Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

Automatyka budynkowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W budynkach sterować można praktycznie wszystkim, rozpoczynając od oświetlenia i rolet, aż po inteligentne systemy grzewcze i wentylacyjne z rekuperacją. Możliwości są ogromne. Automatykę budynkową można rozwiązać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie programowalnych sterowników logicznych PLC.

Ostatnio zainteresowałem się sterowaniem rolet zewnętrznych takich jak na zdjęciu poniżej.

Można zauważyć , że w wielu systemach sterowania roletami , do zamykania lub otwierania rolet w całym domu (bez biegania po pokojach) należy „wyprowadzić” dodatkowy zestaw łączników. Tu narodził się pomysł stworzenia prostego układu sterowania roletami opartego na PLC, w którym dodatkowe łączniki nie będą potrzebne, a dodatkowo wszystkie rolety w domu można zamknąć lub otworzyć z dowolnego pokoju. Dziś pragnę go Państwu zaprezentować (jak zwykle z symulatorem na płycie montażowej).

Główną częścią układu jest sterownik. Do zbudowania układu wykorzystałem sterownik, który już kiedyś został zaprezentowany w mojej pierwszej pracy konkursowej. Jest on programowany w języku FBD. Poniżej widoczne są zdjęcia gotowego programu.

W programie sterownika zostały zawarte najważniejsze blokady między innymi:

 • blokada przed równoczesnym załączeniem silnika w obu kierunkach,
 • blokada przed załączeniem cyklu zamknij lub otwórz w całym domu, gdy w innym z pokoi roleta właśnie pracuje,
 • blokada przed zainicjowaniem operacji zamknij w całym domu i otwórz w całym domu równocześnie
  w dwóch pokojach w dwóch różnych kierunkach.

Kolejną częścią układu jest symulator składający się z lampek odzwierciedlających pracę silników od rolet
w poszczególnych pokojach oraz z zestawów łączników do sterowania roletami w tych pomieszczeniach.

Opis działania układu wraz z symulatorem:

 • lampka świecąca na zielono (pokój 1) oznacza trwający cykl otwierania rolety,
 • lampka świecąca na czerwono (pokój 2) oznacza trwający cykl zamykania rolety,
 • lampka nie świeci (pokój 3) silnik rolety nie pracuje w żadnym kierunku,
 • krótkie wciśnięcie przycisku białego powoduje otwarcie rolety w danym pokoju,
 • krótkie wciśnięcie przycisku czarnego powoduje zamknięcie rolety w danym pokoju,
 • w trakcie trwania cyklu zamykania lub otwierania rolety w danym pojedynczym pomieszczeniu zatrzymanie silnika możliwe jest w dowolnej chwili poprzez wciśnięcie dowolnego przycisku w tym pomieszczeniu,
 • długie wciśnięcie ( 3 sekundy), w dowolnym pomieszczeniu przycisku białego powoduje otwarcie rolet
  w całym domu,
 • długie wciśnięcie ( 3 sekundy), w dowolnym pomieszczeniu przycisku czarnego powoduje zamknięcie rolet w całym domu,
 • w trakcie trwania cyklu równoczesnego zamykania lub równoczesnego otwierania rolet w całym domu zatrzymanie silników możliwe jest w dowolnej chwili poprzez wciśnięcie dowolnego przycisku w każdym
  z pomieszczeń,
 • przy równoczesnym wciśnięciu i puszczeniu przycisków zamknij i otwórz w danym pomieszczeniu silnik rolet nie uruchamia się.

By pokazać działanie układu został nagrany film. Jeśli temat Państwa zainteresował zapraszam do obejrzenia.