NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

MENU PROFIL

Efektywność maszynowa – system monitoringu

2871 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Praca automatyka nie kręci się jedynie w obszarze usuwania awarii i typowych modernizacji urządzeń. Im dalej wchodzimy w obszary tej branży, tym lepiej zrozumiemy jak różnorodna jest nasza praca.

Im więcej doświadczenia zdobywamy tym sprawniej możemy wykonywać bardziej zaawansowane projekty i rozwiązywać coraz trudniejsze problemy. Z czasem nasze ego inżyniera domaga się coraz więcej a ambicje pchają nas do nowych realizacji. Pojawiają się bardziej skomplikowane zagadnienia które jesteśmy w stanie łatwiej przyswoić i wykorzystać. Szczególne w dużych zakładach przemysłowych istotne są wskaźniki informujące o efektywności działania linii produkcyjnej bądź pojedynczego urządzenia.

EFEKTYWNOŚĆ ZAKŁADOWA (FE)

Efektywność zakładowa jest to wartość efektywności pracy linii w odniesieniu do zakresu czasu dostępnego dla produkcji i/lub utrzymania ruchu na tej linii.

Efektywnosc zakladowa wzor

godziny pracy – czas potrzebny na wyprodukowanie określonego wolumenu, przy pracy linii z nominalną prędkością,

godziny kalendarzowe – czas, w którym linia jest fizycznie dostępna ( nie zależnie czy jest używana),

straty zdolności – czas, w którym pracownicy linii nie pracują,

EFEKTYWNOŚĆ MASZYNOWA (ME)

Efektywność maszynowa jest miarą efektywności pracy urządzenia w odniesieniu do jego przewidzianego czasu pracy. Wpływ na wynik efektywności maszynowej mają awarie i straty prędkości linii.

Efektywnosc maszynowa wzor

godziny maszynowe – bezawaryjny czas pracy maszyny z uwzględnieniem przerw dozwolonych.

Wyznaczanie danych wskaźników jest tematem żmudnym i wymaga zorganizowania dodatkowego czasu, który moglibyśmy wykorzystać bardziej konstruktywnie. Dobrym pomysłem jest wiec wykonanie oprogramowania, które za nas wyznaczy dane parametry. Automatykom zarzuca się, że przez ich działanie ludzie tracą stanowiska pracy. W tym przypadku ucierpi jednak tylko biurokracja :).  W tym artykule przedstawimy system monitorowania efektywności linii produkcyjnej wykonany dla dużego zakładu produkcyjnego.

SYSTEM MONITORINGU EFEKTYWNOŚCI LINII PRODUKCYJNEJ

We wstępie tego rozdziału opiszę krótko aplikację od strony technicznej. Program uruchamiany jest na komputerze PC mającym bezpośrednie połączenie ze sterownikiem PLC. W naszym przypadku było to S7-300 z którym komunikowaliśmy się po Ethernecie. Wymiana danych działa w obie strony z częstotliwością 1Hz i wykorzystuje jeden z bloków DB (Data Blocks) każdego sterownika. Program nie obciąża sterownika, ponieważ wszystkie obliczenia wykonywane są na PC. Aplikacja napisana została na platformie .NET w języku C# (kurs programowania C#). Całość wyświetlana jest na ekranie telewizora z zastosowaniem urządzenia zwiększającego zasięg przepływu danych po HDMI.

system monitorowania efektywnsci maszynowej1

Topologia połączeń między urządzeniami monitoringu efektywności

Na rysunku niżej mamy widok głównego okna programu. Wyświetlane są na nim najważniejsze wskaźniki aktualnej zmiany oraz wykresy wizualizujące efektywność działania linii produkcyjnej. Program ma tez inne okna ukazujące np. ranking poszczególnych zespołów, wyświetlenie profilu V linii oraz możliwość wygenerowania i wydrukowania kompletnego raportu. Wszystkie istotne dane są archiwizowane na komputerze PC.

wizualizacja system monitorowania efektywnsci maszynowej1

Ekran główny wizualizacji

OPIS EKRANU GŁÓWNEGO

Program uruchamiany jest automatycznie podczas startu systemu. Dane odnośnie działania linii archiwizowane są co zmianę w katalogu c:/archiwum.  Główne okno programu z opisami poszczególnych modułów przedstawiono na poniższym rysunku.

wizualizacja system monitorowania efektywnsci maszynowej3

Opis okna głównego

Opis interfejsu:

 1. Stan połączenia wizualizacji ze sterownikiem PLC. Online – jest połączenie, Offline – brak połączenia,
 2. Adres IP sterownika PLC. Możliwość ręcznego przerwania komunikacji oraz powtórnego połączenia.
 3. Najważniejsze wskaźniki pracy linii. Dane parametry zerowane są dla każdej zmiany roboczej.
 4. Zakładki innych okien aplikacji.
 5. Przyciski do obsługi okna głównego: Ustawień aplikacji, Rankingu zespołów oraz Raportu z parametrów aktualnej zmiany, który można wydrukować.
 6. Okno aktualnego trybu pracy linii. Aktualną prędkość linii oraz obowiązująca data etykiety.
 7. Ikonka pokazująca się na czas otwarcia stołówki zakładowej. Od godz. 8 do 15. Można wyłączyć ją w Ustawieniach (punkt 5).
 8. Wykres ukazujący ilość rozlanych [hl] produktu w przeciągu ostatnich 8h pracy rozlewarki. Każdy bloczek opisuje poszczególną godzinę. Kolorowymi kropkami na wykresie oznaczone są płukania wodą i chlorem.
 9. Legenda wszystkich stosowanych kolorów na wykresach.
 10. Wykres kołowy ukazujący efektywność działania linii produkcyjnej na aktualnej zmianie. Gdy najedziemy na określony regon wykresu pojawią się informacje odnośnie czasu trwania danego procesu.
 11. Oś czasu ukazująca działanie linii produkcyjnej dla aktualnego dnia pracy.

