Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/05/dop100-iautomatyka.jpg

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

autor: Induprogress.

Obecnie coraz częściej spotykamy się z potrzebą zdalnego dostępu do maszyn, linii produkcyjnych zarówno lokalnie w zakresie zakładu, jak również z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu w celu serwisu i monitoringu. Częstym wymogiem aplikacji przemysłowych jest również zbieranie i archiwizacja danych procesowych w łatwo dostępnym formacie zapisu danych jak np. CSV (arkusze kalkulacyjne) i możliwość pobierania ich w prosty sposób na komputery / serwery kadry nadzorczej. W takim przypadku rozwiązaniem są serwery FTP (File Transfer Protocol) oraz VNC (Virtual Network Computing) do komunikacji Klient-Serwer. W poniższym artykule przedstawimy sposób parametryzacji obu funkcjonalności na przykładzie paneli serii DOP-100.

Seria DOP-100 HMI (Human Machine Interface) to najnowsza oraz najbardziej zaawansowana seria paneli operatorskich marki Delta Electronics. Zabudowane funkcje, takie jak obsługa alarmów i trendów, receptur, makr, serwerów VNC i FTP, możliwość programowania skryptów w języku LUA, oraz niezawodność sprawiają, że są one od dawna polecane przez aktualnych producentów maszyn jak i integratorów oraz cieszą się powodzeniem pośród nowych ich użytkowników. Dzięki zastosowaniu mnogości portów komunikacyjnych RS-232, RS-485/422, Ethernet oraz zabudowanym driverom komunikacyjnym do urządzeń innych producentów, możemy połączyć się z większością sterowników PLC spotykanych na rynku polskim.

Do opisania możliwości serwerów posłużymy się przykładem układu pompowego sterowanego ręcznie. W założeniu mamy dwa czujniki sygnalizujące poziom górny oraz dolny w zbiorniku, oraz sondę hydrostatyczną do pomiaru stanu faktycznego. Na powyższym przykładzie pokażemy, w jak prosty sposób można sterować urządzeniem lokalnie z pulpitu sterowniczego, zdalnie z pomocą komputera stacjonarnego lub dowolnego urządzenia mobilnego, pracującego w danej sieci lokalnej, bądź poprzez zastosowanie rozwiązań chmurowych z dowolnego miejsca na Ziemi z dostępem do Internetu. W dalszej części artykułu opiszemy zalety stosowania serwera FTP, dzięki któremu pobierzemy raport zarówno chwilowy, generowany ręcznie, jak i dobowy, zautomatyzowany. Poniższe zdjęcie prezentuje wizualizację graficzną na HMI.

Czym jest serwer VNC

W przypadku paneli HMI serii DOP-100 serwer VNC służy do przekazywania fizycznego obrazu z pulpitu operatorskiego na monitor komputera, bądź na urządzenie mobilne – smartfon lub tablet. Dzięki temu można sterować urządzeniem zdalnie. Do uzyskania pożądanego efektu wykorzystamy darmowy program VNC Viewer od REALVNC, jednakże użytkownik może posłużyć się dowolnym klientem VNC. Poniższe zdjęcie obrazuje, jak serwer VNC działa na laptopie oraz smartfonie.

Czym jest serwer FTP

Serwer FTP zabudowany w panelach HMI DOP-100 pozwala na wymianę danych pomiędzy serwerem a klientem. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy pobierać informacje o historii alarmów z maszyny, odczytywać i zapisywać zdalnie receptury procesu produkcyjnego, oraz przechowywać pliki, które możemy następnie udostępnić użytkownikom np. w postaci plików PDF, z wytycznymi dotyczącymi obszaru produkcji. Serwer umożliwia pobieranie chwilowych i dobowych raportów produkcyjnych dla działów jakości i kadry zarządzającej.

Konfiguracja Serwera VNC

Zajmijmy się teraz konfiguracją serwera od strony panelu HMI. Gdy chcemy dołożyć do istniejącej już wizualizacji serwer VNC, należy postępować zgodnie z instrukcjami jak poniżej. W pierwszej kolejności przechodzimy do ustawień pulpitu sterowniczego. Przytrzymujemy palec w dowolnym pustym obszarze przez około 5 sekund. Z lewej strony ekranu pojawia się pasek menu. Wybieramy pierwszą ikonkę od góry „Kół zębatych” i następnie dotykamy „YES”.

Wybieramy System Setting

W zakładce Network ustawiamy parametry sieciowe HMI.

Następnie w zakładce Network App wybieramy VNC i zmieniamy parametr Enable na ON.

Możemy wrócić do wizualizacji, wybierając w prawym górnym rogu ekranu symbol Home i dotykając ikony włącznika.

Jeśli serwer VNC chcemy dodać na etapie tworzenia wizualizacji, postępujemy zgodnie z poniższą instrukcją.

W oprogramowaniu DOPSoft w zakładce Options wybieramy Configuration.

W nowym oknie, z menu po lewej stronie, rozwijamy zakładkę Network Settings i wybieramy Remote Desktop and Data Collection. Po prawej stronie okna zaznaczamy Enable. Możemy tu również zmienić hasło oraz numer portu. Zatwierdzamy OK.

Ostatni krok to wgranie ustawień do sterownika, wybieramy Download All Data z zakładki Tools.

Mamy już poprawnie skonfigurowany panel HMI i możemy przystąpić do uruchomienia oprogramowania zewnętrznego VNC Viewer.

Po uruchomieniu VNC Viewer wybieramy zakładkę File, a w niej New Connection.

W nowym oknie wpisujemy IP panelu, wprowadzone wcześniej w nastawach panelu. Na końcu adresu IP, po dwukropku, podajemy numer portu ustawionego w DOPSoft. Możemy również nadać nazwę naszego połączenia.

Klikamy dwukrotnie na nowe połączenie. Jeśli wszystko zostało zrobione prawidłowo, powinniśmy zobaczyć nowe okno, w którym wprowadzamy zatwierdzone hasło  w DOPSoft. Dalej jesteśmy już połączeni z panelem HMI za pomocą VNC.

Konfiguracja serwera FTP

Poprawne skonfigurowanie serwera wymaga ustawienia parametrów FTP (np. zgodnie z poniższym zdjęciem).

Pozwoli to na zalogowanie się do serwera poprzez wpisanie w przeglądarce adresu IP panelu HMI bądź skorzystanie z dowolnego klienta FTP np. Filezilla.

Opisywane powyższe rozwiązania są coraz częściej stosowane w przemyśle przez integratorów i producentów oraz operatorów maszyn do zdalnego dostępu / programowania maszyny jak i zarządzania produkcją.

Delta Electronics jest Tajwańską firma założoną w 1971r. i działającą na rynkach międzynarodowych. Od początku istnienia zajmuje się produkcją komponentów elektronicznych, począwszy od zasilaczy poprzez zaawansowane systemy automatyki przemysłowej. Kładzie silny nacisk na ciągły rozwój i doskonalenie. Od roku 2010 firma InduProgress jest oficjalnym dystrybutorem komponentów Delty w Polsce. Kompleksowa oferta, innowacyjne rozwiązania wsparte serwisem zapewnionym przez nasz doświadczony i zaangażowany zespół czynią produkty Delta Electronics doskonałym wyborem dla wymagających użytkowników. Dodatkową zaletą korzystania z podzespołów tego producenta są darmowe narzędzia programistyczne oraz konfiguracyjne. Dotyczy to zarówno techniki sterowania i wizualizacji (PLC – HMI) jak i techniki napędowej (serwonapędy i falowniki). Wszelkie dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej http://www.induprogress.pl/. W zakładce „Do pobrania” → „Najczęściej pobierane” znajdują się najważniejsze narzędzia oraz instrukcje użytkowania.Utworzono: / Kategoria: , , ,
 • Autor: Induprogress
 • Wszystkie urządzenia i elementy w naszej ofercie pochodzą od takich liderów na rynku automatyki przemysłowej jak Delta Electronics, Nidec, GGM oraz WellinTech, a dzięki inżynierom z InduProgress wszystkie oferowane produkty mogą zostać połączone w całość stanowiącą integralny system zapewniający kompatybilność i pewność działania.
 • Profil Autora
 • https://induprogress.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: Terminy
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...