Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Symulacja PLC + HMI czyli jak zacząć naukę programowania bez sprzętu.

40666 wyświetleń, autor: Grzegorz Turowski.

Bywa, że nie mamy wystarczających środków na zakup sterownika PLC. Idąc jeszcze dalej… bywa tak, że nie mamy wystarczających środków na zakup oprogramowania do sterownika PLC a wersja demo działa tylko kilka dni. Co wtedy robić? Jak się uczyć sztuki programowania bez niezbędnych do tego środków?

Darmowe oprogramowanie

Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie darmowego oprogramowania do programowania sterowników PLC, a najlepiej takiego które posiada możliwą symulację wykonanego algorytmu. Ale zaraz… darmowe oprogramowania i w dodatku możliwa symulacja? Czy w ogóle takie istnieje? Istnieje! Oprogramowanie jest darmowe do ściągnięcia  ze strony producenta bez zbędnych rejestracji i zakładania konta czy wysyłania e-maili z prośbą o pliki instalacyjne.

W poniższym artykule przedstawię jak zbudować stanowisko testowe do symulacji sterowników PLC w komunikacji z symulacją panela HMI. Tak! Wszystko to na Twoim komputerze, do Twojej dyspozycji 🙂 To co zostanie tutaj opisane, to perełka jakich mało…

Ale po kolei …

 

 1. Wstęp.
 2. Ściągnięcie oprogramowania
 3. Instalacja oprogramowania.
 4. Konfiguracja WinProLadderoprogramowanie do PLC FATEK z symulatorem.
 5. Konfiguracja EasyBuilderProoprogramowanie do HMI Weintek z symulatorem.
 6. Film! Dowód, że to działa!
 7. Przykładowe projekty do ściągnięcia.
 8. Ciekawostki / Filmy / Tutoriale.
 9. Darmowe szkolenia z programowania PLC i HMI

.

 

WSTĘP

Nauka programowania na symulatorze PLC bez sprzętu może wydawać się jałowa. Wielu automatyków powie, że co dotknąć i pomacać sterownik to co innego niż go wirtualnie symulować. Prawda, ale jeśli do symulacji sterownika dodamy wizualizację na panelu HMI to nauka staje się o wiele bardziej owocna.

Takie połączenie dają możliwość producenci sterowników FATEK oraz paneli operatorski WEINTEK. Opcja genialna osobom stawiającym pierwsze kroki w programowaniu PLC, osobom które nie są pewne czy aby na pewno sterowniki PLC są czymś czym chcą się zajmować w przyszłości. Wielu początkujących automatyków zaczyna naukę od PLC i słusznie. Wiedza z tego zakresu często jest niezbędna w tym zawodzie.

PLC FATEK – programowalny w WinProLadder

Panel HMI Weintek – Programowalny w EasyBuilder

W poniższym artykule zostanie przedstawiona i opisana krok po kroku konfiguracja obu programów do możliwości symulacji sterownika PLC i panela operatorskiego HMI. A więc do dzieła!

.

Ściągamy oprogramowanie

Oba programy, o których wspominałem można za darmo do ściągnąć ze strony www.multiprojekt.pl

 • WinProladder, który jest przeznaczony do programowania sterowników FATEK,
  • Wejdź na stronę multiprojekt.pl i w zakładce Download odszukaj pliki instalacyjne
  • Download –> Fatek –> WinProLadder –> winproladder-software***.zip
 • EasyBuilder, który jest przeznaczony do programowania paneli operatorskich WEINTEK.
  • Wejdź na stronę multiprojekt.pl i w zakładce Download odszukaj pliki instalacyjne
  • Download –> Weintek –> EasyBuilderPro –> EPproV***.zip
 • Jeśli zabieracie się na poważnie za naukę to warto poszperać w zakładkach download na tej stronie. Jest tam bardzo dużo dokumentacji i przykładów dla obu programów.

 

.

 

Instalacja Oprogramowania

Wybaczcie, ale nie będę opisywał procedury instalacji powyższych programów, bo to kwestia kilkukrotnego kliknięcia ikony „Dalej” i potwierdzenia „Zakończ”. Zaczynamy od razu od konfigurowania połączenia… ot co.

.

Konfiguracja WinProLadder

Na warsztat kładziemy oprogramowanie do programowania i symulacji PLC – WinProladder.

1. Uruchamiamy program, a następnie tworzymy nowy projekt.

2. Wybieramy dowolny model sterownika, z którejś z serii sterowników FBs,B1,B1z,HB1. Dla tych serii sterowników, program WinProladder wspiera funkcję symulacji.

