Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/04/złap-easyE4-wyniki-3-eliminacji.jpg

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu


Czym jest easyE4 ? EasyE4 to nowy sterownik firmy EATON, w atrakcyjnej cenie z ogromem możliwości. Doskonale się sprawdzi w średniozaawansowanych/ prostych układach sterownia i regulacji, nauki programowania. Swoje zastosowanie znajdzie również w automatyce budynkowej oraz wiele innych. Więcej o tym sterowniku możesz przeczytać tutaj, a poniżej znajdziesz pomysły na wykorzystanie tego sterownika!

Dziś wybieramy trzy prace  konkursowe biorące udział w 1 edycji konkursu easyE4. Pierwszy etap polega na wyłonieniu przez komisję iAutomatyka trzech zwycięzców, którzy będą rywalizować w etapie finałowym o zestaw startowy easy E4 ze sterownikiem, licencją oraz kurs programowania easyE4.

Konkurs trwa do 12.05.2019  – sprawdź zasady i weź udział w konkursie!

3 zwycięskie prace eliminacji 3/5

Z pośród zgłoszeń edycji 3 wyłoniono 3 poniższe prace. Autorzy otrzymają nagrodę “licencja na easySoft7 + gadżety + rabat 50% na kurs programowania easyE4” oraz wezmą udział w finale gdzie do wygrania będą 3 zestawy startowe!

Gratulacje!

Grzegorz Figiel: easyE4 zastosowałabym do sterowania małą elektrownią wodną w Radomierzycach, gdyż elektrownia jest obecnie sterowana ręcznie przez obsługę, a marzy mi się możliwość sterowania automatycznego z możliwością zdalnego podglądu parametrów. Nasza elektrownia była sterowana za pomocą sterownika od czasu jej uruchomienia w 2002 roku, lecz w 2010 roku po katastrofie zbiornika Witka powyżej naszej elektrowni zalała nas fala powodziowa niszcząc podzespoły sterownicze, w tym stary sterownik. W tym momencie elektrownię uruchomiliśmy, lecz nie stać nas na uruchomienie automatyki. A chcielibyśmy jeszcze móc skomunikować się poprzez internet z elektrownią i jej sterownikiem, gdyż elektrownia jest oddalona od miejsca zamieszkania o 110 km, a rzeka na której mamy elektrownię jest barrrdzo kapryśna, sterownik umożliwiłby nam automatyczne podnoszenie zasuwy przeciwpowodziowej przy nagłym wzroście poziomu wody (zdarzało się już, np. w zeszłym roku, że w ciągu godziny poziom przepływu wody rósł dwunastokrotnie).

 

Piotr Pietluch: EasyE4 zastosowałbym w maszynie którą obecnie modernizuję. Jest to maszyna do wykonywania tzw. testów czystości elementów. Maszyna sterowana jest przez zespół przekaźników które przełączają odpowiednie sekcje w zależności od wybranego trybu pracy, a stan poszczególnych elementów obrazowany jest poprzez prosty panel operatora z kilkoma kontrolkami. Czasem podczas wykonywania testów przekaźnik potrafi się zawiesić co z miejsca niszy próbkę testową i powoduje opóźnienia w harmonogramie.
Poszczególne elementy również należy sprawdzać samodzielnie czyli stan płynu czy obecność powietrza w układzie.
Easy pozwoliłbym mi:
-Kontrolować ciśnienie układu testowego
-Kontrolować przepływ cieczy testowych
-Automatycznie otwierać żądane zawory
-Kontrolować poziom cieczy w rezerwuarze
-Przeliczać czas testu wraz z archiwizowaniem wszelkich powyższych parametrów.
Zastosowanie sterownika pozwoli zredukować znacznie czas wykonywania testów oraz dodać nowe tryby pracy.Używając sieci mógłbym również zdalnie podejrzeć stan maszyny z dowolnego miejsca.
Ostatnią rzeczą którą chciałbym dodać była by blokada przed nieautoryzowanym użyciem przez osoby trzecie, np. klucz RFID
Zdjęcie przedstawia obecny stan prac w maszynie.

 

Damian Łakomiec: Nie znam jeszcze EASY E4, chętnie bym go zastosował w stacji chemii na maszynie papierniczej. Stacja składa się ze zbiornika urabiania i mieszania, dozownika ślimakowego proszku oraz zbiornika dojrzewania i rozchodu roztworu.
Zasada działania aplikacji polega na urabianiu roztworu polielektrolitu z proszku. Pierwszy zbiornik urabiania i mieszania ma 3 sondy poziomu: min, 1/3 , max. Jeżeli zbiornik jest pusty i uruchomimy program start to zbiornik napełnia się wodą ,przy poziomie 1/3 uruchamiane jest mieszadło i przez określony czas dozowany jest proszek polielektrolitu. Przy poziomie max wyłącza sie woda i odmierzany jest czas mieszania. Po czasie mieszania roztwór jest przelewany do zbiornika dojrzewania w którym też są 3 sondy poziomu. Ciecz jest przelewania do osiągnięcia poziomu max drugiego zbiornika lub poziomu minimum pierwszego. Jak osiągniemy poziom minimum pierwszego zbiornika proces zaczyna się od początku. To tak z grubsza jak to działa. Obecne rozwiązanie opiera się o Easy 700, w aparacie podstawowym skończyły się wyjścia, a jest pomysł aby sterować jeszcze pompą dozująca z falownikiem , oraz budować następną stacje na drugą maszynę. Do tej pory operatorzy robili wszystko ręcznie, jedyna automatyka to przekaźnik czasowy do dozowania proszku.
Cieszy mnie to że na pokładzie jest Ethernet daje to możliwość zastosowania w prosty sposób panelu dotykowego. W nowej wersji wyżej wymienionej aplikacji jest taki pomysł aby zstąpić wszystkie przełączniki panelem dotykowym i przyłączyć stację do systemu wizualizacji Scada . Jak to będzie pokaże czas i decyzje przełożonych, ja jestem pełen optymizmu.


Prace biorące udział w trzeciej serii konkursu na wykorzystanie easyE4:

Paweł Kułakowski: Buduję prototyp maszyny rolniczej w której będzie coś w rodzaju ramy zamocowanej obrotowo i wykonującej ruch wahadłowy. Połączenie tego ruchu z obrotami wału podającego i prędkością poruszania się całej maszyny, będzie wymagało sterownika , który będzie zbierał sygnały z czujników i odpowiednio sterował siłownikami. Wydaje mi się, że odpowiedni będzie easyE4.

 

Arkadiusz Siciński: cześć jakiś czas temu czytałem na iautomatyka.pl artykuł 36 sposobów jak wykorzystać easyE4 i było tam rozwiązanie dla przepompowni ścieków ja pracuje na oczyszczalni i wprowadzam tam modernizacje i dużo już zrobiłem ale teraz czas na przepompownie a mianowicie 15 które są zlokalizowane w rożnych częściach miasta zdjęć z pracy na oczyszczalni niestety nie mam takich aby było widać całą szafe sterowniczą ale mam zdjęcia z tego co robię po pracy a zajmuje się prefabrykacją szaf dla mojego wujka a on produkuje maszyny do przemysłu to zdjęcie wyśle z prefabrykacji szafy a jak będzie trzeba to mogę podesłać na e-maila z oczyszczalni jak wrócę po świętach do pracy pozdrawiam i życzę wesołych świat.

 

Łukasz Mlącki: Witam. odpowiedź na pytanie gdzie jest łatwa bo w urządzeniu typu suszarnia które produkuje firma gdzie pracuje a dlaczego to już opisuje. Obecna firma zatrudniła i dała mi możliwość rozwoju jako automatyk i od roku uczę się programować s7-1200 (LAD) z dobrym skutkiem ale nie chce ograniczać się do jednego systemu i dlatego Easy e4 byłby tym kolejnym systemem który na pewno potrafi sterować pracą suszarni i większych systemów do suszenia. Dla mnie byłby to krok naprzód w nauce programowania a dla firmy możliwość stosowania czegoś innego niż siemens. na zdjęciu urządzenie prawie gotowe dla kolejnego klienta.

Więcej informacji: https://iautomatyka.pl/easye4/



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: iAutomatyka.pl
  • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
  • Profil Autora

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
  • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
  • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....