PRZEZNACZENIE SYSTEMU

Aplikacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw, które wdrażają w swoich fabrykach innowacyjne koncepcje zarządzania tzw. „Lean management”. Wizualizacja efektywności działania linii produkcyjnej pozwala zoptymalizować efektywność działania zakładu, linii produkcyjnej lub pojedynczego urządzenia. System pozwala na podgląd istotnych wskaźników dotyczących działania urządzenia (efektywność maszynowa, liczba i czas awarii).

Dzięki wdrożeniu takiego rozwiązania możliwa jest szybsza reakcja np. działu utrzymania ruchu w razie jakiejkolwiek powtarzającej się anomalii. Pozwala także kadrze zarządzającej wykorzystać otrzymane raporty w celu porównania pracy poszczególnych zespołów operatorów. Ekran z wizualizacją (TV LG) umieszczony został nad głównymi drzwiami linii produkcyjnej (rysunek niżej), przez co każdy może podejrzeć aktualną efektywność pracy maszyn.

System monitorowania efektywnosciwizualizacja TV

Wizualizacja na ekranie telewizora

Jeżeli jesteście zainteresowani podobnym rozwiązaniem to zapraszamy do kontaktu.

gościnnie, dr inż. Jakub Cieśluk

 


Kurs Programowania w C#

6 czerwca 2016 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Serwonapędy w zastosowaniach automatyki przemysłowej służą do precyzyjnego przemieszczania i pozycjonowania. Układem wykonawczym ruchu jest serwo-silnik, natomiast sterowanie realizowane przez sterownik. Dodatkowo wykorzystuje się enkodery, rezolwery lub tachometry jako sprzężenie zwrotne. Sterowanie na podstawie sygnału zwrotnego polega na ruchu wału silnika o konkretny kąt, wykonanie określonej liczby obrotów lub przemieszczeniu z konkretną prędkością. Istotną cechą

Połączenie serwonapędu IndraDrive CS i sterownika Siemens S7-1200 po PROFINET

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Jeśli pracujesz w branży automatyki to zapewne nie raz przechodziłeś obok tych urządzeń. Nie przywiązywałeś do nich większej uwagi, bo zasada działania była banalna, świeci, czasem miga i tyle. Mowa tu o kolumnach sygnalizacji świetlnej maszyn i urządzeń przemysłowych. Dokładnie takich o których myślisz, zwykłe konwencjonalne, trójkolorowe światła, które informują nas o stanie maszyny. Od

Czy kolumna sygnalizacyjna w maszynie może być SMART?

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

Założenia Przemysłu 4.0 to nie jedyne zmiany, jakie powinni wdrożyć kierownicy utrzymania ruchu. Motywacja 3.0 to bowiem kolejny temat, z który muszą się zmierzyć. Zagadnienie, choć stosunkowo świeże, wydaje się być niezwykle istotne w zarządzaniu zarówno produkcją jak i jej kluczowym ogniwem, czyli pracownikami. Metoda przysłowiowego kija i marchewki odchodzi do lamusa. Jak nauczyć się

Motywacja na trójkę i przemysł na czwórkę – czyli fabryka na PIĄTKĘ! – Targi Maintenance

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

B&R oferuje nowe rozwiązanie sprzętowo-programowe bazujące na najnowszej wersji systemu APROL R 4.2. Jest to odpowiedź na potrzeby nowoczesnych zakładów produkcyjnych m.in. z branży farmaceutycznej, kosmetycznej oraz spożywczej.Film prezentuje nowe funkcjonalności systemu na przykładzie procesu naważania. Poznaj korzyści płynące z automatyzacji zakładu. ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

APROL Factory Automation – Aplikacja zarządzająca procesami naważania (Polski)

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Artykuł z serii: Kurs programowania PLC na sterowniku WAGO PFC W ostatnim odcinku naszego kursu wykonamy docelową wizualizację naszej pompowni. Przedstawię Wam sposób, w jaki sposób tworzyć wzorce w wizualizacji. Na koniec krótko podsumujemy nasz kurs. W tym artykule: Zapoznamy się z ideą tworzenia szablonu w symulacji. Zdefiniujemy szablon pompy. Utworzymy docelowy ekran główny. Przeprowadzimy

Kurs programowania sterowników PLC na przykładzie pompowni w e!COCKPIT – cz. 5/5

Kurs Wideo”Chcę zostać programistą PLC” – Recenzja

Artykuł z serii: Relacje ze szkoleń inżynierskich Znajdź MENTORA. Jaki waszym zdaniem jest sposób, by być w czymś naprawdę dobrym? Każdy zapewne wymieni kilka. Ja podzielę się z Wami jednym z nich, mianowicie – znajdź mentora. Dzięki temu przyspieszysz swoją ścieżkę. Mentora czyli kogoś kto zjadł zęby na danym temacie, kogoś od kogo możesz czerpać

Kurs Wideo”Chcę zostać programistą PLC” – RecenzjaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…