Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/12/Packaging_Mood_Banner_v1.jpg

Rozwiązania automatyki do maszyn pakujących


Branża opakowaniowa jest w ciągłym ruchu

Opakowanie musi robić wiele rzeczy naraz – chronić nowe produkty, wpasowywać się w zmieniające się koncepcje estetyczne i oferować coraz to nowocześniejszy materiał.

Producenci maszyn pakujących także muszą nadążać za tymi trendami i stale dostosowywać swoje koncepcje maszyn do zmieniających się warunków.

Obecnie branża boryka się z wieloma wyzwaniami, które najlepiej opisują popularne slogany, takie jak zrównoważony rozwój, elastyczne koncepcje maszyn, możliwe metody upraszczania rosnących zawiłości w inżynierii mechanicznej, Przemysł 4.0 i IIoT.

Slogany te i powiązane z nimi problemy wydają się być szeroko zakrojone, natomiast czasami to drobne lub pozornie oczywiste kwestie mogą zwiększyć wydajność maszyny pakującej, zaoferować klientowi znaczną wartość dodaną czy uprościć projektowanie.

Panasonic zapewnia konkretne wsparcie na drodze do sprostania wymaganiom branży.

 

Jakość produktów dla zrównoważonych koncepcji maszyn

Oferujemy wysokiej jakości produkty automatyki, dzięki którym maszyny pakujące osiągają doskonałe rezultaty. Jednak jakość produktów Panasonic zapewnia nie tylko doskonałe pakowanie produktów, ale także korzyści środowiskowe: spada wykorzystanie zasobów, np. dlatego, że zainstalowanych komponentów nie trzeba wymieniać, a pracownicy nie muszą podróżować w celu przeprowadzania nowych instalacji.

Dla przykładu, nasze serwonapędy imponują najwyższą wydajnością i dostępnością, a ponadto zapewniają krótki czas cyklu i wysoką dynamikę w profilach ruchu. Jednocześnie nasze silniki wystarczy zainstalować, a potem można o nich po prostu zapomnieć: dzięki temu maszyny nie tylko zyskują na niezawodności, ale także wydłuża się ich czas życia. Na naszej stronie internetowej można znaleźć przegląd serwonapędów Panasonic, a wyszukiwarka produktów dla napędów pozwala sprawdzić, który silnik będzie najlepszy dla danego zastosowania.

Opanowanie zawiłości – różni dostawcy i materiały

Maszyna pakująca jest częścią systemu, który składa się ze stanowisk pochodzących od różnych producentów. Dzięki otwartym standardom komunikacji IO-Link, OPC UA i Ethernet na poziomie pola i procesu zapewniamy komunikację pomiędzy elementami od różnych dostawców, a tym samym płynną integrację systemów z całą linią klienta. Nasze serwonapędy i sterowniki programowalne są też dostępne w EPLAN, co pozwala uprościć projektowanie.

Folie i papier – działania mające na celu zwiększenie korzyści środowiskowych wymagają maszyn pakujących, które mogą przetwarzać różne materiały. Elastyczne koncepcje maszyn pozwalają zapewnić klientom znaczącą przewagę nad konkurencją: w naszej szerokiej ofercie systemów czujników dostępne są odpowiednie do tego celu czujniki. Aby porównać czujniki dla danego zastosowania można skorzystać z Wyszukiwarki produktów dla czujników lub skontaktować się z laboratorium czujników Panasonic: z przyjemnością zapewnimy wsparcie w zakresie indywidualnych rozwiązań.

Inne czynniki, które pomagają pokonać złożone wyzwania, to proste programowanie poszczególnych komponentów, takich jak sterowniki programowalne, oraz przejrzysta wizualizacja na panelach sterowania. Oprogramowanie programistyczne Panasonic umożliwia szybką i łatwą konfigurację naszych sterowników PLC, dzięki czemu są one błyskawicznie gotowe do pracy. A jeśli coś nie działa jak należy, służymy wsparciem technicznym.

Maszyny typu flow-pack

Opakowanie bezpośrednie – np. z poziomej maszyny typu flow-pack – to punkt wyjścia linii pakującej. Ten pierwszy krok jest szczególnie ważny w kontekście idealnego zapakowania produktu w końcowym opakowaniu. Maszyny na początku linii pakującej często pracują z foliami z tworzyw sztucznych. Folie muszą być odpowiednio napięte w podajniku, aby można było je idealnie owinąć i zgrzać wokół produktu. Do tego zadania polecamy kompaktowy sterownik PLCFP0H, który niezawodnie kontroluje mechanizm napinający folię, a ze względu na swój kompaktowy rozmiar zajmuje niewiele miejsca w szafie elektrycznej.

Papierowe opakowanie bezpośrednie może być przyjazną dla środowiska alternatywą dla konwencjonalnych folii. Niemniej jednak w przypadku opakowań papierowych nie należy iść na kompromis w zakresie projektu i stylu. Jednakże szczególnie gładki papier często stanowi poważne wyzwanie dla systemów czujników. Czujniki z rodziny CX400 niezawodnie wykrywają takie opakowania i imponują niskim zapotrzebowaniem na energię.

Oto zestawienie kilku dodatkowych produktów automatyki dla maszyn typu flow-pack:

  • Kompaktowy sterownik PLC FP0H do sterowania mechanizmem napinającym z portami Ethernet do komunikacji pomiędzy elementami od różnych dostawców
  • Aby upewnić się, że na foliach opakowaniowych nie będzie zbierał się kurz: Jonizator zapobiegający powstawaniu ładunków elektrostatycznych
  • Czujniki fotoelektryczne CX400 do wykrywania papieru w trudnych warunkach
  • Czujniki LX do wykrywania śladów cięcia na materiale opakowaniowym
  • Laserowe czujniki pomiarowe HG-C do kontroli prawidłowo zamkniętego opakowania za pomocą triangulacji – dostępne również z IO-Link
  • Serwonapęd MINAS A6 Multi do obsługi wielu osi i z kompleksowymi funkcjami bezpieczeństwa
  • Łatwa obsługa i programowanie maszyny za pomocą paneli dotykowych serii HM: od ekonomicznych modeli podstawowych po wysokiej jakości panele dotykowe z ekranem pojemnościowym, wszystkie obsługujące Ethernet dla prostej integracji
  • Dostosuj swoje maszyny do Przemysłu 4.0 – dzięki Corvina Cloud zapewniasz swoim klientom bezpieczne rozwiązanie VPN do zdalnego dostępu do maszyny

Systemy znakowania laserowego

Znakowanie produktów jest ważnym elementem każdego procesu produkcyjnego. Jak najszybsze znakowanie jest również niezbędne na tym etapie procesu w branży opakowaniowej. Systemy znakowania laserowego Panasonic umożliwiają znakowanie „w locie” przy prędkościach linii do 240 m/min. Umożliwia to na przykład szybkie znakowanie butelek PET lub opakowań foliowych, a także różnych metali czy tworzyw sztucznych. Oprócz kodów 2D lub kodów kreskowych możliwe jest również tworzenie trwałych logo na opakowaniach wykonanych z różnych materiałów. Systemy znakowania laserowego CO2 lub światłowodowego Panasonic można też stosować do perforacji obszarów w celu ułatwienia otwierania.

Systemy znakowania laserowego, które zastępują tradycyjne systemy identyfikacji wykorzystujące etykiety papierowe, przynoszą też korzyści dla środowiska. Z punktu widzenia ochrony środowiska, stosowanie znakowania laserowego pozwala zaoszczędzić etykiety i folię, a znak laserowy dużo trudniej sfałszować w porównaniu z odklejaną etykietą.

Nasi koledzy z laboratorium chętnie sprawdzą, czy możemy pomóc z danym zadaniem z zakresu znakowania – wystarczy skontaktować się z nami bez żadnych zobowiązań lub przesłać formularz zapytania z danymi zastosowania.

Przykłady zastosowań systemów znakowania laserowego Panasonic w obszarze pakowania:

  • Trwałe znakowanie różnych materiałów
  • Bezpieczna identyfikowalność produktów za pomocą kodów kreskowych lub kodów 2D
  • Perforacja ułatwiająca otwieranie

Kartoniarka

Często kartoniarka jest elementem, w którym poszczególne produkty są łączone w pakiety, które można łatwo transportować w kartonach lub na tacach. Tutaj ustawia się płaskie kartony, wypełnia się je produktami i zamyka lub wpycha się produkty do kartonu w procesie owijania. Głównym wyzwaniem w kartoniarkach jest koordynacja różnych osi: kilka osi podawania musi być zsynchronizowanych z głównym przenośnikiem taśmowym, aby zapewnić doskonałe rezultaty pakowania. Do tego celu zalecamy Kontroler Ruchu GM1, który koordynuje do 32 osi i charakteryzuje się łatwością konfiguracji dzięki środowisku programistycznemu CODESYS . Kolejnym ważnym elementem, jeśli chodzi o kartoniarki, jest integracja maszyny z linią produkcyjną klienta. W tym przypadku Panasonic PLC FP7 z możliwością podłączenia do sieci Ethernet i pełną integracją sieciową działa jako niezależny od producenta interfejs.

Poniżej przedstawiamy kilka z produktów Panasonic, które mogą być interesujące szczególnie w kontekście kartoniarek. W przypadku innych wyzwań prosimy o konkretne zapytanie.

  • Kontroler Ruchu GM1 do maksymalnie 32 osi: idealny do modułowych koncepcji maszyn
  • Niezawodne wykrywanie wysokości stosu w magazynie kartonów dzięki naszym czujnikom CX400
  • Otwarta komunikacja producenta do poziomu polecenia dzięki PLC FP7
  • Serwonapędy MINAS A6 do dynamicznego ruchu
  • Niezawodne wykrywanie punktów klejenia podczas zamykania kartonów dzięki optoelektronicznym czujnikom FX – dostępne również z IO-Link

 

Etykieciarka

Opakowania zewnętrzne, takie jak kartony lub tace, są często oznaczane za pomocą systemu etykietowania. W tym przypadku szczególnie ważne jest, aby proces etykietowania był bezbłędnie zintegrowany z całym procesem linii pakującej. Dzięki otwartym protokołom komunikacyjnym kompaktowy sterownik PLC FP0R bezproblemowo integruje się z całym systemem. Dodatkowo uruchomienie i obsługa sterownika programowalnego są szybkie i łatwe dzięki blokom funkcyjnym specjalnie zaprojektowanym do procesów etykietowania. Znakowanie opakowań zewnętrznych nie może powodować spiętrzenia na przenośniku: oznacza to, że etykieciarki wymagają bardzo dynamicznych napędów do szybkiego rozruchu. Jedną z cech szczególnych serwonapędów Panasonic jest ich sprawność przy przyspieszaniu, co czyni je doskonałym wyborem dla etykieciarek.

Panasonic oferuje też inne produkty dla maszyn etykietujących, które pozwolą zainspirować klientów:

  • Czujniki optyczne z serii CX400, EX10, EX20 oraz EX30 niezawodnie wykrywają nawet przezroczyste etykiety i materiały nośne
  • Kompaktowe sterowniki PLC FP0H i FP0R zajmują niewielkie miejsca i można je łatwo zaprogramować, aby zapewnić niezależną od producenta komunikację dzięki blokom funkcyjnym
  • Zainstaluj i zapomnij: Serwonapędy MINAS A6 do realizacji dynamicznych koncepcji maszyn i najwyższej dostępności dzięki jakości Panasonic
  • Intuicyjna obsługa dzięki wyświetlaczowi pojemnościowemu z panelem dotykowym HMx700 – OPC UA i Ethernet oraz brama dla Corvina Cloud, bezpieczne rozwiązanie zdalnego dostępu

Koniec linii

Zapakowane jednostki mogą być rozładowywane z linii pakującej ręcznie lub automatycznie za pomocą chwytaka robota. Bezpieczeństwo jest zatem najwyższym priorytetem, zwłaszcza gdy personel znajduje się bezpośrednio przy przenośniku. Opcją pozwalającą zapewnić pełne bezpieczeństwo operatora mogą być silniki niskonapięciowe do pracy przy 24/48 V DC . Jeśli przy przenośniku nie ma personelu, polecamy nasze serwonapędy LIQI jako najbardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Zastosowanie świetlnych kurtyn bezpieczeństwa Panasonic w niebezpiecznych punktach linii pakującej służy przede wszystkim ochronie personelu. W tym celu Panasonic oferuje szeroki wybór produktów z ochroną palców, dłoni lub stóp, które można również łączyć bez strefy nieczułości, aby spełnić indywidualne wymagania. Ponadto, w tym samym czasie funkcję mutingu/wygaszania można wykorzystywać do monitorowania układania opakowań – za pomocą IO-Link klienci mogą wyszukiwać te dane i przetwarzać je dalej.

Kilka produktów na koniec linii, które oferuje Panasonic:

  • Dla bezpieczeństwa operatora bezpośrednio przy przenośniku: Napędy niskonapięciowe 24/48 V DC
  • Szeroka oferta świetlnych kurtyn bezpieczeństwa bez strefy nieczułości, z możliwością łączenia
  • Ekonomiczne napędy przenośników z serwonapędami LIQI

Owijarka stretch

Opakowanie transportowe chroni zapakowane produkty podczas transportu. Oprócz procesów termokurczliwych stosuje się w tym celu również owijarki stretch, które zabezpieczają produkty na palecie za pomocą folii. Niezależnie od tego, czy owijarka jest ładowana ręcznie, czy wbudowana w linię pakującą: użytkownicy odnoszą korzyści z dopasowanego rozwiązania automatyzacji. Dzięki serwonapędom, które umożliwiają dynamiczne uruchamianie, ale mogą być kontrolowane tak precyzyjnie, że rolka folii płynnie się przesuwa, Panasonic zapewnia istotny element tego zastosowania. Sprawdzony system czujników kontroluje odwijanie folii i pozostałą ilość folii na rolce, aby wcześnie zasygnalizować konieczność wymiany. Kompaktowe sterowniki programowalne Panasonic i panele dotykowe HMe to także doskonałe narzędzia, pozwalające zaoferować klientom skuteczne rozwiązanie.
Owijarka stretch ma pasować do IIoT? Dzięki komunikatorowi przemysłowemu FP-I4C, istniejące maszyny mogą łatwo i bezpiecznie przejść do trybu online: OPC-UA i MQTT ustanawiają połączenie pomiędzy elementami różnych dostawców z bazami danych i systemami nadrzędnymi.

Panasonic zapewnia wsparcie na drodze do bardziej zrównoważonego rozwoju:
ta część procesu pakowania również skłania do myślenia o korzyściach dla środowiska. Sposoby na ich uzyskanie to m.in. minimalizacja grubości folii w celu zmniejszenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych czy wykorzystanie papieru nadającego się do recyklingu do owijania palet. W przypadku wątpliwości, czy owijarka stretch będzie nadal zapewniała doskonałe wyniki z tymi nowymi materiałami, prosimy o kontakt: w naszym laboratorium czujników możemy przetestować, który z naszych czujników będzie niezawodnie wykrywał dany materiał opakowaniowy. Ponieważ nowy materiał może również oznaczać inne właściwości rozrywania, warto sprawdzić profil ruchu rolki i stołu obrotowego i zoptymalizować je pod kątem nowego materiału – nasi koledzy z Laboratorium serwonapędów są zawsze do dyspozycji.

Poniżej przedstawiamy produkty Panasonic do owijarek stretch:

  • Czujnik trygonometryczny EQ30 zgłasza końcową wysokość palety, co umożliwia sprawne zwolnienie
  • Panel dotykowy HMe: Bardzo łatwy w obsłudze, maksymalnie uproszczony interfejs HMI
  • Kompaktowe sterowniki PLC FP0H i FP0R zajmują niewiele miejsca
  • Ostrożna praca z cienkimi foliami: Serwonapędy MINAS A6
  • Gotowe na przemysł 4.0: FP-I4C łączy samodzielne maszyny z bazami danych lub poziomem sterowania


Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Panasonic Industry
  • Panasonic Industry zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów elektronicznych, takich jak: przekaźniki elektromechaniczne, przekaźniki półprzewodnikowe, przełączniki i złącza. Portfolio produktowe zawiera również czujniki przemysłowe , sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferujemy rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.
  • Profil Autora
  • https://industry.panasonic.eu/

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY



Panasonic Industry