Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/06/www-na-panelu-hmi-sabur-esa.jpg

Prezentacja WebPanel ESA! Panel HMI do WWW z Android, Linux, Codesys, JavaScript!

autor: Sabur.

W jaki sposób można na panelu operatorskim przedstawić wizualizację? Jednym z klasycznych sposobów może być napisanie dedykowanej aplikacji, która do działania będzie wykorzystywała moce obliczeniowe panelu. Aplikacja musi być wtedy stworzona pod daną architekturę urządzenia, lub działający na nim system. Powoduje to, że taka aplikacja nie jest bardzo uniwersalna i może nie działać na innych panelach lub urządzeniach.

Innym rozwiązaniem jest stworzenie wizualizacji webowej. Webowej, czyli takiej, która przedstawiana jest za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Wizualizacja działa na serwerze web, ale może być oglądana na dowolnym urządzeniu, które ma dostęp do internetu i może otworzyć przeglądarkę internetową.

Wizualizacja WEB?

Dokładnie tak! Zauważcie, że coraz więcej urządzeń przemysłowych posiada serwer Web. Co to oznacza? Dokładnie to, że można do tego urządzenia dostać się przez zwykłą przeglądarkę internetową i wyświetlić wiele informacji. Internet rzeczy i przemysł 4.0 dzieje się tu i teraz. Najnowsze przetworniki pomiarowe posiadają już WEB serwer – możemy do nich się dostać przez www, aby zmieniać ich nastawy, ale także wyświetlać wykresy. Coraz więcej sterowników PLC posiada wbudowany konfigurowalny Web serwer, na którym możemy zbudować wizualizację HMI. Mało tego, na rynku pojawiają się dedykowane urządzenia do generowania stron www działające jak serwer SCADA.

Panele HMI do wyświetlania stron WEB

Wszystkie wyżej wymienione urządzenia mają możliwość wyświetlenia wizualizacji w przeglądarce www, czyli na smartfonach, komputerach PC i tabletach. Czy czegoś Wam nie brakuje? A co jeśli chcemy te wszystkie strony Web wyświetlić w jednym miejscu, ale przy maszynie bądź szafie sterujące? Na ratunek przychodzą panele HMI z możliwością wyświetlania stron web!

W tym artykule chcemy przedstawić panele HMI z oferty SABUR, które umożliwiają otwieranie wizualizacji webowych, ale najpierw Unboxing!

ESA Web Panel EW100BD

Firma ESA to nasz wieloletni partner w obszarze paneli operatorskich i komputerów przemysłowych. Panele z serii EW100BD to jedne z najnowszych rozwiązań dostępnych w naszej ofercie. Są to tzw. panele webowe, czyli takie, które umożliwiają otwieranie wizualizacji napisanych np. w technologii HTML5, ale również wszystkich innych wizualizacji, do których dostać się można przez przeglądarkę internetową. Oznacza to, że panele webowe mogą wyświetlać też webserwery innych urządzeń automatyki np. sterowników PLC, komputerów przemysłowych, czy wysp I/O.

Specyfikacja:

 • EW107 BD: 7″, 1024 x 600 pikseli, 500 cd/m²
 • EW115 BD: 15,6″, 1366 x 768 pikseli, 300 cd/m²
 • LCD TFT z podświetleniem LED
 • Matryca pojemnościowa
 • Liczba wyświetlanych kolorów: 16 mln
 • Żywotność podświetlenia (godziny): 50 000 minimum
 • Procesor ARM Cortex A9 Quad-Core
 • RAM: 2 GB DDR3L
 • Pamięć Flash: 8GB
 • System operacyjny Android lub Linux
 • Interfejsy: Ethernet 1 GB, Ethernet 100 MB, port szeregowy RS232/485, 2 x USB 2.0
 • Slot na kartę pamięci SDHC
 • Zasilanie 12-32 VDC
 • Temperatura pracy -10 … + 50  °C
 • Front z aluminium, pokryty Teflonem (PTFE)
 • Stopień ochrony (front) IP66

Więcej na stronie SABUR: https://www.sabur.com.pl/

Wśród Web Paneli firmy ESA mamy wybór pomiędzy urządzeniami z systemem operacyjnym Android lub Linux. Obie wersje są wstępnie skonfigurowane i posiadają zainstalowane przeglądarki internetowe. Nic jednak nie ogranicza użytkownika, który może na zakupionych panelach instalować dowolne aplikacje. Panele sprzedawane z systemem Android o oznaczeniach „EW107BD2SP”, „EW107BD3SP”, „EW107BD5SP” posiadają ekran o przekątnej 7″, a panele „EW115BD2SP” i „EW115BD5SP” to urządzenia o przekątnej 15,6″. Wśród linuxowych paneli występuje tylko jeden model o przekątnej 7″ i oznaczany jest jako „EW107BD4SP”.

Wszystkie powyższe panele uzbrojone są w procesor z czterema rdzeniami, 4GB pamięci RAM, 8GB pamięci flash, dotykowy, pojemnościowy ekran TFT LCD, wyświetlający 16 milionów kolorów. Wszystkie panele posiadają port szeregowy RS 232/485.

Oprócz możliwości uruchamiania webowych wizualizacji napisanych w technologii HTML5 wszystkie panele obsługują CODESYS Web Visu, czyli wyświetlają wizualizacje stworzone w środowisku CODESYS.

Wspomnieliśmy już o tym, ale wartym podkreślenia jest fakt, że panele ESA nie ograniczają się do wyświetlania wizualizacji webowych. Na urządzeniach z systemem Android instalować możemy dowolne aplikacje dostępne w sklepie Google Play. Oprócz tego panele te obsługują tradycyjne aplikacje pisane w języku Java. Jeżeli chodzi o panele linuxowe to tutaj mamy już zupełną dowolność w instalacji aplikacji.

Ale to nie wszystko. Jako, że panele oparte są o system linux lub Android to istnieje możliwość zainstalowania na nich dodatkowego środowiska programistycznego, umożliwiającego modelowanie procesów poprzez definiowanie przepływu informacji. Brzmi niezrozumiale? Więc jeszcze prościej. Jest to środowisko, które umożliwia tworzenie zaawansowanych skryptów w technologii JavaScript, które mogą realizować praktycznie dowolne funkcje.

Z naszego doświadczenia wynika, że zastosować je można np. do obsługi różnych protokołów komunikacyjnych w tym Modbusa RTU / TCP, komunikacji z zewnętrznymi aplikacjami, czy też alarmowania e-mail / SMS. Wszakże panele ESA są wyposażone w porty do komunikacji szeregowej. Przy odpowiednio napisanym softwarze możemy odczytać dane z urządzeń podłączonych przez port szeregowy lub Ethernet, przesłać je do lokalnej bazy danych lub do chmury oraz zwizualizować i wyświetlić na panelu. Pozwala to na zrealizowanie niektórych zadań, do realizacji których potrzebny był sterownik PLC.

Artykuł dotyczy panela HMI (ESA Web Panel EW100BD) z oferty firmy SABUR

Szybkie zapytanie ofertowe na e-mail < Kliknij
marketing@sabur.com.plUtworzono: / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Sabur
 • Firma SABUR Sp. z o.o. powstała w lutym 1993 roku. Jesteśmy dystrybutorem firm: Saia Burgess Controls, ELUTIONS, ESA, ASEM, Atim, Racom, Ocean Data Systems i Exakom. Prowadzimy doradztwo i szkolenia techniczne, serwis gwarancyjny, współpracujemy z partnerami przy realizacji systemów automatyki. Organizujemy szkolenia także na indywidualne życzenia firm.
 • Profil Autora
 • http://www.sabur.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Czym jest PRRT? PRRT oznacza Power Remote Reset Technology, opatentowaną funkcję, którą posiadają wybrane switche przemysłowe PoE i media konwertery firmy Antaira. Prezentowana funkcja umożliwia łatwe zresetowanie zasilanego urządzenia w zd...
 • Inteligentny chwytak równoległy SCHUNK EGI z certyfikowanym interfejsem PROFINET-IRT został zaprojektowany z myślą o rozmaitych wymagających zastosowaniach z zakresu przenoszenia w branży elektronicznej, farmaceutycznej i laboratoryjnej. Te...
 • Ten kurs zawiera podstawy z dziedziny serwomechanizmów. Składa się z pierwszego modułu wprowadzającego, pełnego kursu o serwomechanizmach. Mini kurs przeprowadzi Cię przez podstawowe zagadnienia związane z serwomechanizmami. Zaczniemy od sa...Dystrybutor paneli ESA

Sabur