PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Słów kilka o szkoleniu SP3-Profinet w EMT-Systems

519 wyświetleń, autor: Rafał.

Na szkolenie SP3-Profinet wybrałem się nie z potrzeby, ale z chęci i ciekawości. Ponieważ prywatnie po pracy interesuję się sieciami komputerowymi i sprzętem sieciowym, szczególnie firmy Mikrotik. Firmę szkoleniową jednak wybrałem świadomie gdyż w EMT-Systems byłem już wcześniej na szkoleniach z programowania sterowników PLC Siemens Simatic 300/400.

SP3-Profinet – czego się spodziewać?

Z planem szkolenia SP3-Profinet możemy zapoznać się na stronie EMT-Systems. Warto zaznaczyć że jest to zarys tego co na pewno znajdzie się na szkoleniu, bo jak dotąd to już moje trzecie szkolenie w EMT  i za każdym razem plan szkolenia był tak zrealizowany, że prowadzący dodawał jeszcze coś od siebie.

Na stronie z planem szkolenia możemy znaleźć informację iż zalecany jest wcześniejszy udział w szkoleniu PLC2: Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400 – kurs zaawansowany lub umiejętności na tym poziomie. Podobną informacje EMT-Systems zamieszcza w opisie każdego szkolenia i o ile w przypadku np. szkolenia PLC2 warto było posiadać wiedzę na poziomie PLC1 lub ukończony kurs PLC1 to w przypadku szkolenia SP3-Profinet mocno się z tym nie zgodzę.

Oczywiście nie jest to jakiś sztywny wymóg czy coś podobnego, ale informacja taka też nakreśla w jakiś sposób czego możemy się spodziewać na szkoleniu. Co więc tak naprawdę warto wiedzieć czy umieć wybierając się na SP3. Przede wszystkim warto znać środowisko programistyczne Siemens Step7, a w szczególności jego część dedykowaną sieciom, czyli NetPro. Przyda się też ogólna wiedza na temat sieci Ethernet a jeszcze lepiej jest mieć jakieś podstawy  wiedzy o sieci Profibus DP.

Materiały szkoleniowe i prowadzący

Dokumentacja z szkolenia to około 156 stronicowy podręcznik formatu A4 w kolorystyce czarno białej. Autorem podręcznika jest prowadzący szkolenie Pan dr inż. Piotr Świszcz. Na dzień szkolenia (wrzesień 2019) otrzymałem egzemplarz w wersji: SP3 v.1 28.02.2014. Materiały szkoleniowe są wykonane w formie pigułki podstawowej wiedzy ze szkolenia, którą warto zachować na przyszłość i do której czasami warto zajrzeć. Jest to też kopia slajdów które prowadzący wyświetla pod czas szkolenia więc jedyne czego może nam zabraknąć to szerszego komentarza lub ciekawych a czasem wesołych anegdot prowadzącego.

Szkolenie w którym miałem przyjemność brać udział prowadził Pan dr inż. Piotr Świszcz. Osobiście jestem zadowolony z szkolenia prowadzonego przez Pana Piotra. Przede wszystkim z tego powodu iż nie usłyszymy od niego sztywnej wykładowczej gadki często płynącej od ludzi pracujących na uczelniach wyższych. Pan Piotr posiada dar łączenia wiedzy teoretycznej i zdobytego doświadczenia praktycznego, przekuwając je na doskonałe przykłady dydaktyczne. Potrafi nawet bardzo trudne zagadnienia techniczne przełożyć na prosty język i sytuacje życiowe, co powoduje iż przekazywanie wiedzy jest bardziej przystępne dla kursantów. Generalnie Pan Piotr to wesoły człowiek umiejący stworzyć miłą i luźną atmosferę na szkoleniu.

Profinet to dziecko Profibusa

Powyższym stwierdzeniem można by zacząć wiele szkoleń i wykładów na temat sieci Profinet. Tak też się stało i na tym szkoleniu przez co pierwszy dzień szkolenia to w zasadzie szybki i ogólny zarys na temat sieci Profibus DP. Dla osób które znają dobrze ten typ sieci dzień może wydać się straconym, ale dla tych którzy nie będą pracowali już z sieciami Profibus DP i ich nie znają lub z jakiś powodów nie szkolili się w tym temacie taki wstęp może okazać się sporym zastrzykiem dodatkowej przydatnej wiedzy, a nawet powiedział bym niezbędnym do dalszego zrozumienia szkolenia odnoście Profinet.

Kolejne w zasadzie dwa dni upływają na budowie dość sporego układu sieciowego od strony programowej jak i fizycznych połączeń kablowych. Podczas szkolenia zostaje omówiony każdy z elementów użyty do budowy układu wraz z praktycznymi przykładami. Dużym plusem jest fakt iż do budowy szkoleniowego układu sieci wykorzystane zostają nie tylko elementy jednego producenta, ale kilku takich jak Siemens, Balluff, Lumberg, Turck. Daje to możliwość poznania różnorakich elementów i zobaczenia jak rożnie producenci podchodzą do tematu współpracy urządzeń  w sieci Profinet. Poniższe fotografie przedstawiają wszystkie elementy sieciowe użyte w szkoleniu.

Finałem całego szkolenia staje się dzień czwarty i ostatni dzień piąty, kiedy to cała sieć zaczyna działać i można coś popsuć 😉 Na szkoleniu nie mogło zabraknąć diagnostyki i różnorakich sposobów konfiguracji sieci w celu uniknięcia niechcianych problemów i awarii. Jednym z przykładów jest późniejsze przebudowanie sieci w tzw. ring.

Dla wielu osób taką małą wisienką na torcie lub bonusem może okazać się co prawda dość szybki i ogólnikowy ale przeprowadzony od zera sposób uruchomienia przetwornicy Siemens G120 sterowanej z panelu HMI  🙂

Podsumowanie

Ponieważ jest to jedyne szkolenie z sieci Profinet w którym brałem udział i nie wiem co oferuje konkurencja dla mnie osobiście za plusy uważam:

 • bardzo kompetentny prowadzący,
 • spora ilość różnorakiego sprzętu, kilku producentów,
 • małą grupa szkoleniowa, 8 osób.

Za minusy uważam:

 • ograniczenie tylko do jednego środowiska programistycznego Step 7 NetPro,
 • część stanowiska dydaktycznego jest współdzielona z drugim kursantem.

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Listopad 2019

Nagrodę Myszka bezprzewodowa + powerbank + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma EMT-SYSTEMS.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
30 listopada 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Rafał
 • Zawodowo inżynier elektrotechniki, dyżurny automatyk w wydziale utrzymania ruchu Paged Pisz Sp. z o.o. w Piszu. Po pracy elektronik hobbysta i pasjonat jazdy na rolkach po Mazurskich szlakach.
 • Profil Autora
 • http://rolki.mazury.pl

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Bezpłatny webinar „Solid Edge Electrical – Początki projektowania Twojego okablowania”

Bezpłatny webinar „Solid Edge Electrical – Początki projektowania Twojego okablowania”

>KLIKNIJ<

Bezprzewodowa komunikacja dla krytycznych aplikacji z M!DGE2 i RipEX

Bezprzewodowa komunikacja dla krytycznych aplikacji z M!DGE2 i RipEX

>KLIKNIJ<

Zwiększenie wydajności kontroli ruchu układów bramowych z dwuosiowymi napędami COPLEY Plus

Zwiększenie wydajności kontroli ruchu układów bramowych z dwuosiowymi napędami COPLEY Plus

>KLIKNIJ<

Po co nam TAP w sieci PROFINET?

Po co nam TAP w sieci PROFINET?

>KLIKNIJ<

Monitorowanie poziomów cieczy, jako źródło wiedzy o posiadanych zasobach

Monitorowanie poziomów cieczy, jako źródło wiedzy o posiadanych zasobach

>KLIKNIJ<

Powrót do historii? – Sterowanie przekaźnikowe

Powrót do historii? – Sterowanie przekaźnikowe

>KLIKNIJ<

16 Korzyści z kompleksowego rozwiązania IIoT od IXON w produkcji

16 Korzyści z kompleksowego rozwiązania IIoT od IXON w produkcji

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 5: Podstawy bazy danych SQLite [FILM]

Poznaj CPL410 – część 5: Podstawy bazy danych SQLite [FILM]

>KLIKNIJ<

Bezpłatne seminaria online od Siemens – Zarządzenie Projektami i Wspomaganie Innowacyjności R&D

Bezpłatne seminaria online od Siemens – Zarządzenie Projektami i Wspomaganie Innowacyjności R&D

>KLIKNIJ<

MAXOLUTION® – nowe oblicze automatyzacji

MAXOLUTION® – nowe oblicze automatyzacji

>KLIKNIJ<

Pełna kontrola produktu. Czytnik kodów czy smart camera?

Pełna kontrola produktu. Czytnik kodów czy smart camera?

>KLIKNIJ<

Czy maszyna zastąpi człowieka przy budowie szaf? Wywiad z inżynierami Weidmuller

Czy maszyna zastąpi człowieka przy budowie szaf? Wywiad z inżynierami Weidmuller

>KLIKNIJ<

Wyzwania dynamicznych stref bezpieczeństwa – praktyczny przykład realizacji

Wyzwania dynamicznych stref bezpieczeństwa – praktyczny przykład realizacji

>KLIKNIJ<

Twój dostawca wycofuje serwonapędy? Skontaktuj się z ich producentem.

Twój dostawca wycofuje serwonapędy? Skontaktuj się z ich producentem.

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA GRUDZIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA GRUDZIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Katalog igus teraz też po polsku

Katalog igus teraz też po polsku

>KLIKNIJ<

Czujniki siły dla robotów przemysłowych. Jak zwiększyć skuteczność montażu delikatnych detali?

Czujniki siły dla robotów przemysłowych. Jak zwiększyć skuteczność montażu delikatnych detali?

>KLIKNIJ<

Jak dostosować się do potrzeb IIoT klienta w sektorze produkcyjnym?

Jak dostosować się do potrzeb IIoT klienta w sektorze produkcyjnym?

>KLIKNIJ<

Darmowa i ładna SCADA? Niemożliwe? Sprawdź Node-RED!

Darmowa i ładna SCADA? Niemożliwe? Sprawdź Node-RED!

>KLIKNIJ<

Sysmac – Platforma automatyzacji firmy Omron – Podstawowa konfiguracja komunikacji

Sysmac – Platforma automatyzacji firmy Omron – Podstawowa konfiguracja komunikacji

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Bezpieczny, prosty w obsłudze i energooszczędny Seria serwowzmacniaczy Mitsubishi Electric MELSERVO MR-J4 wraz z kompatybilnymi modułami pozycjonującymi oraz zaawansowanymi kontrolerami motion, umożliwia konstruktorom maszyn i urządzeń oraz...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…