Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Styczniki – Aparatura łączeniowa, sterownicza i zabezpieczająca

Styczniki są elementami, które znajdziemy w każdej szafie sterowniczej. Służą do wykonywania czynności łączeniowych w układach automatyki przemysłowej, czy także sterowania elektrycznego.

Styczniki służą do załączania układów silnoprądowych. To urządzenia elektromagnetyczne, których działanie jest możliwe, gdy na cewkę napędową doprowadzone jest napięcie. W wyniku tego wytwarza się pole magnetyczne w rdzeniu i przyciągniecie zwory do rdzenia. W zależności od styków np. NO (styk normalnie otwarty, inaczej zwierny, ang. normal open) lub NC (styk normalnie zamknięty, inaczej rozwierny, ang. normal close), mogą się one zamykać NO lub otwierać NC. Zanik napięcia powoduje powrót do pozycji początkowej pomiędzy poszczególnymi stykami głównymi. W wyniku czego dochodzi do zjawiska zwanego łukiem elektrycznym. Sposoby gaszenia łuku elektrycznego występuje w komorze gaszeniowej i ma to powiązanie z dużą szybkością działania styków, a także sposobów ich wydłużenia i podziałem.

Sposoby gaszenia łuku elektrycznego :

 • Za pomocą wydmuchu elektromagnetycznego i wydłużenia
 • Za pomocą wydłużenia i podział na przegrodach

Stosuje się następujące oznaczenia styków stycznika :

 • cewka stycznika: A1-A2 ( w zależności od rodzaju napięcia jakim zasilane są cewki napędowe stycznika ( napięcie przemienne (najczęściej 230VAC) lub napięcie stałe (najczęściej 24VDC)) do zacisku A1 w przypadku zasilania napięciem przemiennym podłączamy przewód fazowy, a do zacisku A2 przewód neutralny. W przypadku zasilania napięciem stałym do zacisku A1 podłączamy przewód z biegunem dodatnim, a do zacisku A2 przewód z biegunem ujemnym.)
 • styki główne: 1/L1-2/T1, 3/L2-4/T2, 5/L3-6/T3 (numery nieparzyste odpowiadają stronie zasilania, a numery parzyste stronie obciążenia)
 • styki pomocnicze: oznaczenia dwucyfrowe, w których pierwsza cyfra jest numerem kolejnego zestyku, a druga określa rodzaj zestyku (1-2 zestyk NC, 3-4 zestyk NO).

Przykładowe oznaczenia zacisków stycznika :

Do najważniejszych parametry znamionowe styczników :

 • napięcie znamionowe obwodu głównego;
 • napięcie znamionowe obwodu pomocniczego;
 • prąd znamionowy ciągły styków głównych;
 • prąd znamionowy ciągły styków pomocniczych;
 • zdolność wyłączania (prąd łączeniowy) – graniczna wartość skutecznego prądu, którą stycznik może przerwać określoną liczbę razy bez uszkodzenia w zależności od sposobu gaszenia łuku elektrycznego;
 • liczba i rodzaj styków głównych;
 • liczba i rodzaj styków pomocniczych; kategoria użytkowania;
 • moc znamionowa ;
 • rezystancja cewki.

Jak sprawdzić styki stycznika ?

Gdy oznaczenia styków stycznika są niewidoczne (uległy np. jakiemuś zniszczeniu) możemy sprawdzić je za pomocą multimetru. Na początek ustawiamy pokrętło na pomiar rezystancji. Sondy multimetru przykładamy w odpowiednie zaciski styków.

W przypadku styku normalnie zamkniętego otrzymamy wartość, która będzie symbolizowała nam ciągłość.

W przypadku styku normalnie otwartego otrzymamy wartość, która będzie symbolizowała nam przerwę.

Pomiar wartości cewki styczników A1-A2 :

Zaprezentowana wartość sugeruje na prawidłowe działanie stycznika.

Bramki logiczne na stykach :