Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Rozwój przemysłu maszynowego w Polsce – Raport

Obserwując kondycję i rozwój sektora produkcji maszyn, można wyciągnąć interesujące wnioski na temat stanu innych gałęzi przemysłu, całej gospodarki, a także, w pewnym stopniu, poziomu uczelni technicznych, wykształcenia i kreatywności inżynierów. Dzieje się tak, ponieważ sektor maszynowy jest organicznie związany z pozostałymi branżami przemysłu. Wszyscy potrzebują maszyn, więc zmiany koniunktury błyskawicznie odbijają się na ich produkcji.

Sektor maszynowy jest jednym z najbardziej innowacyjnych. Zależność jest oczywista: nowoczesne, energooszczędne, wydajne maszyny zwiększają rentowność produkcji, poprawiają wizerunek przedsiębiorstwa, słowem: opłacają się. Dlatego producenci maszyn, chcąc utrzymać się na rynku, muszą sięgać po najnowsze dostępne rozwiązania, które w danej chwili wcale nie muszą być najtańsze.

Taka jest specyfika przemysłu maszynowego. Produkt, który trafia do klienta końcowego, musi konkurować ceną z wyrobami innych firm. Klient wybierze to, co ładniejsze, wygodniejsze, lepsze. Ale jeśli ma wybrać pomiędzy kilkoma porównywalnymi produktami, prawie zawsze wygra najtańszy z nich. Z maszynami jest inaczej. Ich przeznaczeniem jest służyć przez lata, więc kluczowe znaczenie ma nie tyle jednostkowy koszt zakupu, ile całkowity koszt posiadania i eksploatacji, możliwość modernizacji, poprawy parametrów, niezawodność.

Konstruktorzy maszyn mogą śmielej sięgać po najnowsze zdobycze inżynierii materiałowej, automatyki, technologii obróbki metali. Ich klienci będą skłonni zaakceptować wyższą cenę, o ile dostrzegą korzyści wynikające z kosztownych innowacji.

Zwiększona sprzedaż maszyn i wzrost cen akcji ich producentów świadczą o tendencjach w przemyśle do inwestowania, potrzeby odnowienia parku maszynowego, poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstw potrzebujących maszyn. I odwrotnie: dekoniunkturze na rynku towarzyszy stagnacja sektora maszynowego co, paradoksalnie, stymuluje rozwój techniki. Większa powściągliwość klientów zmusza do obniżenia cen maszyn przy zachowaniu wysokiej jakości i wydajności. Lekarstwem jest optymalizacja konstrukcji i procesu wytwarzania umożliwiająca redukcję zbędnych kosztów. W rezultacie rodzi się jeszcze lepszy produkt, który pozwoli wyrównać straty w okresie wychodzenia z kryzysu.

Produkcja maszyn w Polsce

Polska ma bogatą tradycję produkcji maszyn dla przemysłu. Po drugiej wojnie światowej polski przemysł na tle innych krajów bloku wschodniego był stosunkowo nowoczesny, w znacznej części oparty na własnych, oryginalnych rozwiązaniach. Z powodów politycznych dążono do wyspecjalizowania państw członków RWPG w poszczególnych działach gospodarki, więc trudno było utrzymać pełną samodzielność i samowystarczalność w każdej specjalności. Jednak nawet wtedy sami produkowaliśmy maszyny na potrzeby tych działów przemysłu, które uznano za kluczowe.

Był to przede wszystkim przemysł ciężki, stoczniowy, lotniczy, górniczy, motoryzacyjny i zbrojeniowy. Zdarzało się, że ZSRR blokował rozwój niektórych dziedzin, zmuszając polski przemysł do korzystania z wątpliwej jakości rozwiązań, które z różnych względów cieszyły się uznaniem radzieckich specjalistów. Tak było między innymi z polską techniką obliczeniową, która nie miała szansy podążać własną drogą, ponieważ forsowano wtedy opracowany w ZSRR Jednolity System Elektronicznych Maszyn Cyfrowych.

W latach 70. i 80. XX wieku jedną z polskich „maszynowych specjalności” były obrabiarki. W ramach Zrzeszenia Przedsiębiorstw Producentów Obrabiarek, Urządzeń Technologicznych i Narzędzi „Ponar” w różnych okresach działało 25–31 fabryk maszyn, obrabiarek i obrabiarek precyzyjnych, automatów tokarskich, szlifierek, narzędzi itd.

Istotna część produkcji była eksportowana. Polskie obrabiarki cieszyły się dużym powodzeniem na Zachodzie, w tym w USA, ponieważ zapewniały doskonały stosunek jakości do ceny. Sprzedaż polskich obrabiarek w Ameryce miała swój wątek szpiegowski. Dystrybucją, instalacją i serwisowaniem urządzeń zajmowała się polsko-amerykańska spółka Polamko, w której w latach 1975–81 pracował Marian Zacharski, jeden z najlepszych polskich oficerów wywiadu.

Korzystając z kontaktów nawiązywanych wśród amerykańskich klientów, zdobywał i dostarczał do Polski informacje o najbardziej zaawansowanych technologicznie i obiecujących amerykańskich projektach zbrojeniowych przełomu lat 70. i 80. Skończyło się to dla niego aresztowaniem i wyrokiem dożywotniego więzienia, którego wykonanie zostało przerwane przez wymianę na amerykańskich szpiegów zatrzymanych w Polsce i innych krajach Układu Warszawskiego.

Niektóre ze wspomnianych zakładów należących niegdyś do Ponaru działają do dziś, z powodzeniem wykorzystując wieloletnie doświadczenie.

Obrabiarki

W grupie wciąż działających i rozwijających się zakładów z „ponarowskimi” korzeniami są między innymi: Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM, wrocławska Fabryka Automatów Tokarskich (w grupie Haco), wadowicki Ponar S.A., specjalizujący się w produkcji szlifierek kowarski Lakfam, Poner S.A., działający w branży spawalniczej i cięcia laserem, oraz 17 innych fabryk. Biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia większość z nich można zaliczyć do kategorii małych i średnich firm. Część działa na własną rękę, inne, jak Jarocińska Fabryka Obrabiarek „Jafo” S.A., członek Swedish Machine Group, znalazła inwestorów za granicą.

Jeśli przypomnimy sobie historię polskiego przemysłu elektronicznego po 1989 roku, możemy stwierdzić, że los, właściciele i inwestorzy obeszli się z producentami obrabiarek wyjątkowo łaskawie. A przecież przedsiębiorstwa z „ponarowskim” rodowodem to część producentów obrabiarek czy szerzej maszyn dla przemysłu.

Maszyny dla górnictwa

Rozwój górnictwa węgla kamiennego i brunatnego w latach 70. i 80. XX wieku stworzył doskonałe warunki dla pokrewnych gałęzi nauki i przemysłu, w tym dla projektowania i produkcji specjalistycznych maszyn.

Dzisiaj na tym rynku działa kilku dużych polskich graczy, żeby wspomnieć tylko Famur, Kopex, Komag czy Epiroc Polska, oddział szwedzkiego producenta maszyn. To w większości duże i średnie firmy dysponujące rozbudowanymi parkami maszynowymi, w tym obrabiarkami umożliwiającymi wytwarzanie masywnych, wielkogabarytowych podzespołów dla kombajnów, obudów górniczych itp. Posiadają własne biura projektowe, prowadzą badania, wyciągają wnioski z przebiegu dotychczasowej eksploatacji maszyn.

Sukces w tej branży można odnieść tylko pod warunkiem oferowania, oprócz wysokiej jakości, bezpiecznych maszyn, także doskonałego serwisu, pełnego wsparcia podczas montażu i uruchamiania maszyn u końcowego odbiorcy, który bardzo często eksploatuje kopalnie w Ameryce, Afryce lub Azji. To oznacza konieczność utrzymywania zespołów doświadczonych inżynierów wielu specjalności, gotowych do wyjazdów służbowych w dowolne miejsce na świecie.

Dla przemysłu spożywczego

Wszystkie grupy producentów. Zróżnicowana grupa odbiorców: od wielkich zakładów spożywczych po małe firmy rodzinne, produkujące na rynek lokalny.

Dla motoryzacji

Udział polskich przedsiębiorstw w rynku motoryzacyjnym jest znacznie większy, niż można by sądzić na podstawie montowni składających u nas gotowe pojazdy. Polska jest ważnym producentem części do samochodów. Produkujemy również maszyny rolnicze, autobusy, lokomotywy, tramwaje. Polscy producenci maszyn i integratorzy automatyki dostarczają oryginalne rozwiązania sprawdzające się w fabrykach w kraju i za granicą: kompletne linie produkcyjne do wytwarzania podzespołów, np. amortyzatorów, systemy sterowania itp.

Sukcesy na tym polu odnoszą firmy każdej wielkości, również średnie i małe. Liczy się przede wszystkim otwartość na nowe technologie, inwencja, wysoka jakość maszyn i doskonała współpraca z klientami.

Na własne potrzeby

Opisując sektor maszynowy, trzeba wspomnieć o jeszcze jednej, specyficznej kategorii producentów maszyn. Niektóre przedsiębiorstwa prowadzące podstawową działalność w zupełnie innej branży decydują się na samodzielne projektowanie i wytwarzanie maszyn na własne potrzeby. Dotyczy to przede wszystkim zakładów o wysokim stopniu specjalizacji, posiadających własne biura konstrukcyjne. Wykonanie maszyn własnymi siłami zmniejsza koszt rozbudowy zakładu i ułatwia utrzymanie w tajemnicy szczegółów technologii wytwarzania podstawowych produktów.

Niektóre przedsiębiorstwa po pewnym czasie zdobywają doświadczenie umożliwiające wprowadzenie urządzeń swojej konstrukcji na rynek i uzyskanie dodatkowego źródła dochodu.

Inne nisze

Polscy producenci dostarczają maszyny dla przemysłu spożywczego, chemicznego, farmaceutycznego, poligraficznego. Skala działalności jest bardzo zróżnicowana. Z jednej strony mamy przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, z drugiej duże spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Jedni wytwarzają jednostkowe maszyny na zamówienie okolicznych zakładów produkcyjnych, inni rozkręcają produkcję wielkoseryjną albo dostarczają indywidualne rozwiązania o wysokim stopniu skomplikowania wielkim zakładom przemysłowym.

Wydaje się, że rynek maszynowy w Polsce jeszcze przez długi czas pozostanie nienasycony. Znajdą na nim miejsce wszyscy, którzy mają dobre pomysły, zapał do tworzenia oryginalnych maszyn i odrobinę szczęścia w biznesie.

Perspektywy

Wielu polskich producentów musi konkurować z importerami tanich maszyn przemysłowych produkowanych w Chinach. Ich jakość poprawia się niemal z roku na rok, a znacznie niższe od europejskich ceny sprawiają, że mikroprzedsiębiorcy i małe firmy sięgają po nie coraz chętniej. Kartą przetargową krajowych producentów w negocjacjach z potencjalnymi klientami są przede wszystkim: znajomość lokalnego rynku, możliwość finansowania zakupów we współpracy z funduszami leasingowymi, dobry serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, możliwość rozbudowy i remontów maszyn.

Mniej kłopotów doświadczają producenci dużych maszyn przystosowanych do wytwarzania elementów wielkogabarytowych. Wysokie koszty transportu z Chin sprawiają, że ich import nie jest tak opłacalny, jak w przypadku mniejszych urządzeń.

Silną konkurencją dla polskich producentów są koncerny zachodnie, japońskie i południowokoreańskie. Bezkompromisowe podejście do precyzji i jakości, wykorzystanie zaawansowanych technologii, doskonała obsługa posprzedażowa sprawiają, że duże zakłady przemysłowe są skłonne ponieść relatywnie wysokie koszty zakupu i uruchomienia.

Szansą dla polskich producentów jest eksport. W kręgu zainteresowań są odbiorcy zachodni, ale naturalne kierunki eksportu to także Ukraina, Białoruś, Rosja, kraje nadbałtyckie i Bliski Wschód. W tym ostatnim przypadku współpraca z niektórymi państwami (np. z Iranem) jest utrudniona ze względu na sankcje nałożone na nie przez Unię Europejską i USA.

~ PIOTR KOŁACZEK

3 lipca 2018 / Kategoria:
 • Autor: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)
 • Mitsubishi Electric należy do czołówki światowych przedsiębiorstw branży elektrotechnicznej i elektronicznej. Koncern działa w ponad 120 krajach, oferując swoim klientom rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej. Firma oferuje wysoce zaawansowane technologicznie produkty i rozwiązania o najlepszej jakości: ● sterowniki PLC ● panele operatorskie HMI ● zaawansowane roboty przemysłowe MELFA ● technologie serwo oraz motion ● przetwornice częstotliwości ● aparaturę łączeniową niskiego napięcia ● kompletne rozwiązania CNC. Ponadto, klienci mogą liczyć na: ● wykwalifikowany serwis ● kadrę inżynierską odpowiedzialną za wsparcie techniczne ● profesjonalne szkolenia ● branżowe konferencje.
 • Profil Autora
 • https://pl3a.mitsubishielectric.com/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

WebHMI już dostępne w sklepie tim.pl. Co w tym nadzwyczajnego? A to, że tim.pl to jedna z najlepszych platform internetowych do zakupów w branży elektrycznej. Korzyści założenia konta w tim.pl opisaliśmy poniżej a tymczasem zapoznaj się ze sterownikiem SCADA. WebHMI jest zoptymalizowanym urządzeniem do przetwarzania i wyświetlania danych procesowych w prosty sposób, z Polskim interfejsem.

Sterownik SCADA WebHMI jest dostępny w TIM.PL

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Mam zaszczyt przedstawić pierwszą prawdziwie heavy metalową kapelę na świecie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że masa pracy została włożona w ten projekt. Jednak jak się zastanowić to ta praca musiała być wykonana tylko raz na początku, teraz to już tylko przyjemność, programowanie powtarzalnych ruchów robotów i słuchanie efektu 🙂 Życzę każdemu takiej pasji automatyki.

Z cyklu “komuś się nudziło”… muzyka metal w wykonaniu robotów.

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Bywają sytuacje, w których jesteśmy zmuszeni wykorzystać nieprzystosowany do danego zasilania silnik tak, aby zapewnić ciągłość pracy maszyny. Przykładem takiego działania jest podłączenie silnika trójfazowego do zasilania jedną fazą. Może nie wszyscy wiedzą, ale takie działanie jest możliwe i wcale nie takie trudne do zrealizowania. Umieszczony poniżej film pokazuje jak należy podłączyć taki silnik, uprzednio

Jak podłączyć silnik trójfazowy na jedną fazę?

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

Zapraszamy do uzupełnienia wiedzy o Automation Studio – jest to skalowalny system sterowania w zakresie sprzętowym oraz oprogramowania narzędziowego  dotyczący urządzeń firmy B&R. Więcej możecie dowiedzieć się w filmie przygotowanym przez iAutomatyka.pl < kliknij! ZOBACZ WIĘCEJ (link do źródła)

Rozwiązania B&R Automation Studio, sprzęt i oprogramowanie

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?

cMT-SVR-100 – panel bez ekranu do zdalnej wizualizacji, panel “w chmurze”, czy jak ktoś woli – serwer danych. Katalogowo kosztuje 235 euro netto i jest do dostania w Multiprojekcie. Patrząc na dzisiejszy kurs euro, to trochę więcej niż 1000 zł. Ale od czego są rabaty?  Można by napisać, że tani jak barszcz – tym bardziej,

ZDALNA WIZUALIZACJA ZA MNIEJ NIŻ 1000 ZŁ – CZY TO MOŻLIWE?

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwań

Jeżeli użytkownik decyduje się na nową technologię lub nowe urządzenie, powinno być ono łatwe w obsłudze i zorientowane na przyszłość.  Właśnie tutaj na pierwszy plan wysuwa się platforma PLCnext Technology. Programiści są w stanie dalej programować w swoich ulubionych językach, podczas gdy kod języka wysokiego poziomu jest przetwarzany synchronicznie w czasie rzeczywistym. Ale technologia ta

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwańMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • Prowadzimy kursy i egzaminy państwowe w zakresie odnowienia lub uzyskania po raz pierwszy uprawnień zawodowych: G1 – uprawnienia elektryczne tzn sepowskie do 1 kV lub powyżej G2 – uprawnienia energetyczne (również dla palaczy CO...
 • Grupa docelowa Kadra techniczna i menadżerska oraz pracownicy służb utrzymania ruchu pracujący w zakładach produkcyjnych. Cele Na szkoleniu poznasz wymagania prawne dotyczące bezpieczeństwa funkcjonalnego. Na warsztatach nauczysz się jak dz...
  Czas trwania: 8:30-16:00
  Link: TerminyWszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…