Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

System sterowania PC-based: o 30% tańszy, o 30% szybszy dzięki skróceniu czasu cyklu sterownika PLC.

158 wyświetleń, autor: Beckhoff Automation.

Dedykowany, wysoce skalowalny system automatyki usprawnia produkcję wymienników ciepła. System sterowania PC-based: o 30% tańszy, o 30% szybszy dzięki skróceniu czasu cyklu sterownika PLC.

Producent maszyn specjalnych – firma RAMP z siedzibą w kanadyjskim Waterloo w prowincji Ontario – zaprojektował urządzenie do produkcji wymienników ciepła poprawiających efektywność energetyczną budynków. Wykonana na zlecenie Core Energy Recovery Solutions maszyna została wyposażona w wydajny, skalowalny system sterowania firmy Beckhoff, który nie tylko umożliwił pełną automatyzację procesu produkcji, ale także ograniczył całkowite koszty inwestycji, skrócił czas cyklu sterownika PLC i wydatnie przyczynił się do terminowej realizacji całego projektu.

Firma RAMP specjalizuje się w obsłudze rynków odzysku energii i automotive. Swoje bogate doświadczenie wykorzystuje jednak także w realizacji projektów dla innych sektorów, dostarczając spersonalizowane rozwiązania zarówno klientom z Ameryki Północnej, jak i z Europy. Zakres wykonywanych przez nią usług jest bardzo szeroki i obejmuje zarówno projektowanie nowych systemów produkcyjnych, jak i modernizację istniejących maszyn z myślą o maksymalizacji wydajności tworzonych systemów. Aby zrealizować ten cel, RAMP umiejętnie łączy zindywidualizowane rozwiązania ze standardowymi komponentami dostępnymi na rynku. „Całościowo analizujemy wszystkie wymogi, a następnie dzielimy je i opracowujemy w ramach odrębnych projektów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że wszystkie komponenty mechaniki i sterowania będą ze sobą kompatybilne, a nasze rozwiązanie będzie w pełni dostosowane do potrzeb klienta”, wyjaśnia Jeff Kerr, menedżer ds. konstrukcji mechanicznych w firmie RAMP.

W 2018 r. RAMP na zlecenie Core Energy Recovery Solutions z Vancouver zaprojektował i wdrożył maszynę do produkcji wymienników ciepła z funkcją rekuperacji, które zwiększają efektywność energetyczną domowych i biurowych systemów wentylacji. Każdy wymiennik składa się z osobnych kanałów transportujących zimne i ciepłe powietrze. Jego produkcja jest realizowana w kilku etapach: w pierwszym wytwarzane są laminaty składające się z kilku warstw materiałów, takich jak opatentowana membrana polimerowa czy karbowana folia aluminiowa. Poszczególne warstwy różnią się między sobą wysokością i kątem ułożenia, definiowanymi każdorazowo przez klienta. Gotowy materiał jest transportowany za pomocą precyzyjnego przenośnika próżniowego – autorskiego pomysłu firmy RAMP. Tak trafia do kolejnej stacji, gdzie jest uzupełniany o przegrody rozmieszczane w odległości od 250 mm do 1 m. Na koniec materiał jest układany w stosy o różnorodnych wymiarach i wysokości, a następnie transportowany na wyjście linii.

Wydajny, otwarty system sterowania

Wszystkie funkcje sterowania pracą maszyny realizowane są przez system sterowania PC-based firmy Beckhoff. O jego wyborze zdecydowała wysoka skalowalność napędów, efektywność sterowania i uniwersalność modułów I/O. Sterowniki PLC i komponenty układów napędowych zostały zaprogramowane w systemie TwinCAT 3 z użyciem standardowych języków programowania określonych w normie IEC 61131-3, co pozwoliło firmie RAMP na daleko posuniętą standaryzację warstwy oprogramowania. To jednak nie wszystko: dzięki otwartej architekturze systemu TwinCAT, RAMP mógł także zintegrować w swoim rozwiązaniu technologie różnych producentów, m.in. z wykorzystaniem otwartego protokołu OPC UA zapewniającego bezpieczną komunikację z nadrzędnymi bazami danych takich dostawców jak Amazon Web Services (AWS) czy SAP.

Rozwiązanie opracowane dla Core Energy Recovery Solutions bazuje na wydajnym komputerze przemysłowym realizującym zarówno funkcje z zakresu automatyzacji procesów, jak i obsługi receptur i zbierania danych. „Potrzebowaliśmy komputera przemysłowego, który zapewniałby czas reakcji systemu na poziomie 1 ms, a tym samym gwarantował pełną kontrolę całego procesu. Dlatego zdecydowaliśmy się na model C6930 firmy Beckhoff do montażu w szafie sterowniczej”, wyjaśnia Steve Slothouber, kierownik ds. zarządzania projektami w firmie RAMP. Istotną zaletą komputera jest jego duża moc obliczeniowa, która okazała się niezwykle przydatna w trwającej rok fazie projektowania aplikacji, kiedy to maszyna uzupełniana była o kolejne komponenty I/O. Dzięki niej projekt zakończył się pełnym sukcesem, a co więcej – został zrealizowany w zadanym, bardzo krótkim terminie. Obsługę komputera ułatwiają wielodotykowe panele operatorskie CP2916 firmy Beckhoff. Ich rozbudowany, a jednocześnie intuicyjny pulpit nawigacyjny zapewnia wgląd w aktualne dane procesowe oraz pełną kontrolę nad współczynnikiem OEE.

Elastyczne moduły EtherCAT I/O

Całość zadań związanych z akwizycją danych i zabezpieczeniem maszyn realizują analogowe i cyfrowe moduły EtherCAT I/O firmy Beckhoff. Kompaktowe jednostki mogą być łączone w funkcjonalne zestawy, w tym składające się z modułów standardowych i iskrobezpiecznych. Dzięki dużej gęstości mocy moduły EtherCAT HD (High Density) oferują do 16 kanałów I/O zintegrowanych w obudowie o szerokości zaledwie 12 mm, a tym samym zajmują minimalną przestrzeń montażową. „System modułów EtherCAT I/O zapewnia szybką komunikację i krótkie czasy skanowania przy zachowaniu elastycznej topologii sieci”, mówi Matt Buhwald, kierownik ds. projektowania systemów elektrycznych, w firmie RAMP. „W przypadku firmy Core system sterowania musiał być na tyle wydajny, aby elastycznie reagował na zmiany parametrów procesu i dostosowywał do nich pracę poszczególnych urządzeń wykonawczych w czasie poniżej 10 ms”. Ogromne znaczenie miała też możliwość integracji peryferiów różnych producentów, np. komponentów sieci Ethernet/IP do realizacji zadań przenoszenia, urządzeń do przetwarzania obrazu, automatycznych regulatorów napięcia czy jednostek dozujących.

W projekcie RAMP zastosował również moduły EtherCAT typu Box o stopniu ochrony IP 67. „Dzięki temu mogliśmy umieścić wejścia i wyjścia urządzeń peryferyjnych bliżej maszyny, a tym samym ograniczyć długość przewodów i prowadników kablowych”, wyjaśnia Matt Buchwald. „Integracja wszystkich zabezpieczeń w ramach sieci EtherCAT za pośrednictwem modułów I/O TwinSAFE znacznie ograniczyła nakłady na okablowanie i montaż”.

Skalowalna technologia napędowa

Do sterowania ruchem firma RAMP wykorzystała kompaktowe serwomoduły EL7211 firmy Beckhoff o szerokości zaledwie 24 mm. „Dzięki kompaktowej budowie moduły zajmują znacznie mniej miejsca w szafie sterowniczej”, tłumaczy Stephen Gugeler, kierownik ds. systemów sterowania. „Do ich obsługi wystarczy jeden niedrogi zasilacz o napięciu 48 V, co znacznie ogranicza koszty i wymiary instalacji serwosilników”. Całości dopełniają niedrogie silniki krokowe z serii AS1020 sterowane za pomocą modułów EP8041 (50 V DC, 5 A) z wbudowanym ekonderem inkrementalnym zapewniającym efektywną pracę także w warunkach znacznych drgań układu.

Do realizacji zadań realizowanych pod dużym obciążeniem i/lub wymagających szczególnie wysokiej wydajności zastosowano serwowzmacniacze z serii AX5000 umożliwiające m.in. dokładne pozycjonowanie, sterowanie przekładniami elektronicznymi, regulację prędkości oraz kontrolę nakładających się pozycji. Zintegrowane z nimi w technologii OCT (One Cable Technology) serwosilniki AM8000 realizują zarówno funkcje przenoszenia oraz odbioru materiału, jak i zadania stricte obróbcze, takie jak wytwarzanie laminatów, regulacja naprężeń czy justowanie wysokości.

Sterowanie typu PC-based deklasuje konkurencję

Dziś firma RAMP korzysta wyłącznie z systemu sterowania PC-based i sieci EtherCAT. Nie zawsze jednak tak było: jej starsze rozwiązania bazują na sterownikach PLC i kontrolerach PAC. Dzięki temu może porównać ich działanie ze sterowaniem firmy Beckhoff. „W porównaniu z urządzeniami poprzednich producentów rozwiązania firmy Beckhoff umożliwiły nam skrócenie czasu reakcji sterownika PLC i obniżenie kosztów systemu sterowania – każdorazowo o 30%. Niedrogie komponenty systemów sterowania i komunikacji firmy Beckhoff pomogły nam zwiększyć wydajność produkcji i sprostać, a nawet przewyższyć wymagania stawiane nam przez klientów”, podsumowuje Stephen Gugeler.

Linki:

Autor:

Shane Novacek, Marketing communications manager na Amerykę Północną, Beckhoff Automation

Kontakt:

Beckhoff Automation Sp. z o.o.

