Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/12/szkolenie-profinet-emt-systems-iautomatyka.pl_.jpg

Słów kilka o szkoleniu SP3-Profinet w EMT-Systems

autor: Rafał.

Na szkolenie SP3-Profinet wybrałem się nie z potrzeby, ale z chęci i ciekawości. Ponieważ prywatnie po pracy interesuję się sieciami komputerowymi i sprzętem sieciowym, szczególnie firmy Mikrotik. Firmę szkoleniową jednak wybrałem świadomie gdyż w EMT-Systems byłem już wcześniej na szkoleniach z programowania sterowników PLC Siemens Simatic 300/400.

SP3-Profinet – czego się spodziewać?

Z planem szkolenia SP3-Profinet możemy zapoznać się na stronie EMT-Systems. Warto zaznaczyć że jest to zarys tego co na pewno znajdzie się na szkoleniu, bo jak dotąd to już moje trzecie szkolenie w EMT  i za każdym razem plan szkolenia był tak zrealizowany, że prowadzący dodawał jeszcze coś od siebie.

Na stronie z planem szkolenia możemy znaleźć informację iż zalecany jest wcześniejszy udział w szkoleniu PLC2: Programowanie sterowników logicznych SIEMENS SIMATIC S7-300/400 – kurs zaawansowany lub umiejętności na tym poziomie. Podobną informacje EMT-Systems zamieszcza w opisie każdego szkolenia i o ile w przypadku np. szkolenia PLC2 warto było posiadać wiedzę na poziomie PLC1 lub ukończony kurs PLC1 to w przypadku szkolenia SP3-Profinet mocno się z tym nie zgodzę.

Oczywiście nie jest to jakiś sztywny wymóg czy coś podobnego, ale informacja taka też nakreśla w jakiś sposób czego możemy się spodziewać na szkoleniu. Co więc tak naprawdę warto wiedzieć czy umieć wybierając się na SP3. Przede wszystkim warto znać środowisko programistyczne Siemens Step7, a w szczególności jego część dedykowaną sieciom, czyli NetPro. Przyda się też ogólna wiedza na temat sieci Ethernet a jeszcze lepiej jest mieć jakieś podstawy  wiedzy o sieci Profibus DP.


Materiały szkoleniowe i prowadzący

Dokumentacja z szkolenia to około 156 stronicowy podręcznik formatu A4 w kolorystyce czarno białej. Autorem podręcznika jest prowadzący szkolenie Pan dr inż. Piotr Świszcz. Na dzień szkolenia (wrzesień 2019) otrzymałem egzemplarz w wersji: SP3 v.1 28.02.2014. Materiały szkoleniowe są wykonane w formie pigułki podstawowej wiedzy ze szkolenia, którą warto zachować na przyszłość i do której czasami warto zajrzeć. Jest to też kopia slajdów które prowadzący wyświetla pod czas szkolenia więc jedyne czego może nam zabraknąć to szerszego komentarza lub ciekawych a czasem wesołych anegdot prowadzącego.

Szkolenie w którym miałem przyjemność brać udział prowadził Pan dr inż. Piotr Świszcz. Osobiście jestem zadowolony z szkolenia prowadzonego przez Pana Piotra. Przede wszystkim z tego powodu iż nie usłyszymy od niego sztywnej wykładowczej gadki często płynącej od ludzi pracujących na uczelniach wyższych. Pan Piotr posiada dar łączenia wiedzy teoretycznej i zdobytego doświadczenia praktycznego, przekuwając je na doskonałe przykłady dydaktyczne. Potrafi nawet bardzo trudne zagadnienia techniczne przełożyć na prosty język i sytuacje życiowe, co powoduje iż przekazywanie wiedzy jest bardziej przystępne dla kursantów. Generalnie Pan Piotr to wesoły człowiek umiejący stworzyć miłą i luźną atmosferę na szkoleniu.

Profinet to dziecko Profibusa

Powyższym stwierdzeniem można by zacząć wiele szkoleń i wykładów na temat sieci Profinet. Tak też się stało i na tym szkoleniu przez co pierwszy dzień szkolenia to w zasadzie szybki i ogólny zarys na temat sieci Profibus DP. Dla osób które znają dobrze ten typ sieci dzień może wydać się straconym, ale dla tych którzy nie będą pracowali już z sieciami Profibus DP i ich nie znają lub z jakiś powodów nie szkolili się w tym temacie taki wstęp może okazać się sporym zastrzykiem dodatkowej przydatnej wiedzy, a nawet powiedział bym niezbędnym do dalszego zrozumienia szkolenia odnoście Profinet.

Kolejne w zasadzie dwa dni upływają na budowie dość sporego układu sieciowego od strony programowej jak i fizycznych połączeń kablowych. Podczas szkolenia zostaje omówiony każdy z elementów użyty do budowy układu wraz z praktycznymi przykładami. Dużym plusem jest fakt iż do budowy szkoleniowego układu sieci wykorzystane zostają nie tylko elementy jednego producenta, ale kilku takich jak Siemens, Balluff, Lumberg, Turck. Daje to możliwość poznania różnorakich elementów i zobaczenia jak rożnie producenci podchodzą do tematu współpracy urządzeń  w sieci Profinet. Poniższe fotografie przedstawiają wszystkie elementy sieciowe użyte w szkoleniu.

Finałem całego szkolenia staje się dzień czwarty i ostatni dzień piąty, kiedy to cała sieć zaczyna działać i można coś popsuć 😉 Na szkoleniu nie mogło zabraknąć diagnostyki i różnorakich sposobów konfiguracji sieci w celu uniknięcia niechcianych problemów i awarii. Jednym z przykładów jest późniejsze przebudowanie sieci w tzw. ring.

Dla wielu osób taką małą wisienką na torcie lub bonusem może okazać się co prawda dość szybki i ogólnikowy ale przeprowadzony od zera sposób uruchomienia przetwornicy Siemens G120 sterowanej z panelu HMI  🙂

 

Zapoznaj się na stronie EMT-Systems z planem szkolenia SP3-Profinet.

Poznaj terminarz na 2020 rok i weź udział w szkoleniu!

 

Podsumowanie

Ponieważ jest to jedyne szkolenie z sieci Profinet w którym brałem udział i nie wiem co oferuje konkurencja dla mnie osobiście za plusy uważam:

  • bardzo kompetentny prowadzący,
  • spora ilość różnorakiego sprzętu, kilku producentów,
  • małą grupa szkoleniowa, 8 osób.

Za minusy uważam:

  • ograniczenie tylko do jednego środowiska programistycznego Step 7 NetPro,
  • część stanowiska dydaktycznego jest współdzielona z drugim kursantem.

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Listopad 2019

Nagrodę Myszka bezprzewodowa + powerbank + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma EMT-SYSTEMS.



Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Rafał
  • Zawodowo inżynier elektrotechniki, dyżurny automatyk w wydziale utrzymania ruchu Paged Pisz Sp. z o.o. w Piszu. Po pracy elektronik hobbysta i pasjonat jazdy na rolkach po Mazurskich szlakach.
  • Profil Autora
  • http://rolki.mazury.pl

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
  • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
  • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...