Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/04/DSC01603.jpg

Skróty klawiaturowe przyspieszające prace w EPLANie


Każdy z nas kojarzy program do rysowania schematów elektrycznych, jakim jest EPLAN. Jest to profesjonalny i bardzo drogi „kombajn” do tworzenia dokumentacji i wszelkich zestawień potrzebnych w dokumentacji technicznej większości projektów automatyki.

We wszystkich tego typu programach, aby przyspieszyć sobie pracę, możemy stosować zaimplementowane skróty klawiaturowe. Większość tych przycisków znajduje się w pomocy, ale nie wszystkie. Niektóre z nich są tam opisane lepiej, inne gorzej.

Część z nich możemy znaleźć w:

Opcje -> Ustawienia.. -> Użytkownik -> Zarządzanie -> Kombinacje klawiszy

Rysunek 1. Ogromna ilość możliwych kombinacji skrótów klawiaturowych.

Wszystkich skrótów jest bardzo dużo, z czego większość nie jest używana przy generacji standardowych schematów. Dlatego w tym artykule postarałem się zebrać najważniejsze przydatne skróty klawiaturowe używane przy codziennej pracy w programie EPLAN.

Wstawianie na innej stronie elementu dokładnie w tym samym miejscu

Często rysując schematy, chcemy, aby jakiś element był na tej samej wysokości, bądź w tym samym miejscu, ale na innej stronie. Ma to wpływ na estetykę gdy przeglądamy projekt strona po stronie. Jesteśmy również inżynierami, więc nasze schematy powinny wyglądać estetycznie.

Przykładowo, jeżeli chcemy skopiować na inną stronę ten zaznaczony na niebiesko obiekt, klikamy go i kopiujemy skrótem CTRL + C.

Rysunek 2. Widok obiektu, który chcemy skopiować w tym samym miejscu na innej stronie

Następnie przechodzimy na inną stronę. Jeżeli chcemy wkleić skopiowany obiekt na innej stronie, dokładnie w tym samym miejscu, musimy użyć skrótu CTRL + V, a następnie po kolei wciskamy „X” i „Y”. Element ten zostanie wklejony dokładnie w to samo miejsce, w którym był na stronie, z której go skopiowaliśmy.

Rysunek 3. Wklejony obiekt w tym samym miejscu na innej stronie.


Praca z elementami niewidocznymi

Jeżeli mamy jakieś elementy niewidoczne na schemacie to zobaczymy je, wciskając klawisz U.

Rysunek 4. Widok obiektu z niewidocznymi elementami

Rysunek 5. Widok obiektu bez niewidocznych elementów

Elementy niewidoczne nie są widoczne na wydruku. Jeżeli wciśniemy skrót CTRL + P to na podglądzie wydruku zobaczymy, że nasz element nie jest na nim widoczny.

Rysunek 6. Widok podglądu wydruku. Nie ma na nim elementów niewidocznych

Jest to przydatne w wielu miejscach. Przykładowo jeżeli edytujesz arkusz normowy (plot frames) i chcesz, aby opis był zawsze dokładnie w tym samym miejscu, to warto zastosować niewidoczne linie odniesienia. Często zdarza się również, że elementy ukryte przeszkadzają nam w łączeniu linii, gdyż na ich ścieżce pojawia się kolizja w postaci niewidocznego elementu, który należy usunąć.


Podgląd punktów wstawienia i przypisanie opisu symboli

Punkty wstawienia są niezbędne do edytowania właściwości symboli lub tekstów. Możemy je odnaleźć w Widok-> Punkty wstawienia

Rysunek 7. Punkty wstawienia

Wciskając klawisz „I” możemy odnaleźć te punkty wstawienia. Jeżeli ta opcja jest aktywna, to punkty wstawienia symboli i tekstów są wyróżnione przez czarne kwadraty (białe tło) lub białe kwadraty (czarne tło).

Rysunek 8. Symbol z widocznym punktem wstawienia (biały kwadrat)

Jeżeli chcemy opisać ten symbol, wciskamy literę „T”. Wpisujemy tekst opisujący symbol np. „Motor protection device”, zaznaczając „Tekst funkcyjny ścieżki”

Rysunek 9. Wprowadzenie tekstu funkcyjnego

Tekst funkcyjny możemy przypisać do obiektu, umieszczając go w linii do obiektu. Jak na poniższym rysunku.

Rysunek 10. Przypisanie tekstu funkcyjnego do obiektu

EPLAN rozpoznaje teksty funkcyjne, które są pod obiektem, ale nie są w linii prostej i przypisuje je do tego obiektu. Jednak lepiej starać się wprowadzać je w linii na wypadek niejasności.

Wielkość siatki

Powinno pracować się na siatce o wielkości 4 mm. Dlatego, że większość symboli w EPLANIE jest na niej stworzona. Jeżeli będziemy mieli kłopoty z „rozjeżdżaniem się symboli”, prawdopodobnie będzie to spowodowane tym, że przełączyliśmy siatkę na mniejszą wartość (np. 1 mm, bądź 0,1 mm).

Inne użyteczne skróty

Opis

Skrót

Kopiowanie strony z / do

CTRL + SHIFT + P

Edytuj/ kopiowanie formatu

ALT + F

Edytuj/ przydzielenie formatu

ALT + A

Programy narzędziowe/ Zestawienia/Generuj

CTRL + ALT +G

Szukaj/ Synchronizuj wybór

CTRL + SHIFT + Y

Dane projektu/ nawigator urządzeń

CTRL + SHIFT + D

Dane projektu/ aktualizacja połączeń

F11

Programy narzędziowe / Artykuł/Zarządzanie

ALT + V

Programy narzędziowe/ Tłumaczenie /Słownik

ALT + T

Podsumowanie

W tym artykule postarałem się zebrać i przedstawić najczęściej stosowane skróty klawiaturowe i opcje przyspieszające pracę z oprogramowaniem EPLAN. Większość z nich jest wymieniona w pomocy EPLANa, jednak nie są one dostatecznie opisane z punktu praktycznego. EPLAN jest bardzo rozbudowany, więc funkcji tych jest jeszcze więcej, co może być tematem do kolejnych artykułów pomagających w pracy z tym oprogramowaniem.


Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Kwiecień 2020.Nagrodę Kurtka + zestaw gadżetów  dostarcza ambasador konkursu, firma WEIDMULLER.


Utworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: Grzegorz Cybula
  • Jestem z wykształcenia magistrem inżynierem automatyki, związanym z branżą od kilkunastu lat. Interesują mnie tematy związane z szeroko pojętą automatyką w szczególności z projektowaniem systemów automatyki. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Kurs zaczyna się od uniwersalnych porad związanych z czytaniem schematów elektrycznych. Następnie, Agata stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia związane z wykorzystaniem oprogramowania podczas tworzenia kompletnej dokumentacji elektrycznej. ...
    Link: Terminy
  • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
  • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
  • 1,000 PLN
    Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
    Czas trwania: 7h - 14 h
    Link: Terminy
  • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.pl Niez...
  • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...