Żabieniec, ul. Ruczajowa 15, 05-500 Piaseczno, Polska

Telefon: +48 22 / 750 47 00, Fax: +48 22 / 757 24 27

Email: info@beckhoff.pl, www.beckhoff.pl

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
5 maja 2020 / Kategoria:
 • Autor: Beckhoff Automation
 • Beckhoff realizuje otwarte systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowania bazującą na komputerach PC. Asortyment produktów obejmuje następujące główne dziedziny: przemysłowe komputery PC, komponenty urządzeń I/O (wejścia-wyjścia), komponenty magistrali typu fieldbus, podzespoły techniki napędowej i oprogramowanie do automatyzacji. Dla wszystkich dziedzin dostępne są linie produktów, które funkcjonują jako pojedyncze komponenty lub zespolone jako kompletny, zestrojony ze sobą system sterowania. „New Automation Technology“ firmy Beckhoff oznacza uniwersalne i niezależne od branży rozwiązania w zakresie sterowania i automatyzacji, które są używane na całym świecie w najróżniejszych aplikacjach: od komputerowego sterowania numerycznego CNC obrabiarki po inteligentne sterowanie budynki
 • Profil Autora
 • http://www.beckhoff.pl

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

ctrlX AUTOMATION: Aplikacje w świecie automatyzacji

ctrlX AUTOMATION: Aplikacje w świecie automatyzacji

>KLIKNIJ<

Coboty UR10e zapewniają maksymalne wykorzystanie parku maszynowego Bernacki

Coboty UR10e zapewniają maksymalne wykorzystanie parku maszynowego Bernacki

>KLIKNIJ<

Finder na Energetab 2020 – sterowanie głosowe, miecz świetlny i nagroda

Finder na Energetab 2020 – sterowanie głosowe, miecz świetlny i nagroda

>KLIKNIJ<

Dobór panelu HMI do aplikacji – Część I – Kryteria sprzętowe (hardwarowe)

Dobór panelu HMI do aplikacji – Część I – Kryteria sprzętowe (hardwarowe)

>KLIKNIJ<

Warsaw Industry Week 2020 – prawdziwe święto przemysłu

Warsaw Industry Week 2020 – prawdziwe święto przemysłu

>KLIKNIJ<

Dane z Fabryki Przyszłości dbają o jakość produkcji

Dane z Fabryki Przyszłości dbają o jakość produkcji

>KLIKNIJ<

ctrlX AUTOMATION: Nowy świat automatyzacji

ctrlX AUTOMATION: Nowy świat automatyzacji

>KLIKNIJ<

Falowniki modułowego systemu automatyki MOVI-C® firmy SEW-EURODRIVE

Falowniki modułowego systemu automatyki MOVI-C® firmy SEW-EURODRIVE

>KLIKNIJ<

Jak powstaje chleb pita? – Fabryki w Polsce

Jak powstaje chleb pita? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

SCADA na komputerze przemysłowym – wideorecenzja AVEVA EDGE od ASTOR

SCADA na komputerze przemysłowym – wideorecenzja AVEVA EDGE od ASTOR

>KLIKNIJ<

Ruszyły zapisy na pełny kurs rysowania schematów elektrycznych w See Electrical

Ruszyły zapisy na pełny kurs rysowania schematów elektrycznych w See Electrical

>KLIKNIJ<

Jak automatyk może zadbać o cyberbezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym?

Jak automatyk może zadbać o cyberbezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym?

>KLIKNIJ<

Zdalne monitorowanie obciążeń. Recenzja systemu topGUARD od Weidmuller

Zdalne monitorowanie obciążeń. Recenzja systemu topGUARD od Weidmuller

>KLIKNIJ<

Nowe szafy sterownicze KUKA: KR C5 i KR C5 micro – technologia przyszłości

Nowe szafy sterownicze KUKA: KR C5 i KR C5 micro – technologia przyszłości

>KLIKNIJ<

Nagroda, która podkreśla znaczenie innowacyjności

Nagroda, która podkreśla znaczenie innowacyjności

>KLIKNIJ<

Fabryka Przyszłości to udoskonalanie procesów produkcyjnych

Fabryka Przyszłości to udoskonalanie procesów produkcyjnych

>KLIKNIJ<

Elmatic EA01 – Nowoczesne rozwiązanie edukacyjne

Elmatic EA01 – Nowoczesne rozwiązanie edukacyjne

>KLIKNIJ<

Jak powstają linie montażowe? – Fabryki w Polsce

Jak powstają linie montażowe? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Jak skutecznie analizować i wizualizować dane produkcyjne w chmurze – na przykładzie wersji demo AVEVA Insight

Jak skutecznie analizować i wizualizować dane produkcyjne w chmurze – na przykładzie wersji demo AVEVA Insight

>KLIKNIJ<

Anty COVID19 – automatyczne rozwiązanie do kontroli dystansu i dostępu

Anty COVID19 – automatyczne rozwiązanie do kontroli dystansu i dostępu

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: TerminyKATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia