Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

System sterowania PC-based: o 30% tańszy, o 30% szybszy dzięki skróceniu czasu cyklu sterownika PLC.

96 wyświetleń, autor: Beckhoff Automation.

Dedykowany, wysoce skalowalny system automatyki usprawnia produkcję wymienników ciepła. System sterowania PC-based: o 30% tańszy, o 30% szybszy dzięki skróceniu czasu cyklu sterownika PLC.

Producent maszyn specjalnych – firma RAMP z siedzibą w kanadyjskim Waterloo w prowincji Ontario – zaprojektował urządzenie do produkcji wymienników ciepła poprawiających efektywność energetyczną budynków. Wykonana na zlecenie Core Energy Recovery Solutions maszyna została wyposażona w wydajny, skalowalny system sterowania firmy Beckhoff, który nie tylko umożliwił pełną automatyzację procesu produkcji, ale także ograniczył całkowite koszty inwestycji, skrócił czas cyklu sterownika PLC i wydatnie przyczynił się do terminowej realizacji całego projektu.

Firma RAMP specjalizuje się w obsłudze rynków odzysku energii i automotive. Swoje bogate doświadczenie wykorzystuje jednak także w realizacji projektów dla innych sektorów, dostarczając spersonalizowane rozwiązania zarówno klientom z Ameryki Północnej, jak i z Europy. Zakres wykonywanych przez nią usług jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno projektowanie nowych systemów produkcyjnych, jak i modernizację istniejących maszyn z myślą o maksymalizacji wydajności tworzonych systemów. Aby zrealizować ten cel, RAMP umiejętnie łączy zindywidualizowane rozwiązania ze standardowymi komponentami dostępnymi na rynku. „Całościowo analizujemy wszystkie wymogi, a następnie dzielimy je i opracowujemy w ramach odrębnych projektów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wszystkie komponenty mechaniki i sterowania będą ze sobą kompatybilne, a nasze rozwiązanie będzie w pełni dostosowane do potrzeb klienta”, wyjaśnia Jeff Kerr, menedżer ds. konstrukcji mechanicznych w firmie RAMP.

W 2018 r. RAMP na zlecenie Core Energy Recovery Solutions z Vancouver zaprojektował i wdrożył maszynę do produkcji wymienników ciepła z funkcją rekuperacji, które zwiększają efektywność energetyczną domowych i biurowych systemów wentylacji. Każdy wymiennik składa się z osobnych kanałów transportujących zimne i ciepłe powietrze. Jego produkcja jest realizowana w kilku etapach: w pierwszym wytwarzane są laminaty składające się z kilku warstw materiałów, takich jak opatentowana membrana polimerowa czy karbowana folia aluminiowa. Poszczególne warstwy różnią się między sobą wysokością i kątem ułożenia, definiowanymi każdorazowo przez klienta. Gotowy materiał jest transportowany za pomocą precyzyjnego przenośnika próżniowego – autorskiego pomysłu firmy RAMP. Tak trafia do kolejnej stacji, gdzie jest uzupełniany o przegrody rozmieszczane w odległości od 250 mm do 1 m. Na koniec materiał jest układany w stosy o różnorodnych wymiarach i wysokości, a następnie transportowany na wyjście linii.

Wydajny, otwarty system sterowania

Wszystkie funkcje sterowania pracą maszyny realizowane są przez system sterowania PC-based firmy Beckhoff. O jego wyborze zdecydowała wysoka skalowalność napędów, efektywność sterowania i uniwersalność modułów I/O. Sterowniki PLC i komponenty układów napędowych zostały zaprogramowane w systemie TwinCAT 3 z użyciem standardowych języków programowania określonych w normie IEC 61131-3, co pozwoliło firmie RAMP na daleko posuniętą standaryzację warstwy oprogramowania. To jednak nie wszystko: dzięki otwartej architekturze systemu TwinCAT, RAMP mógł także zintegrować w swoim rozwiązaniu technologie różnych producentów, m.in. z wykorzystaniem otwartego protokołu OPC UA zapewniającego bezpieczną komunikację z nadrzędnymi bazami danych takich dostawców jak Amazon Web Services (AWS) czy SAP.

Rozwiązanie opracowane dla Core Energy Recovery Solutions bazuje na wydajnym komputerze przemysłowym realizującym zarówno funkcje z zakresu automatyzacji procesów, jak i obsługi receptur i zbierania danych. „Potrzebowaliśmy komputera przemysłowego, który zapewniałby czas reakcji systemu na poziomie 1 ms, a tym samym gwarantował pełną kontrolę całego procesu. Dlatego zdecydowaliśmy się na model C6930 firmy Beckhoff do montażu w szafie sterowniczej”, wyjaśnia Steve Slothouber, kierownik ds. zarządzania projektami w firmie RAMP. Istotną zaletą komputera jest jego duża moc obliczeniowa, która okazała się niezwykle przydatna w trwającej rok fazie projektowania aplikacji, kiedy to maszyna uzupełniana była o kolejne komponenty I/O. Dzięki niej projekt zakończył się pełnym sukcesem, a co więcej – został zrealizowany w zadanym, bardzo krótkim terminie. Obsługę komputera ułatwiają wielodotykowe panele operatorskie CP2916 firmy Beckhoff. Ich rozbudowany, a jednocześnie intuicyjny pulpit nawigacyjny zapewnia wgląd w aktualne dane procesowe oraz pełną kontrolę nad współczynnikiem OEE.

Elastyczne moduły EtherCAT I/O

Całość zadań związanych z akwizycją danych i zabezpieczeniem maszyn realizują analogowe i cyfrowe moduły EtherCAT I/O firmy Beckhoff. Kompaktowe jednostki mogą być łączone w funkcjonalne zestawy, w tym składające się z modułów standardowych i iskrobezpiecznych. Dzięki dużej gęstości mocy moduły EtherCAT HD (High Density) oferują do 16 kanałów I/O zintegrowanych w obudowie o szerokości zaledwie 12 mm, a tym samym zajmują minimalną przestrzeń montażową. „System modułów EtherCAT I/O zapewnia szybką komunikację i krótkie czasy skanowania przy zachowaniu elastycznej topologii sieci”, mówi Matt Buhwald, kierownik ds. projektowania systemów elektrycznych, w firmie RAMP. „W przypadku firmy Core system sterowania musiał być na tyle wydajny, aby elastycznie reagował na zmiany parametrów procesu i dostosowywał do nich pracę poszczególnych urządzeń wykonawczych w czasie poniżej 10 ms”. Ogromne znaczenie miała też możliwość integracji peryferiów różnych producentów, np. komponentów sieci Ethernet/IP do realizacji zadań przenoszenia, urządzeń do przetwarzania obrazu, automatycznych regulatorów napięcia czy jednostek dozujących.

W projekcie RAMP zastosował również moduły EtherCAT typu Box o stopniu ochrony IP 67. „Dzięki temu mogliśmy umieścić wejścia i wyjścia urządzeń peryferyjnych bliżej maszyny, a tym samym ograniczyć długość przewodów i prowadników kablowych”, wyjaśnia Matt Buchwald. „Integracja wszystkich zabezpieczeń w ramach sieci EtherCAT za pośrednictwem modułów I/O TwinSAFE znacznie ograniczyła nakłady na okablowanie i montaż”.

Skalowalna technologia napędowa

Do sterowania ruchem firma RAMP wykorzystała kompaktowe serwomoduły EL7211 firmy Beckhoff o szerokości zaledwie 24 mm. „Dzięki kompaktowej budowie moduły zajmują znacznie mniej miejsca w szafie sterowniczej”, tłumaczy Stephen Gugeler, kierownik ds. systemów sterowania. „Do ich obsługi wystarczy jeden niedrogi zasilacz o napięciu 48 V, co znacznie ogranicza koszty i wymiary instalacji serwosilników”. Całości dopełniają niedrogie silniki krokowe z serii AS1020 sterowane za pomocą modułów EP8041 (50 V DC, 5 A) z wbudowanym ekonderem inkrementalnym zapewniającym efektywną pracę także w warunkach znacznych drgań układu.

