Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2017/10/Jak-się-placzyc-ze-sterownikiem-PLC-Mitsubishi-Electric-melsec.jpg

Jak się połączyć ze sterownikiem Mitsubishi Electric FX5U w GX Works3


Artykuł z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Inżynierom, którzy mają za sobą kilkanaście producentów sterowników PLC nie jest dużym problemem z połączeniem się nowo poznanego. Robią to intuicyjnie ponieważ mimo innego producenta, procedura połączenia zawsze jest podobna. Mitsubishi nie odbiega od normy, a połączenie sterownika z komputerem osobistym jest bardzo prosta, co udowodnię w poniższym artykule.

Sposób połączenia

Zanim dojdziemy do konfigurowania połączenia sterownika, należy go fizycznie podłączyć do PC.  FX5U obsługuje protokół Ethernet, a więc nie potrzebujemy autorskich przewodów producenta, a zwykłą skrętkę RJ45. Wtyczka znajduję na czole sterownika. Poprawność połączenia przewodu sygnalizuję dioda „LAN SD/RD”

Konfiguracja połączenia

  1. Uruchom program GX Works3 i utwórz nowy projekt z modelem jaki posiadasz. W tutorialu zastosowano model FX5U-32M.
  2. Określ miejsce przeznaczenia połączenia. Wybierz przy typ opcje bezpośredniego połączenia sterownika z PC.
  3. Ostatnim krokiem jest wybór karty sieciowej, a następnie test połączenia.
  4. Jeśli sterownik jest podłączany pierwszy raz lub po prostu chcemy usunąć pozostałości z poprzedniego programu, należy uruchomić pamięć modułu CPU. Kasowanie wartości rejestrów lub kodu z CPU jest tylko możliwe podczas trybu STOP (przełącznik [RUN/STOP/RESET]).
    pamięć modułu CPU uruchamiamy następująco:
    CPU zostanie „wyczyszczony” z programu dopiero po jego resecie. Można to zrobić poprzez odłączenie go z zasilania, bądź przytrzymanie przełącznika [RUN/STOP/RESET] w pozycji RESET do momentu szybkiego migania diody ERR.
  5. Ostatnim krokiem jest wgranie projektu.
    Program projektu będzie uruchomiony gdy zresetujemy CPU (przełącznikiem lub odłączeniem zasilania).

Projekt, który wgrałem to przykład sortownika kartonów zaprezentowany w poprzednich artykułach. Jednak ma on dość znaczący błąd. Problemem jest brak podtrzymania wartości rejestrów po zaniku zasilania CPU. Użyte w projekcie rejestry nie są domyślnie zapamiętywane.

Obszar z pamięcią nieulotną (zapamiętywaną) jest konfigurowany w parametrach jednostki CPU.

Jak można zauważyć, domyślnie żadne z podstawowych urządzeń nie jest zapamiętywane od pierwszych adresów, jedynie timery ST (timer z pamięcią stanu) są zapamiętywane. Przedstawiona wcześniej aplikacja posiada urządzenia takie jak liczniki i zwykłe timery z adresami od 0 do 10. Dodatkowo dodam po jednym obszarze do każdego z tych obiektów z adresami od 0 do 10. Skutkiem tego będzie podtrzymanie wartości licznika kartonów C0, nawet po zaniku zasilania sterownika.

GX Works 3 do pobrania

Dzięki współpracy z Mitsubishi Electric udało nam się uzyskać klucz licencyjny do oprogramowania GX Works 3. Instrukcja znajduje się poniżej:

  1. Logujemy się na MyMitsubishi : https://pl3a.mitsubishielectric.com/fa/pl/mymitsubishi
  2. Wchodzimy w oprogramowanie -> wyszukujemy GX Works3
  3. Pobieramy najnowszą wersję 1.035M
  4. Używamy kodu instalacyjnego 208-437676835

 

Artykuł powstał we współpracy z:

Mitsubishi Electric – Oddział w Polsce. Firma Mitsubishi Electric posiada 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

Zobacz produkty automatyki i robotyki


Więcej z serii: Podstawy urządzeń automatyki - Mitsubishi Electric


Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Grzegorz Turowski • iAutomatyka.pl
  • Jestem inżynierem o specjalności programowania sterowników PLC. Doświadczenie nabyłem przy realizacji obiektów wod-kan oraz automatyk utrzymania ruchu. Jako aktywny inżynier miałem do czynienia z pokaźną liczbą urządzeń automatyki jak PLC, HMI, napędy, urządzenia sieci przemysłowych. Obecnie, swoich sił próbuje w redakcji iAutomatyka.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
  • PR200 to uniwersalne i łatwe w obsłudze urządzenie zaprojektowane w plastikowej obudowie do montażu na szynie DIN jako alternatywa dla PLC. Przekaźnik jest dostępny w kilku wersjach dla napięcia stałego i przemiennego. Jest wyposażony w cyf...
  • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...
  • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
  • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
  • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.&...