Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Softstarty – działanie i dobór

1829 wyświetleń, autor: Paweł.

Powszechnym zadaniem w naszej pracy jest rozruch układów elektrycznych. Istnieje wiele możliwych metod rozruchu, ten artykuł dotyczyć będzie układów softstartów. Przedstawione zostaną podstawowe informacje dotyczące działania, doboru i zastosowania tych układów.

Softstart – podstawowe informacje

Przy bezpośrednim rozruchu układów elektrycznych dużej mocy (głównie silników, ale także obwodów oświetleniowych) dochodzi do powstania niekorzystnych zjawisk udaru prądowego i udaru momentu. Udar prądowy charakteryzuje się nagłym wzrostem prądu (przy jednoczesnym spadku napięcia), który może doprowadzić do uszkodzenia instalacji i urządzeń elektrycznej zasilanych z tego obwodu. Udar mechaniczny dotyczy układów napędowych, gdzie dynamiczne szarpnięcie elementów ruchomych może spowodować ich uszkodzenie (np: zerwanie pasów transportowych). Urządzenia softstartu zapewniają łagodny rozruch i zatrzymanie tych układów z wyeliminowaniem występowania niekorzystnych zjawisk.

Rys. 1. Uszkodzone uzwojenie silnika jakie może spowodować udar prądowy.

Zasada działania

Miękki start odbywa się przez stopniowe zwiększanie napięcia zasilania. Pełne napięcie zasilania uzyskujemy po pewnym czasie, unikając skoku prądu i gwałtownego szarpnięcia układu mechanicznego. Analogicznie następuje łagodne zatrzymanie – zmniejszając stopniowo napięcie. Softstart zbudowany jest z dwóch połączonych przeciwsobnie tyrystorów na każdej fazie. Układ tyrystorowy sterowany jest przez mikroprocesor. Podczas rozruchu tyrystory są wysterowane tak, że przepuszczany jest ostatni fragment każdego półokresu napięcia zasilającego – kąt wysterowania. Następnie kąt wysterowania jest zmniejszany w każdym półokresie, przez wcześniejsze załączanie sygnału startowego tyrystorów, aż do momentu uzyskania pełnego napięcia zasilania. Analogicznie następuje proces softstopu. Napięcie zasilania jest zmniejszane o kąt wysterowania od 100% do zera.

Rys. 2a. Sposób połączenia softstartu w układzie.

Rys. 2b. Przebieg napięcia zasilania układu podczas rozruchu.

Kiedy stosować softstart

Metod rozruchu istnieje kilka, jak więc dobrać optymalne rozwiązanie do danego układu? W zastosowaniach przemysłowych najczęściej zależy nam na najbardziej niezawodnym, bezpiecznym, a jednocześnie tanim rozwiązaniu. Rozróżniamy kilka metod rozruchu:

 • Rozruch bezpośredni – załączenie napięcia zasilania odbywa się tu natychmiast, czego powodem jest bardzo duży prąd rozruchowy i udar mechaniczny. Jest to zdecydowanie najtańszy sposób, jednak nie jest on bezpieczny i niezawodny (zabezpieczony tylko wyłącznikiem silnikowym, generuje uszkodzenia mechaniczne układu, uszkodzenia sieci i innych urządzeń). Taki rodzaj rozruchu powinien być stosowany tylko w przypadku silników małej mocy np.: wentylatory.

Rys. 3. Charakterystyka prądu rozruchowego – rozruch bezpośredni.

 • Rozruch gwiazda-trójkąt – układ zapewniający ograniczenie prądu rozruchowego. Wadą takiego rozwiązania jest jednak mniejszy moment obrotowy, przez co takie rozwiązanie może zostać zastosowane tylko w układach bez dużych obciążeń np.: układy transportowe.
 • Softstart – układ prosty w montażu i konfiguracji z możliwością sterowania parametrami rozruchu jak np.: czas rozruchu i stromości narastania prądu. Daje możliwość bezpiecznego startu bez zjawiska udaru prądowego i mechanicznego. Stosunkowo niskie koszty zakupu urządzenia. Ograniczona jest jednak ilość rozruchów w krótkich odstępach czasu.

Rys. 4. Charakterystyka prądu rozruchowego Softstart.

 • Falowniki – to najbardziej zaawansowane urządzenia, umożliwiające płynną regulację prędkości obrotowej, a także wielokrotne rozruchy (nawet w krótkich odstępach czasu). Są jednak drogie i zajmują dużo miejsca, przez co stosowanie we wszystkich aplikacjach nie jest opłacalne.

Rys. 5. Charakterystyka prądu rozruchowego falownik.

Kiedy stosować softstart? W sytuacji gdy mamy do czynienia z rzadkimi rozruchami układów dużej mocy z możliwymi obciążeniami przy starcie. Przykładowe zastosowania softstartów to: kruszarki, mieszalniki, transportery, pompy odśrodkowe, schody ruchome.

Dobór softstartu

Dobranie odpowiedniego softstartu wymaga dokładnej znajomości układu w którym ma on pracować. Poniżej zostaną przedstawione parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze softstartu do zastosowania w układach napędowych.

 • Prąd znamionowy – wartość prądu znamionowego softstartu musi być równa lub większa prądowi lub sumie prądów znamionowych silników które będzie on uruchamiał.
 • Zakres mocy znamionowej – przy doborze tego parametru należy zwrócić uwagę na rodzaj układu w którym softstarter ma być użyty. W układach, gdzie dokonujemy rozruchu silników nieobciążonych możemy zastosować softstart z mocą znamionową dopasowaną do mocy znamionowej silnika. W zastosowaniach, gdzie moc rozruchowa jest duża, wybieramy softstarty o większej mocy znamionowej niż moc napędów.
 • Napięcie sterowania softstartu i jego rodzaj.
 • Czas rozruchu.
 • Moment rozruchowy – określa z jaką mocą będą startować napędy przy starcie.
 • Maksymalne napięcie pracy – zazwyczaj jest ono na poziomie 600V.
 • Przeciążalność – parametr ten powinien odpowiadać przeciążalności silnika.
 • Ilość obrotów na minutę.
 • Ilość rozruchów w ciągu godziny.
 • Dodatkowe wyposażenie – dziś coraz częściej softstarty wyposażane są w dodatkowe funkcje ułatwiające montaż i diagnostykę np.: wyświetlacze, kontrolki, ograniczniki prądu, obecność bypassa.
 • Temperatura otoczenia – określa dopuszczalny zakres pracy softstartów.
 • Producent – to istotna kwestia przy wyborze softstartu. Kupując od znanych producentów mamy pewność, że kupujemy sprawdzone układy. Możemy również liczyć na wsparcie techniczne oraz pomoc przy doborze tych układów.

Rys. 6. Przykładowy softstarter firmy Siemens seria SIRIUS 3RA6.

Aplikacja do wyboru softstartu SiemensSTS – Simulation Tool for Soft Starters

Wybór i parametryzacja odpowiedniego softstartu jest łatwiejszy, gdy mamy możliwość skorzystania z specjalnych aplikacji. Jedną z lepszych aplikacji do tego celu jest Siemens STS – Simulation Tool for Soft Starters. Jest to narzędzie ułatwiające dobór odpowiedniego softstartu na podstawie danych układu w którym będzie on pracował. Podając parametry silnika i układu, a także ilość przewidywanych rozruchów uzyskamy dobrany softstarter wraz z nastawami odpowiadającymi naszemu zastosowaniu. Dodatkowo przedstawione zostaną wykresy obrazujące rozruch na tak dobranym softstarcie.

Rys. 7. Przykładowe okno programu SiemensSTS.

Podsumowanie

Softstarty to idealne układy w zastosowaniach niewymagających regulacji prędkości oraz częstego załączania. Zapewniają bezpieczną i ekonomiczną pracę układu oraz trwałość instalacji elektrycznej oraz układu mechanicznego. To także dobre rozwiązanie, jeśli jesteśmy ograniczeni miejscem w szafie elektrycznej. Mnogość różnego rodzaju układów softstartów i ich funkcji, a także niska cena za te układy (często zakup softstartu jest bardziej opłacalny niż zakup styczników do układu gwiazda-trójkąt) jest dużo tańszym rozwiązaniem od falowników.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka w edycji Listopad 2018 
Nagrodę Przetwornik pomiarowy JUMPFLEX® (857-415) 4..20mA na 0-10V dostarcza firma WAGO

 

Więcej o konkursie: https://iautomatyka.pl/konkurs-iautomatyka/

reklama


30 listopada 2018 / Kategoria: ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Certyfikat DNV-GL dla systemu XN300 We/Wy – Eaton poszerza swoją ofertę rozwiązań automatyki w przemyśle morskim

Certyfikat DNV-GL dla systemu XN300 We/Wy – Eaton poszerza swoją ofertę rozwiązań automatyki w przemyśle morskim

>KLIKNIJ<

Mały ale WARIAT – nadchodzi nowy sterownik easyE4 od EATON

Mały ale WARIAT – nadchodzi nowy sterownik easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

ROBOT KROKI – Kończymy projekt elektroniki cz.7

ROBOT KROKI – Kończymy projekt elektroniki cz.7

>KLIKNIJ<

LOGO!wanie danych do Excela

LOGO!wanie danych do Excela

>KLIKNIJ<

Amatorski projekt ramienia robota na serwach modelarskich

Amatorski projekt ramienia robota na serwach modelarskich

>KLIKNIJ<

Konkurs iAutomatyka Grudzień 2018

Konkurs iAutomatyka Grudzień 2018

>KLIKNIJ<

Nowości w ofercie Weinteka: moduły analogowe serii iR

Nowości w ofercie Weinteka: moduły analogowe serii iR

>KLIKNIJ<

Zaprogramowaliśmy linie montażowe silników i skrzyń biegów – Sii

Zaprogramowaliśmy linie montażowe silników i skrzyń biegów – Sii

>KLIKNIJ<

Postępowanie w problemach z siecią PROFIBUS z punktu widzenia praktyka

Postępowanie w problemach z siecią PROFIBUS z punktu widzenia praktyka

>KLIKNIJ<

Role systemów bezpieczeństwa w automatyce przemysłowej.

Role systemów bezpieczeństwa w automatyce przemysłowej.

>KLIKNIJ<

Jak produkowana jest woda mineralna? – Fabryki w Polsce

Jak produkowana jest woda mineralna? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

10 porad projektowania schematów elektrycznych

10 porad projektowania schematów elektrycznych

>KLIKNIJ<

Softstarty – działanie i dobór

Softstarty – działanie i dobór

>KLIKNIJ<

Komunikacja pomiędzy PLC i Serwo z wykorzystaniem CANopen

Komunikacja pomiędzy PLC i Serwo z wykorzystaniem CANopen

>KLIKNIJ<

ROBOTY cz.2 – Przykłady wykorzystania

ROBOTY cz.2 – Przykłady wykorzystania

>KLIKNIJ<

Dlaczego od pewnego czasu używam przy uruchomieniach kamery termowizyjnej

Dlaczego od pewnego czasu używam przy uruchomieniach kamery termowizyjnej

>KLIKNIJ<

B&R buduje przyszłość jednolitego standardu komunikacji przemysłowej OPC UA over TSN

B&R buduje przyszłość jednolitego standardu komunikacji przemysłowej OPC UA over TSN

>KLIKNIJ<

Przetworniki ciśnienia. Co i jak?

Przetworniki ciśnienia. Co i jak?

>KLIKNIJ<

Za nami jedno z najważniejszych w Polsce spotkań sektora energetycznego – XI Targi Energetyczne ENERGETICS.

Za nami jedno z najważniejszych w Polsce spotkań sektora energetycznego – XI Targi Energetyczne ENERGETICS.

>KLIKNIJ<

Nowości LAPP na targach SPS IDC Drives 2018

Nowości LAPP na targach SPS IDC Drives 2018

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Dołącz do nas!
Wydarzenia
Bądź na bieżąco!
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…