Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2024/03/CR5_0739-1.jpg

Sprawdzamy polski program do zarządzania projektami, który popularnością podbija firmy automatyki przemysłowej.

autor: IC Project.

Zarządzanie projektami to nieodłączny element wielu firm ze świata automatyki przemysłowej. W jednych firmach procesy są bardziej poukładane, a inne robią to korzystając ze swojego doświadczenia i wiedzy, które posiadają. Nie jest niespodzianką, że w zarządzaniu projektami od dłuższego czasu pomaga technologia, a tą technologią są odpowiednie programy pozwalające skuteczniej zarządzać projektami. Jeden z nich szczególnie często wykorzystywany jest w polskich firmach z automatyki przemysłowej, czas zatem wejść głębiej i sprawdzić, co oferuje i w czym pomaga.

IC Project to polski program do zarządzania projektami, który funkcjonuje na co dzień w wielu firmach z branży automatyki przemysłowej, a przy tym ogólnie w całym przemyśle. Wielokrotnie to rozwiązanie przewijało się w rozmowach osób z branży zza kuluarami, więc coś musi być na rzeczy. Najczęstszy feedback, który można wyłapać to fakt, że jest to program mocno dostosowany do specyfiki pracy w naszej branży, a przy tym oferuje połączenie zarządzania projektami, kontrolowania finansów projektowych czy budowania harmonogramów projektów. To są rzeczy, które przy specyfice projektów przemysłowych są bardzo ważne, a tutaj to mamy połączenie w całość. Brzmi dobrze? Chodźmy dalej.

Budujemy projekt w programie krok po kroku. Jak to wygląda w praktyce?

Projekt w przedsiębiorstwach automatyki przemysłowej to zazwyczaj dość zaawansowany twór. Posiada kilka etapów, powiązań pomiędzy różnymi zadaniami, wszystko ułożone na osi czasu, aby oddać na czas klientowi obiecany i zakontraktowany projekt. Do tego istotne są kwestie finansowe, czyli rosnące koszty, a za tym idąca rentowność całego projektu. Wszystkie te elementy organizuje i umożliwia wspomniany IC Project. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w praktyce i spróbuje w ten sposób opowiedzieć o możliwościach programu.

Przede wszystkim w tym programie dodajesz każdy oddzielny projekt i budujesz po swojemu swój proces projektowy. Wyznaczasz etapy, ich daty, dalej dzielisz projekt jeszcze bardziej szczegółowo. Zależnie oczywiście od Twoich potrzeb i całego procesu. To wszystko układzasz w strukturze projektu, która jest dokładnie dostosowana względem zaplanowanych dat.

Jeśli Twoje procesy projektowe są podobne, możesz wykorzystać system szablonowy, aby zautomatyzować swoją pracę. W automatyce przemysłowej, automatyzacja to naturalna rzecz. Dla przykładu, budujesz kilka procesów projektowych, które funkcjonują u Ciebie w firmie, zapisujesz je w szablony i potem każdy kolejny projekt dodajesz automatycznie.

Jak udało się zbudować proces projektowy, otrzymujesz automatycznie jego wizualizację na osi czasu, bo system oferuje pełny wykres Gantta. Nie musisz nic robić, zapomnij o budowaniu harmonogramu w Excelu, tutaj wszystko zrobi za Ciebie system. Do tego oczywiście praca zadaniowa, bo cały proces projektowy masz zbudowany, ale tam jeszcze czekają Twoi pracownicy, cały zespół i multum zadań do wykonania. Na spokojnie, to jest.

Delegujesz zadania, pracownicy otrzymują specjalne powiadomienia, i na co dzień pracują w tym narzędziu. Widzą swoje zadania do wykonania, mogą załączyć plik, dodać komentarz, porozmawiać na komunikatorze, a Ty widzisz na co dzień aktualny status zadania. Wszystko dzieje się w projekcie, czyli mamy centralizację danych.

Portfel wszystkich Twoich projektów w jednym miejscu

Duża wartość tego typu programu w przedsiębiorstwie to przede wszystkim dostęp do wszystkich prowadzonych projektów. Błyskawicznie możesz dotrzeć do kluczowych informacji, jak np. postęp realizacji, dokumenty projektowe czy określone terminy. To duża wartość, jeśli Twoja firma rośnie, a projektów jest coraz więcej. Idąc dalej, jeszcze bardziej zaawansowana sytuacja może się zrobić, jeśli prowadzisz zróżnicowane projekty dla wielu kontrahentów. W tym przypadku IC Project może okazać się naprawdę dużą wartością.

Przede wszystkim w tym programie mamy do dyspozycji również moduł CRM, który został sprytnie dostosowany do zarządzania projektami. W specyfice naszej branży, zdecydowana większość projektów prowadzona jest na zlecenie klienta zewnętrznego. W systemie możesz dodać kontrahenta i trzymać jego całą historię, która składa się np. z notatek, plików, faktur, zgłoszeń, ale przede wszystkim też projektów. Dzięki temu od razu odnajdziesz wszystkie projekty prowadzone dla kontrahenta ze wszystkimi szczegółami.

Wszystkie projekty zobaczysz w różnych kategoriach i portfelach, ale przede wszystkim otrzymasz kluczowe informacje o każdym z projektów. Dodatkowo do wykorzystania masz harmonogram Gantta dla wszystkich projektów (to jest mega!), który pozwoli porównać czasowo wszystkie projekty ze sobą. Które projekty prowadzimy równolegle? Jak te projekty nachodzą na siebie? To wszystko system wizualizuje automatycznie.

Tutaj pójdziemy o krok dalej, bo dodatkowo wyłapiemy odchylenia czasowe. Od razu otrzymujemy informację, jak każdy z projektów rozjechał nam się czasowo. Do tej pory wiedzieliśmy, że terminy się rozjeżdżają, ale w jaki sposób i dlaczego? To była tajemnica, tutaj całą taką analizę wraz z wizualizacją otrzymujemy automatycznie. To robi za nas program.

A co, jeśli połączysz swoje projekty z wszystkimi danymi finansowymi?

IC Project ma konkretny argument w swojej garści. To jest połączenie zarządzania projektami z całym modułem finansowym. Przede wszystkim, aby opowiedzieć o tym module kompleksowo, musimy zaznaczyć, że system został dodatkowo wyposażony w funkcje do mierzenia i raportowania czasu pracy. Czyli krótko mówiąc, pracownik ma zadania w projektach, mierzy swój czas pracy na bieżąco, bądź raportuje po wykonanej pracy, ile mu to zajęło czasu. System od razu konwertuje ten czas na specjalne widoki, tzw. timesheety, generuje z tego raporty. Świetne rozwiązanie do uzyskania kluczowych danych.

To jednak tylko wstęp do finansów, bo ten czas może się przeliczać po stawkach godzinowych danego pracownika. Wystarczy, że określisz konkretną stawkę dla pracownika na każdym projekcie, a czas automatycznie wygeneruje koszt w projekcie. No i właśnie, tutaj zaczyna się cała pozytywna zabawa z modułem finansowym. W tym module przede wszystkim widzisz cały Twój proces projektowy, czyli etapy, podetapy i ogólnie części projektu. Idąc chronologicznie, wrzucasz tutaj budżet całego projektu, a potem łapiesz wartości rzeczywiste, bo plan, a prawdziwy wynik… to dwie różne rzeczy.

Świetnie, że system pozwala na wyłapywanie odchyleń. Nie tylko odchyleń czasowych (co mamy na harmonogramach), ale też odchyleń finansowych. Masz określony szacunkowy koszt, oczekiwany przychód, a potem do wszystko porównujesz z rosnącymi kosztami i wpadającymi przychodami. Od razu system sygnalizuje, jeśli np. w danej części projektu koszt realny przekracza ten oczekiwany, co pozwala błyskawicznie zareagować. Koszty generowane są przez czasy, ale też możesz dowolnie dodawać koszty zewnętrzne, np. zakup materiałów czy delegacja do klienta (to w końcu też koszt projektu!).

Mówiąc szczerze, połączenie zarządzania projektami z modułem finansowym to taki mały game-changer w zarządzaniu projektami z pełnymi danymi, bardzo istotnymi, bo mówimy w końcu o rentowności projektów. Oczywiście system jest wyposażony w wiele raportów, mocno wizualnych, aby od razu wyciągać z tego wnioski, no i przede wszystkim wylicza w sposób automatyczny rentowność całego projektu. To chyba dość istotne, czyż nie?

Znam dokładnie obłożenie mojego automatyka, bo mam moduł obłożenia, który mi to transparentnie pokazuje.

No i to jest kolejna bardzo istotna możliwość, którą oferuje dla naszej branży IC Project. Przypomnij sobie tylko tę sytuację, kiedy nie do końca wiedziałeś lub wiedziałaś, czy obłożenie Twoich automatyków (albo innych ludzi z zespołu) pozwoli na przyjęcie kolejnego projektu na najbliższy czas bądź konkretny okres w roku. No właśnie, mamy rozwiązanie.

IC Project został wyposażony w specjalny moduł obłożenia, który wizualizuje na specjalnych wykresach, a także osi czasu obłożenie każdego z pracowników. Działa to na tej zasadzie, że na początek określasz dostępność danego pracownika, np. 8h na dzień. Następnie planujesz dla niego liczbę godzin na zadaniu i określasz ramy czasowe zadania. Algorytm systemu to analizuje, i następnie wizualizuje w specjalnym module obłożenia, który pokazuje na wykres poziom dostępności na dany dzień. Dla przykładu, Jan Kowalski, który na przestrzeni najbliższego tygodnia ma czerwone słupki, bo poziom jego obłożenia to 100%, czyli wykorzystane praktycznie wszystkie moce przerobowe. Kolor żółty sygnalizuje nam zbliżanie się do tej granicy, a zielony to sygnał, że jeszcze coś możemy tutaj wrzucić.

Sprawdziliśmy to w praktyce i działa naprawdę interesująco. To dane, które ciężko osiągnąć w formie manualnej, tutaj mamy dużą pomoc systemu. Jak chcemy zobaczyć, z czego wynika to obłożenia, rozwijamy wszystkie zadania z przeróżnych projektów i dostajemy je pod pracownikiem ukazane na osi czasu. Z łatwością możemy wprowadzić zmiany w planie, a wtedy wszystkie wykresy się zaktualizują i sprawdzimy ponownie dostępność zespołu.

Dane danymi, ale to środowisko do pracy dla Twojego zespołu.

W dużej mierze skupiliśmy się na rozwiązaniach bardziej zaawansowanych w IC Project, bo to jest to, co ciężko znaleźć na rynku. Wiemy, że wiele firm z automatyki przemysłowej chciałoby zorganizować sobie lepiej te procesy, a tutaj mamy to podane na tacy w postaci odpowiednio dostosowanego, i przede wszystkim też polskiego programu. Pamiętajmy jednak o tym, że jest to również oprogramowanie stworzone do pracy zespołowej, czyli stanowi po prostu świetne środowisko do pracy dla całego Twojego zespołu.

To tutaj każdy z pracowników widzi swoje zadania do wykonania, z łatwością kontroluje ich terminy, dołącza pliki, czy utrzymuje powiadomienia o ważnych informacjach bądź zbliżających się istotnych datach. Posiada swój pulpit podpowiadający o wszystkich nadchodzących obowiązkach. Dzięki temu pracownik może skupić się na pracy, a nie na poszukiwaniu informacji, co niestety w wielu firmach jest symbolem braku organizacji.

Oprogramowanie jest wyposażone we wbudowany komunikator, kalendarz zespołowy, który z łatwością można połączyć z kalendarzem Google lub Outlook, więc jest też spore pole do popisu w zakresie integracji. Przede wszystkim to program, który pozwala poprawić organizację, wydajność i efektywność pracy w firmie. I to na wielu płaszczyznach.

Jak podejść do wdrożenia tego typu programu?

IC Project to program, który ma szerokie możliwości, funkcjonuje już w wielu firmach ze świata automatyki przemysłowej, ale nie zadziałało to od pstryknięcia palcem. Do sukcesu wdrożeniowego potrzebny jest… sam proces wdrożeniowy. No i właśnie, jak to możemy zrobić z IC Project? Przede wszystkim najważniejsza informacja brzmi, że cały produkt posiada w ofercie usługę wdrożeniową. I spokojnie, nie są to kolokwialne miliony monet.

Przykładowe wdrożenie stacjonarne to koszt niespełna 7 tysięcy złotych. To kwota, która ma się nijak do wdrożeń np. systemów ERP, gdzie musimy przeznaczyć budżet w dziesiątkach lub setkach tysięcy. Tego typu wdrożenie wykonuje zespół wdrożeniowy z IC Project, który analizuje procesy w firmie, buduje procesy projektowe, konfiguruje konto i po prostu szkoli.

W tym przypadku dużą część tej trudności wdrożeniowej przekazujemy na barki twórców oprogramowania. Druga strona medalu to poznanie konkretnych zastosowań narzędzia na swoich procesach. Do tego polecamy dwa rozwiązania. Pierwszym jest umówienie się na darmową prezentację ze specjalistami. Wystarczy odwiedzić stronę internetową i poczekać chwilę na otwierający się komunikat do umówienia prezentacji. Drugie rozwiązanie to założenie darmowe konta testowego. Przez 14 dni mamy do testów pełną funkcjonalność programu, więc wedle własnych możliwości warto próbować samemu klikać w programie.

Oczywiście samo wdrożenie nie kończy się w momencie wejścia do systemu, co też sygnalizuje sam produkt IC Project, ale to mamy zorganizowane za pomocą wsparcia po wdrożeniu. Wszystko w języku polskim, dedykowany konsultant w ramach subskrypcji programu. A i na koniec, cena za sam program. Nie jest wygórowana. W pakiecie pełnym funkcjonalnie musimy się przygotować za koszt rzędu 50 zł za pracownika na miesiąc. Czy to dużo? Czy to mało? To już opinia po Twojej stronie, my nie chcemy w nią ingerować.Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: IC Project
  • IC Project to polskie narzędzie do zarządzania projektami, które zdobyło zaufanie i uznanie wśród wielu firm z branży automatyki przemysłowej. Zaawansowane funkcje planowania pozwalają na precyzyjne określenie harmonogramów działań, uwzględniając specyficzne wymagania projektów w automatyce przemysłowej. Możliwość monitorowania postępów projektów w czasie rzeczywistym umożliwia szybką reakcję na ewentualne problemy i zmiany, co przekłada się na lepszą kontrolę nad procesem realizacji projektów. IC Project oferuje także zarządzanie finansami do skutecznej kontroli kosztów, co jest kluczowe w branży, gdzie projekty często wymagają precyzyjnego zarządzania budżetem. Dzięki IC Project firmy mogą śledzić i analizować koszty związane z każdym etapem projektu, co pozwala na lepsze zarządzanie finansami i optymalizację wydatków. W rezultacie, IC Project przyczynia się do lepszej organizacji pracy, zwiększonej produktywności oraz poprawy rentowności projektów w firmach automatyki przemysłowej.
  • Profil Autora
  • https://icproject.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
  • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • Drukarka i aplikator owijek Wraptor A6500r™ A6500. Automatyzuje proces identyfikacji przewodów i kabli. Wraptor automatycznie drukuje i nakłada etykiety samolaminujących w pięć sekund a tym samym zwiększa wydajność produkcji i oszczę...
  • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
  • #PILZ wraca na rynek komponentów dla aplikacji zdecentralizowanych z nową wyspą z grupy #PDP67 powiększając tym samym istniejące portfolio o nowe rozwiązanie.Moduł PDP67 jak każda wyspa I/O to urządzenie ułatwiające koncentrację sygnałów w ...