Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/09/Robotyzacja-produkcji-w-firmie-NetLand-1200.jpg

Robotyzacja produkcji w firmie NetLand Sp. z o.o.


Od robotyzacji i automatyzacji produkcji nie ma odwrotu. Sukces na tym polu odnoszą firmy, które doskonale opanowały wiele technologii i potrafią je zastosować w fabrykach swoich klientów. Nic nie zastąpi doświadczenia, aktualnej wiedzy technicznej i umiejętności rozpoznawania potrzeb klientów.

Wiedzą o tym inżynierowie firmy Green Miles Sp. z o.o., specjalizującej się w projektowaniu i dostarczaniu rozwiązań „pod klucz” – od początku projektowanych tak, aby spełniały oczekiwania klientów.

Wyzwanie

NetLand Sp. z o.o. jest firmą informatyczno-technologiczną z siedzibą w Olsztynie. Przedsiębiorstwo produkuje kompletne rozwiązania dla branży mediowej. Składają się one z urządzeń telemetrycznych przekazujących odczyty z wodomierzy, liczników energii elektrycznej i liczników ciepła do chmury oraz z oprogramowania do analizy danych, rozliczania klientów i generowania raportów dla konsumentów.

Rozwiązania dostarczane przez firmę NetLand Sp. z o.o.:

  • oprogramowania do rozliczania klientów,
  • urządzenia telemetryczne przekazujące odczyty z wodomierzy, liczników energii elektrycznej i liczników ciepła do chmury,
  • programowania do analizy danych,
  • oprogramowania do generowania raportów,
  • produkcja i wdrażanie oprogramowania dla firm z branży mediowej.

Podstawą działalności firmy zawsze były produkcja i wdrażanie oprogramowania. Kiedy okazało się, że urządzenia telemetryczne dostępne na rynku mają pewne niedoskonałości, podjęto decyzję o produkcji własnej elektroniki. Celem było dostarczenie klientom kompletnych, systemowych rozwiązań „pod klucz”. Produkcja odbywa się w Polsce, ponieważ spółka chce mieć realny wpływ na utrzymanie wysokiej jakości i precyzji urządzeń.

Sprzedaż urządzeń elektronicznych w Europie stanowi 20% sprzedaży światowej, ale ich produkcja jedynie 10%. – Wojciech Łaś, Robot Product Manager, Mitsubishi Electric

COVID-19 wymusił zmianę strategii. Dostępność komponentów elektronicznych jest coraz mniejsza, gdyż większość z nich trafia na rynek motoryzacyjny. Gwarancję ceny i dostawy dają jedynie duże zakupy na magazyn. Firma jest zobowiązana kontraktami do tego, aby utrzymywać ceny własnych produktów na stałym poziomie – musi więc szukać oszczędności, m.in. przez szybsze zakupy wolumenowe, tworzenie grup zakupowych oraz automatyzację i robotyzację produkcji. Celem jest zrobotyzowanie jak największej części procesów produkcyjnych.

Roboty rozwiązują konkretne problemy technologiczne. Dwa przykładowe to nakładanie bardzo precyzyjnej (o szerokości 0,8 mm) uszczelki na powierzchnię obudowy, której ścianka ma grubość 1,2 mm, a także montaż dokładnie dopasowanej pokrywki obudowy.

Rozwiązanie

Robotyzację produkcji zlecono firmie Green Miles Sp. z o.o. z Olsztyna, specjalizującej się w wykonywaniu maszyn i linii produkcyjnych na indywidualne zamówienia klientów. Green Miles działa na rynku od kilkunastu lat, dostarczając innowacyjne i wydajne urządzenia dostosowane do procesów produkcyjnych swoich klientów.

Czy opłaca się produkować elektronikę w Polsce przy zalewie takiej elektroniki z Azji? Chiny są konkurencyjne w wytwarzaniu prostych urządzeń, ale złożone i bardzo precyzyjne układy opłaca się budować w Polsce, żeby kontrolować ich jakość. – Adrian Pietnoczka, CEO Net Land Sp. z o.o.

Tym razem wykorzystano roboty sześcioosiowe Mitsubishi Electric. Nakładanie uszczelki wymagało uzbrojenia robota w precyzyjny aplikator do silikonu. Montaż pokrywki stał się możliwy po dokładnym opisaniu czynności, wyliczeniu optymalnych kątów pokrywki względem obudowy urządzenia oraz prędkości ruchu ramienia we wszystkich płaszczyznach.

Efekt

W rezultacie uzyskano wymaganą precyzję nakładania uszczelek, a ich jakość jest na tyle wysoka, że możliwe stało się wielokrotne otwieranie i zamykanie obudowy urządzenia bez utraty szczelności. Nie ma potrzeby długotrwałego szkolenia pracowników, których błędy wynikały po części z charakteru czynności, która była żmudna i wymagająca koncentracji oraz doskonałej sprawności manualnej. Sukcesem zakończyła się również robotyzacja nakładania pokrywki. Robot Mitsubishi Electric wykonuje tę czynność bezbłędnie, z bardzo dużą precyzją i powtarzalnością. To, co dla ludzi było trudne i uciążliwe, automaty wykonują szybko i skutecznie.

Zapraszamy do obejrzenia webinaru „Automatyzacja i robotyzacja w branży elektronicznej”:



Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)
  • Mitsubishi Electric należy do czołówki światowych przedsiębiorstw branży elektrotechnicznej i elektronicznej. Koncern działa w ponad 120 krajach, oferując swoim klientom rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej. Firma oferuje wysoce zaawansowane technologicznie produkty i rozwiązania o najlepszej jakości: ● sterowniki PLC ● panele operatorskie HMI ● zaawansowane roboty przemysłowe MELFA ● technologie serwo oraz motion ● przetwornice częstotliwości ● aparaturę łączeniową niskiego napięcia ● kompletne rozwiązania CNC. Ponadto, klienci mogą liczyć na: ● wykwalifikowany serwis ● kadrę inżynierską odpowiedzialną za wsparcie techniczne ● profesjonalne szkolenia ● branżowe konferencje.
  • Profil Autora
  • https://pl3a.mitsubishielectric.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY