Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/10/unnamed.jpg

Sterowniki mocy jako alternatywa przekaźników SSR? Relpol prezentuje!


Technologia półprzewodnikowa na dobre zagościła w środowisku przekaźników półprzewodnikowych za sprawą znakomitego jej sprawowania się w sterowaniu wszelakimi procesami temperaturowymi. Wykorzystanie modulowanego sygnału PWM umożliwia znacznie bardziej dokładną kontrolę dostarczonej mocy, aniżeli sterowanie włącz/wyłącz oparte o bezwładność układów temperaturowych. Niemniej, dalej mamy do czynienia ze sterowaniem zero-jedynkowym, ale o znacznie większej częstotliwości. Częstą praktyką jest też wykorzystanie SSR-ów z funkcją załączania w zerze napięcia, przez co znacznie wydłużana jest podstawa czasowa okresu sygnału PWM, kosztem ograniczenia prądów udarowych.

Zauważ, że od strony programowej mimo sterowania włącz-wyłącz, wykorzystanie sygnału PWM realizowane jest w postaci wypracowania wartości współczynnika wypełnienia 0-100%. Czyli niejako jest to wartość analogowa.

W tym momencie docieramy do pytania:

Czy ów sygnał analogowy możemy wykorzystać inaczej?

Do tego celu właśnie służą sterowniki mocy, o których znacznie więcej informacji dowiesz się z naszego nowego filmu:

Jak widzisz wizualnie są one bardzo podobne do standardowych przekaźników półprzewodnikowych firmy Relpol i dość łatwo je z nimi  pomylić

Z całej gamy dróżnia się wyraźnie seria sterowana sygnałem napięciowym 0-10VDC, oczywiście za sprawą czarnej obudowy i konieczności zewnętrznego zasilenia.

To tyle na temat wizualnych podobieństw.

Zasada działania sterowników mocy jest już znacząco inna niż przekaźników półprzewodnikowych. Zamiast zmiennego stopnia wypełnienia sygnału PWM, sterujemy kątem fazowym zasilania odbiornika, czyli w uproszczeniu mówiąc stopniem wypełnienia sinusoidy napięcia zasilającego. Każda pojedyncza sinusoida stanowi więc odrębny punkt załączenia i wyłączenia na przykład elementu grzejnego.

Osiągamy w ten sposób bardzo precyzyjną kontrolę nad sterowaniem naszego odbiornika i jego mocą. W przypadku procesów temperaturowych daje to dalszą poprawę nad stabilnością parametrów, w odniesieniu do przekaźników SSR.

Częścią wspólną przekaźników i sterowników jest wykorzystanie technologii półprzewodnikowej, a co za tym idzie dziedziczą one wszystkie wymagania z tym związane. Głównym jest oczywiście konieczność stosowanie odpowiednich radiatorów lub bezpośredni montaż na płycie w celu zapewnienia odpowiedniego chłodzenia.

W przypadku przekaźników półprzewodnikowych, musimy jeszcze zadbać o zabezpieczenie obwodu wyjściowego. Natomiast Relpol w przypadku sterowników wbudował już zabezpieczenie warystorowe, dzięki czemu nie ma potrzeby jego zewnętrznego dokładania.

Sterowniki mocy RELPOL

Sterowniki mocy dostępne są w wariantach jedno i trójfazowych z sygnałem napięciowym i prądowym. Także dostępne są zróżnicowane wersje pod kątem prądów obciążenia. Podstawowe informacje o wszystkich wariantach znajdziesz w tabeli poniżej:

RSR92-..V.. (napięciowy): 

Jednofazowy sterownik mocy sterowany sygnałem napięciowym:

  • zewnętrzne zasilanie 10-32VDC
  • wejście sterujące 0-10V DC
  • prąd obciążenia 25…80 A
  • napięcie obciążenia 280, 530 VAC
  • wbudowane zabezpieczenie warystorowe
  • montaż na płycie lub na radiatorach
RSR92-..I.. (prądowy): 

Jednofazowy sterownik mocy sterowany sygnałem prądowym:

  • wejście sterujące 4-20mA
  • prąd obciążenia 25…80 A
  • napięcie obciążenia 280, 530 VAC
  • wbudowane zabezpieczenie warystorowe
  • montaż na płycie lub na radiatorach
RSR92-…-T:

Trójfazowy sterownik mocy wejściem sterującym sygnałem napięciowym lub prądowym:

  • zewnętrzne zasilanie 10-32VDC
  • wejście sterujące 0-10VDC lub 4-20mA
  • prąd obciążenia 25…80 A
  • napięcie obciążenia 200…530 VAC
  • wbudowane zabezpieczenie warystorowe
  • montaż na płycie lub na radiatorach

Po pełną ofertę firmy Relpol odsyłam do ich strony internetowej i zachęcam do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami. W końcu jest to jeden z wiodących producentów przemysłowych urządzeń techniki przekaźnikowej:

RELPOL

Podsumowanie

Po raz kolejny widzimy, że technologia półprzewodnikowa w świecie przekaźników nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Sterowniki mocy stanowią nie lada alternatywę dla przekaźników półprzewodnikowych SSR. Wielu automatyków zapewne ucieszy też fakt, że takie rozwiązanie umożliwia sterowanie z wykorzystaniem standardowych wyjść analogowych, gdzie czasami szybkie wyjścia PWM są niedostępne lub wymagają specjalnych modułów. A przynajmniej ja pokłoniłbym się w tym kierunku, stając przed wyborem urządzeń do systemu. Oczywiście jeśli chodziłoby o sterowanie czy układy regulacyjne dotyczące zwłaszcza procesów temperaturowych. Tymczasem standardowym przekaźnikom półprzewodnikowym nadal pozostaje obszerne pole aplikacyjne, w którym sprawdzać będą się niesamowicie.



Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY