w oświetleniu i cieniu, i cyfrowo przetwarza obraz konwertując go do czarno-białej gradacji. Usprawnia to pobieranie, rozpoznawanie obecności i szybkie zliczanie wielu elementów. Detekcja skupisk jest szczególnie efektywna w przypadku obiektów o nieregularnych kształtach, takich jak artykuły spożywcze i odzież, a tym samym rozszerza możliwy zakres zastosowań wizyjnych robotów.

Detekcja skupisk z RCXiVY2+ usprawnia pracę z przedmiotami o nieregularnych kształtach.

Wsparcie w jednym miejscu

Podczas gdy RCXiVY2+ jest zaprojektowany tak, aby był łatwy do skonfigurowania, pomagając użytkownikom wdrożyć wysoką wydajność wizji robota przemysłowego niezwykle szybko, YAMAHA zapewnia również wsparcie obejmujące indywidualne doradztwo projektowe, jak również szkolenia dla użytkowników nowych urządzeń. W Polsce i Europie Centralno-Wschodniej zadanie to jest realizowane przez Grupę RENEX. Ponadto, klienci uzyskują spokój wiedząc, że mają tylko jeden telefon do wykonania, jeśli potrzebna jest dodatkowa pomoc.

Wracając do fabryki w Japonii, po szybkiej konfiguracji systemu RCXiVY2 nowy klient YAMAHA realizuje swoje plany rozwoju biznesu.

WYŁĄCZNY DYTRYBUTOR YAMAHA SMT oraz YAMAHA ROBOTICS – RENEX Group

Wyłącznym dystrybutorem YAMAHA SMT oraz YAMAHA ROBOTICS w Polsce i krajach Europy Centralno-Wschodniej jest RENEX Group. Urządzenia YAMAHA, jak i inne produkty z oferty RENEX można zobaczyć i sprawdzić w działaniu w warunkach testowych linii produkcyjnych (również na własnych komponentach i podzespołach) w CENTRUM TECHNOLOGICZNYM i DEMOROOM RENEX. Poza urządzeniami Grupa RENEX dostarcza kompleksowy zakres usług konsultacyjnych i doradczych z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych.

W Centrum prowadzone są również szkolenia z programowania i obsługi zarówno urządzeń SMT jak i robotów przemysłowych.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z Doradcami Techniczno-Handlowymi RENEX Group – dth@renex.pl.

Szkolenia w CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM RENEX

CENTRUM TECHNICZNO-SZKOLENIOWE RENEX – Robotyka

CENTRUM TECHNICZNO-SZKOLENIOWE RENEX – Linie SMT

Więcej o CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM RENEX w poniższych materiałach video:

Więcej na www.renex.pl oraz www.renexrobotics.pl10 stycznia 2021 / Kategoria:
  • Autor: RENEX Group
  • RENEX jest jedną z największych i najdłużej działających polskich firm, dostarczającą najnowsze technologie w zakresie produkcji i serwisu urządzeń elektronicznych. Jako pierwsi, oddaliśmy do Państwa dyspozycji w pełni wyposażony Demo-Room w kompletne linie do produkcji elektroniki.
  • Profil Autora
  • http://www.renex.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Nowe systemy do pakowania w ofercie antystatycznych mebli REECO

Nowe systemy do pakowania w ofercie antystatycznych mebli REECO

>KLIKNIJ<

Sieci zasilające DC i selektywność z wykorzystaniem VACON® NXP DCGuard™

Sieci zasilające DC i selektywność z wykorzystaniem VACON® NXP DCGuard™

>KLIKNIJ<

ActiveShuttle – wprawia logistykę wewnątrzzakładową w ruch

ActiveShuttle – wprawia logistykę wewnątrzzakładową w ruch

>KLIKNIJ<

Zakupy online w Endress+Hauser – poznaj nowe udogodnienia

Zakupy online w Endress+Hauser – poznaj nowe udogodnienia

>KLIKNIJ<

Jak stworzyć program? Pierwsze kroki w Codesys| Kurs programowania w Codesys odc. 1

Jak stworzyć program? Pierwsze kroki w Codesys| Kurs programowania w Codesys odc. 1

>KLIKNIJ<

Technologia PoE w automatyce przemysłowej i jej przyszłość

Technologia PoE w automatyce przemysłowej i jej przyszłość

>KLIKNIJ<

Szafy osuszające do zabezpieczania komponentów elektronicznych

Szafy osuszające do zabezpieczania komponentów elektronicznych

>KLIKNIJ<

Inteligentne kolumny sygnalizacyjne rewolucjonizują utrzymanie ruchu

Inteligentne kolumny sygnalizacyjne rewolucjonizują utrzymanie ruchu

>KLIKNIJ<

Smart Function Kit – wyższy poziom obsługi!

Smart Function Kit – wyższy poziom obsługi!

>KLIKNIJ<

Modernizacja zabezpieczeń – sprawna realizacja wirtualnych planów 3D

Modernizacja zabezpieczeń – sprawna realizacja wirtualnych planów 3D

>KLIKNIJ<

Zmniejszenie obciążenia chwilowego przy jednoczesnym wzroście bezpieczeństwa eksploatacyjnego

Zmniejszenie obciążenia chwilowego przy jednoczesnym wzroście bezpieczeństwa eksploatacyjnego

>KLIKNIJ<

#HOWTO: Sterowanie silnikiem krokowym z użyciem sterownika Kinco i panelu Array SH-300

#HOWTO: Sterowanie silnikiem krokowym z użyciem sterownika Kinco i panelu Array SH-300

>KLIKNIJ<

Zaprojektuj Fabrykę Przyszłości

Zaprojektuj Fabrykę Przyszłości

>KLIKNIJ<

Jak podłączyć przycisk E-STOP? | Kurs podłączania i konfigurowania przekaźników bezpieczeństwa dla maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1

Jak podłączyć przycisk E-STOP? | Kurs podłączania i konfigurowania przekaźników bezpieczeństwa dla maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1

>KLIKNIJ<

Systemy wizyjne YAMAHA w branży automotive  

Systemy wizyjne YAMAHA w branży automotive  

>KLIKNIJ<

YAMAHA wspiera badania nad 3D MID na Uniwersytecie w Norymberdze

YAMAHA wspiera badania nad 3D MID na Uniwersytecie w Norymberdze

>KLIKNIJ<

Gotowe rozwiązania dla podwykonawców infrastruktury przeciwdziałania epidemii

Gotowe rozwiązania dla podwykonawców infrastruktury przeciwdziałania epidemii

>KLIKNIJ<

TwinSAFE – miniporadnik dla początkujących

TwinSAFE – miniporadnik dla początkujących

>KLIKNIJ<

Nauka programowania PLC – FAQ i pierwsze kroki na przykładzie TwinCAT3

Nauka programowania PLC – FAQ i pierwsze kroki na przykładzie TwinCAT3

>KLIKNIJ<

Lider produkcji przemysłowej nominowany w prestiżowym rankingu

Lider produkcji przemysłowej nominowany w prestiżowym rankingu

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  •   Sterowniki FX5U zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej złożonych i zaawansowanych systemów automatyki...
  • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
  • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...