Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

System POKA YOKE od Mitsubishi Electric w praktyce

1414 wyświetleń, autor: Maciej Sobczyk.

Słowem wstępu, co to jest Poka Yoke?

Poka Yoke to określenie wprost z języka japońskiego, oznacza to zapobieganie pomyłkom. W praktyce przejawia się to takim projektowaniem części, urządzeń, maszyn aby maksymalnie zredukować możliwość popełnienia błędu przez człowieka. W życiu codziennym można takie rozwiązania spotkać np. w umywalce, gdzie znajduje się dodatkowy odpływ przelewowy, karta SIM do telefonu ma ścięty jeden róg, pistolet do dystrybucji paliwa typu diesel ma większą średnicę niż do benzyny. Wszystko to zapobiega błędom, jakie mogą się przytrafić podczas chwili roztargnienia.

Dobrze, teraz jak to wygląda w przemyśle. Na liniach produkcyjnych, szczególnie gdzie większość prac jest wykonywana manualnie przez wielu operatorów, łatwo o zaistnienie pomyłki. Może to być użycie nieprawidłowego detalu lub pominięcie jakiegoś kroku w toku produkcji. Naprzeciw tym problemom wychodzi Mitsubishi ze swoim systemem POKA YOKE. Oferta w tej materii jest bardzo ciekawa dosyć rozbudowana. Częściowo można ją zobaczyć tu: artykuł Mitsubishi POKA YOKE

Moim zadaniem stało się zaimplementowanie tego systemu na nowo powstałej linii produkcyjnej, przez implementację rozumiem dobór terminali, montaż na stanowiskach, oprogramowanie logiki sterującej całym systemem.

Cel.

Zastosowanie systemu Poka Yoke na lini produkcyjnej ma na celu ułatwienie pracy operatorowi podczas manualnych operacji, zapewnienie kontroli użytych komponentów, a także stałą sekwencję operacji na danym stanowisku montażowym. System z założenia ma być pomocą dla pracownika, prowadzić go „za rękę”, nie ma natomiast „karać” w przypadku omijania przez operatora założonej w systemie sekwencji pracy na stanowisku. PY jest szczególnym ułatwieniem dla nowych pracowników, którzy uczą się pracy na danym stanowisku, gdyż nie muszą ciągle mieć przed sobą instrukcji pracy, system „podpowiada” operatorowi, jaką czynność powinien aktualnie wykonać.

Sprzęt.

POKA YOKE od Mitsubishi opiera się na terminalach AnyWire sieć AnyWire Wszystkie terminale łączy się przy pomocy płaskiego przewodu 4-żyłowego, co jest bardzo wygodne przy montażu na stanowiskach w linii. Dodatkowa zaleta do dowolność w rozgałęzianiu systemu, Nie ma problemu, gdy stanowisko ma skomplikowany kształt, lub po czasie trzeba coś dodać.

Terminale albo inaczej “lampki” które częściowo można zobaczyć tu Strona AnyWire również mają przemyślany sposób montażu, a mianowicie uchwyt dedykowany do systemów rurowych np. rexroth, item średnicy 28mm.

Jednostką sterującą jest PLC Mitsubishi FX5 wraz z modułem komunikacji FX5-ASL-M. Dodatkowo w skład wchodzi panel HMI serii GOT2000. Na łamach iautomatyka.pl można znaleźć ciekawe artykuły o PLC FX5 oraz HMI GOT2000.

Kontrola wizyjna odbywa się przy pomocy Keyence IV 150-MA, link do artykułu oraz poradnika: Keyence

Stanowiska produkcyjne.

To konstrukcje z profili aluminiowych systemu rexroth 45×45 oraz D28 z dedykowanymi półkami na komponenty. Każde ze stanowisk zajmuje jeden operator, jego zadaniem jest wykonanie montażu kilku drobnych elementów i przekazanie produktu na kolejne stanowisko. Aby nie pominąć żadnej operacji i detalu, nad kuwetami z komponentami umieszczone są terminale, które sygnalizują przy pomocy zielonego światła konieczność pobrania danej rzeczy. Użyte terminale posiadają czujnik odbiciowy który wykrywa włożenie ręki do kuwety. Po pobraniu dany terminal gaśnie a zapala się kolejny który sugeruje pobranie kolejnego detalu potrzebnego do poprawnego złożenia produktu. Jako że produkcja jest gniazdowa, każde stanowisko posiada swoją własną niezależną od pozostałych sekwencję pobrań i czynności, która jest zgodna z instrukcją papierową również obecną na stanowisku.