Do realizacji zadań realizowanych pod dużym obciążeniem i/lub wymagających szczególnie wysokiej wydajności zastosowano serwowzmacniacze z serii AX5000 umożliwiające m.in. dokładne pozycjonowanie, sterowanie przekładniami elektronicznymi, regulację prędkości oraz kontrolę nakładających się pozycji. Zintegrowane z nimi w technologii OCT (One Cable Technology) serwosilniki AM8000 realizują zarówno funkcje przenoszenia oraz odbioru materiału, jak i zadania stricte obróbcze, takie jak wytwarzanie laminatów, regulacja naprężeń czy justowanie wysokości.

Sterowanie typu PC-based deklasuje konkurencję

Dziś firma RAMP korzysta wyłącznie z systemu sterowania PC-based i sieci EtherCAT. Nie zawsze jednak tak było: jej starsze rozwiązania bazują na sterownikach PLC i kontrolerach PAC. Dzięki temu może porównać ich działanie ze sterowaniem firmy Beckhoff. „W porównaniu z urządzeniami poprzednich producentów rozwiązania firmy Beckhoff umożliwiły nam skrócenie czasu reakcji sterownika PLC i obniżenie kosztów systemu sterowania – każdorazowo o 30%. Niedrogie komponenty systemów sterowania i komunikacji firmy Beckhoff pomogły nam zwiększyć wydajność produkcji i sprostać, a nawet przewyższyć wymagania stawiane nam przez klientów”, podsumowuje Stephen Gugeler.

Linki:

Autor:

Shane Novacek, Marketing communications manager na Amerykę Północną, Beckhoff Automation

Kontakt:

Beckhoff Automation Sp. z o.o.

Żabieniec, ul. Ruczajowa 15, 05-500 Piaseczno, Polska

Telefon: +48 22 / 750 47 00, Fax: +48 22 / 757 24 27

Email: info@beckhoff.pl, www.beckhoff.pl

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
5 maja 2020 / Kategoria:
  • Autor: Beckhoff Automation
  • Beckhoff realizuje otwarte systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowania bazującą na komputerach PC. Asortyment produktów obejmuje następujące główne dziedziny: przemysłowe komputery PC, komponenty urządzeń I/O (wejścia-wyjścia), komponenty magistrali typu fieldbus, podzespoły techniki napędowej i oprogramowanie do automatyzacji. Dla wszystkich dziedzin dostępne są linie produktów, które funkcjonują jako pojedyncze komponenty lub zespolone jako kompletny, zestrojony ze sobą system sterowania. „New Automation Technology“ firmy Beckhoff oznacza uniwersalne i niezależne od branży rozwiązania w zakresie sterowania i automatyzacji, które są używane na całym świecie w najróżniejszych aplikacjach: od komputerowego sterowania numerycznego CNC obrabiarki po inteligentne sterowanie budynki
  • Profil Autora
  • http://www.beckhoff.pl

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

>KLIKNIJ<

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

>KLIKNIJ<

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

>KLIKNIJ<

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

>KLIKNIJ<

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

>KLIKNIJ<

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

>KLIKNIJ<

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

>KLIKNIJ<

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

>KLIKNIJ<

Przemysł też może działać zdalnie

Przemysł też może działać zdalnie

>KLIKNIJ<

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

>KLIKNIJ<

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

>KLIKNIJ<

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

>KLIKNIJ<

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

>KLIKNIJ<

Bosch Rexroth utrzymuje w 2019 roku rekordowy poziom obrotów z poprzedniego roku

Bosch Rexroth utrzymuje w 2019 roku rekordowy poziom obrotów z poprzedniego roku

>KLIKNIJ<

Serwis chłodziarek przemysłowych – podstawa sukcesu!

Serwis chłodziarek przemysłowych – podstawa sukcesu!

>KLIKNIJ<

Automatycy APA Group rewolucjonizują linię produkcyjną światowego giganta

Automatycy APA Group rewolucjonizują linię produkcyjną światowego giganta

>KLIKNIJ<

Jak dobrać szafę sterowniczą do aplikacji? Testujemy RiCS

Jak dobrać szafę sterowniczą do aplikacji? Testujemy RiCS

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia