Przepływomierz

Przepływomierz – jest to urządzenie służące do pomiary strumienia masy lub objętości płynu jednorodnego w rurociągu o przekroju (zazwyczaj) kołowym, gdzie cały przekrój rurociągu wypełniony jest płynem. Z punktu widzenia fizyki do płynów zaliczamy zarówno ciecze jak i gazy.

Zależnie od zasady działania przepływomierze reagują na strumień masy – np. Coriolisa oraz kalorymetryczne, albo na strumień objętości (pozostałe konstrukcje). Bardzo często stosuje się przepływomierze zwężkowe, które działają na zasadzie zawężenia rurociągu i efekcie spadku ciśnienia. Przepływomierze badają chwilowe zmiany przepływu, dlatego przeważnie zintegrowane są z układem liczącym, opierającym się na całkowaniu mierzonego przepływu.

Wyróżniamy trzy główne konstrukcje przepływomierzy, które opierają się na oddziaływaniu mechanicznym, oddziaływaniu falowym (efekt Dopplera oraz ultradźwięki) oraz na oddziaływaniu elektromagnetycznym. Najczęściej spotykane rodzaje przepływomierzy to: manometryczne (ciśnieniowe), zwężkowe, o zmiennym przekroju (rotametry), tachometryczne, turbinowe, komorowe, oscylacyjne, wirowe, Coriolisa, elektromagnetyczne, ultradźwiękowe, termiczne i kalorymetryczne.