Manualnych stanowisk jest w linii 10, każde z niezależną sekwencją. Ogólnie użytych terminali na linii jest 44 sztuk. W większości są to terminale wyposażone w zieloną diodę do sygnalizacji konieczności pobrania oraz czujnik odbiciowy potwierdzający pobranie. Jednak jest też parę terminali w formie rozproszonych wejść/wyjść, są one wykorzystywane do połączenia np z wkrętarką, która zwraca do systemu sygnał, że jej program skręcania wykonał się poprawnie i sekwencja na stanowisku może przebiegać dalej. 

Na jednym spośród 10 stanowisk umieszczony jest wyżej wspomniany panel operatorski, przy jego pomocy podczas uruchamiania produkcji lub przy zmianie wersji produktu wybiera się jego odpowiedni symbol, wybór konkretnego produktu jest kluczowy. Po pierwsze, żaden terminal nie uruchomi się, gdy produkt nie jest wybrany, po drugie, dla niektórych produktów sekwencja pracy na stanowisku przebiega nieco inaczej. I jeszcze po trzecie, kontrola wizyjna, która musi “wiedzieć” jakiego produktu się spodziewać.

Sprawdzian!

Kontrola wizyjna stała się konieczna na jednym ze stanowisk, ponieważ detale w tym etapie montażu są na pierwszy rzut oka bardzo podobne, a poleganie jedynie na uwadze operatora kłóci się z założeniami systemu PY.  Działa to w taki sposób, że po pobraniu detalu z kuwety na stanowisku, następnym krokiem jest umieszczenie go pod kamerą Keyence, która kontroluje detal i odpowiednim komunikatem na panelu HMI informuje operatora czy detal jest prawidłowy do wybranej wcześniej referencji. Zastosowanie niepoprawnego detalu nie przepuści sekwencji do kolejnego etapu, tylko z poprawnym detalem jest możliwe przejście dalej.

Możliwości.

Na chwilę obecną PY tylko prowadzi operatorów za rękę, jednak możliwości są o wiele większe, bo ten sam system może kontrolować dostawy komponentów, zliczać je i wcześniej informować o stanie minimalnym i potrzebie dostarczenia nowej porcji komponentów prod. Możliwe jest też wyciąganie informacji o wydajności pracy na konkretnych stanowiskach, analizę co trwa najdłużej itp. Rozbudowa systemu czy też modyfikacje nie są dużym wyzwaniem, dodatkowy terminal można dodać w każdej chwili i miejscu. Złączka, zaciskarka, nadanie adresu nowemu terminalowi, lekka zmiana w sofcie i gotowe!

Ograniczenia co do rodzaju sprzętu, jaki można “skomunikować” w zasadzie nie istnieją, czego przykładem niech będzie animacja poniżej:

Programowanie.

Od strony programowania systemu mogę powiedzieć, że w środowisku GXWorks3 oraz GT Designer3 pracowało mi się przyjemnie i efektywnie. Logikę sterującą napisałem sam, przy czym firma Mitsubishi może dostarczyć gotowe bloczki funkcyjne do stosowania przy programowaniu, dzięki temu sprawa sterowania robi się bajecznie prosta i ogranicza się do odpowiedniego zaadresowania wejść i wyjść bloczków funkcyjnych. Adres terminalowi nadać można ręcznie specjalnym pilotem lub automatycznie z poziomu PLC. Zaletą posiadania pilota to dostęp do zaawansowanych ustawień terminali, jak np czułość barier optycznych, których już z poziomu PLC nie zmienimy. Jednak pierwsze uruchomienie takiej instalacji damy radę przeprowadzić bez tego dodatku.

Kwestia programowania takiego systemu to ciekawy temat na osobny poradnik 🙂

Podsumowanie.

Pracy nad instalacją było sporo, zarówno na warstwie fizycznej tj. montaż, przygotowanie stanowisk, sterowania, szafy, jak i oprogramowania, ale z efektu jestem zadowolony i finalnie cieszę się, że mogłem brać udział w tym projekcie. Jest to pierwsza tego typu instalacja w firmie, więc jest to swego rodzaju pokazowy projekt, co tym bardziej cieszy. Sporo się przy nim nauczyłem i powiększyłem wiedzę na temat możliwości środowiska GXWorks i GT Designer od ME. System spełnia swoje zadanie, przy czym jest stosunkowo świeży, więc na feedback wypada jeszcze trochę poczekać.

Artykuł nagrodzony!

Artykuł został zgłoszony jako Praca Konkursowa do Konkursu iAutomatyka w miesiącu Maj 2018 i zdobył poniższą nagrodę:

Miernik Uniwersalny UNI-T UT33C od EATON

  • Uniwersalny miernik UNI-T UT33C z logiem EATON
  • Długopis EATON
Ilość : 1 sztuka

Nagrodę dostarcza Eaton Electric producent najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Firma cieszy się uznaniem wielu Towarzystw Klasyfikacyjnych oraz posiada Certyfikat Systemu Zapewniania Jakości wg norm ISO 9001. Poznaj firmę EATON


🎁 Zwycięzca: Maciej Sobczyk

Praca konkursowa: System Poka Yoke od Mitsubishi Electric w Praktyce.

16 maja 2018 / Kategoria: , , , ,

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Systematyczne zarządzanie energią jest w dziś koniecznością, gdyż pozwala na obniżenie stale rosnących kosztów energii. Liczne projekty zarządzania energią pokazują, że można zredukować jej zużycie o 30%, a nawet więcej. Na początku takiego projektu znane są jednak tylko łączne koszty energii. Brakuje szczegółowych informacji, jak wygląda zużycie energii w poszczególnych punktach i gdzie można by

Pomiar parametrów sieci energetycznej z systemem WAGO

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

WebHMI już dostępne w sklepie tim.pl. Co w tym nadzwyczajnego? A to, że tim.pl to jedna z najlepszych platform internetowych do zakupów w branży elektrycznej. Korzyści założenia konta w tim.pl opisaliśmy poniżej a tymczasem zapoznaj się ze sterownikiem SCADA. WebHMI jest zoptymalizowanym urządzeniem do przetwarzania i wyświetlania danych procesowych w prosty sposób, z Polskim interfejsem.

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Mam zaszczyt przedstawić pierwszą prawdziwie heavy metalową kapelę na świecie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że masa pracy została włożona w ten projekt. Jednak jak się zastanowić to ta praca musiała być wykonana tylko raz na początku, teraz to już tylko przyjemność, programowanie powtarzalnych ruchów robotów i słuchanie efektu 🙂 Życzę każdemu takiej pasji automatyki.

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Bywają sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wykorzystać nieprzystosowany do danego zasilania silnik tak, aby zapewnić ciągłość pracy maszyny. Przykładem takiego działania jest podłączenie silnika trójfazowego do zasilania jedną fazą. Może nie wszyscy wiedzą, ale takie działanie jest możliwe i wcale nie takie trudne do zrealizowania. Umieszczony poniżej film pokazuje jak należy podłączyć taki silnik, uprzednio

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

Zapraszamy do uzupełnienia wiedzy o Automation Studio – jest to skalowalny system sterowania w zakresie sprzętowym oraz oprogramowania narzędziowego  dotyczący urządzeń firmy B&R. Więcej możecie dowiedzieć się w filmie przygotowanym przez iAutomatyka.pl < kliknij! ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?

cMT-SVR-100 – panel bez ekranu do zdalnej wizualizacji, panel “w chmurze”, czy jak ktoś woli – serwer danych. Katalogowo kosztuje 235 euro netto i jest do dostania w Multiprojekcie. Patrząc na dzisiejszy kurs euro, to trochę więcej niż 1000 zł. Ale od czego są rabaty?  Można by napisać, że tani jak barszcz – tym bardziej,

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…