 

3. Budujemy program. Ja stworzyłem bardzo prostą diagnostykę załączenia wejścia cyfrowego X0:

 • czas załączenia wejścia X0, gdzie został wykorzystany systemowy bit M1922, który jest cyklicznie załączany co 1 sekundę.
 • licznik załączeń wejścia X0, gdzie licznik reaguje na zbocze narastające wejścia.
 • potwierdzenie załączenia wejścia X0 realizuje flaga M1.

 

4. Aby skonfigurować symulację, najpierw trzeba ją włączyć. Wybierz zakładkę PLC –> Simulation (patrz grafika poniżej).

5. Gdy symulacja będzie aktywna, można przejść do jej konfiguracji.

6. W pierwszej zakładce „Scan” musi być wybrany tryb „Continous Scan”. Dlaczego? A to dlatego aby nasza symulacja trwała cyklicznie, a nie jeden cykl programu (opcja „Single Scan”) czy wybraną ilość cykli ( opcja „Multiple Scan”)

7. Następna zakładka, bardzo ważna… „Communication”. Aby połączenie między symulacją WinProladder a symulacja EasyBuilder Pro było właściwe, koniecznym jest spełnienie poniższych parametrów:

 1. Przede wszystkim uaktywnienie komunikacji.
 2. Komunikacja ustawiona poprzez protokół TCP.
 3. Nr portu nie musi być akurat 500, ale jest to domyślny port dla sterownika FATEK i nie zaleca się go zmieniać. Dlaczego? To zostanie wyjaśnione w dalszej części.

 

 

 

Aby przetestować symulację sterownik należy przełączyć w tryb RUN (F9)

Na tym zakończyliśmy konfigurację WinProladder’a.

.

Konfiguracja EasyBuilder Pro

 

Kolejnym etapem będzie konfiguracja programu EasyBuilder Pro.

8. Jak w przypadku WinProladdera, tworzymy nowy projekt.

9. Ważny punkt, aby połączenie było udane trzeba wybrać panel, który komunikuje się protokołem TCP. Takim modelem jest np. MT8071iE.

Po wybraniu modelu, automatycznie ukaże się okno „System Parameters Setting” (Jeśli nieszczęśliwie, w pośpiechu je wyłączycie, znajdziecie je w zakładce „Edit –> System Parameters Setting”).

10. Tworzymy nowe urządzenie

11. Wybieramy model sterownika PLC – FATEK.

12. Typ komunikacji ze sterownikiem – Ethernet (czyli TCP).

13. Na końcu parametry sieciowe sterownika. Domyślnie konfigurator wybierze IP 192.168.x.x i port 500 (już wiecie dlaczego nie należało zmieniać portu w konfiguracji WinProladder?). My zmieniamy tylko IP na 127.0.0.1. Dlaczego?

Cytat z google:

127.0.0.1– adres IPv4 komputera lokalnego. Odpowiadająca mu nazwa mnemoniczna to localhost. Komunikacja z 127.0.0.1 oznacza wymianę informacji wewnątrz jednego hosta.”

Konfiguracja została ustawiona, aby ją sprawdzić należy zbudować wizualizacje. Testowa wizualizacja:

 

Do stworzenia wizualizacji zostały stworzone 4 obiekty, zmieniające swój stan:

14. Toggle switch – przycisk przypisany do wejścia X0.

15. Bit lamp – lampka przypisana fladze M1.

16. Numeric Object – obiekt numeryczny przypisany rejestru R0.

17. Numeric Object – obiekt numeryczny przypisany rejestru R2.

Aby przypisać obiektowi zmienną ze sterownika PLC, należy go właściwie zaadresować. Przykładowo przycisk (obiekt 14) został sparametryzowany następująco:

 1. urządzenie źródłowe z którego będzie pobierana zmienna,
 2. przestrzeń pamięci zmiennej,
 3. adres zmiennej,
 4. typ przyciska.

.

 

Film – symulacja PLC i HMI

 

Czy to wszystko działa? Działa ,a na dowód film:

.

Projekty do ściągnięcia

 

Dla chętnych udostępniamy projekty dla WinProladdera oraz EasyBuildera Pro, które widzieliście w powyższym filmie:

Aby rozpakować projekt do HMI w EasyBuilder Pro należy zastoswać funkcję uncompress. Zostało to opisane w tym artykule.

.

 

Ciekawostki i filmy

 

Podobny tutorial został opracowany również przez firmę Multiprojekt i możecie go obejrzeć na tym filmie:

 

Pozostałe filmy od Multiprojekt:

Przedstawienie podstawowych kroków i operacji, prowadzących do uruchomienia pozycjonowania NC w trybie krok/kierunek, w sterownikach PLC Fatek.

Połączenie on-line ze sterownikami Fatek:

Fatek – programowanie krokowe w WinProLadder

Fatek – Obsługa szybkich liczników / timerów sprzętowych

Kurs Automatyki #5.4 Szablon do paneli HMI Weintek

.

 

Szkolenia z programowania PLC i HMI

 

Warto się zainteresować również ofertą firmy multiprojekt, która organizuje szkolenia z zakresu programowania sterowników PLC i HMI na wyżej opisanych programach i sprzętach. Szkolenia odbywają się cyklicznie i w kilku miastach w Polsce. Więcej na stronie: www.multiprojekt.pl/Szkolenia/

 

2 lutego 2017 / Kategoria: , ,
 • Autor: Grzegorz Turowski
 • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wodociągowych (zestawy pompowe podtrzymujące ciśnienie, stacje uzdatnia wody, ujęcia wody) oraz kanalizacyjnych (pompownie i tłocznie ścieków). Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczba producentów sterowników PLC t.j.:(SIEMENS, MITSUBISHI ELECTRIC, ALLAN BRADLEY, DELTA, SCHNEIDER, HORNER, WAGO, INVENTIA, UNITRONICS). Obecnie pracuję jako automatyk utrzymania ruchu.
 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwań

Jeżeli użytkownik decyduje się na nową technologię lub nowe urządzenie, powinno być ono łatwe w obsłudze i zorientowane na przyszłość.  Właśnie tutaj na pierwszy plan wysuwa się platforma PLCnext Technology. Programiści są w stanie dalej programować w swoich ulubionych językach, podczas gdy kod języka wysokiego poziomu jest przetwarzany synchronicznie w czasie rzeczywistym. Ale technologia ta

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwań

Wielofunkcyjny, inteligentny przekaźnik czasowy – Finder

Smart Timer serii 84 to nowoczesny, cyfrowy, wielofunkcyjny przekaźnik czasowy “dwa w jednym” oferowany przez firmę Finder. Te małe urządzenie posiada aż dwa dowolnie programowalne, w pełni niezależne kanały. Zestyki wyjściowe mają obciążalność prądową po 16 A każdy co umożliwia bezpośrednie sterowanie urządzeniami. Każdy z kanałów ma dodatkowo niezależne wejścia Start do których podłączyć można logikę

Wielofunkcyjny, inteligentny przekaźnik czasowy – Finder

Złącza LAPP w liniach produkcji makaronu

Dla producentów linii wytwarzania makaronu – ze względu na specyfikę technologii spożywczej– dużo bardziej korzystne jest stosowanie połączeń typu plug-in zamiast złączy zaciskanych na stałe.  Jednak typowe, znane na rynku połączenia plug -in nie są w stanie spełnić wymogów procesowych. LAPP zaprojektował i rozwinął taki typ złącza EPIC ®, wykonanego z miedzi i aluminium, które

Złącza LAPP w liniach produkcji makaronu

Sterownik PLC EATON XC-300 – przegląd i recenzja by Rafał Lelito

Jakiś czas temu, dostałem możliwość przetestowania sterownika PLC firmy EATON – XC300. Przed przystąpieniem do testu wiedziałem tylko tyle, że sam sterownik oparty jest na systemie Linux, a programuje się go za pomocą oprogramowania Codesys. Była to dla mnie nowość, gdyż nigdy nie miałem do czynienia zarówno ze sterownikami firmy Eaton, jak również nigdy nie

Sterownik PLC EATON XC-300 – przegląd i recenzja by Rafał Lelito

LinMot a Sprawa Polska

Uwarunkowania historyczne, a tym samym gospodarcze nie pozwoliły Polsce stać się potęgą gospodarczą w Europie. Kraje świata zachodniego są niekwestionowanymi liderami w rozwoju technologii. I mimo że sytuacja zmienia się na lepsze to wiele interesujących urządzeń trzeba importować.  A nowoczesne technologie są kosztowne. Jednak ten truizm jest często opacznie rozumiany. Buduje przekonanie, że zaawansowane urządzenia

LinMot a Sprawa Polska

Rozwój przemysłu maszynowego w Polsce – Raport

Obserwując kondycję i rozwój sektora produkcji maszyn, można wyciągnąć interesujące wnioski na temat stanu innych gałęzi przemysłu, całej gospodarki, a także, w pewnym stopniu, poziomu uczelni technicznych, wykształcenia i kreatywności inżynierów. Dzieje się tak, ponieważ sektor maszynowy jest organicznie związany z pozostałymi branżami przemysłu. Wszyscy potrzebują maszyn, więc zmiany koniunktury błyskawicznie odbijają się na ich

Rozwój przemysłu maszynowego w Polsce – RaportMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Prowadzimy kursy i egzaminy państwowe w zakresie odnowienia lub uzyskania po raz pierwszy uprawnień zawodowych: G1 – uprawnienia elektryczne tzn sepowskie do 1 kV lub powyżej G2 – uprawnienia energetyczne (również dla palaczy CO...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…