Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2018/04/pa220487.jpg

Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym. Film

autor: Lucas Bulhak.

Materiał będzie dotyczyć projektu, jaki zrealizowałem kilka lat temu dla swojego znajomego z pracy. Jegomość ten, podczas gruntownego remontu swojego domu, postanowił zainstalować kominek z płaszczem wodnym. Szukał w tym celu kominka z szybrem. Niestety po długich poszukiwaniach poddał się, i kupił kominek z szybrem ręcznym. Nie znalazł na rynku ani gotowego rozwiązania, ani tez nikogo, kto oferowałby wykonanie takiego rozwiązania w ramach usługi.


Postanowił poprosić o pomoc mnie.

Na początku był pomysł. Wymyślił sobie on, aby kominek taki posiadał tez sterowanie szybrem niezależnie od sterownika samego kominka (sterownik nie posiadał dodatkowych wejść ani wyjść). Pomysł był prosty, wykonać tanim kosztem sterowanie proste, bezpieczne, wygodne, i niezawodne. Najlepiej aby było w jakiś sposób zsynchronizowane ze sterowaniem producenta samego kominka.

Tutaj wkroczyłem, najpierw planując koszty oraz wykonując wstępny projekt:

  • Użyłem wiec prostego układu wykonawczego. Zasilanie całego systemu jest z zasilacza MeanWell, o napięciu 24VDC, i obciążeniu do 5A (DR-120-24 za ok. 150zl).
  • Actuator elektryczny 24V z wbudowanymi regulowanymi krańcówkami posuwu (do 150zl).
  • Sterowanie actuatorem elektrycznym wykonywane jest poprzez przekaźnik (Telemecanique 2XNO/NC 24VDC 10A).
  • Regulator temperatury PID (np. CH102 lub inne do 200zl)
  • Sonda PT100 z kablem w izolacji gumowej temperaturo odpornej, umieszczona pod izolacja wylotu kominka, aby pomiar zgadzał się z tym który jest mierzony przez sterownik producenta, i aby odchyłki nie były duże.
  • Dioda 24V 5A
  • Terminale przyłączeniowe Phoenix Contact (Fuse terminal blocks 2x24V 2x230V pod szyne DIN)

Ktoś pomyśli „po co siłownik o takiej mocy do sterowania posuwem który wymaga użycia tyle siły, ile dziecko ma w małym palcu?”. Prawda, jest to przerost formy, ale takie rozwiązanie było pewne, solidne, proste, i tanie. Takie więc wybrał sam klient. Co do sterownika PID – to wybrałem go samodzielnie.

Zastosowane sterowniki są na tyle tanie i niezawodne, oferując przy tym takie możliwości, że da się nimi spokojnie zastąpić proste procesy technologiczne, zamiast stosowania drogich sterowników PLC. W tym przypadku w zupełności wystarczyły.

Schemat połączenia jest naprawdę banalnie prosty, a układ działa do dzisiaj bez zarzutu. Schemat nie został narysowany ani w EPLANIE ani w SEE Electrical 😉

Nie mam pojęcia dlaczego żaden z producentów kominków z płaszczem wodnym nie ma w ofercie czegoś takiego. Podobno ma to związek z prawem 🙂

Dodatkowo zamieszczam dwa filmy z uruchomienia układu i pierwszego testu, oczywiście jak najbardziej pomyślnego.

 

Wykonałem to w roku 2013, do dzisiaj nie miałem nawet telefonu z pytaniem jak coś naprawić czy wymienić.

Pozdrawiam,
Lucas Bulhak

Artykuł nagrodzony!

Artykuł został zgłoszony jako Praca Konkursowa do Konkursu iAutomatyka w miesiącu Kwiecień 2018 i zdobył poniższą nagrodę:

Poradnik fachowca EATON

  Nagrodę dostarcza Eaton Electric producent najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Firma cieszy się uznaniem wielu Towarzystw Klasyfikacyjnych oraz posiada Certyfikat Systemu Zapewniania Jakości wg norm ISO 9001. Poznaj firmę EATON


 🎁 Zwycięzca: 

Praca konkursowa: Sterowanie automatyczne szybrem kominkowym.



Utworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY