Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/07/Top-of-the-top-02.jpg

Spędź wakacje z iAutomatyka – propozycje na letni relaks


Jeśli opalasz się na plaży leżąc na ciepłym piasku i nudzi Ci się. Leżysz na leżaczku z piwkiem w ręku i szukasz czegoś do poczytania. A może, akurat spotkała Cię deszczowa pogoda i szukasz czegoś na zmułę? Nawet jeśli Twoja druga połówka kazała Ci zrobić coś nudnego, ciekawy artykuł też będzie dobrą wymówką :D.

Wszystkie są ciekawe, ale możesz też wstrzelić się od razu w swoją kategorię:

Jak to działa – komponenty automatyki

Świat automatyki bez sensorów byłby ślepy. Na ślepo podejmowane byłyby decyzje dotyczące sterowania. A dzięki czujnikom, wiemy co w trawie piszczy i możemy umiejętnie sterować systemem. Poznaj rozwiązania czujników zbliżeniowych! Tematyka czujników indukcyjnych, pojemnościowych i magnetycznych została rozłożona na części pierwsze.
 1. Czujniki optyczne – Wszystko co musisz wiedzieć o fotoprzekaźnikach

Fotoprzekaźniki wykryją to z czym indukcyjne miałyby problem. Wykrywają też obiekty, które mogą być o wiele bardziej oddalone (w stosunku do możliwości czujników indukcyjnych). Ale też rządzą się innymi prawami doboru, zależnymi od aplikacji. A to za sprawą zupełnie innej budowy. Sprawdź sam co w obudowie się kryje!
 1. Enkodery inkrementalne – Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jeśli coś się kręci to fajnie byłoby wiedzieć jak szybko. Jeśli potrzebujemy dodatkowo skoordynować jakieś ruchy to też musimy wiedzieć w jakiej pozycji się „to coś” znajduje. Zobacz jak wygląda świat enkoderów od środka – jak są zbudowane, w jaki sposób definiowane jest położenie kątowe i czego potrzeba by te sygnały poprawnie zinterpretować.
 1. Co to jest i jak działa przekaźnik elektromagnetyczny?

Nie wiem czy przekaźnik elektromagnetyczny wygrywa ze złączką przewodową w walce o miano najbardziej podstawowego elementu automatyki. Ale wiem, że nawet jeśli przez ręce przeszły Ci dziesiątki takich przekaźników to i tak zainteresuje Cię nasz artykuł właśnie o nich. A jeśli dopiero wkraczasz w świat automatyki, koniecznie sprawdź ten temat! Możesz znać transformatę Fouriera, ale na pewno od tej wiedzy szybciej przyda Ci się ta o przekaźnikach.
 1. Przekaźnik czasowy – budowa, zasada działania, przebiegi czasowe, zastosowania

Czasami zwykły przekaźnik nie wystarczy. Czasami potrzebujemy czegoś więcej. Proste zadanie „mrygania” lampką wymaga już układu, który wprowadzi odpowiednie sterowanie. Czy potrzebujemy do tego sterownika PLC? Oczywiście, że nie!  Czasowe sterowanie podlewaniem, opóźnienie wyłączenia grzałki, zwłoka ze startem podajnika – przekaźniki czasowe wezmą to na klatę!

Napędy w automatyce

Silniki elektryczne to naprawdę dopracowane rozwiązania. I mimo, że są dość odporne na wszelakie zjawiska, to jednak niezbędne jest ich właściwe zabezpieczenie. Róbmy to zgodnie ze sztuką! Zapoznaj się z podstawowymi zabezpieczeniami występującymi w  torze zasilania silnika elektrycznego. Czasami patrząc na parametry zasilania oprócz samego silnika, jesteśmy także w stanie zabezpieczyć także inne urządzenia. Ale więcej w artykule.
 1. Jak podłączyć silnik 3 fazowy na jedną fazę?

Co? To jest w ogóle możliwe? A w sumie po co to robić? Bywają sytuacje, gdy wypadnie któraś z faz albo spalił się silnik, a akurat nie mamy jednofazowego. Automatycy utrzymania ruchu na pewno podaliby więcej przykładów. Niemniej warto wiedzieć, że jest to możliwe (bo jest) oraz jak to zrobić. A jest to prostsze niż się wydaje!
 1. Softstart – budowa, zasada działania, schemat oraz dobór do silnika

Rozruch silnika to w niektórych maszynach stresująca chwila. Zwłaszcza jeśli jest to rozruch bezpośredni. Szarpnięcie wałem, a co za tym idzie też elementem roboczym napewno dobrze nie wróży mechanice maszyny. Dlatego warto rozważyć softstarter-y łagodzące taki rozruch. Jest to zarówno korzystne dla samej maszyny jak i sieci zasilającej. W końcu pozbywamy się takiego dużego piku prądu przy rozruchu. Zerknij w artykuł po więcej.
 1. Jak dobrać przemiennik częstotliwości (falownik)?

Może nie w postaci artykułu ale wywiadu, chciałem dorzucić Ci niemal kompendium wiedzy o przetwornicach częstotliwości, przemiennikach czy bardziej popularnie nazywanych falownikach. Jeśli nie potrzebujesz kontroli prędkości obrotowej silnika w swojej aplikacji, to zastosowanie softstartu pewnie Ci wystarczy. Natomiast kontrolę prędkości w najprostszej postaci umożliwią właśnie przetwornice. Warto wiedzieć o nich trochę więcej niż tylko to, że istnieją.

PLC i nie tylko

 1. Symulacja PLC + HMI czyli jak zacząć naukę programowania bez sprzętu.

Gratka dla nowicjuszy i nie tylko. Praktycznie z każdym nowym obiektem jest tak, że prace nad oprogramowaniem zaczyna się jeszcze przed otrzymaniem zamówionego hardware-u. Czasami tego sprzętu nawet się nie widzi bo od razu trafia na obiekt. A oprogramowanie dobrze byłoby przetestować zanim pojedzie się z nim na obiekt. Z pomocą przychodzą symulatory, gdzie przetestujemy nasz program tak jakby działał na prawdziwym obiekcie.
 1. 3 tricki w TIA Portal, które oszczędzą Ci kłopotów.

Pracujesz na Siemensie S7? Zerknij na często pomijane aspekty konfiguracji systemu sterowania, zarówno PLC jak i HMI. Pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnych telefonów i nierzadko idących za tym interwencji zdalnego łączenia się ze sterownikiem, ponownego podgrywania projektu. Przykład? S7-1200 nie ma przełącznika RUN-STOP-MRES, więc co zrobić jak wpadnie w STOP? Reset zasilania nie wystarczy…
 1. Sterowanie silnikiem krokowym przez Siemens S7-1200 – Konfiguracja Motion Control

Sterowanie pozycją elementów roboczych w maszynach produkcyjnych to chleb powszedni. Zagadnienie samo w sobie może nie jest jakieś kosmicznie trudne, jednak nie jest to zapalenie lampki od przycisku. Nie bez powodu producenci PLC starają się wspomóc automatyków przy integracji i sterowania napędami w ich aplikacjach. Najpopularniejszy w naszym regionie Siemens ma przygotowany do tego celu moduł Motion Control, którego konfigurację przybliżono w niniejszym artykule.
 1. Wprowadzenie do pracy ze sterownikami PLC Allen Bradley w Studio 5000

Znasz Siemens-a? Kolega po fachu zza oceanu pewnie powiedziałby, że jednak woli coś innego niż grzebanie w TIA Portal. Bowiem na kontynencie amerykańskim bardziej popularne są sterowniki Allen Bradley programowane w Studio 5000. Zobacz jak wygląda oprogramowanie innego giganta z branży automatyki przemysłowej w kontekście systemów sterowania.
 1. SIEMENS LOGO! 8 Wielki mały sterownik

Znasz sytuacje, w których zastosowane rozwiązanie znacząco przekracza wymagania danej aplikacji? Nie każda aplikacja wymaga zastosowania np. S7-1200. Przecież oprócz sterownika potrzebna jest też licencja na oprogramowanie. Dlatego czasami można zastanowić się nad zastosowaniem przekaźnika programowalnego, który mimo pozorów, także ma spore możliwości. Wyświetlacz, przyciski, webserwer, aplikacja na Android dają całkiem spore możliwości.

Sieciowe sprawy

Chyba najbardziej podstawowe urządzenie występujące w sieciach bazujących na standardzie Ethernet. Mimo jednakowej nazwy „switch”, dane przełączniki mogą znacząco się od siebie różnić. Podstawowe rozwiązania zbytnio nie wnikają w ruch sieciowy i niczym pracownik sortowni przekazują dane od nadawcy do odbiorcy. Tymczasem zaawansowane rozwiązania umożliwiają znaczące kontrolowanie ruchu w sieci, wsparcie dla różnych protokołów czy posiadać różne standardy złącz.
 1. PROFINET – podstawy, teoria i praktyka 

Sieci przemysłowe to temat rzeka. Obecnie w ciągłym użytku jest wiele różnych standardów protokołów. W naszym regionie najpopularniejszy jest Profinet – standard bazujący na sieci Ethernet. W rankingu światowym idzie on łeb w łeb z EthernetIP. Nie wiadomo, który wygra. Bardziej prawdopodobna jest ich koegzystencja. Dlatego polecam zapoznanie się z nim bliżej, gdyż na pewno nie zniknie z rynku za rok czy dwa.
W dobie rosnącej cyfryzacji i agregacji danych potrzebujemy dostosowanych rozwiązań wymiany danych pomiędzy infrastrukturą przemysłową, a światem IoT i chmurami. Obecne rozwiązania protokołów przemysłowej wymiany danych niezbytnio nadają się do przesyłania informacji do chmury przez nierzadko wolne łącza sieciowe. Na szczęście idealnie do tego celu nadaje się protokół MQTT, który okazuje się zbawieniem dla automatyków. Zapoznaj się z nim!

Złote porady dla automatyków

Widziałeś, gdzieś kiedyś, czy to w instrukcjach BHP czy po prostu w Internecie, zdjęcia kłódek na maszynach blokujące ich uruchomienie? Albo tabliczki informujące o wykonywanych pracach serwisowych? Są to metody na poprawę bezpieczeństwa pracy przy maszynach podczas przerw w ich pracy. Ale czy wiedziałeś, że jest to cały zbiór procedur, które posiadają swoją nazwę i określone reguły postępowania? Warto się z nimi zapoznać i stosować w swoim miejscu pracy.

zobacz cały artykuł…

„Programować każdy może. Czasem lepiej, czasem trochę gorzej.” Programowanie to zajęcie, w którym jakość przychodzi z czasem i praktyką. Dobrze napisany kod jest przejrzysty i łatwy do zrozumienia dla osób trzecich, które być może będą go analizowały w przyszłości po nas, aby wprowadzić jakieś poprawki. Dlatego warto zadbać o nasze dzieło już na wstępie. Poznaj dobre rady!

zobacz cały artykuł…

 1. Jak wykonać pomiary ochronne w maszynach przemysłowych?

Maszyny przemysłowe już na etapie instalacji i podłączania są starannie uziemiane i wykonywane są wszelkie niezbędne pomiary pozwalające na weryfikację czy wszystkie prace elektryczne zostały wykonane prawidłowo a maszyna nie stwarza niebezpieczeństwa dla użytkowników. Ale to nie koniec! takie pomiary powinny być wykonywane okresowo i podlegać stałej kontroli. Warto wiedzieć jaki to powinno wyglądać

Na koniec jedna z kwestii, dla której (nie oszukujmy się) wszyscy też zajmujemy się automatyką. Ile taki automatyk może zarobić? A w Ameryce czy na dalekim wschodzie? Co prawda bazujące na ogólnodostępnych portalach dane, ale jednak dające jakiś pogląd na świat, zostały zebrane w jednym miejscu. Przyjemnie jest spojrzeć jak to wygląda na świecie. A może by tak się gdzieś przeprowadzić?

zobacz cały artykuł…Utworzono: / Kategoria:
 • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
 • Profil Autora
 • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY